You Tube • FAQ •  Szukaj •  Zarejestruj się •  Zaloguj się 




Obecny czas: 16 Kwi 2024, 07:36

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 9 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 
 Post #861781 Wysłany: 04 Mar 2024, 17:31; 
 Temat postu: Bulgotanie we wnętrzu
Offline
Sympatyk kropek

Samochód: Punto II 5d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: śląskie [S]
Rejestracja: 13 Lut 2024,
Posty: 11
Kupiłem niedawno Punto II i podczas jazdy słychać bulgotanie/przelewanie płynu lub powietrza w okolicach nóg pasażera z przodu. Czy to normalne ?


Góra
 Profil  
 

 
 Post #861782 Wysłany: 05 Mar 2024, 01:56; 
 Temat postu: Re: Bulgotanie we wnętrzu
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Dynamic
Województwo: dolnośląskie [D]
Rejestracja: 21 Lut 2023,
Posty: 531
Pomógł: 8
Raczej nie jest normalne. Trzeba się zainteresować, skąd to zapowietrzenie (powietrze, czy spaliny).
Niestety Punto 1 i 2 miały nieco kłopotliwy system (następne, Grande/EVO mają już przelew i same się odpowietrzają).
1. Odpowietrzyć, uzupełnić płyn.
2. Kontrolować poziom (czy ubywa). Nadprogramowo można by ciśnienie zmierzyć w układzie, ale darujemy sobie na razie.
3. Rano na zimno obserwować spaliny (swoje i innych dla porównania). Jeśli twój "dymi" na biało najbardziej, to jest problem.
4. Sprawdzić na ile się da węże wszystkie, chłodnica, silnik i w kabinie (czy nagrzewnica nie popuszcza). Jak nie wyciek, to naloty pod kolor płynu mogą być (niewielki wyciek zasycha na bieżąco). Jak cieknie nagrzewnica, to często jest "parowanie" szyb na tłusto.
5. Jak ubywa płynu, kopci na biało, to można przetestować na CO2, tanie testery z płynem zmieniającym kolor.
No chyba, że się "nutella" pojawi w układzie, to sprawa jasna...
Image
6. Przy okazji dla zasady sprawdzić działanie termostatu (klasycznie, czy w trakcie rozgrzewania węże się nagle robią gorące i tak dalej).


Góra
 Profil  
 
 
 Post #861786 Wysłany: 06 Mar 2024, 20:41; 
 Temat postu: Re: Bulgotanie we wnętrzu
Offline
Puntoświr

Imię: Krzysztof
Samochód: Punto II FL 5d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Actual
Województwo: pomorskie [G]
Rejestracja: 04 Lut 2022,
Posty: 144
Tombo55 polecam Ci kupić książkę "Sam naprawiam samochód". Tam masz w zasadzie prawie wszystko o tym samochodzie, także jak odpowietrzyć układ chłodzący. Bulgocze powietrze w nagrzewnicy. Też tak miałem po widocznie niezbyt udanym odpowietrzaniu, ale jeśli wszystko masz sprawne w samochodzie to tak naprawdę problem sam zniknie. Ja tak jeździłem i nawet nie wiem kiedy bulgotanie ucichło. Tskże trzymaj rękę na pulsie, obserwuj czy masz płyn chłodzący i bądź cierpliwy.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #861790 Wysłany: 07 Mar 2024, 12:44; 
 Temat postu: Re: Bulgotanie we wnętrzu
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Marcin
Samochód: Fiat Tipo II
Silnik: 1.4 16V 120KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Easy
Województwo: kujawsko-pomorskie [C]
Miejscowość: Toruń
Rejestracja: 29 Sty 2010,
Posty: 3623
Pomógł: 31
Ostatnio mam na co dzień do czynienia z Pandą z silnikiem 1,1 - to w zasadzie ten sam silnik co w Punto 1,2 8v. Przy wymianie rozrządu i pompy wody wiadomo że trzeba było spuścić płyn i później odpowietrzać układ chłodzenia. Przy sprawnym termostacie i drożnej chłodnicy zajęcie na góra 15minut i nic nie bulgocze.

Ewentualnie do sprawdzenia korek zbiornika wyrównawczego.

Jeżeli bulgocze po rozgrzaniu i szczególnie przy hamowaniu silnikiem to raczej bym szukał nieszczelności w komorze spalania, aczkolwiek nie jestem wyrocznią. Układ powinien się sam odpowietrzyć jeżeli wszystko jest sprawne.

