You Tube • FAQ •  Szukaj •  Zarejestruj się •  Zaloguj się 




Obecny czas: 28 Mar 2024, 16:37

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 98 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4
Autor Wiadomość
 
 Post #804522 Wysłany: 01 Maj 2016, 13:00; 
 Temat postu: Re: Halogeny przeciwmgłowe przednie
Offline
Forumowicz

Imię: Radosław
Samochód: Punto II 5d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: S
Województwo: mazowieckie [W]
Rejestracja: 30 Kwi 2016,
Posty: 3
Witam. Chce sobie podlaczyc halogeny, lecz nigdzie nie moge zastac przewodu przewód 0 35mm2 żółto zielonego. mogł by mi ktoś dac namiary jakies. Z gory dziekuje.


Góra
 Profil  
 

 
 Post #805817 Wysłany: 20 Maj 2016, 21:32; 
 Temat postu: Re: Halogeny przeciwmgłowe przednie
Offline
Puntomaniak

Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Active
Województwo: śląskie [S]
Rejestracja: 04 Cze 2010,
Posty: 54
ipIV,

Czy wtyczki jakie trzeba zalozyc na przewody i wpiac do zaslepek w lampach to OHW2?

Image

Latwiej kupic np na allegro podajac wlasnie np. OHW2 niz numer "fiatowski".


Góra
 Profil  
 
 
 Post #806520 Wysłany: 31 Maj 2016, 21:57; 
 Temat postu: Re: Halogeny przeciwmgłowe przednie
Offline
Admin ds. technicznych forum.
Awatar użytkownika

Imię: Michał
Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.8 16V 130KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: HGT
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: SL/SK/SZ/SZA
Rejestracja: 21 Cze 2006,
Posty: 13043
Pomógł: 54
Wygląda podobnie ale gwarancji nie dam, że będzie pasować ;) Poza tym ostatni raz w ręce je miałem w 2009 roku :E

_________________
Focus 1.0 Ecoboost 92kW :E & Punto II HGT Abarth 1,8 16V 96kW & Fiesta VII FL 1,0 12V Ecoboost 74kW
Inne pod moją opieką: Tipo 1,4 16V 70kW
Były: Punto II 5d 1,8 16V 96kW & Punto Evo 1,4 16V MA 99kW@138kW & Punto II 1,2 8V 44kW & Fiesta V 1,25 55kW
Image <- Ford Focus mk4 FL Trend 1,0 Ecoboost 2022 r. :E
Image <- Fiat Punto II HGT 1,8 16V 2001 r.
Image <- Ford Fiesta VII FL 1,0 Ecoboost 2017 r.
Image <- Fiat Tipo 1,4 16V 2017 r.
Image <- Fiat Punto II 5d 1,8 16V 2002 r.
Image <- Fiat Punto Evo 1,4 MA Turbo 2010 r.
Image <- Ford Fiesta V 1,2 16V 2001 r.
Image <- Fiat Punto II 1,2 8V 2002 r.
AM, B, BE, C, CE, T


Góra
 Profil  
 
 
 Post #807510 Wysłany: 18 Cze 2016, 20:59; 
 Temat postu: Re: Halogeny przeciwmgłowe przednie
Offline
Puntomaniak

Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Active
Województwo: śląskie [S]
Rejestracja: 04 Cze 2010,
Posty: 54
Ok potwierdzam, ze wtyczki OHW2 pasuja. koszt 3,5-5PLN/szt.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #811157 Wysłany: 03 Wrz 2016, 22:14; 
 Temat postu: Re: Halogeny przeciwmgłowe przednie
Offline
Forumowicz

Imię: Krzysiek
Samochód: Punto II FL 5d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Active
Województwo: dolnośląskie [D]
Rejestracja: 13 Mar 2015,
Posty: 1
Witam,

Panowie, proszę o pomoc,
zna może ktoś nr wiązki przedniej z podejściem do halogenów, bo za Chiny nie mogę znaleźć tego oznaczenia.
Mam FL-a ACTIVE i brak mu kabli w komorze silnika jak i bezpiecznika i przekaźnika, ale to już mały pikuś, ten bezpiecznik i przekaźnik :>

