You Tube • FAQ •  Szukaj •  Zarejestruj się •  Zaloguj się 




Obecny czas: 28 Mar 2024, 17:17

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 11 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 
 Post #830044 Wysłany: 31 Paź 2017, 15:51; 
 Temat postu: Wymienione głośniki z przodu
Offline
Sympatyk kropek

Imię: Iwo
Samochód: Punto II FL 5d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: łódzkie [E]
Rejestracja: 10 Mar 2016,
Posty: 7
Hej,
mam parę pytań związanych z głośnikami, radiem itp. Na wstępie zaznaczam, że jestem zielony z tych tematów, być może zobaczycie tu antyprzykład montowania głośników, ale proszę o wyrozumiałość ;). Ostatnio wymieniłem sobie głośniki z przodu z fabrycznych na Autotek a6.2cs (https://www.audiosklep.pl/autotek-a62cs-p3672). Tak się prezentują dane techniczne:
Głośniki odseparowane: 165 mm
Moc Max: 200 W
Moc Nominalna: 100 W
Pasmo przenoszenia: 50 - 20.000 Hz
Impedancja: 4 Ohm
Głębokość montażowa: 57 mm
Średnica otworu montażowego: 143 mm
W zestawie były 2 tweetery i 2 te większe. Zainstalowałem to w ten sposób, że po prostu przylutowałem kabelki z fabrycznych tweeterów do tych nowych i z tych większych na dole drzwi odpowiednio do większych głośników bezpośrednio. Nie wymieniałem kabli, nie wrzucałem tam tego "pudełeczka" które było dołączone do zestawu (profesjonalnie to się zwie zwrotnica, jeśli się nie mylę? ;) ). Pierwsze pytanie brzmi następująco: co złego z tego może wyniknąć?
Druga sprawa wygląda tak, że kiedy podkręcę głośność radia na 25 lub więcej (na 40 możliwych jednostek) to mruga ekranik i głośniki przerywają co jakiś czas (nie testowałem tego długo, więc głośniki jeszcze działają, ale zakładam że pewnie bym je spalił jakby tak dłużej zostało?). Radyjko które mam to Blaupunkt Daytona Beach C35 (http://www.blaupunkt.com/fileadmin/user ... _BA_CK.pdf) z taką specyfikacją: 4 × 18W RMS @ 10% THD
Czy to radio ogarnia te głośniki? Jakie powinno mieć ewentualnie parametry jeśli jest za słabe? Co jeśli chciałbym również zmienić głośniki full-range z tyłu? Wiem, że dużo pytań, ale niestety naprawdę jestem zielony i wolę zapytać póki jeszcze nic mi się nie spaliło ;)
Dzięki za wszelkie wskazówki i z góry dziękuję za cierpliwość, nawet jeśli łapiecie się za głowę jeśli to czytacie :P
Pozdrawiam

[ Dodano: 31 Paź 2017, 14:51 ]

Dodatkowo pytanie jak mógłbym zamontować zwrotnice, jeśli dla każdej strony jest jedna. Obydwa głośniki są połączone ze zwrotnicą a następnie 2 kabelki ze zwrotnicy lecą dalej w stronę radia. Problem polega na tym, że w fabrycznych głośnikach, z tego co wyczytałem w innych tematach, były kondensatory wmontowane w głośniki już. Dodatkowo kable poprowadzone fabrycznie z radia są przy drzwiach zmienione na piny (jak się otworzy drzwi to widać całe takie złącze, coś w tym stylu)Image. Jak tam można przeprowadzić kable? Myślicie że jest miejsce żeby wywiercić dziurę w tym gdzieś na boku?


