You Tube • FAQ •  Szukaj •  Zarejestruj się •  Zaloguj się 




Obecny czas: 28 Mar 2024, 17:57

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 9 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 
 Post #856198 Wysłany: 29 Maj 2021, 18:47; 
 Temat postu: Rezonans z wnętrza deski rozdzielczej (okolice nagrzewnicy)
Offline
Forumowicz

Imię: Narek
Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 16V 120KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Sport
Województwo: małopolskie [K]
Rejestracja: 29 Maj 2021,
Posty: 4
Witajcie, szukam przyczyny wibracji/brzęczenia/rezonansu dochodzącego z wnętrza deski rozdzielczej, gdzieś z okolic nagrzewnicy. Brzęczenie pojawia się, gdy temperatura na zewnątrz wzrasta powyżej 15 stopni i przy obrotach silnika 2000-2500. Gdy podczas brzęczenia docisnę stopą tunel przy pedale gazu, to brzęczenie maleje, ale nie ustaje. Rezonans pojawia się nawet ze ściągniętymi panelami. Sprawdziłem już okolice na okoliczność luźnych kabli, kostek itp., które mogą obijać się o inne elementy plastikowe - nic nie znalazłem. Wydaje mi się, że to brzęczenie klap nawiewu albo coś, co ma z nimi związek, może jest luz na trybach silnika otwierającego klapy? Czy ktoś spotkał się z tym problemem i wie jak się za to zabrać? Jeżdżę z tym już trzeci rok ale już mam dość, bo w mieście nie da się jeździć z takim brzęczeniem.. gdy wyłącze nawiew całkowicie (przycisk OFF) brzęczenie jest mniej intensywne, ale nadal jest...


Góra
 Profil  
 

 
 Post #856205 Wysłany: 30 Maj 2021, 12:23; 
 Temat postu: Re: Rezonans z wnętrza deski rozdzielczej (okolice nagrzewni
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Samochód: Punto 2012
Silnik: 1.2 8V 69KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Easy
Województwo: świętokrzyskie [T]
Rejestracja: 21 Sty 2019,
Posty: 828
Pomógł: 47
Domyślam się że chodzi o klime automatyczną (chociaż nigdzie nie napisałeś, a różnice między manualną a automatyczną są bardzo duże) Ale skoro wydaje ci się że to są klapy nawiewu, a nic innego bez rozebrania deski nie znalazłeś (dostępnego "od spodu"), to chyba zostaje wyciągnąć deskę i szukać pod deską w układzie klimatyzacji (klapy rozdziału powietrza i temperatury).

_________________
Moje Punto Easy Sport MY2012


Góra
 Profil  
 
 
 Post #856208 Wysłany: 30 Maj 2021, 12:38; 
 Temat postu: Re: Rezonans z wnętrza deski rozdzielczej (okolice nagrzewni
Offline
Forumowicz

Imię: Narek
Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 16V 120KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Sport
Województwo: małopolskie [K]
Rejestracja: 29 Maj 2021,
Posty: 4
Zgadza się, chodzi o klimatyzacje automatyczną. Inną przypadłością, może akurat mającą bezpośredni związek z brzęczeniem jest temperatura powietrza nawiewów w części nóg. Zimą, gdy nawiew ustawiony jest na szybę/górne nawiewy, to z okolic nóg (szczególnie po stronie kierowcy) czuć delikatny powiew chłodnego powietrza. Jeśli przełączę nawiew tylko na nogi, to jest lepiej, ale nadal nie grzeje tak samo, jak ze środkowych nawiewów. Co ciekawe najlepiej auto grzeje wnętrze, gdy wszystkie opcje nawiewu są wyłączone... wracając do brzęczenia - jest może jakaś opcja dostania się do klap nagrzewnicy bez ściągania deski rozdzielczej? Od strony pasażera jest trochę miejsca i wydaje mi się, ze silnik klapy jest właśnie z tej strony, ma czarną obudowę.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #856209 Wysłany: 30 Maj 2021, 13:40; 
 Temat postu: Re: Rezonans z wnętrza deski rozdzielczej (okolice nagrzewni
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Samochód: Punto 2012
Silnik: 1.2 8V 69KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Easy
Województwo: świętokrzyskie [T]
Rejestracja: 21 Sty 2019,
Posty: 828
Pomógł: 47
No to wyjmij i zobacz jak to wygląda :roll:

Może masz coś uszkodzone/ułamane, może silnik zdechł (błędy jakieś w mes-ie są?). Samym zastanawianiem się nic się jeszcze nie naprawiło, więc jeżeli nie ruszysz to nikt za ciebie on-line nie naprawi :wink:

_________________
Moje Punto Easy Sport MY2012


Góra
 Profil  
 
 
 Post #856211 Wysłany: 30 Maj 2021, 17:27; 
 Temat postu: Re: Rezonans z wnętrza deski rozdzielczej (okolice nagrzewni
Offline
Forumowicz

Imię: Narek
Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 16V 120KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Sport
Województwo: małopolskie [K]
Rejestracja: 29 Maj 2021,
Posty: 4
Masz rację, muszę to rozebrać i sprawdzić. Po prostu pomyślałem, że ktoś już przerabiał temat i zna sprawcę zamieszania. Spróbuję dobrać się do tego silnika/klapy od strony schowka, może uda się wyciągnąć. Co do błędów - niestety nie mam możliwości sprawdzenia, ale rok temu był skanowany w innym celu i nie było żadnych błędów w komputerze. Prawdę mówiąc nie mam warunków do rozebrania całej deski, na parkingu pod blokiem ciężko zająć się takimi problemami..


