You Tube • FAQ •  Szukaj •  Zarejestruj się •  Zaloguj się 




Obecny czas: 26 Kwi 2024, 15:20

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 
 Post #861141 Wysłany: 25 Paź 2023, 19:29; 
 Temat postu: Dzwięk "sprężynki" w nietypowych sytuacjach
Offline
Sympatyk kropek

Imię: Patryk
Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 16V 95KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: świętokrzyskie [T]
Rejestracja: 16 Paź 2023,
Posty: 19
Witam serdecznie,

Jestem posiadaczem Grande Punto od 2 tygodni, i dzisiaj zauważyłem dziwny dźwięk z konsoli środkowej, na "gorąco" nie potrafiłem dokładnie zlokalizować skąd ten dźwięk się wydobywa. Mianowicie, po przekręceniu kluczyka na zapłon (nawet na 1 sekundę) i wyłączeniu kompletnie zapłonu nic nie słyszę, ale dopiero po wyjęciu kluczyka słychać dźwięk bardzo zbliżony do sprężynki, którą się rozciąga i puszcza. Po wyjęciu kluczyka dźwięk występuje po otwarciu drzwi. Gdy drzwi zamknę, a lampka na podsufitce się jeszcze świeci, po otwarciu drzwi dziwek się nie pojawia. Ale gdy zamknę ponownie drzwi, podczas przygasania światła dźwięk pojawia się ale w formie zanikania (słychać go ale nie stale, tylko coraz ciszej). Gdy lampka zgaśnie, po otwarciu drzwi dźwięk znów jest. Jedyny moment w którym dźwięku nie ma podczas wyjmowania kluczyka ze stacyjki to wtedy, gdy otwarte są drzwi.
Napomnę tylko, że jedyne co robiłem przy samochodzie to zmiana fabrycznego radia na Alpine 201bt (zasilanie pamięci radia stały plus, i zasilanie radia po zapalniczce, aby radio włączało się i wyłączało razem z zapłonem). Ktoś mi podpowiedział, że może być to kończący się przekaźnik od świateł.
Może kogoś z Was spotkał taki przypadek, i znalazł winowajcę ?


Góra
 Profil  
 

 
 Post #861142 Wysłany: 25 Paź 2023, 21:28; 
 Temat postu: Re: Dzwięk "sprężynki" w nietypowych sytuacjach
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Dynamic
Województwo: dolnośląskie [D]
Rejestracja: 21 Lut 2023,
Posty: 536
Pomógł: 8
Ale jest rok 2023...można nagrać i opublikować ten dźwięk.
Z opisu to nic nie wynika. Chociażby czy efekt był przed twoją ingerencją (wymiana radia), czy dopiero po?
Poza tym...w nowo zakupionym samochodzie najważniejsze jest...radio? :roll:
A reszta to co? Rozrząd, odma, oleje/płyny, filtry, hamulce, zawieszenie, woda lejąca na alternator, korozja podwozia, opony...patrz PDF w moim podpisie.

Funkcja wygaszania lampki sufitowej normalnie jest słyszalna, ale minimalnie (raczej tylko w nocy w całkowitej ciszy). Może to ta twoja "sprężynka".
Jak się zmieni żarówki na LEDowe, to jest jeszcze ciszej.

PS
Uwaga: na LEDy można zmienić w tym samochodzie chyba tylko lampkę sufitową i bagażnika, reszta będzie powodować problemy (elektryka głupieje i/lub zgłasza spaloną żarówkę).

_________________
:arrow: Mini-poradnik PDF dla nowych posiadaczy Fiatów, typowe wady modelu Grande/EVO.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #861143 Wysłany: 26 Paź 2023, 16:04; 
 Temat postu: Re: Dzwięk "sprężynki" w nietypowych sytuacjach
Offline
Sympatyk kropek

