You Tube • FAQ •  Szukaj •  Zarejestruj się •  Zaloguj się 




Obecny czas: 28 Mar 2024, 20:43

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 11 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 
 Post #861535 Wysłany: 20 Sty 2024, 15:34; 
 Temat postu: Czym po 01-01-2024 zalewać baki benzynowych złomboli ?
Offline
Puntoświr

Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: małopolskie [K]
Rejestracja: 13 Gru 2016,
Posty: 193
Pytanie nie bez kozery, bo zaglądałem na klapkę wlewu i tam żadnej informacji nie ma.
No i mam dylemat, czy wlewać droższą E98 cz tańszą E95-10 :?:
:wink:


Góra
 Profil  
 

 
 Post #861539 Wysłany: 20 Sty 2024, 16:16; 
 Temat postu: Re: Czym po 01-01-2024 zalewać baki benzynowych złomboli ?
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Dynamic
Województwo: dolnośląskie [D]
Rejestracja: 21 Lut 2023,
Posty: 511
Pomógł: 8
Podobno jeszcze skład się nie zmienił (wszystkie są 5%), trzeba paru miesięcy (a norma mówi, że to ma być "do 5, czy 10%", a nie równo tyle).
Poza tym dyskusja była: http://fiatpunto.com.pl/topic61970.html
Jak ktoś na bieżąco przepala benzynę (nawet na LPG nie wolno być dziadem, tylko zużywać też benzynę, do rozgrzania silnika głównie - przełączanie na gaz ma być jak najpóźniej), to nie będzie problemów.
Jak ktoś jest sknera, emeryt, auto stoi i niszczeje, pełny bak się kisi miesiącami, to z autem będą problemy i nie tylko od składu paliwa (to raczej będzie wymówka dla melepetów co nie dbają, a w razie usterki palą głupa, że jak to, znowu "się" zepsuło, przecież nic przy samochodzie nie robiłem 3, 4, 5 lat?).

_________________
:arrow: Mini-poradnik PDF dla nowych posiadaczy Fiatów, typowe wady modelu Grande/EVO.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #861542 Wysłany: 20 Sty 2024, 16:30; 
 Temat postu: Re: Czym po 01-01-2024 zalewać baki benzynowych złomboli ?
Offline
Puntoświr

Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: małopolskie [K]
Rejestracja: 13 Gru 2016,
Posty: 193
pmxoo7pI napisał(a):
Podobno jeszcze skład się nie zmienił (wszystkie są 5%), trzeba paru miesięcy (a norma mówi, że to ma być "do 5, czy 10%", a nie równo tyle).
Poza tym dyskusja była ...


Primo : owszem dyskusja jest, ale w dziale do którego nie zaglądam bo nie interesuje mnie "ogólna dyskusja o kropkach".
Secundo : z ciekawości przeczytałem wskazaną dyskusję, ale - jak można było się spodziewać - poziom dywagacji jest na poziomie góralskich prognoz pogody.
Tercio : napisałem wyraźnie, że na klapce wlewu paliwa nie ma żadnej informacji co lać, i to mnie niepokoi, bo być może turyńskie matoły same nie wiedzą, co skontruowały. Np. do Alf lać E95-10 nie można.

No chyba, że ktoś mnie oświeci, gdzie jest wklejka z informacją co można lać do turyńskiego złombola, skoro nie ma takiej informacji pod klapką wlewu :?:
:mrgreen:


Góra
 Profil  
 
 
 Post #861544 Wysłany: 20 Sty 2024, 17:16; 
 Temat postu: Re: Czym po 01-01-2024 zalewać baki benzynowych złomboli ?
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Dynamic
Województwo: dolnośląskie [D]
Rejestracja: 21 Lut 2023,
Posty: 511
Pomógł: 8
Może nie było takiej potrzeby kiedyś, gdy projektowano ten model, na rynek EU głównie?
Fabryka nie ma obowiązku przewidywania przyszłych zmian prawa, czy składu paliw itp.
Model nie jest produkowany, więc i producent kładzie lachę.
To jest norma w większości branż przecież: wsparcie dla starszych produktów jest porzucane.
Więc tym razem z krytyką Fiata i modelu Grande NIE trafiłeś (a chciałeś koniecznie wbić szpilę, kolejną - nie wyszło).

Poza tym istnieją modele np. na Brazylię, gdzie podobno mają "trochę" więcej alkoholu. W ramach zadania domowego można by sprawdzić jakie są różnice konstrukcyjne, że jeden może, a drugi niby nie powinien alko. w paliwie mieć. Czy jest to bardziej np. dobór materiałów (układ paliwowy, wtryskowy, elementy w komorze spalania, wydech), czy program ECU.

