You Tube • FAQ •  Szukaj •  Zarejestruj się •  Zaloguj się 




Obecny czas: 29 Mar 2024, 09:06

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 9 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 
 Post #861046 Wysłany: 06 Paź 2023, 18:26; 
 Temat postu: Szumiące radio
Offline
Sympatyk kropek

Samochód: Punto II 5d
Silnik: 1.2 16V 80KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Dynamic
Województwo: śląskie [S]
Rejestracja: 19 Wrz 2014,
Posty: 11
Witam.
Mam Punto 2 1.2 16V. Od ponad miesiąca szumi mi radio. Gdy stoję na parkingu pod blokiem gra czysto. Alternator wymieniony max dwa lata temu, świece i kable zapłonowe wymienione niecały miesiąc temu, a już przed wymianą świec radio szumiało podczas jazdy. Ktoś ma jakiś pomysł co jest u mnie nie tak? Radio Sony, antena w całości kupiona oryginalna na allegro plus wymiana całego kabla który idzie od anteny do radia. Na CD i AUX gra ok.


Góra
 Profil  
 

 
 Post #861047 Wysłany: 06 Paź 2023, 23:16; 
 Temat postu: Re: Szumiące radio
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Dynamic
Województwo: dolnośląskie [D]
Rejestracja: 21 Lut 2023,
Posty: 512
Pomógł: 8
Ale po kolei, kiedy te wymiany były, zwłaszcza przewód antenowy jak się ma do reszty?
Może jest nieszczelny (na dachu) i coś koroduje? Do sprawdzenia cała instalacja antenowa.
Później zasilanie radia ("masa" szczególnie).
W ostatnim miesiącu, to jeszcze bywały upały >30'C na przemian z ulewami. Połączenia, elektronika, uszczelki, nie lubią takich warunków.

Generalnie to cud, że samochody działają. Układ zapłonowy dość konkretnie "nadaje" syf, np. świetlówka trzymana w ręku miga przyłożona do przewodu WN...
Image
"Masa" tutaj też ma wpływ (małe oczka masy/chude żyły mogą być właśnie do celów przeciwzakłóceniowych bardziej niż do zasilania). Okolice cewek i komputera (ECU) oraz skrzynka bezpieczników (wilgoć, korozja). Albo problem jest w kabinie.

Alternator też ma prawo "siać" w sensie radiowym. Znowu - słabe kontakty, albo się szczotki kończą. Ewentualnie regulator (PWM generuje syf). Mostek (uszkodzona jedna z diód) też może mieszać, ale to raczej inne układy by niedomagały (a nie tylko radiowe).

Auto powinno trafić do kogoś ogarniętego, kto np. oscyloskopem znajdzie źródło syfu. Ale też wykluczy samo radio (usterka wewnętrzna).

Ty możesz posprawdzać wymienione wyżej tematy, mechanicznie jakość połączeń, zasilania.
Ewentualnie podstaw inne radio.

Nie masz zakłóceń, jak stoisz na parkingu? Ale na włączonym silniku, czy nie? Różnica. Dawać takie szczegóły techniczne od razu (a nie, że trzeba dopytywać).

Po drugie, czy zakłócenia są ciągle jednostajne, czy np. zmieniają się wraz z obrotami silnika i/lub obciążeniem alternatora? Oraz odbiorniki (np. wentylator dmuchawy może zdycha, też silnik + szczotki = iskrzenie = "nadajnik radiowy").

Inne źródła syfu. Czy były ostatnio instalowane jakieś bzdety elektroniczne, typu tania ładowarka do telefonu, albo kamerka?


Góra
 Profil  
 
 
 Post #861048 Wysłany: 07 Paź 2023, 02:12; 
 Temat postu: Re: Szumiące radio
Offline
Sympatyk kropek

Samochód: Punto II 5d
Silnik: 1.2 16V 80KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Dynamic
Województwo: śląskie [S]
Rejestracja: 19 Wrz 2014,
Posty: 11
Wymiana całego kabla od anteny ok. miesiąca temu, podczas wymiany anteny na dachu uszkodzilem wtyczkę która przykręca się do anteny. Jeśli chodzi o szczelność, sprawdzałem i jest ok. Mam kamerę samochodową którą owszem zakłócała mi fale radiowe nawet gdy stałem na parkingu na wyłączonym i załączonym silniku, lecz po wymianie kabla od zasilania jest ok.Wymieniłem radio i dalej jest to samo. Jeśli chodzi o obroty to nie zależnie jakie chwilami i tak szumi mi radio.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #861049 Wysłany: 07 Paź 2023, 07:38; 
 Temat postu: Re: Szumiące radio
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Dynamic
Województwo: dolnośląskie [D]
Rejestracja: 21 Lut 2023,
Posty: 512
Pomógł: 8
Jest jeszcze opcja wzmacniacza antenowego. Być może Fiat miał oryginalnie gdzieś wbudowany, przeważnie blisko anteny (np. właśnie w podstawie, którą uszkodziłeś). Zasilanie mogło iść przez przewód antenowy, a nowe radio (nie fabryczne) nie daje zasilania (bo może nawet nie ma takiej funkcji - przejrzyj dokładnie obie instrukcje obsługi: i samochodu i radia).