Imię: Patryk
Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 16V 95KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: świętokrzyskie [T]
Rejestracja: 16 Paź 2023,
Posty: 19
To, co mnie skłoniło do zakupu tego egzemplarza, to serwis rok przed sprzedażą na prawie 1800zl, na który zalicza się rozrzad, olej, filtry, swiece, amory itd. Nawet nowe wielosezony Dębicy za dodatkowe 1500zl. Jedyne co mi zostalo to wymiana radia i głośników, w ktorych membrany calkowicie się rozerwały. Mozliwe, ze ten dźwięk był przed moimi ingerencjami, a tego nie slyszalem. Usłyszałem ten dzwiek dopiero wczoraj, okolo godziny 18:00 w calkowitej ciszy, wiec mozliwe że był on juz wczesniej. Jedyne co mi przychodzi na myśl, to wlasnie ten przekaznik, bo oprócz dźwięku zadnych innych "anomalii" nie zauważyłem. Mozliwe, że jestem przewrażliwiony. A i jeszcze światła drogowe zmienialem na Osramy, postojowki bo jedna się spaliła plus klosz tylniego przeciwmgielnego, bo był uszkodziny.

[ Dodano: 26 Paź 2023, 16:04 ]

A, i z tym olejem przesadziłem, że był wymieniany rok temu :E Oleje i filtry w sierpniu


Góra
 Profil  
 
 
 Post #861144 Wysłany: 26 Paź 2023, 19:46; 
 Temat postu: Re: Dzwięk "sprężynki" w nietypowych sytuacjach
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Samochód: Punto 2012
Silnik: 1.2 8V 69KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Easy
Województwo: świętokrzyskie [T]
Rejestracja: 21 Sty 2019,
Posty: 831
Pomógł: 47
Bez filmiku lub nagranego dźwięku będzie ciężko, a przekaźnik od świateł masz zintegrowany w bodycomputerze (BCM, moduł komfortu, jak zwał tak zwał)

_________________
Moje Punto Easy Sport MY2012


Góra
 Profil  
 
 
 Post #861153 Wysłany: 31 Paź 2023, 12:04; 
 Temat postu: Re: Dzwięk "sprężynki" w nietypowych sytuacjach
Offline
Sympatyk kropek

Imię: Patryk
Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 16V 95KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: świętokrzyskie [T]
Rejestracja: 16 Paź 2023,
Posty: 19
https://youtu.be/3Kb1u2eA0So?feature=shared

Dzwiek pojawia sie zaraz po wyjęciu kluczyka ze stacyjki, slychac go na koncu filmiku.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #861154 Wysłany: 31 Paź 2023, 20:20; 
 Temat postu: Re: Dzwięk "sprężynki" w nietypowych sytuacjach
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Dynamic
Województwo: dolnośląskie [D]
Rejestracja: 21 Lut 2023,
Posty: 536
Pomógł: 8
To raczej nie obwód lampki (wygaszanie trwa 2-3 sekundy, a nie pojedynczy strzał). Coś ma odcinane zasilanie po wyjęciu kluczyka, jakiś przekaźnik odpuszcza (albo odwrotnie), albo coś elektronicznego wpada w oscylacje (bo traci zasilanie). Ewentualnie jest to efekt czysto mechaniczny (stacyjka - można profilaktycznie prysnąć do środka jakimś WD-40 itp.). Ze stacyjką sąsiaduje też blokada kierownicy, spróbuj kombinacji (zablokuj/odblokuj zatrzask blokady kluczykiem i słuchaj, czy się dźwięk zmienia/zanika).

Dźwięk wzmocniony i powtórzony 5 razy: https://drive.google.com/file/d/1MScYlK7LFQOlwYo_gwL3IU_6UGNBFWrs/view?usp=drive_link

Dla porównania dźwięk elektryczny (start wzmacniacza audio z pustymi elektrolitami w zasilaczu): https://drive.google.com/file/d/12jvWV5zRKGjMijy1INJATV6KBdhCWMpk/view?usp=drive_link
Gdyby to przyspieszyć nieco (bo to tylko 50/100 Hz z sieci), to też będzie brzmieć jak twoja "sprężyna" (cewki/dławiki i wyglądają i brzmią jak sprężyny)...

Następnym krokiem jest stetoskop lekarski (czy warsztatowy) i trzeba osłuchać skąd ten dźwięk dochodzi (stacyjka, środkowa część deski rozdzielczej, zegary, wspomaganie kierownicy, czy z BodyComputera, za osłoną, tam gdzie masz złącze OBD2). A może to z głośników idzie(?).

