You Tube • FAQ •  Szukaj •  Zarejestruj się •  Zaloguj się 




Obecny czas: 28 Mar 2024, 22:26

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 10 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 
 Post #852688 Wysłany: 28 Kwi 2020, 21:42; 
 Temat postu: Drżenie, wibracje tyłu auta.
Offline
Sympatyk kropek

Imię: Mikołaj
Samochód: Grande Punto 3d
Silnik: 1.4 16V 95KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: warmińsko-mazurskie [N]
Rejestracja: 28 Kwi 2020,
Posty: 15
Witam, posiadam grande Punto w wersji sport z 2007 roku. Podczas jazdy czuć jak auto drży, podskakuję z prawej strony. Jak przekroczę 100km/h auto całe drży, że się nie da jechać! Myślę, że mogą to być tarcze hamulcowe, auto stało pół roku i nikt nim nie jeździł ale nie czuć bicia przy hamowaniu. Przy pierwszej jeździe zastał się jeden tłoczek lecz po jakimś czasie odpuścił. Zostały wyważone dzisiaj koła, do tego auto zaliczyło dziś przegląd. Zawieszenie w bardzo dobrym stanie, ręczny itp również.
Czym to może być spowodowane? Kierownica nie drży lecz same auto już tak...

Problem numer dwa, mam panoramiczny dach lecz nie zamyka się do końca, gdy trzymam guzik przy zamykaniu odskakuje i wraca do otwarcia. Muszę punktowo naciskać by zamknąć ale robi się delikatny " prześwit" i irytuje mnie piszczący dźwięk wiatru...


Góra
 Profil  
 

 
 Post #852690 Wysłany: 28 Kwi 2020, 22:23; 
 Temat postu: Re: Drżenie, wibracje tyłu auta.
Offline
Przyjaciel
Awatar użytkownika

Imię: Dominik
Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.2 16V 80KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Active
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Katowice
Rejestracja: 25 Maj 2008,
Posty: 14373
Pomógł: 128
Sprawdź opony czy czasem nie ma jakiegoś wybrzuszenia albo spłaszczenia. Spróbuj zmienić koło po stronie, którą podejrzewasz o usterkę na zapasowe i zobaczysz czy jest lepiej. Po zdjęciu możesz tez bliżej sie przyjrzeć temu, które obecnie masz założone.

_________________
PII 1.2 16v 3D Active 2002r. 117 327 km GRIGIO STEEL
Gorąca Szesnastka Club


Góra
 Profil  
 
 
 Post #852694 Wysłany: 28 Kwi 2020, 23:06; 
 Temat postu: Re: Drżenie, wibracje tyłu auta.
Offline
Sympatyk kropek

Imię: Mikołaj
Samochód: Grande Punto 3d
Silnik: 1.4 16V 95KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: warmińsko-mazurskie [N]
Rejestracja: 28 Kwi 2020,
Posty: 15
domin45670 napisał(a):
Sprawdź opony czy czasem nie ma jakiegoś wybrzuszenia albo spłaszczenia. Spróbuj zmienić koło po stronie, którą podejrzewasz o usterkę na zapasowe i zobaczysz czy jest lepiej. Po zdjęciu możesz tez bliżej sie przyjrzeć temu, które obecnie masz założone.


Ogółem parę dni temu jechałem na starych oponach i czułem podskakiwanie przy ruszaniu prawego tylnego koła, sprzedawca zapewniał, że to tarcza/klocek itp Dzisiaj opony zostały zmienione bo tamte były stare i sparciałe. Te opony są używane ale w lepszym stanie i przy przekroczeniu 100km/h cały tył wchodzi w wibracje. Zauważyłem też, że przyjeździe 60-80kmh wibruje lusterko pasażera i faktycznie nie jeździ się komfortowo.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #852699 Wysłany: 29 Kwi 2020, 08:56; 
 Temat postu: Re: Drżenie, wibracje tyłu auta.
Przeglądy, to loteria, raz się czepiają pierdół, a raz przeoczą problem. Na tej samej stacji nawet.
Więc "zaliczenie" nie zawsze świadczy o całkowitej sprawności auta.

Obejrzyj wszystkie koła po kolei, dokładnie dookoła. Kopnij w każde (czy coś nie dzwoni, nie rusza się). Zdejmij każde i przy okazji hamulce i zawieszenie przy każdym z kół zobacz.
Poruszaj wszystkim, szarp za tarczę, bęben, czy co tam jest. Za amortyzatory, za sprężyny, wahacze z przodu, belka tylna. Jak nie ręka, to nogą.
Coś się musi ujawnić (np. z jednej strony będzie większy luz niż był z drugiej).
Dwie opcje: to wina samochodu, albo ci ktoś wcisnął następne zużyte (wybrzuszone, rozwarstwione pod bieżnikiem) koła/opony.

