You Tube • FAQ •  Szukaj •  Zarejestruj się •  Zaloguj się 




Obecny czas: 24 Maj 2024, 16:17

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1 post ] 
Autor Wiadomość
 
 Post #563138 Wysłany: 24 Mar 2012, 23:49; 
 Temat postu: Auto zastępcze na czas naprawy
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Bogdan
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Paliwo: Benzyna
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Katowice
Rejestracja: 15 Mar 2012,
Posty: 2114
Pomógł: 51
Auto zastępcze na czas naprawy


Sąd Najwyższy orzekł, że w przypadku szkód likwidowanych z polisy OC sprawcy ubezpieczyciele powinni zwracać poszkodowanym koszty wynajmu auta zastępczego. Co ta zmiana interpretacji przepisów oznacza dla kierowców?

Prawo do auta zastępczego na czas naprawy powypadkowej finansowanej z OC sprawcy to nic nowego. Dla większości poszkodowanych była to jednak czysto teoretyczna możliwość. Dotychczas realne szanse na to, ze ubezpieczyciel zapłaci za wynajem pojazdu na czas, kiedy rozbity samochód był w warsztacie, mieli tylko właściciele aut używanych do celów zarobkowych. Jeśli ktoś nie prowadził działalności gospodarczej, a chciał takie odszkodowanie uzyskać, musiał się liczyć z tym, że firma ubezpieczeniowa będzie mnożyła trudności – np. domagała się udokumentowania tego, ze samochód jest rzeczywiście niezbędny. Po licznych skargach osób poszkodowanych sprawą zajął się Rzecznik Ubezpieczonych. Jego biuro wystąpiło do Sądu Najwyższego z prośbą o interpretację przepisów.

Chodziło o odpowiedź na dwa pytania: czy utrata możliwości korzystania z auta przez osobę, która nie prowadzi działalności gospodarczej, stanowi szkodę majątkową (czyli taką, którą pokryć musi ubezpieczenie OC) oraz czy wypłata odszkodowania za wypożyczenie samochodu zastępczego może być uzależniona od tego, czy poszkodowany mógł korzystać z komunikacji publicznej.
17 listopada 2011r. Sąd Najwyższy podjął uchwałę, z której wynika, że w przypadku szkód likwidowanych z OC sprawcy ubezpieczyciele muszą pokrywać celowe i uzasadnione ekonomicznie wydatki na wynajem auta zastępczego – dostępność komunikacji zbiorowej nie ma tu nic do rzeczy.
Firmy ubezpieczeniowe nie będą więc mogły już odmawiać płacenia za auto zastępcze, ale na pewno zrobią wszystko, żeby odszkodowania nie były zbyt wysokie. Jak można przypuszczać, prawnicy ubezpieczycieli pracują już nad interpretacją zapisu „celowe i uzasadnione ekonomicznie”.

Zapewne spory między klientami a ubezpieczycielami będą teraz toczyły się o to, na jak długo i jakie auto można wynająć.
Ubezpieczyciel nie zapłaci za wynajęcie pojazdu wyższej klasy niż rozbite auto ani za korzystanie z usług wypożyczalni przez kilka tygodni, jeśli uszkodzony podczas wypadku samochód bezczynnie stał np. na parkingu.

Sąd zdecydował
Uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z dnia 17 listopada 2011r. (sygnatura akt III CZP 5/11) nie zmienia prawa, a jedynie doprecyzowuje, jak należy je stosować. Oto jej treść:
Odpowiedzialność ubezpieczyciela z tytułu umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za uszkodzenie lub zniszczenie pojazdu mechanicznego niesłużącego do prowadzenia działalności gospodarczej obejmuje celowe i ekonomiczne uzasadnione wydatki na najem pojazdu zastępczego; nie jest ona uzależniona od niemożności korzystania przez poszkodowanego z komunikacji zbiorowej.

Będzie drożej
Orzeczenie Sądu Najwyższego spowoduje wzrost cen polis OC, bo ubezpieczyciele zawsze przerzucają koszty działania na klientów (czyli: lepiej dla poszkodowanych, drożej dla wszystkich). Likwidacja przeciętnej szkody podrożeje (co najmniej) o kilkaset złotych, gdyż wynajęcie auta kosztuje nie mniej niż 50 zł za dobę, a większość napraw powypadkowych trwa minimum kilka dni. Prawdopodobnie przełoży się to na co najmniej kilkuprocentowy wzrost cen polis.
Mimo niedawnej uchwały Sądu Najwyższego nie ma co liczyć na to, że ubezpieczyciel sam zaproponuje nam skorzystanie z auta zastępczego – prawdopodobnie nadal trzeba `będzie się o to upominać.

- źródło: auto-swiat

_________________
Image
Było: Punto II 3D 1,2 8V 2000r., Renault Thalia 1,5 dCi 2005r.
Jest: Kia Venga 1,6 2018r.


Góra
 Profil  
 

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1 post ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style based on FI Subsilver by phpBBservice.nl
Forum Fiata Punto © 2006 - 2020
Tłumaczenie: phpbbhelp.pl
phpBB SEO