Góra
 Profil  
 
 
 Post #856212 Wysłany: 30 Maj 2021, 17:55; 
 Temat postu: Re: Rezonans z wnętrza deski rozdzielczej (okolice nagrzewni
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Samochód: Punto 2012
Silnik: 1.2 8V 69KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Easy
Województwo: świętokrzyskie [T]
Rejestracja: 21 Sty 2019,
Posty: 828
Pomógł: 47
Klima automat była nieporównywalnie mniej popularna w kropkach względem manualnej, więc i mniej o niej informacji w zakresie "typówek" albo "patentów" ;) . Jak byś miał mes-a to przed rozbiórką mógłbyś spróbować zrobić adaptacje/wyuczenie położeń krańcowych klap. Raczej by nie pomogło, ale na pewno by nie zaszkodziło ;) . A zanim rozbierzesz wszystko w drobny mak, zanim wyciągniesz silnik z klapy, ustaw je (klapy)w położenia krańcowe żeby było łatwiej w razie czego je ustawić w tych samych położeniach. Inaczej bez mes-a i adaptacji się nie obędzie (a tak to może się uda bez mes-a, na pewno przy wymont/zamont powinno się obyć bez mes-a). I nie pomyl silników miejscami (jeśli są takie same), z w/w powodów

_________________
Moje Punto Easy Sport MY2012


Góra
 Profil  
 
 
 Post #857462 Wysłany: 17 Lis 2021, 19:31; 
 Temat postu: Re: Rezonans z wnętrza deski rozdzielczej (okolice nagrzewni
Offline
Puntoświr

Imię: Maciek
Samochód: Grande Punto 3d
Silnik: 1.4 16V 120KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Sport
Województwo: mazowieckie [W]
Miejscowość: Żyrardów
Rejestracja: 08 Lis 2014,
Posty: 224
Pomógł: 6
Nar,
Witam. Mam dokładnie to samo. Tylko ja mam klimę(panel) manual. Drugi rok z tym jeżdżę i tak samo doszedłem że to wewnątrz i jest niesamowicie upierdliwe bo jeżdżąc po mieście można szału dostać.
Opis dokładnie pokrywa się z tym moim problemem. Należałem się pod deską ileś godzin pukałem stukałem macałem nic. Gąbek testowo nawtykałem tu i tam i nic. Będę szukał dalej może przypadkiem znajdę.
A Kolega rozwiązał problem. ?
Pozdrawiam

_________________
la nostra passione cars


Góra
 Profil  
 
 
 Post #857463 Wysłany: 17 Lis 2021, 19:37; 
 Temat postu: Re: Rezonans z wnętrza deski rozdzielczej (okolice nagrzewni
Offline
Forumowicz

Imię: Narek
Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 16V 120KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Sport
Województwo: małopolskie [K]
Rejestracja: 29 Maj 2021,
Posty: 4
Niestety nie rozwiązałem… zwyczajnie nie miałem czasu rozebrać deski i dostać się do nagrzewnicy. Na razie nie jest to tak uciążliwe, bo temperatury na zewnątrz są w miarę niskie i zanim się wnętrze nagrzeje do ~20 stopni to już dojeżdżam do pracy. Przy dłuższej trasie faktycznie wibracja znów się pojawia.. będę aktualizował temat gdybym trafił na winowajcę, ale wg. mnie to luźna któraś z klap nawiewu albo luz na jej trybach połączonych z silnikiem otwierania/zamykania.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #857464 Wysłany: 17 Lis 2021, 19:49; 
 Temat postu: Re: Rezonans z wnętrza deski rozdzielczej (okolice nagrzewni
Offline
Puntoświr

Imię: Maciek
Samochód: Grande Punto 3d
Silnik: 1.4 16V 120KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Sport
Województwo: mazowieckie [W]
Miejscowość: Żyrardów
Rejestracja: 08 Lis 2014,
Posty: 224
Pomógł: 6
Dzięki za info jak coś aktualizuj temat, ja też tak zrobię jak coś znajdę.
Pomacam jeszcze te klapy i zobaczę. W kontakcie.

_________________
la nostra passione cars


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 9 posty(ów) ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style based on FI Subsilver by phpBBservice.nl
Forum Fiata Punto © 2006 - 2020
Tłumaczenie: phpbbhelp.pl
phpBB SEO