PS
Google... https://www.google.com/search?q=antena+fiat+aktywna+ze+wzmacniaczem Koniec tematu. Image


Góra
 Profil  
 
 
 Post #861052 Wysłany: 07 Paź 2023, 14:43; 
 Temat postu: Re: Szumiące radio
Offline
Sympatyk kropek

Samochód: Punto II 5d
Silnik: 1.2 16V 80KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Dynamic
Województwo: śląskie [S]
Rejestracja: 19 Wrz 2014,
Posty: 11
Uszkodziłem końcówkę tą okrągłą którą przykręca się do gwintu anteny, a jeśli chodzi o radio to pierwsze które miałem włożone nie było oryginalne, było to radio z panasonic które grało ok i nagle zaczęło trafić fale i szumieć. Teraz mam włożone radio z Sony i jest to samo.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #861053 Wysłany: 07 Paź 2023, 17:45; 
 Temat postu: Re: Szumiące radio
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Dynamic
Województwo: dolnośląskie [D]
Rejestracja: 21 Lut 2023,
Posty: 512
Pomógł: 8
Tu się kończy rola internetu, czas na gadanie minął.
Teraz pora na działanie przy samochodzie: narzędzia w dłoń i kręcimy, mierzymy, badamy, czyścimy połączenia itd.
Plus instrukcje (co z tym zasilaniem wzmacniacza).


Góra
 Profil  
 
 
 Post #861054 Wysłany: 07 Paź 2023, 23:31; 
 Temat postu: Re: Szumiące radio
Offline
Sympatyk kropek

Samochód: Punto II 5d
Silnik: 1.2 16V 80KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Dynamic
Województwo: śląskie [S]
Rejestracja: 19 Wrz 2014,
Posty: 11
Patrzyłem dzisiaj kable przy radiu, wizualnie wyglądają ok, ruszałem nimi i żadnych zakłóceń fal nie było, patrzyłem na kable przy cewce, komputerze i też nic złego nie zauważyłem. Nie mam już pomysłów jak rozwiązać ten problem :|


Góra
 Profil  
 
 
 Post #861055 Wysłany: 08 Paź 2023, 07:51; 
 Temat postu: Re: Szumiące radio
Offline
Puntoświr

Imię: Rafał
Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.2 16V 80KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Sound
Województwo: mazowieckie [W]
Rejestracja: 13 Cze 2016,
Posty: 728
Pomógł: 36
a takie pytanie - te szumy pojawiają się miejscowo podczas jazdy, coś a'la zaniki sygnału? jeżeli tak, to problemu szukasz raczej tylko w instalacji anteny, sprawdź czy masz ciągłość na trasce antena - wtyczka którą wpinasz do radyjka, piszę o tym, bo sam fakt, że kupiłeś nową antenę, wcale nie oznacza, że jest ona sprawna, tym bardziej jeżeli coś tam uszkodziłeś podczas montażu
druga sprawa - ta antena którą kupiłeś to antena pasywna czy aktywna? jeżeli aktywna to czy podłączyłeś do niej zasilanie?


Góra
 Profil  
 
 
 Post #861056 Wysłany: 08 Paź 2023, 09:02; 
 Temat postu: Re: Szumiące radio
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Dynamic
Województwo: dolnośląskie [D]
Rejestracja: 21 Lut 2023,
Posty: 512
Pomógł: 8
Rafciollo napisał(a):
...nic złego nie zauważyłem. Nie mam już pomysłów jak rozwiązać ten problem.

Bo nie chcesz go rozwiązać. Czy przeczytałeś podane linki do Google (są dwa w jednej linijce)? Piszą np. o jakimś "separatorze".


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 9 posty(ów) ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style based on FI Subsilver by phpBBservice.nl
Forum Fiata Punto © 2006 - 2020
Tłumaczenie: phpbbhelp.pl
phpBB SEO