Pozdrawiam


Góra
 Profil  
 
 
 Post #828845 Wysłany: 01 Paź 2017, 21:35; 
 Temat postu: Re: Halogeny przeciwmgłowe przednie
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Radek
Samochód: Grande Punto 3d
Silnik: Inny
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Dynamic
Województwo: śląskie [S]
Rejestracja: 19 Sie 2017,
Posty: 695
Pomógł: 2
Szkoda że do Grande punto 2008 opis nie pasuje, całkowicie inny rozkład wtyczek itp. Będę robił druciarnie na przekaźniku bistabilnym podłączonym pod pozycyjne.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #828849 Wysłany: 01 Paź 2017, 23:02; 
 Temat postu: Re: Halogeny przeciwmgłowe przednie
Offline
Mr.Cleaner
Awatar użytkownika

Imię: Kuba
Samochód: Punto 2012
Silnik: 1.2 8V 69KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Easy
Województwo: łódzkie [E]
Rejestracja: 14 Paź 2015,
Posty: 1090
Pomógł: 1
Do Grande Punto/Punto Evo jest taki sam. Poszukaj w dziale elektryka w PE/2012, tam sporo pisałem na ten temat bo sam dołożyłem halogeny tak jak fabryka je wypuszczała

_________________
Było:
Seicento MY2004 Acutal Blue Cocktail 1.1 54KM 2013->2015
Jest:
Punto MY2012 2014 Easy Grigio Intellettuale 1.2 69KM 2015->
http://fiatpunto.com.pl/topic53327.html
Grande Punto 2007 Dynamic Grigio Pessimo Umore 1.4 77KM 2021->
http://fiatpunto.com.pl/topic61115.html


Góra
 Profil  
 
 
 Post #828855 Wysłany: 02 Paź 2017, 08:31; 
 Temat postu: Re: Halogeny przeciwmgłowe przednie
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Radek
Samochód: Grande Punto 3d
Silnik: Inny
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Dynamic
Województwo: śląskie [S]
Rejestracja: 19 Sie 2017,
Posty: 695
Pomógł: 2
Już sprawdzam dzięki.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #851774 Wysłany: 30 Sty 2020, 18:38; 
 Temat postu: Re: Halogeny przeciwmgłowe przednie
Offline
Puntoświr

Imię: Jerzy
Samochód: Punto II 5d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: SX
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Sosnowiec
Rejestracja: 21 Maj 2017,
Posty: 117
Witam.Minelo troche lat nie wiem czy kolega moze mi odpowiedziec na pytanie dot.halogenów.Otoz posiadam lampy przod z halogenami w Punto II,mam też panel z wylacznikami oraz skrzynkę bezpiecznikó spod maski z pinami na przekaznik i bezpiecznik.Otoz wlozyłem przekaznik i bezpiecznik,dioda na panelu świeci(po zalaczeniu pozycyjnych),ale halogeny nie świecą.Na pinie przekaznika jest po przekręceniu zapłonu 12 V,nawet bez wlaczonych pozycyjnych.Na pinie za bezpiecznikiem(styk przekaznika)tez jest tyle samo.A lampy nie świecą.Co moze byc przyczyną?Jak sprawdzic czy idą kable od lamp?Jak jest uruchamiany przekaznik z body?
Pozdrawiam


Góra
 Profil  
 
 
 Post #851785 Wysłany: 01 Lut 2020, 16:18; 
 Temat postu: Re: Halogeny przeciwmgłowe przednie
Offline
Sympatyk kropek

Imię: Andrzej
Samochód: Punto II 5d
Silnik: 1.2 8V 65KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: łódzkie [E]
Rejestracja: 11 Gru 2010,
Posty: 47
Pomógł: 4
Do świateł przeciwmgłowych przednich idą osobne kable,z tyłu lampy jest gniazdo do podłączenia.
Jak działa sterowanie z body jest opisane w tym temacie str.1
//Sprawdzenie czy body obsługuje// Body łączy z masą.U mnie nie było przekaznika ani instalacji w skrzynce bezpiecznikow,przekażnik dolożyłem osobno,dokupilem tylko panel z wlącznikami,i wszystko działa.
Pozdrawiam >Andrzej


Góra
 Profil  
 
 
 Post #851823 Wysłany: 05 Lut 2020, 19:06; 
 Temat postu: Re: Halogeny przeciwmgłowe przednie
Offline
Puntoświr

Imię: Jerzy
Samochód: Punto II 5d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: SX
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Sosnowiec
Rejestracja: 21 Maj 2017,
Posty: 117
A jak odnalezc kable idące ze skrzynki bezpeicznikow do lamp z halogenami?O ile wogole są...