W przytoczonym temacie odpowiedź praktyczną dostałeś: nie kisić benzyny, palić na bieżąco, to nie będzie problemów. A jak się dba na bieżąco, monitoruje parametry (np. skład spalin na przeglądzie - interesować się wynikami, a nie tylko, czy "zaliczył"), to można by w przyszłości wyłapać zmiany. Tu jest pole do popisu przez szeregowych użytkowników - ustalić wpływ paliwa, test na żywca długodystansowy. Jakąś metodykę ustalić, parametry do mierzenia itp. A nie już teraz żądać odpowiedzi (szkodzi/nie szkodzi).

W samochodzie jest tyle rzeczy, które się mogą zużyć, zepsuć, być źle naprawione (albo zaniedbane), że sam skład paliwa niewiele tu robi różnicy. Ale niektórzy już szukają wymówek. Za rok, czy dwa, będzie na pewno wysyp (wysryw) tematów na forach i grupach FB. Na LPG pogryzło zawory? Sonda padła lub katalizator się kończy (po 200-300 tysiącach km)? Uszczelka głowicy? Diagnoza oczywista: wina E10!

_________________
:arrow: Mini-poradnik PDF dla nowych posiadaczy Fiatów, typowe wady modelu Grande/EVO.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #861545 Wysłany: 20 Sty 2024, 17:17; 
 Temat postu: Re: Czym po 01-01-2024 zalewać baki benzynowych złomboli ?
Offline
Puntoświr

Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: małopolskie [K]
Rejestracja: 13 Gru 2016,
Posty: 193
Redukuję pytanie, bo widzę, że zamiast inżynierskiej merytoryki wkrada się filozofowanie (kiszenie paliwa, zużywanie na bieżąco, itp.) ...
:lol:
i siem :wink: pytam, gdzie znajduje się wklejka, skoro pod klapką wlewu nie ma, informująca co można lać do baku turyńskiego, benzynowego złombola, zwanego Grande Punto :?:


Góra
 Profil  
 
 
 Post #861547 Wysłany: 20 Sty 2024, 17:56; 
 Temat postu: Re: Czym po 01-01-2024 zalewać baki benzynowych złomboli ?
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Dynamic
Województwo: dolnośląskie [D]
Rejestracja: 21 Lut 2023,
Posty: 511
Pomógł: 8
Po zakończeniu produkcji modelu, to Ty możesz wejść w rolę inżyniera i coś ustalić, zmierzyć itd.
Producenta w to nie mieszaj po zmianach w prawie oraz 18-19 lat po rozpoczęciu produkcji (większość w obiegu, to Grande, ewentualnie EVO, ostatnich liftów "2012" jest chyba najmniej).

Jak ci tak nie pasuje marka/model, to go sprzedaj. Kup sobie Skodę albo VW i nie trolluj na forum już.
Czep się tramwaju. Nikt nie ma obowiązku podawania ci jakichkolwiek informacji. A rodzaj paliwa masz w Instrukcji Obsługi (minimum 95 oktanów, norma/specyfikacja EN228, ale stara z tamtych czasów, bo są poprawki).

Przykładowy artykuł z roku 2011 (już wtedy były próby wprowadzania E10), gdyby były problemy, że E10 rozwala Grande/EVO, to byśmy o tym dawno wiedzieli (producent też milczał wtedy):
http://archiwum.inig.pl/INST/nafta-gaz/nafta-gaz/Nafta-Gaz-2011-11-06.pdf

Skrót normy EN228 z roku 2008. Etanolu wymyślili sobie wtedy max. 5%, ale inne typy alkoholi mogą mieć więcej (10-15%):
http://www.envirochem.hu/www.envirochem.hu/documents/EN_228_benzin_JBg37.pdf

Szukaj sobie dalej, nie będzie podawania na tacy wszystkiego (i jeszcze z pretensjami, że nie masz naklejki przy wlewie - ch** nas to obchodzi 8) ).

_________________
:arrow: Mini-poradnik PDF dla nowych posiadaczy Fiatów, typowe wady modelu Grande/EVO.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #861550 Wysłany: 20 Sty 2024, 18:12; 
 Temat postu: Re: Czym po 01-01-2024 zalewać baki benzynowych złomboli ?
Offline
Puntoświr

Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: małopolskie [K]
Rejestracja: 13 Gru 2016,
Posty: 193
Nie wiedziałem, że skromne pytanie o lokalizację wlepki wywoła taką agresję.
:mrgreen:

Ale skoro producent sam nie wie, co można lać do baku swojego wynalazku, to przepraszam za zamieszanie i poddaję się ostrej samokrytyce, i oświqdczam że : "Skody, VW i cała reszta do pięt nie dorastaja produktom Made in Turyn, bo oni potrafią umieścić wlepkę tem, gdzie być powinna"
:wink: :D :mrgreen:

Dodam tylko, że -ch** mnie obchodzi, co pisała prasa motoryzacyjna w 2011, bo wtedy nawet nie myślałem, że nabędę złombola z Turynu.
pmxoo7pI napisał(a):
Przykładowy artykuł z roku 2011 (już wtedy były próby wprowadzania E10), gdyby były problemy, że E10 rozwala Grande/EVO, to byśmy o tym dawno wiedzieli (producent też milczał wtedy):