Góra
 Profil  
 

 
 Post #830157 Wysłany: 31 Paź 2017, 19:34; 
 Temat postu: Re: Wymienione głośniki z przodu
Offline
Klubowicz
Awatar użytkownika

Imię: Krzysztof
Samochód: Grande Punto 3d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Emotion
Województwo: małopolskie [K]
Miejscowość: Nowy Targ
Rejestracja: 02 Lis 2011,
Posty: 2265
Pomógł: 51
zwrotnica jest po to żeby odseparować niskie tony od wysokich żeby do wysokotonowych nie szło całe dolne pasmo a to że mruga radio jest spowodowane zbyt mocnymi głośnikami

_________________
topic57539.html <---- moje Grande Punto z rzeszy
Image


Góra
 Profil  
 
 
 Post #830188 Wysłany: 01 Lis 2017, 01:15; 
 Temat postu: Re: Wymienione głośniki z przodu
Offline
Sympatyk kropek

Imię: Iwo
Samochód: Punto II FL 5d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: łódzkie [E]
Rejestracja: 10 Mar 2016,
Posty: 7
Cytuj:
(...) a to że mruga radio jest spowodowane zbyt mocnymi głośnikami
- ok, dzięki wielkie za odpowiedź :) jednak jak to czasem bywa po odpowiedziach rodzą się nowe pytania. Poszukałem trochę w internecie o dobieraniu radia i głośników, ale przyznam się szczerze, że nadal nie do końca to wszystko rozumiem. Po pierwsze jaką specyfikację powinno mieć radio, żeby uciągnąć te wszystkie głośniki (te wymienione z przodu + 2 fabryczne full-range z tyłu max 30W każdy, zgodnie z instrukcją)?
Image
Po drugie jak to jest możliwe, że de facto radio może grać na 6 głośnikach (a licząc subwoofer, którego nie mam, ale jest w instrukcji to nawet 7) skoro ma w opisie moc np 4x18W? Te z przodu są podłączone pod jeden kanał na stronę (woofer i tweeter)?


Góra
 Profil  
 
 
 Post #830191 Wysłany: 01 Lis 2017, 08:47; 
 Temat postu: Re: Wymienione głośniki z przodu
Offline
Klubowicz
Awatar użytkownika

Imię: Krzysztof
Samochód: Grande Punto 3d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Emotion
Województwo: małopolskie [K]
Miejscowość: Nowy Targ
Rejestracja: 02 Lis 2011,
Posty: 2265
Pomógł: 51
nie jestem jakimś tam wszech wiedzącym majstram od car audio ale zwystarczy porównać mniej więcej wielkość magnesu fabrycznych oraz nowych głośników i już widać który jest mocniejszy
a co do subwoofera to z radia wychodzi sygnał do wzmacniacza dopiero potem do subwoofera
ja miałem w pii Pioneera 4x50w i ciągnoł takie głośniki bez problemu z tym że u mnie byly 4 dwudrożne + 2 twiterki + wzmacniacz i subwoofer ztym że tylko subwoofer szedł przez wzmacniacz reszta prosto z radia

_________________
topic57539.html <---- moje Grande Punto z rzeszy
Image


Góra
 Profil  
 
 
 Post #830244 Wysłany: 01 Lis 2017, 23:54; 
 Temat postu: Re: Wymienione głośniki z przodu
Offline
Puntoświr