Góra
 Profil  
 
 
 Post #851829 Wysłany: 06 Lut 2020, 19:38; 
 Temat postu: Re: Halogeny przeciwmgłowe przednie
Offline
Sympatyk kropek

Imię: Andrzej
Samochód: Punto II 5d
Silnik: 1.2 8V 65KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: łódzkie [E]
Rejestracja: 11 Gru 2010,
Posty: 47
Pomógł: 4
Cięzko,wytłumaczyć,szukać po schemacie elektrycznym.Skrzynka bezpieczników w przedziale silnikowym,od dołu-kostka B piny 4 i 5 przewody koloru fioletowego światła przeciwmgłowe przednie,pin23-przewód szaro-biały centralny sterownik oświetlenia.
Andrzej


Góra
 Profil  
 
 
 Post #851830 Wysłany: 06 Lut 2020, 20:19; 
 Temat postu: Re: Halogeny przeciwmgłowe przednie
Offline
Puntoświr

Imię: Jerzy
Samochód: Punto II 5d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: SX
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Sosnowiec
Rejestracja: 21 Maj 2017,
Posty: 117
Dzięki,a jaki kolor jest tej kostki nr8?Tzn.jaka wtyka to jest?Po dokłądnym sprawdzeniu pod maską okazało się,że nie mam kabli do halogenów,sa tylko 2 gniazdka po 2 piny na lampy,kable musze sam poprowadzic.Bardzo dobry ślad-kostka 8 kable fioletowe.Dziękuję.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #861183 Wysłany: 11 Lis 2023, 17:30; 
 Temat postu: Re: Halogeny przeciwmgłowe przednie
Offline
Puntoświr

Imię: Krzysztof
Samochód: Punto II FL 5d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Actual
Województwo: pomorskie [G]
Rejestracja: 04 Lut 2022,
Posty: 144
Z pierwszego postu wynika że gdy zaświeci się kontrolka przeciwmgielnych przednich body obsługuje halogeny. U mnie na 16 pinie nie ma przewodu ale świeci się kontrolka po dołożeniu oryginalnego włącznika. Body obsługuje czy nie obsługuje?


Góra
 Profil  
 
 
 Post #861184 Wysłany: 11 Lis 2023, 18:24; 
 Temat postu: Re: Halogeny przeciwmgłowe przednie
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Dynamic
Województwo: dolnośląskie [D]
Rejestracja: 21 Lut 2023,
Posty: 509
Pomógł: 8
Ale co jest niezrozumiałe w całym poradniku? Czy przeczytałeś całość ze zrozumieniem? Spróbuj ponownie (ustal pod którą "opcję" podpadasz).

Z szybkiego przeglądu treści wynika, że jak czegoś nie ma (np. "pina" w złączu, żyły w wiązce, przekaźnika w skrzynce), to się to dokłada samodzielnie (na tym polega ta modyfikacja, usprawnienie, "upgrade" samochodu)...

PS
W poradniku nie ma mowy w ogóle o OBD2, a chyba też można by zajrzeć (program FES lub MES), czy programowo samochód widzi, że wciskasz przycisk i czy steruje wyjściem (jest test wyjść - można z laptopa mrugać chyba wszystkimi światłami, uruchomić wentylator na chłodnicy itp., itd.).
Tylko może fizycznie nie być w stanie sterować (mimo, że programowo by chciał), ale to już trzeba podstawowej wiedzy z elektroniki, aby to stwierdzić na miejscu (czy w BodyComputerze brakuje tylko pina, czy dalej na PCB nie wlutowali fabrycznie czegoś, zworka, tranzystor, przekaźniczek - to też wchodzi w zakres Twoich prac).

Czyli zależnie od opcji A/B/C/D (jak w pierwszym wpisie poradnika), możesz mieć więcej roboty elektrycznej (pod maską, w skrzynce, w zderzaku) albo elektronicznej (w kabinie i przy Body Komputerze). Chyba (dokładnie nie czytałem, bo to nie moje "zadanie domowe").