Góra
 Profil  
 
 
 Post #861551 Wysłany: 20 Sty 2024, 18:49; 
 Temat postu: Re: Czym po 01-01-2024 zalewać baki benzynowych złomboli ?
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Dynamic
Województwo: dolnośląskie [D]
Rejestracja: 21 Lut 2023,
Posty: 511
Pomógł: 8
Ale cyrk. 8) Przypie*dzielasz się do producenta samochodu, że nie przewidział w roku 2004-2005 (gdy kończono projekt i uruchamiano linie produkcyjne modelu) zmian prawnych w EU w roku 2023-2024 (poprawka normy EN228 była w okolicach 2017, ale nie ważne, to po zakończeniu produkcji i tak). Super.
W sumie "logiczne". Popieram. Ja też chcę naklejkę "E10" na klapce wlewu! Może ktoś na Allegro zacznie handlować.

Temat do zamknięcia, albo do działu Humor. :E

PS
Wstępne działania rozpoczynam właśnie. Tankuję na przemian 95 E10 i 98 E5, na razie zmian nie czuć. Może trzeba więcej (2-3 zbiorniki jednego typu, później drugiego) + pomiar spalin, parametry z OBD2? Trzeba działać, a nie gadać i wymagać od otoczenia. Materiały z układu paliwowego (głównie guma i plastiki) też trzeba będzie namoczyć w obu paliwach.

_________________
:arrow: Mini-poradnik PDF dla nowych posiadaczy Fiatów, typowe wady modelu Grande/EVO.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #861554 Wysłany: 20 Sty 2024, 19:22; 
 Temat postu: Re: Czym po 01-01-2024 zalewać baki benzynowych złomboli ?
Offline
Puntoświr

Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: małopolskie [K]
Rejestracja: 13 Gru 2016,
Posty: 193
pmxoo7pI napisał(a):
Przypie*dzielasz się do producenta samochodu, że nie przewidział w roku 2004-2005 (gdy kończono projekt i uruchamiano linie produkcyjne modelu) zmian prawnych w EU w roku 2023-2024 (poprawka normy EN228 była w okolicach 2017, ale nie ważne, to po zakończeniu produkcji i tak).


Jakieś nonsensy wypisujesz, bo 95 E10 pojawiła się na europejskich dystrybutorach już w 2009
https://www.e10info.eu/pl/e10-w-europie/

Więc WSZYSCY producenci MUSIELI testować na E10 swoje złombole wcześniej - a dokładniej już w latach 90.
Czyli konstruktorzy z Turynu prawdopodobnie wiedzą że ich złombole nie przetrawią 95 E10, skoro tak ukryli wlepkę z rodzajem paliwa, że nawet ty nie wiesz, gdzie ona jest i strasznie nerwowo reagujesz na pytania.
:mrgreen:


Góra
 Profil  
 
 
 Post #861560 Wysłany: 21 Sty 2024, 17:15; 
 Temat postu: ZBANOWAĆ TEGO TROLLA NA ROK, PREWENCYJNIE !
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Dynamic
Województwo: dolnośląskie [D]
Rejestracja: 21 Lut 2023,
Posty: 511
Pomógł: 8
Podejmij w końcu męską decyzję i zmień samochód.
Bo już nudzisz konia tutaj (nie czytasz nic ze zrozumieniem + wyrywkowo z kontekstu, a przyszedłeś tu z gotową tezą, że Grande na pewno nie wytrzyma E10 i koniec).
Na czole sobie zrób "wlepkę".

Zbanować trolla na rok, nic do forum nie wniósł, tylko prowokacje sieje.

_________________
:arrow: Mini-poradnik PDF dla nowych posiadaczy Fiatów, typowe wady modelu Grande/EVO.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #861562 Wysłany: 21 Sty 2024, 17:21; 
 Temat postu: Re: Czym po 01-01-2024 zalewać baki benzynowych złomboli ?
Offline
Puntoświr

Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: małopolskie [K]
Rejestracja: 13 Gru 2016,
Posty: 193
Nieprawda, żadnej gotowej tezy nie miałem bo niby skąd, skoro każdy na Forum tylko zgaduje.
:D
Najpierw spytałem, co wlewacie do baków, ale po twoich bezsensownych wywodach w stylu góralskich prognoz pogody, zacząłem dopytywać gdzie jest tajemnicza wklejka, którą wszystkie auta spalinowe powinny posiadać w okolicach wlewu :?:
Tylko OFICJALNA INFORMACJA PRODUCENTA zapisana na wlepce ma wartość merytoryczną.
:mrgreen:


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 11 posty(ów) ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style based on FI Subsilver by phpBBservice.nl
Forum Fiata Punto © 2006 - 2020
Tłumaczenie: phpbbhelp.pl
phpBB SEO