_________________
:arrow: Mini-poradnik PDF dla nowych posiadaczy Fiatów, typowe wady modelu Grande/EVO.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #861155 Wysłany: 01 Lis 2023, 01:08; 
 Temat postu: Re: Dzwięk "sprężynki" w nietypowych sytuacjach
Offline
Sympatyk kropek

Imię: Patryk
Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 16V 95KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: świętokrzyskie [T]
Rejestracja: 16 Paź 2023,
Posty: 19
Po otwarciu drzwi, i zamknięciu jest również wspomniany dzwiek zanikania tej sprężynki, tak samo zanika i w tym samym czasie jak lampka na podsufitce.

[ Dodano: 01 Lis 2023, 01:08 ]

pmxoo7pI napisał(a):
To raczej nie obwód lampki (wygaszanie trwa 2-3 sekundy, a nie pojedynczy strzał). Coś ma odcinane zasilanie po wyjęciu kluczyka, jakiś przekaźnik odpuszcza (albo odwrotnie), albo coś elektronicznego wpada w oscylacje (bo traci zasilanie). Ewentualnie jest to efekt czysto mechaniczny (stacyjka - można profilaktycznie prysnąć do środka jakimś WD-40 itp.). Ze stacyjką sąsiaduje też blokada kierownicy, spróbuj kombinacji (zablokuj/odblokuj zatrzask blokady kluczykiem i słuchaj, czy się dźwięk zmienia/zanika).

Dźwięk wzmocniony i powtórzony 5 razy: https://drive.google.com/file/d/1MScYlK7LFQOlwYo_gwL3IU_6UGNBFWrs/view?usp=drive_link

Dla porównania dźwięk elektryczny (start wzmacniacza audio z pustymi elektrolitami w zasilaczu): https://drive.google.com/file/d/12jvWV5zRKGjMijy1INJATV6KBdhCWMpk/view?usp=drive_link
Gdyby to przyspieszyć nieco (bo to tylko 50/100 Hz z sieci), to też będzie brzmieć jak twoja "sprężyna" (cewki/dławiki i wyglądają i brzmią jak sprężyny)...

Następnym krokiem jest stetoskop lekarski (czy warsztatowy) i trzeba osłuchać skąd ten dźwięk dochodzi (stacyjka, środkowa część deski rozdzielczej, zegary, wspomaganie kierownicy, czy z BodyComputera, za osłoną, tam gdzie masz złącze OBD2). A może to z głośników idzie(?).


1. Dzwiek pojawia sie z dużym opóźnieniem po wyjeciu kluczyka ze stacyjki.
2. Radio całkowicie odpiąłem od kostek, i dźwięk był.
3. Czy to z głośników, nie jestem w 100% pewny, ale wydawało mi się, że dźwięk pochodził dokładnie z centralnego punktu deski rozdzielczej (z konsoli środkowej)

Nie wspomniałem jeszcze o jednej rzeczy. Przy radiu oryginalnym, ktore wyjąłem, mialem problem z tym, że świeciły mi sie caly czas diody podświetlające przyciski (dajmy na to, ze przy odpalonym samochodzie, podświetlenie radia bylo na 100%, a po zgaszeniu podświetlenie przygasalo na 70% i świeciło się non-stop, wyświetlacz gasł calkowicie, ale podświetlenie przycisków radia świeciło sie).


Góra
 Profil  
 
 
 Post #861833 Wysłany: 11 Mar 2024, 08:23; 
 Temat postu: Re: Dzwięk "sprężynki" w nietypowych sytuacjach
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Staszek
Samochód: Doblo
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Katowice
Rejestracja: 01 Wrz 2020,
Posty: 153
Pomógł: 5
Podepnij masę do kostki radia bezpośrednio z masy karoserii.

_________________
Fiat Doblo 1.4 8V 77kW Malibu '09


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style based on FI Subsilver by phpBBservice.nl
Forum Fiata Punto © 2006 - 2020
Tłumaczenie: phpbbhelp.pl
phpBB SEO