PS
Jaki jest ogólny stan auta, wizualnie od spodu (bo tam się ogląda auto przed zakupem, a nie ryski na lakierze!).
Wszędzie rudo (rdza, syf), czy w miarę czysto i sucho?

Jeśli ci się "zastał tłoczek", to nie bez powodu. Auto jest w tej kwestii zaniedbane i powinno się rozebrać, wyczyścić i złożyć hamulce. Bo to się samo nie naprawia raczej.


Góra
  
 
 
 Post #852705 Wysłany: 29 Kwi 2020, 10:09; 
 Temat postu: Re: Drżenie, wibracje tyłu auta.
Offline
Sympatyk kropek

Imię: Mikołaj
Samochód: Grande Punto 3d
Silnik: 1.4 16V 95KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: warmińsko-mazurskie [N]
Rejestracja: 28 Kwi 2020,
Posty: 15
[quote="pmx007p1"]Przeglądy, to loteria, raz się czepiają pierdół, a raz przeoczą problem. Na tej samej stacji nawet.
Więc "zaliczenie" [b]nie[/b] zawsze świadczy o całkowitej sprawności auta.

Obejrzyj wszystkie koła po kolei, dokładnie dookoła. Kopnij w każde (czy coś nie dzwoni, nie rusza się). Zdejmij każde i przy okazji hamulce i zawieszenie przy każdym z kół zobacz.
Poruszaj wszystkim, szarp za tarczę, bęben, czy co tam jest. Za amortyzatory, za sprężyny, wahacze z przodu, belka tylna. Jak nie ręka, to nogą.
Coś się musi ujawnić (np. z jednej strony będzie większy luz niż był z drugiej).
Dwie opcje: to wina samochodu, albo ci ktoś wcisnął następne zużyte (wybrzuszone, rozwarstwione pod bieżnikiem) koła/opony.

PS
Jaki jest ogólny stan auta, wizualnie [u]od spodu[/u] (bo tam się ogląda auto przed zakupem, a nie ryski na lakierze!).
Wszędzie rudo (rdza, syf), czy w miarę czysto i sucho?

Jeśli ci się "zastał tłoczek", to nie bez powodu. Auto jest w tej kwestii zaniedbane i powinno się rozebrać, wyczyścić i złożyć hamulce. Bo to się samo nie naprawia raczej.[/quote]


Auto jest zadbane ma tylko wgniotke na tylnej klapie, na spodzie podloga czy progi nawet nie ma nalotu rudej. Przyspiesza, skręca i hamuje bardzo dobrze. Mam nie orginalne felgi założone, nie wiem może prawy tył jest skrzywiona albo ktoś nie założył pierścienia centrującego. Na 14 umówiłem się z mechanikiem, mam nowe dwie opony na podmianę.
Chociaż najgorsze jest to, że już od 80kmh czuć jak tył podskakuję im szybciej tym gorzej, pierwszy raz spotkałem się żeby aż tak rzucało autem.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #852706 Wysłany: 29 Kwi 2020, 10:25; 
 Temat postu: Re: Drżenie, wibracje tyłu auta.
Cudów nie ma: albo koła (opona, felga, jej centrowanie, wyważenie), albo zawieszenie samochodu.


Góra
  
 
 
 Post #852707 Wysłany: 29 Kwi 2020, 10:42; 
 Temat postu: Re: Drżenie, wibracje tyłu auta.
Offline
Sympatyk kropek

Imię: Mikołaj
Samochód: Grande Punto 3d
Silnik: 1.4 16V 95KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: warmińsko-mazurskie [N]
Rejestracja: 28 Kwi 2020,
Posty: 15
pmx007p1 napisał(a):
Cudów nie ma: albo koła (opona, felga, jej centrowanie, wyważenie), albo zawieszenie samochodu.


Miejmy nadzieję, że to opona. Tak jak mówiłem tylko jedna strona wprowadza samochód aż w taki silny rezonans. Koło dokręcone, uniosłem samochód i żadnych luzów poruszając kołem nie wyczułem ani nie usłyszałem, zakręciłem i również zero tarcia. Lecz dopatrzyłem się niezłej daty produkcji. 2011...