_________________
Było: Fiat Punto II 1,2 16V HLX
Było: Fiat Stilo 1,6 Trofeo
Było: Fiat Grande Punto Sport 1,4 t-jet
Jest: Fiat Tipo Easy 1,4 t-jet


Góra
 Profil  
 
 
 Post #861791 Wysłany: 07 Mar 2024, 13:35; 
 Temat postu: Re: Bulgotanie we wnętrzu
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Dynamic
Województwo: dolnośląskie [D]
Rejestracja: 21 Lut 2023,
Posty: 531
Pomógł: 8
Przerabiałem to w Punto 1, najpierw była słynna nagrzewnica (nieszczelna), wymiana = wywalanie deski rozdzielczej.
Parę lat później zdarzyła się stłuczka i walnięta UPG po wjechaniu na lawetę bez płynu w układzie (i już, UPG przegrzana - powyższe foto to z mojego 1,1).
W obu przypadkach występowało bulgotanie/przelewanie się płynu słyszalne "pod nogami". Więc normalne to NIE jest.
A układ "sam się" nie odpowietrza właśnie, trzeba mu trochę pomóc (nowe generacje z przelewem zachowują się dużo lepiej).


Góra
 Profil  
 
 
 Post #861793 Wysłany: 07 Mar 2024, 18:40; 
 Temat postu: Re: Bulgotanie we wnętrzu
Offline
Puntoświr

Imię: Krzysztof
Samochód: Punto II FL 5d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Actual
Województwo: pomorskie [G]
Rejestracja: 04 Lut 2022,
Posty: 144
pmxoo7pl o dziwo u mnie układ sam się odpowietrzył. Ja na tyle ile potrafiłem odpowietrzyłem układ po samodzielnej wymianie nagrzewnicy ale nie było to w 100% skuteczne. Z czasem jednak powietrze zostało wypchane samoczynnie, bez mojej ingerencji. Dobrze by też było jakby autor tematu dopytał sprzedającego, czy było coś robione w układzie.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #861798 Wysłany: 07 Mar 2024, 23:32; 
 Temat postu: Re: Bulgotanie we wnętrzu
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Dynamic
Województwo: dolnośląskie [D]
Rejestracja: 21 Lut 2023,
Posty: 531
Pomógł: 8
Tak, są dwie drogi tutaj. Jak cały układ jest OK, to się może samo uspokoi.
Jak jest jakiś problem, rozwija się nieszczelność/przedmuchy, to się samo nie naprawi.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #861803 Wysłany: 08 Mar 2024, 12:33; 
 Temat postu: Re: Bulgotanie we wnętrzu
Offline
Puntoświr

Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Active
Województwo: świętokrzyskie [T]
Rejestracja: 20 Cze 2016,
Posty: 294
Pomógł: 14
Mi się daje sam odpowietrzyć ale trzeba dać obroty czyli najlepiej przejechać się. Zwłaszcza jak jest reduktor troszkę wyżej od nagrzewnicy to można się nie doczekać na płyn w odpowietrzniku na przewodach nagrzewnicy. Ale pompa przepchnie bez problemu, miałem awarię kilka dni temu, pękł mi jeden wąż od nagrzewnicy i zeszczał się płynem na parkingu, zdrutowałem żeby do domu z roboty wrócić i szczerze to dolałem do chłodnicy na max, poleciało z odpowietrznika chłodnicy, trochę płynu zeszło odpaliłem motor to jeszcze wciągnęło, dolałem i w drogę, na przewodach już nie ruszałem - wróciłem spokojnie, w aucie gorąco, reduktor też dogrzany, temperatura w normie więc samo przepchnęło bąbel. Jutro biorę się za docelową naprawę czyli wymianę przewodów na nowe. Ale wracając - bulgotanie nie jest normalnym objawem, prawdopodobnie się zapowietrza - albo nieszczelne przewody i łapą powietrze albo niestety spaliny wchodzą


Góra
 Profil  
 
 
 Post #861858 Wysłany: 18 Mar 2024, 10:23; 
 Temat postu: Re: Bulgotanie we wnętrzu
Offline
Sympatyk kropek

Imię: Wojtek
Samochód: Punto II FL 5d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Active
Województwo: wielkopolskie [P]
Rejestracja: 30 Sty 2024,
Posty: 8
Tombo55 mi bulgotało dokładnie w tych okolicach, o których mówisz, ale po wymianie przez mechanika pompy wody i płynu chłodniczego. Działo się tak 3-4 razy po tej wymianie, ale tylko przy odpalaniu i gaszeniu auta, tzn. odpaliłem u mechanika, zgasiłem pod domem, potem znowu odpaliłem, gdzieś tam jechałem i tak właśnie 3-4 razy. Scykałem na początku, że mechanik coś spartolił, ale on twierdził, żebym się tym nie martwił, bo układ sam się odpowietrzy. Polecił mi tylko kontrolować na bieżąco poziom płynu, czyli żeby nie było poniżej minimum. No i szczerze mówiąc samo przestało bulgotać tak jak gadał mechanior. Było to w roku 2017, a Punciak żyje do dziś :lol:


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 9 posty(ów) ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style based on FI Subsilver by phpBBservice.nl
Forum Fiata Punto © 2006 - 2020
Tłumaczenie: phpbbhelp.pl
phpBB SEO