You Tube • FAQ •  Szukaj •  Zarejestruj się •  Zaloguj się 




Obecny czas: 24 Maj 2024, 11:55

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1 post ] 
Autor Wiadomość
 
 Post #563089 Wysłany: 24 Mar 2012, 23:07; 
 Temat postu: Ważne terminy urzędowe
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Bogdan
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Paliwo: Benzyna
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Katowice
Rejestracja: 15 Mar 2012,
Posty: 2114
Pomógł: 51
Najważniejsze terminy

Przepisy precyzyjnie określają maksymalny czas na wykonanie konkretnych urzędowych czynności. Wybraliśmy terminy, o których szczególnie warto pamiętać.

Czas na załatwienie formalności ważnych z punktu widzenia kierowcy;

1 dzień:
Wypowiedzenie OC
Chcesz zmienić ubezpieczenie OC? Najpóźniej na 1 dzień przed upływem aktualnego okresu polisy musisz złożyć na piśmie wypowiedzenie umowy. Uwaga! Liczy się data dostarczenia dokumentu do firmy, a nie data stempla pocztowego jeśli wypowiedzenie wyślemy listownie. Jeśli nie zdążymy, polisa przedłuży się na kolejny rok, a my mamy obowiązek opłacenia ubezpieczenia.

7 dni:
Ważność pozwolenia czasowego
Jeśli policjant zabierze dowód rejestracyjny pojazdu i wystawi pozwolenie czasowe, jest ono ważne maksymalnie tydzień. W tym czasie trzeba wykonać badanie techniczne auta.
Opłacenie mandatu
Na zapłacenie mandatu wystawionego np. przez policję mamy tydzień.
Opłacenie zaległej składki AC
Po odebraniu od ubezpieczyciela przypomnienia o zaległej racie składki AC mamy 7 dni na jej zapłacenie. Jeśli się spóźnimy, ubezpieczenie przestanie chronić nas i nasze auto.

10 dni:
Zwrot rzeczy kupionych w internecie
Jeśli kupi się np. opony lub części do auta przez internet lub za pośrednictwem telefonu, można je oddać w ciągu 10 dni. Towar nie może wyglądać, na używany i trzeba zapłacić za jego przesłanie do sklepu. Możliwość zwrotu dotyczy produktów kupionych od firmy – jeśli kupimy coś od osoby fizycznej np. na aukcji internetowej, nie mamy prawa do zwrotu zakupionego towaru.

14 dni:
Zapłacenie podatku po zakupie samochodu
Po kupnie auta od osoby prywatnej kupujący ma dwa tygodnie na zgłoszenie tego faktu do urzędu skarbowego i zapłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych (2% od wartości rynkowej pojazdu).
Zgłoszenie do akcyzy
Sprowadzający auto z zagranicy ma 14 dni (od przekroczenia granicy) na złożenie w urzędzie celnym deklaracji akcyzowej. Na zapłacenie podatku (3,1% dla samochodów z silnikami do 2,0L, 18,6% dla pozostałych) jest do 30 dni od daty sprowadzenia auta.

30 dni:
Wypłata pieniędzy z polisy AC
Jeśli uruchomiłeś polisę AC (zgłosiłeś szkodę w swoim aucie), ubezpieczyciel ma 30 dni na wypłatę odszkodowania.
Wystawienie mandatu ze zdjęcia
Policja i straż miejską/gminną mają 30 dni (liczone od ujawnienia wykroczenia) na wystawienie mandatu na podstawie zdjęcia z fotoradaru. Po tym terminie sprawa trafia do sądu.
Zarejestrowanie samochodu
Po zakupie samochodu jego nowy właściciel ma 30 dni na przerejestrowanie auta. Także 30 dni przewidziano na powiadomienie ubezpieczyciela o kupnie/sprzedaży pojazdu i wypowiedzenie polisy OC.
Wydanie dokumentów
Na wydanie prawa jazdy wydział komunikacji ma maksymalnie miesiąc. 30 dni jest też ważny tymczasowy dowód rejestracyjny (z możliwością przedłużenia o 14 dni).

90 dni:
Wypłata odszkodowania z OC
Ubezpieczyciel musi wypłacić odszkodowanie w terminie 30 dni od jego zgłoszenia. Jeśli jednak sprawa wymaga dodatkowego wyjaśnienia (a często tak jest), wówczas odszkodowanie powinno być wypłacone nie później niż 90 dni od dnia złożenia zawiadomienia o szkodzie. Ubezpieczyciel może jeszcze wydłużyć ten czas, jeśli toczy się sprawa w sądzie.

6 miesięcy:
Ważność egzaminu teoretycznego na prawo jazdy
Po zdaniu egzaminu teoretycznego na prawo jazdy można podchodzić do egzaminu praktycznego przez 6 miesięcy. Jeśli w tym czasie nie uzyska się prawa jazdy, przed egzaminem praktycznym trzeba ponownie zdawać testy, bo wygasa termin ważności ich pozytywnego wyniku. Jest jeszcze jedno ważne ograniczenie – po trzykrotnie nie zdanym egzaminie praktycznym istnieje obowiązek dodatkowego przeszkolenia praktycznego w liczbie 5 godzin w dowolnie wybranym ośrodku szkolenia kierowców. Zaświadczenie o ukończeniu tego szkolenia jest podstawą do ustalenia kolejnego terminu egzaminu praktycznego w WORD.

