You Tube • FAQ •  Szukaj •  Zarejestruj się •  Zaloguj się 




Obecny czas: 21 Maj 2024, 07:58

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1 post ] 
Autor Wiadomość
 
 Post #563146 Wysłany: 24 Mar 2012, 23:54; 
 Temat postu: Problemy z ubezpieczycielem
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Bogdan
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Paliwo: Benzyna
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Katowice
Rejestracja: 15 Mar 2012,
Posty: 2114
Pomógł: 51
Problemy z ubezpieczycielem


Jeśli zostaliśmy poszkodowani w mieniu lub „na osobie” w kolizji lub wypadku i szkody są likwidowane z ubezpieczenia OC sprawcy, a jego ubezpieczyciel stwarza nam problemy, dobrze jest znać do czego zgodnie z przepisami mamy prawo i jakie są obowiązki towarzystwa ubezpieczeniowego.

Pomimo, że każdy ubezpieczyciel dobrze zna swoje obowiązki względem poszkodowanego, zawsze stara się ograniczyć do minimum należne odszkodowanie, np. żądając niepotrzebnych faktur VAT za naprawę auta lub tłumacząc się, że poszkodowany nie wystąpił do niego z danym roszczeniem np. wypłatę dodatkowego odszkodowania za utratę wartości handlowej samochodu (auto po naprawie jest już kwalifikowane jako powypadkowe i ma mniejszą wartość handlową), itp.

Dlatego likwidując szkodę z OC sprawcy, warto zapoznać się ze swoimi prawami, które są opisane na stronie internetowej Rzecznika Ubezpieczonych:
:arrow: http://rzu.gov.pl/czesto-zadawane-pytan ... -na-mieniu

Są tam m.in. takie informacje:

Ubezpieczenia komunikacyjne odpowiedzialności cywilnej (OC) - szkoda majątkowa (na mieniu)
Szkoda majątkowa w ubezpieczeniu OC komunikacyjnym – co to takiego?
Orzecznictwo sądowe - dlaczego jest tak ważne przy ubezpieczeniu OC?
W jakim terminie zakład ubezpieczeń ma obowiązek wypłacić odszkodowanie?
Czy zakład ubezpieczeń ponosi jakieś sankcje za niedotrzymanie terminu likwidacji szkody?
Czy zakład ubezpieczeń może czekać z wypłatą odszkodowania do czasu uzyskania prawomocnego wyroku stwierdzającego winę sprawcy?
Czy zakład ubezpieczeń może czekać z wypłatą odszkodowania do czasu uzyskania potwierdzenia okoliczności zdarzenia przez sprawcę?
W jakim terminie zakład ubezpieczeń musi odpowiedzieć na złożone do niego odwołanie/skargę?
Co to jest utrata wartości handlowej pojazdu? Czy służy mi roszczenie jeżeli pomimo naprawy mój pojazd stracił na wartości?
Czy zakład ubezpieczeń ma obowiązek zwrócić koszty zakupu części oryginalnych, czy też może wypłacić kwotę odpowiadającą wartości części alternatywnych?
Czy zakład ubezpieczeń ma rację, gdy likwidując szkodę w ramach ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych klasyfikuje ją jako całkowitą, uzasadniając to tym, iż koszt naprawy przekracza 70% wartości rynkowej pojazdu?
Czy zakład ubezpieczeń może, zgodnie z prawem, odmówić poszkodowanemu przejęcia jego wraku pojazdu, gdy szkoda jest całkowita?
Czy zakład ubezpieczeń może żądać od poszkodowanego lub warsztatu faktur stwierdzających rodzaj i źródło nabycia części zamiennych stosowanych przy naprawie pojazdu?
Czy zakład ubezpieczeń ma prawo obniżyć odszkodowanie o merkantylny ubytek wartości części zamiennych wymienionych na nowe (tzw. amortyzacja)?
Mam problem z VAT-em (podatek od towarów i usług) w odszkodowaniu realizowanym z ubezpieczenia OC – jak to powinno wyglądać?
Czy mam prawo do pojazdu zastępczego z ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych?
Czy każdy poszkodowany, któremu w wypadku drogowym zniszczono lub uszkodzono samochód ma prawo wynająć na czas likwidacji szkody samochód zastępczy na koszt zakładu ubezpieczeń sprawcy szkody?
Jak określić niezbędny czas najmu pojazdu zastępczego i związane z nim koszty?
Co to takiego utracone korzyści? Czy roszczenie o zwrot utraconych korzyści wyklucza zwrot kosztów najmu pojazdu zastępczego?
Obniżono mi odszkodowanie, powołując się na przyczynienie po mojej stronie - co to takiego?
Zakład ubezpieczeń określił kwotę należnego odszkodowania w oparciu o wartość rynkową pojazdu, ustaloną wg cen z dnia wypadku (szkody). Czy postępowanie takie jest prawidłowe ?
Jak postępować gdy zakład ubezpieczeń odmawia w całości wypłaty odszkodowania twierdząc, że zdarzenie przez nas opisane nie mogło mieć miejsca, albo kwestionuje wysokość należnego odszkodowania?
Według jakich zasad zakład ubezpieczeń powinien ustalać wysokość odszkodowania za zniszczone: odzież, obuwie, zegarek, przewożony sprzęt, bagaż, rzeczy osobistego użytku, jak też ogrodzenia posesji, znaki drogowe, drzewa itd.?
Czy zakład ubezpieczeń może obniżyć odszkodowanie stosując uśrednione stawki za robociznę?
W jakim zakresie przysługuje mi zwrot kosztów za holowanie pojazdu z ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych?
Co to jest przedawnienie roszczeń i jak długo biegnie jego okres przy umowie ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych? W jakim czasie od wypadku mogę z ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych skutecznie dochodzić roszczeń?
Czy odszkodowanie z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych obejmuje również koszt pokolizyjnego badania technicznego? Czy zakład ubezpieczeń może zwrócić kwotę niższą niż poniesiony koszt badania?
Czy warsztat naprawczy może zatrzymać pojazd w sytuacji, gdy zakład ubezpieczeń nie pokrył w pełni kosztów naprawy?
Nie zmieniłem na czas blankietu prawa jazdy na aktualny, czy może to być problemem po wypłacie odszkodowania z OC?

_________________
Image
Było: Punto II 3D 1,2 8V 2000r., Renault Thalia 1,5 dCi 2005r.
Jest: Kia Venga 1,6 2018r.


Góra
 Profil  
 

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1 post ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style based on FI Subsilver by phpBBservice.nl
Forum Fiata Punto © 2006 - 2020
Tłumaczenie: phpbbhelp.pl
phpBB SEO