Imię: Rafał
Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.2 16V 80KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Sound
Województwo: mazowieckie [W]
Rejestracja: 13 Cze 2016,
Posty: 727
Pomógł: 36
zwrotnica jest po to żeby podzielić pasmo na dół i gorę, jeżeli nie chcesz usmażyć ceweczki w wysokotonowym głośniku to radze ją (zwrotnice) zamontować, od radia "lecisz" kablem do zwrotnicy, a ze zwrotnicy zasilasz konkretny głośnik, nie pomyl "plusa" z "minusem" przy podłączaniu zwrotnicy i głośników, jak pomylisz głośniki będą grać w przeciwfazie i powstanie dziura w paśmie audio, najczęstszy efekt to np brak basu
teraz sprawa mocy, bzdurą jest że typowy wzmacniacz wbudowany w radio jest w stanie oddać 40 czy więcej watów na typowym głośniku samochodowym o impedancji 4 omów, do osiągnięcia takich mocy potrzebna jest przetwornica podnosząca napięcie zasilające stopień końcowy wzmacniacza, nie wiem czy istnieje radio które ma taki układ "na pokładzie", na pewno te do 500 zł tego nie mają, moce 40 W typowy wzmacniacz z radia samochodowego może osiągnąć ale tylko na głośnikach 2 omowych, jak ktoś chce sie przekonać wystarczy podstawowy wzór z elektrotechniki P=(U*U)/R, co oznaczają symbole chyba tłumaczyć nie trzeba bo to wiedza z fizyki ze szkoły podstawowej, wynik równania to oczywiście teoretyczna wartość i należy ją pomnożyć przez 0,6 (jest to sprawność typowego wzmacniacza mocy pracującego w klasie B, wiadomo każdy wzmacniacz sie choćby grzeje), typowe radio jest w stanie oddać około 25W na zwykłym głośniku 4 omowym
na koniec jeszcze jedno - nie ma czegoś takiego że głośnik jest za mocny, jest to taka bzdura jak odległość z Ziemi do Słońca, moc głośnika może być milion razy większa od wzmacniacza i nie ma to najmniejszego wpływu na pracę wzmacniacza, dla wzmacniacza najważniejsza jest impedancja obciążenia i jeżeli to jest zapewnione to on oddaje tyle mocy do obciażenia na ile został zaprojektowany/ ile jest w stanie oddać ze względu na prawa fizyki, oczywiście głośnik będzie grał z głośnością odpowiadająca dostarczanej doń mocy... ale jeżeli wzmacniacz został zaprojektowany do pracy z obciażeniem np. 4 omy a zostanie mu podłączone obciążenie 2 omy to najprawdopodobniej zacznie pracować niestabilnie, mogą pojawić się zniekształcenia, zaniki dźwięku itd., jeżeli podłączony głośnik będzie miał za małą moc w stosunku do wzmacniacza to najnormalniej usmazy sie cewka w jego wnetrzu, to chyba oczywiste...
moc głośnika to nie wszystko, jeżeli rozpatrujemy poziom ciśnienia akustycznego jaki dany przetwornik wytwarza, bardzo ważnym parametrem jest jego skuteczność podawana w dB/ 1m, przykład: dwa głośniki niskotonowe o mocy 50W/ 4 omy ale o różnej skuteczności, jeden 90 dB/1m drugi 93dB/1m, który zagra głośniej? - oczywiście ten 93, żeby było ciekawiej żeby zapewnić taki sam poziom natężenia dźwieku ten "słabszy" trzeba zasilić 2 razy większą mocą...

do autora tematu - woofer oryginalny w kropku II gen ma swój wzmacniacz więc jego nie licz, natomiast co do reszty - tył jeden i drugi głośnik jest podpięty do osobnych kanałów (czyli zajmują 2 kanały wzmacniacza), natomiast jeśli chodzi o przód to obie strony są podłączone też do dwóch kanałów, tyle że wysokotonowe głośniki mają w szereg wpięty kondensator realizujący prosty filtr pierwszego rzędu, a więc mówiąc wprost wysokotonowy i niskotonowy są podłączone do jednego kanału wzmacniacza, tyle że muszą być podłączone przez zwrotnicę nawet taką prostą jak kondensator, tak sie robi w każdym zestawie głośnikowym, nieważne czy do samochodu, domu czy na estradę
to twoje radio spokojnie powinno napędzić te głośniki, a producent uczciwie pisze ile mocy można uzyskać na głośniku 4 omowym o czym pisałem wyżej


Góra
 Profil  
 
 
 Post #830418 Wysłany: 05 Lis 2017, 00:31; 
 Temat postu: Re: Wymienione głośniki z przodu
Offline
Sympatyk kropek

Imię: Iwo
Samochód: Punto II FL 5d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: łódzkie [E]
Rejestracja: 10 Mar 2016,
Posty: 7
Dzięki za wszelkie wyjaśnienia. W zasadzie wszystko już kumam, tylko mam jeden problem. Patrzyłem sobie na ten temat gdzie Adas bardzo ładnie opisał jak montuje głośniki, tylko że u mnie jest ten problem, że mam po jednej zwrotnicy na stronę. Adaś pisał, że ma po jednej na każdy głośnik, w związku z czym mógł je zamontować na drzwiach. W moim przypadku powinienem się podłączyć tam, gdzie z 4 kabli robią się 2, czyli już w środku samochodu (tak jak to przedstawia schemat poniżej).
Image
Jak widać kabelki łączą się między radiem a złączem na drzwiach. Moje pytanie brzmi: gdzie jest to miejsce i jak się tam dostać?