Góra
 Profil  
 
 
 Post #852709 Wysłany: 29 Kwi 2020, 11:24; 
 Temat postu: Re: Drżenie, wibracje tyłu auta.
Nic specjalnego, jeździło się na starszych. :E

Uszkodzenie opony powodujące szarpanie całym samochodem, powinno być widoczne "na oko" (nie trzeba mechanika). Przykład.
Załącznik:
Komentarz do pliku: Rozpadł się bieżnik, chyba wcześnie nacięty (butelka szklana).


"Z kopa" w koło dawałeś? "Z pięty" mu zasadź. Dopiero wtedy mają szansę się odezwać jakieś elementy w zawieszeniu, hamulcach, zużyte łożysko (ale tu by były inne efekty specjalne, dźwiękowe, więc to nie ten temat).

PS
To nie Punto1, gdzie koła tylne się kładły na boki (korodujące łożyska wahaczy), ale czy tutaj "patrzą" prosto?
Prosto (patrząc z tyłu na auto): | |
Krzywo jedno: | \


Góra
  
 
 
 Post #852730 Wysłany: 01 Maj 2020, 19:09; 
 Temat postu: Re: Drżenie, wibracje tyłu auta.
Offline
Sympatyk kropek

Imię: Mikołaj
Samochód: Grande Punto 3d
Silnik: 1.4 16V 95KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: warmińsko-mazurskie [N]
Rejestracja: 28 Kwi 2020,
Posty: 15
pmx007p1 napisał(a):
Nic specjalnego, jeździło się na starszych. :E

Uszkodzenie opony powodujące szarpanie całym samochodem, powinno być widoczne "na oko" (nie trzeba mechanika). Przykład.
Załącznik:
Przecieta_lubRozwarstwiona_Opona.jpg

"Z kopa" w koło dawałeś? "Z pięty" mu zasadź. Dopiero wtedy mają szansę się odezwać jakieś elementy w zawieszeniu, hamulcach, zużyte łożysko (ale tu by były inne efekty specjalne, dźwiękowe, więc to nie ten temat).

PS
To nie Punto1, gdzie koła tylne się kładły na boki (korodujące łożyska wahaczy), ale czy tutaj "patrzą" prosto?
Prosto (patrząc z tyłu na auto): | |
Krzywo jedno: | \



Problem rozwiązany, nie było pierścieni centrujących okazało się, że poprzedni właściciel nie założył ich na dwa tylne koła. Co jest lepsze przy sprzątaniu auta znalazłem te pierścienie pod fotelem. Ale to nie wszystko delikatnie przekrzywiona jedna felga.
Teraz czuć wibracje Jedynie przy 110km/h i nie są duże przy 130-170 pełen komfort.
W poniedziałek jadę na wyprostowanie felgi i będzie ok.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #852754 Wysłany: 03 Maj 2020, 19:35; 
 Temat postu: Re: Drżenie, wibracje tyłu auta.
A wciąż są matoły (i to "óczeni" po politechnikach) co uważają, że "pierścień nie przenosi żadnych obciążeń", a tylko pomaga w chwili montażu koła. Dalej koło rzekomo trzymają (tarcie) i pozycjonują, centrują jego śruby dokręcone zalecanym momentem. Nawet gdzieś mi leszcze wyskakiwali z symulacjami komputerowymi, nawet jako część pracy magisterskiej (siły na styku felgi i piasty - i rzekomo "tam się nic nie dzieje" w trakcie jazdy). MetodaElementówSkończonych.
Każdemu takiemu głąbowi proponuję wyzwanie, że przyjadę mu pod dom i obetnę pierścienie piast, będzie jeździł tylko na śrubach.
Nikt się jeszcze nie zgodził na taki test. :E Na marginesie ciekawe, że chyba żaden motoryzacyjny YouTuber na to nie wpadł(?).

Na przykładzie tego tematu właśnie widać jak to się kończy (jak to same śruby trzymają koło na pozycji). 8)
Generalnie śruby nie służą do ustalania pozycji (wyjątki potwierdzają regułę). Same nie dadzą rady przy udarach, zmiennych obciążeniach.

PS
Co do tych felg, to jeszcze sprawdź, czy ktoś nie pomylił rozstawu. Stare Fiaty miały 4x98 i chyba nadal jest to najpopularniejszy "rozmiar do Fiata" dostępny w handlu, a nowsze (w tym Grande/EVO) mają mieć 4x100 (a inne, większe i cięższe modele i po 5 śrub). Założyć się podobno da na chama, ale coś się w końcu uszkodzi (zwłaszcza jak brak centrowania), nie tylko felga.


Góra
  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 10 posty(ów) ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style based on FI Subsilver by phpBBservice.nl
Forum Fiata Punto © 2006 - 2020
Tłumaczenie: phpbbhelp.pl
phpBB SEO