Góra
 Profil  
 
 
 Post #861185 Wysłany: 11 Lis 2023, 19:59; 
 Temat postu: Re: Halogeny przeciwmgłowe przednie
Offline
Puntoświr

Imię: Krzysztof
Samochód: Punto II FL 5d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Actual
Województwo: pomorskie [G]
Rejestracja: 04 Lut 2022,
Posty: 144
Dzięki za odpowiedź. Chciałem wiedzieć po prostu czy mój body obsługuje badź nie halogeny. W sumie to dziwne żeby jedne obsługiwały inne nie. Przymierzam się żeby je zamontować a moja wersja punciaka jest najbiedniejsza. Zakupiłem nowy panel przełączników z klawiszami city i halegenów przednich. Po wciśnięciu tego ostatniego zapala mi się kontrolka na desce. Wychodzę z założenia że body obsługuje. Chociaż przewodu na pinie 16 brak. Jest na 15. Wiadomo że trzeba całą resztę przewody , przekaźnik itd dołożyć. Chodziło tylko o to czy body obsługuje. Sprawdziłem MESem , program widzi wciskanie przycisku halogenów, test na zapalenie tych świateł zapala mi kontrolkę na desce. Czyli body obsługuje? pmxoo7pl wybacz że zadaje może dla Ciebie proste pytania, ale nie każdy jest jakimś ekspertem. Dzięki za zrozumienie.

[ Dodano: 11 Lis 2023, 18:47 ]

Kilka dni wcześniej zadzwoniłem do najbliższego ASO Fiata i gość powiedział mi że nie wiadomo czy body obsłuży, że trzeba dokładać osobny przycisk (który już mam założony) i czy w ogóle w zderzaku są uchwyty na montaż. Mówił mi że będę musiał inny zderzak dokupić. Ale uchwyty są. Poza tym lamp, kratek w zderzaku, przekaźnika, bezpiecznika, wsuwek i przewodów brak. Czyli wszystkiego, poza zamontowanym panelem z przyciskiem.

[ Dodano: 11 Lis 2023, 18:59 ]

Dodatkowo przestudiowałem sobie wszystkie wersje skrzynek bezpieczników i wszystkich dostępnych body na eperze i wynika mi z tego, że muszę wymienić skrzynkę pod kierownicą tylko w przypadku dodania zamka centralnego i elektrycznie sterowanych szyb. W przypadku halogenów nie trzeba, więc wychodzi mi na to że body obsłuży. Wiem że wszystko inne trzeba dokładać, ale body powienien obsługiwać.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #861188 Wysłany: 12 Lis 2023, 10:23; 
 Temat postu: Re: Halogeny przeciwmgłowe przednie
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Dynamic
Województwo: dolnośląskie [D]
Rejestracja: 21 Lut 2023,
Posty: 509
Pomógł: 8
No to w czym problem? :roll:
Skoro tyle już ogarniasz samodzielnie (>90% już zrobiłeś poprawnie, zostały tylko kabelki), to nie umiesz stwierdzić, czy z Body wychodzi "sygnał", czy nie?
Od strony kabiny brakuje ci chyba tylko jednej rzeczy (jak dobrze pójdzie): jednego pina w złączu (czy tam żyły w wiązce).
Masz stwierdzić, czy gdzieś tam się coś pojawia gdy sterujesz z przycisku. Czy jakaś zmiana jest na łączach = Body obsługuje funkcję.
Zapewne Body steruje wystawiając plus, albo "ściągając do masy". Dwie podstawowe filozofie sterowania (tzw. PNP i NPN). Proste.

PS
Tu nie ma żadnych "ekspertów", sami hobbyści. Tylko "mierz siły na zamiary". Wszystkie prace, naprawy, wymagają pewnego poziomu startowego (niepisana zasada). Jak ktoś się bierze np. za elektrykę, a nie czuje intuicyjnie, nie odróżnia woltów od amperów, to nie da się takiemu pomóc przez forum motoryzacyjne (bo to nie szkolne forum do nauki podstaw fizyki, elektrotechniki itd.). Jak się ktoś czuje krytykowany, to od tej strony idzie krytyka konstruktywna (przykładowo, najczęściej delikwent: ma dziury w podstawowej wiedzy, niedostateczne zdolności manualne, brak narzędzi, niska "kultura techniczna" np. czystość montażu, błędne przekonania/podejście, zabiera się do operacji od złej strony w nielogicznym porządku - na koniec jest zdziwiony, że coś nie działa, że "się" popsuło, że utknął w połowie, a po zwróceniu uwagi się obraża).