Pozdrawiam :)


Góra
 Profil  
 
 
 Post #830438 Wysłany: 05 Lis 2017, 13:46; 
 Temat postu: Re: Wymienione głośniki z przodu
Offline
Klubowicz
Awatar użytkownika

Imię: Piotr
Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.4 16V 95KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Sporting
Województwo: małopolskie [K]
Miejscowość: Kraków
Rejestracja: 10 Mar 2017,
Posty: 104
Ale większość zwrotnica podpiąć się tylko pod wiązkę tweeterów. Aczkolwiek są również takie do których wchodzi jeden przewód i idzie osobno przewód do woofera i tweetera, czyli wspinaczka to zamiast tego rozgaleznika. Wrzuć zdjęcie zwrotnica to będzie wiadomo


Góra
 Profil  
 
 
 Post #830450 Wysłany: 05 Lis 2017, 20:51; 
 Temat postu: Re: Wymienione głośniki z przodu
Offline
Sympatyk kropek

Imię: Iwo
Samochód: Punto II FL 5d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: łódzkie [E]
Rejestracja: 10 Mar 2016,
Posty: 7
Wrzucam fotki:
Image
Image
Jak widać 2 kabelki z jednej i 4 z drugiej.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #830451 Wysłany: 05 Lis 2017, 21:19; 
 Temat postu: Re: Wymienione głośniki z przodu
Offline
Puntoświr

Imię: Rafał
Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.2 16V 80KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Sound
Województwo: mazowieckie [W]
Rejestracja: 13 Cze 2016,
Posty: 727
Pomógł: 36
prosta sprawa, na zwrotnicę "wlatujesz" tym kablem z lewej strony (gorne zdjęcie), na wysokotonowy wychodzisz kablem TW (chyba od tweeter), a na nisotonowy WF (woofer), gdyby był błąd w opisie na plytce to zamień kable miejscami, zwrotnicę zasil z kabla który w oryginale leci do niskotonowego, powinno byc tam całe pasmo, zwrotnicę zamontuj wewnątrz drzwi tak żeby nie przeszkadzała szybie
i jeszcze jedno, jeżeli nie ciągniesz profi kabli głośnikowych, to te z zestawu możesz sobie darować, nic nie są lepsze od tych które są fabrycznie pociągnięte, szkoda roboty, lepiej grać nie będzie


Góra
 Profil  
 
 
 Post #830452 Wysłany: 05 Lis 2017, 22:02; 
 Temat postu: Re: Wymienione głośniki z przodu
Offline
Sympatyk kropek

Imię: Iwo
Samochód: Punto II FL 5d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: łódzkie [E]
Rejestracja: 10 Mar 2016,
Posty: 7
Dobra, rozumiem jak to widzisz, wrzuciłem schemat jak Cię zrozumiałem, ZW to zwrotnica (oczywiście po prawej stronie byłoby analogicznie). Trochę mnie zastanawia fakt, że w sumie zostawiłbym 2 kable od tweetera. Te głośniki nie grałyby przez to ciszej? Może moje pytanie świadczy o niewiedzy, do czego się przyznaję - rzeczywiście nie jestem mocny w tych tematach.
Image


Góra
 Profil  
 
 
 Post #830453 Wysłany: 05 Lis 2017, 22:29; 
 Temat postu: Re: Wymienione głośniki z przodu
Offline
Puntoświr

Imię: Rafał
Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.2 16V 80KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Sound
Województwo: mazowieckie [W]
Rejestracja: 13 Cze 2016,
Posty: 727
Pomógł: 36
gdyby to były kable od bardzo wysokich częstotliwości (np sygnały anten) to te kable niepodłączone należałoby odłączyć, ale w przypadku gdy tym leci zasilanie głośników można je zostawić, o tym że trzeba je zabezpieczyć przed zwarciami myślę że nie trzeba pisać, jak chcesz możesz oczywiście odłączyć np. w kostce na drzwiach, albo tam gdzie się łączą


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 11 posty(ów) ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style based on FI Subsilver by phpBBservice.nl
Forum Fiata Punto © 2006 - 2020
Tłumaczenie: phpbbhelp.pl
phpBB SEO