1 rok:
Przedawnienie punktów karnych
Punkty przedawniają się po roku od momentu popełnienia danego wykroczenia. Kierowca nie może przekroczyć w ciągu roku 24 punktów, a osoba ze stażem prawa jazdy krótszym niż rok – 20 punktów. Uwaga! Roczne przedawnienie nie dotyczy punktów tymczasowych przyznawanych np. w przypadku skierowania sprawy do sądu (w sytuacji odmowy przyjęcia przez kierowcę mandatu). Z chwilą uznania przez sąd winy kierowcy, punkty tymczasowe stają się ostatecznymi (z datą popełnienia wykroczenia), jeśli sąd uniewinni kierowcę to punkty tymczasowe są kasowane. Nie ma znaczenia po jakim czasie zapadł wyrok. System automatycznie sprawdza, czy w okresie, kiedy kierowca odwołał się od mandatu (odmówił jego przyjęcia), nie przekroczył limitu. Jeśli tak było – traci prawo jazdy.
Ważność OC i AC
Polisy OC i AC są ważna przez rok, po czym polisa OC odnawia się automatycznie na kolejny rok.

2 lata:
Ważność gwarancji
W przypadku zakupu nowych części czy samochodu przez osobę prywatną (a nie firmę), przez 2 lata prawa kupującego chroni ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej. Gwarantuje ona możliwość żądania naprawy zepsutego towaru lub jego wymiany na wolny od wad. Niezależnie od zapisów ustawy producenci zwykle udzielają także 2-letniej (lub dłuższej) gwarancji, która jest dobrowolna, a jej zasady ustalają oni sami, w związku z czym w zasadzie mogą być dowolne.
Ważność badania technicznego
Jeśli kupimy nowe auto, to jego drugie badanie techniczne należy wykonać po 2 latach od poprzedniego. Datę ważności badania znajdziemy w dowodzie rejestracyjnym na pieczątce od diagnosty.
Przedawnienie wykroczenia
Jeśli od popełnionego wykroczenia np. drogowego minęły 2 lata, nie tylko policja czy straż miejska, ale także sąd (nawet jeśli sprawa trafi do sędziego) nie może ukarać kierowcy za przewinienie na drodze. Oczywiście w tym przypadku nie można także do konta kierowcy przypisać punktów karnych za to wykroczenie.

3 lata:
Przedawnienie mandatu karnego
Jeśli od przyjęcia mandatu minęły 3 lata, a kierowca go nie opłacił, nie musi już tego robić. Nikt nie będzie go ścigał.
Maksymalny czas na badanie techniczne
Badanie techniczne auta osobowego należy wykonać przed upływem 3 lat od dnia jego pierwszej rejestracji. Uwaga! Pojazdy zasilane gazem przechodzą przeglądy co roku.
Zgłoszenie szkody z polisy OC
Jeśli pojazd został uszkodzony przez innego kierowcę, właściciel auta ma 3 lata na zgłoszenie szkody ubezpieczycielowi. Nie warto jednak czekać – po takim czasie mogą być problemy z ustaleniem przebiegu zdarzenia.

5 lat:
Przedawnienie kary za nieopłacenie parkowania (1)
Za brak biletu parkingowego grozi opłata dodatkowa. Ponieważ nie jest to mandat, w jej przypadku termin przedawnienia to aż 5 lat liczonych od końca roku kalendarzowego, w który została nałożona opłata dodatkowa. Takie przepisy dotyczące przedawnienia obowiązują od 4.10.2005r. Uwaga! Za brak biletu możemy dostać także mandat.

10 lat:
Przedawnienie kary za nieopłacenie parkowania (2)
W przypadku kar dodatkowych za brak biletu parkingowego wystawionych przed 4.10.2005r. zarządcy dróg stosują 10-letni bieg przedawnienia. Przepisy jednak nie są jednoznaczne i można próbować się odwoływać i wnioskować o anulowanie kary, jeśli od wystawienia opłaty dodatkowej minęło 5 lat liczone od ostatniego dnia roku kalendarzowego, w którym nie kupiliśmy biletu. Jeśli zarządca drogi nie przychyli się do naszego wniosku, pozostaje skierowanie sprawy do sądu. Nie ma jednak gwarancji pozytywnego wyroku.
Ważność badania zbiornika LPG
Posiadacze instalacji LPG muszą pamiętać, że butla na gaz ma badanie techniczne ważne 10 lat. Po tym terminie należy wymienić butlę na nową lub przedłużyć ważność badania (dostajemy pozwolenie na jej użytkowanie przez kolejne 2-5 lat).

- źródło: motor

_________________
Image
Było: Punto II 3D 1,2 8V 2000r., Renault Thalia 1,5 dCi 2005r.
Jest: Kia Venga 1,6 2018r.


Góra
 Profil  
 

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1 post ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style based on FI Subsilver by phpBBservice.nl
Forum Fiata Punto © 2006 - 2020
Tłumaczenie: phpbbhelp.pl
phpBB SEO