Góra
 Profil  
 
 
 Post #861298 Wysłany: 04 Gru 2023, 22:50; 
 Temat postu: Re: Halogeny przeciwmgłowe przednie
Offline
Puntoświr

Imię: Krzysztof
Samochód: Punto II FL 5d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Actual
Województwo: pomorskie [G]
Rejestracja: 04 Lut 2022,
Posty: 144
Udało mi się w końcu uporać z halogenami. Oryginalne nowe lampy są już zamontowane i podłączone. Wszystko działa. Najwięcej roboty było przy dopasowywaniu konektorów, co wtyczka to inny. Przewód od panelu do body kompa był, resztę dokładałem. Nie udało mi się tylko wpiąć 2 przewodów masy lamp do wtyczki od masy z przodu, z lewej strony więc założyłem je na konektory oczkowe miedziane i nałożyłem na śrubę od wtyczki masy , potem oczko od wtyczki i nakrętka. Może tak zostać czy lepiej zmienić? Nie wiem czy wszystko powinno być na jednej śrubie.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #861303 Wysłany: 05 Gru 2023, 13:33; 
 Temat postu: Re: Halogeny przeciwmgłowe przednie
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Dynamic
Województwo: dolnośląskie [D]
Rejestracja: 21 Lut 2023,
Posty: 509
Pomógł: 8
Z opisu nie wiem gdzie i jakie oczka (i czy może tak być, z powodów elektrycznych, jakie prądy tam lecą), ale generalnie w samochodzie wypada takie połączenia zabezpieczyć, na tłusto, zakleić, zamalować szczelnie. Różnica między instalacją samochodową, a stacjonarną (dom, fabryka). Tyle w temacie.
Czyli podsumowując, dałeś radę. :salut: Głównym składnikiem sukcesu było zwyczajnie podjęcie działania (a nie gadania, wymyślania problemów).


Góra
 Profil  
 
 
 Post #861307 Wysłany: 06 Gru 2023, 13:28; 
 Temat postu: Re: Halogeny przeciwmgłowe przednie
Offline
Puntoświr

Imię: Krzysztof
Samochód: Punto II FL 5d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Actual
Województwo: pomorskie [G]
Rejestracja: 04 Lut 2022,
Posty: 144
Chodzi o kostkę masy , przyłącze z lewej strony mocowane do ramy samochodu. Czarna plastikowa kostka, 8 przewodów (wszystko masa) i od góry jest przymocowana metalowym oczkiem do śruby. Pomiędzy blachę a te oczko dałem miedziane konektory z dwoma przewodami masowymi. Miedż się chyba nie stopi? Tak, pmxoo7pl dałem radę ale twoje podpowiedzi też się przydają. Korzystałem też z książki sam naprawiam samochód, schemat instalacji mi pomógł. No i oczywiście satysfakcja, że dało się radę, w ASO Fiata nie wiedzieli czy to będzie w ogóle możliwe + 150zł za roboczogodzinę.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #861308 Wysłany: 08 Gru 2023, 06:44; 
 Temat postu: Re: Halogeny przeciwmgłowe przednie
Offline
Admin ds. technicznych forum.
Awatar użytkownika

Imię: Michał
Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.8 16V 130KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: HGT
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: SL/SK/SZ/SZA
Rejestracja: 21 Cze 2006,
Posty: 13043
Pomógł: 54
Krzysiek1 napisał(a):
Chodzi o kostkę masy , przyłącze z lewej strony mocowane do ramy samochodu. Czarna plastikowa kostka, 8 przewodów (wszystko masa) i od góry jest przymocowana metalowym oczkiem do śruby. Pomiędzy blachę a te oczko dałem miedziane konektory z dwoma przewodami masowymi.


Będzie ok. Nie jest to rozwiązanie idealne, ale moim zdaniem jak najbardziej poprawne. Jedyne co to "zarobienie" końcówek prądowych (przenoszących stosunkowo duże prądy) pracujących w kiepskich warunkach (poza szczelnymi wtyczkami) dobrze jest zalutować (w szczególności "zarabianych" amatorskimi sposobami - szczypce, kombinerki, obcęgi itp. Do tego służy specjalna praska), żeby po jakims czasie się nie utleniło przez "amatorską" jakość wykonania złącza.... w konsekwencji nie wzrastała rezystancja połączenia, co prowadzi do jego przegrzewania i ostatecznie tzw. "upalenia".
Zalutowane konektory może nie wyglądają estetycznie, ale są w praktyce wieczne. Ulegną zniszczeniu dopiero w piecu hutniczym.

Krzysiek1 napisał(a):
dałem radę


:D :D :D :D 8)

Przestudiowac dany temat x10, przemyśleć i praktycznie wszystko można ogarnąć na co narzędzia pozwalają (a jak nie pozwolą to dokupić i kompletować swój warsztacik). W moim przypadku w samochodach to tylko dobre ustawienie geometrii jest niemożliwe.... ale takie, zeby dojechać do warsztatu bez nadmiernego zdzierania opon - tak ;) Bawię się w tą amatorkę od 2007r.... zaczynając od skrzynki z narzędziami po dziadku, walizce najtańszych chińskich kluczy nasadowych za 100zł i najtańszego klucza dynamometrycznego 28-210Nm za 80zł.

Podstawowa sprawa - myśleć, nie bać się.... a jak coś zepsujesz to zrobisz na nowo (kilka razy zdarzyło mi się ;) ) i w najgorszym przypadku wyjdzie finansowo jakbyś robił to w warsztacie. Ale za drugim razem zrobisz tak samo dobrze, często i lepiej niż mechanik któremu już się nie chce... ;)

Krzysiek1 napisał(a):
Korzystałem też z książki sam naprawiam samochód


Są tam też babole ;) Przy wszystkim trzeba trochę głowy użyć (nie podchodzić bezkrytycznie :!: ). Nawet w eLearn-ie, key-learnie czy przy tym Fiatowskim systemie który obecnie jest online i co najwyżej można wygenerować pdf-a.

Np. kuriozalne momenty dokręcania śrub mocowania silnika od strony rozrządu do głowicy. 20-22Nm to maks a tam jest 60 czy nawet 80Nm. I łup gwintu nie ma.

Krzysiek1 napisał(a):
o i oczywiście satysfakcja,


To jest najlepsze w całym temacie :twisted:

pmxoo7pI napisał(a):
Tu nie ma żadnych "ekspertów", sami hobbyści.


Dokładnie tak jest, specjalistą a może słabym ekspertem to ja się czuję od przesyłu energii elektrycznej... samochody to amatorka. Swoją drogą patrząc na ten mój poradnik.... no to takie mocne 3/10 bym teraz mu dał. I jeszcze ten mój "gówniarski" slang tam :hahaha:

PS cieszy mnie, że nadal ktoś korzysta z tego co "naście" lat temu się utworzyło :) Eksperymentalny egzemplarz samochodu na którym się uczyłem zaliczył zgniatarkę prawdopodobnie pod koniec 2019r.... ale coś po nim pozostało :)

Ale motywatora napisałem :E :twisted:

_________________
Focus 1.0 Ecoboost 92kW :E & Punto II HGT Abarth 1,8 16V 96kW & Fiesta VII FL 1,0 12V Ecoboost 74kW
Inne pod moją opieką: Tipo 1,4 16V 70kW
Były: Punto II 5d 1,8 16V 96kW & Punto Evo 1,4 16V MA 99kW@138kW & Punto II 1,2 8V 44kW & Fiesta V 1,25 55kW
Image <- Ford Focus mk4 FL Trend 1,0 Ecoboost 2022 r. :E
Image <- Fiat Punto II HGT 1,8 16V 2001 r.
Image <- Ford Fiesta VII FL 1,0 Ecoboost 2017 r.
Image <- Fiat Tipo 1,4 16V 2017 r.
Image <- Fiat Punto II 5d 1,8 16V 2002 r.
Image <- Fiat Punto Evo 1,4 MA Turbo 2010 r.
Image <- Ford Fiesta V 1,2 16V 2001 r.
Image <- Fiat Punto II 1,2 8V 2002 r.
AM, B, BE, C, CE, T


Góra
 Profil  
 
 
 Post #861347 Wysłany: 11 Gru 2023, 23:19; 
 Temat postu: Re: Halogeny przeciwmgłowe przednie
Offline
Puntoświr

Imię: Krzysztof
Samochód: Punto II FL 5d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Actual
Województwo: pomorskie [G]
Rejestracja: 04 Lut 2022,
Posty: 144
Pewnie że poradnik się przydał. Wiedza chyba się nie starzeje, a wesprzeć się jest czym. Gdyby nie forum, wielu rzeczy nie udałoby mi się zrobić. Będę tu zaglądał, dopóki będzie istniało. I myślę że, nie jestem jedyny.
Co do konektorów, zarabiane były właśnie tą praską. Co prawda, niezbyt dobrej jakości ale jak już coś robię, to staram się to robić dobrze. Z prądem niestety nie ma żartów.
Dla mnie też liczy się to, że poza zaoszczędzoną kasą, wiem co dokładnie mam zrobione w samochodzie. Wiem co, i jak, i gdzie. A z mechanikami to niestety różnie bywa, bo przecież to nie ich samochody.
Pozdrawiam :D


Góra
 Profil  
 
 
 Post #861357 Wysłany: 14 Gru 2023, 01:09; 
 Temat postu: Re: Halogeny przeciwmgłowe przednie
Offline
Admin ds. technicznych forum.
Awatar użytkownika

Imię: Michał
Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.8 16V 130KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: HGT
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: SL/SK/SZ/SZA
Rejestracja: 21 Cze 2006,
Posty: 13043
Pomógł: 54
Krzysiek1 napisał(a):
Z prądem niestety nie ma żartów.

Pożartować sobie można, tylko później on się śmieje z Ciebie.

W samochodzie zagrożenia porażeniowego nie ma (poza obwodami cewka - świeca, ale tu prądy są malutkie i w 99+% przypadków nie zabije człowieka), ale jest duże ryzyko pożarowe. W domowych instalacjach dochodzi porażeniowe a w przypadku instalacji energetycznych jeszcze do tego dochodzi taki nie do końca oczywisty niuans, że nie trzeba dotknąć elementów pod napięciem, żeby nie doszło do przeskoku iskry, powstania łuku i......... ;) Przypalona skwarka pomimo wyłączenia w ciągu 40-60ms.

Punta, generalnie Fiaty itp. są bardzo fajnymi samochodami do nauki (czy Seicento, Punto, 500X, Nowe Tipo itp.... jak się spojrzy na konstrukcję zawieszenia, mechaniki czy elektryki/elektroniki to są to bliźniacze konstrukcje), później z czasem zrozumie się filozofię budowy samochodu to poradzić sobie można z każdym... w zakresie technicznych możliwości narzędzi którymi się dysponuje.


Pozdrowienia :)

_________________
Focus 1.0 Ecoboost 92kW :E & Punto II HGT Abarth 1,8 16V 96kW & Fiesta VII FL 1,0 12V Ecoboost 74kW
Inne pod moją opieką: Tipo 1,4 16V 70kW
Były: Punto II 5d 1,8 16V 96kW & Punto Evo 1,4 16V MA 99kW@138kW & Punto II 1,2 8V 44kW & Fiesta V 1,25 55kW
Image <- Ford Focus mk4 FL Trend 1,0 Ecoboost 2022 r. :E
Image <- Fiat Punto II HGT 1,8 16V 2001 r.
Image <- Ford Fiesta VII FL 1,0 Ecoboost 2017 r.
Image <- Fiat Tipo 1,4 16V 2017 r.
Image <- Fiat Punto II 5d 1,8 16V 2002 r.
Image <- Fiat Punto Evo 1,4 MA Turbo 2010 r.
Image <- Ford Fiesta V 1,2 16V 2001 r.
Image <- Fiat Punto II 1,2 8V 2002 r.
AM, B, BE, C, CE, T


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 98 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style based on FI Subsilver by phpBBservice.nl
Forum Fiata Punto © 2006 - 2020
Tłumaczenie: phpbbhelp.pl
phpBB SEO