You Tube • FAQ •  Szukaj •  Zarejestruj się •  Zaloguj się 




Obecny czas: 28 Mar 2024, 11:18

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 9 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 
 Post #852510 Wysłany: 17 Kwi 2020, 18:44; 
 Temat postu: Problem z tylnymi hamulcami
Offline
Puntomaniak

Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Województwo: łódzkie [E]
Rejestracja: 10 Paź 2012,
Posty: 76
Hej,
Jakiś czas temu okazało się, że nie działa hamulec ręczny w jednym kole, znaczy się łapie ale bardzo słabo (można kolo ręką obracać bez problemu). Kilka dni temu zaczęło coś pukać z tyłu. Po zdjęciu bębna okazało się, że samo regulator się rozkręcił na maxa i wypadł. Miałbym kilka pytań.

Słowem wstępu: Szczęki wymieniane nie dawno w dobrym stanie. Linki wymieniane jakieś 16k km temu (2 lata) - nie widzę, żeby pancerz był popękany.

1. Generalnie kupiłem nowe samo regulatory ale zastanawiam się dlaczego ten stary samo regulator sam się całkowicie rozkręcił. Czy ktoś ma jakiś pomysł dlaczego tak się mogło stać? Wydawało mi się że to jest nie możliwe ze względu na odległość szczęk.
2. Pewnie dowiem się po zamontowaniu nowego samo regulatora ale czy jego nie poprawne działanie mogło spowodować, że ręczny przestał działać? Czy to na 100% wina linki albo mocowania linki w szczęce?
3. Czy ktoś wymieniał samo regulator (sam bez innych rzeczy)? Trzeba ściągać cała piastę żeby wyjąć stary i założyć nowy? Na coś trzeba zwrócić uwagę?
4. Jak założę nowy samo regulator to czytałem, że trzeba nożny na maxa wcisnąć i "pompować" ręcznym żeby się ustawił. Czy tak to powinno się robić? Czy mogę to robić na podnośniku czy musi być przykręcone koło?

Dzięki za pomoc!


Góra
 Profil  
 

 
 Post #852514 Wysłany: 17 Kwi 2020, 22:55; 
 Temat postu: Re: Problem z tylnymi hamulcami
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Krzysztof
Samochód: Grande Punto 3d
Silnik: 1.2 8V 65KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Dynamic
Województwo: wielkopolskie [P]
Rejestracja: 11 Sie 2012,
Posty: 155
Pomógł: 10
michcio-88 napisał(a):
...Słowem wstępu: Szczęki wymieniane nie dawno w dobrym stanie!....

Szczęki wymieniane nie dawno ? - może pomylone z 1.2

1.4 są większe 228x42mm a 1.2 203x28mm wtedy regulator by się rozkręcił

lub błąd montażu


Góra
 Profil  
 
 
 Post #852518 Wysłany: 18 Kwi 2020, 09:35; 
 Temat postu: Re: Problem z tylnymi hamulcami
Offline
Puntomaniak

Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Województwo: łódzkie [E]
Rejestracja: 10 Paź 2012,
Posty: 76
Hej,
Wątpię bo wymieniane były u sprawdzonego mechanika. Ale nigdy nie wiadomo.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #852520 Wysłany: 18 Kwi 2020, 15:29; 
 Temat postu: Re: Problem z tylnymi hamulcami
Czy przed założeniem niepotrzebnego tematu, przeszukałeś forum, czy nie miałeś czasu? Dopisujemy się do istniejących wątków.
Są już dyskusje o bębnach, szczękach, linkach itp., itd. Jest też poradnik w dziale "zrób to sam". Nie doskonały, ale jest.
Najważniejsze: zmień mechanika.
Cieć najwyraźniej nie ogarnia Fiatów (ciekawe co odwala w bardziej skomplikowanych markach/modelach).

W skrócie: samoregulator, wcale "sam" nic nie reguluje, trzeba mu na początku pomóc, rozszerzyć wstępnie blisko bębna. Później "pompujesz" nożnym (nie ręcznym), powinno być słychać kliknięcia.
Samoregulator jest wrażliwy na błędy montażu i uszkodzenia (np. próba luzowania go przy demontażu zużytego bębna, poprzez grzebanie śrubokrętem przez otwór po śrubie koła - można rozwalić, pogiąć te blaszki sprężynujące).

PS
Nie wierzę, że ktoś mógł być aż tak tępy i założyć dużo mniejsze szczęki (z 1,2 do 1,4). Ciekawe czy w ogóle się da tak zrobić?
Załącznik:
Komentarz do pliku: Jak można to pomylić?


...Chociaż mechanicy samochodowi to największe pajace i beztalencia (zaraz po budowlańcach) w świecie techniki. Są "uzdolnieni".


Góra
  
 
 
 Post #852522 Wysłany: 18 Kwi 2020, 18:12; 
 Temat postu: Re: Problem z tylnymi hamulcami
Offline
Puntomaniak

Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Województwo: łódzkie [E]
Rejestracja: 10 Paź 2012,
Posty: 76
Ale po co od razu takie nerwy. Oczywiście, że zrobiłem "research" (forum + youtube) ale głównie tam było o wymianie szczęk/bębnów. Raczej nie znalazłem nic co by mi odpowiedziało na to pytanie: czemu ten samo regulator się sam rozkręcił się i jak założę nowy to wolałbym mieć pewność że to samo się nie stanie. DLATEGO NAPISAŁEM TEGO POSTA!

Ja mam czas ale jak Ty nie masz to nie pisz na drugi raz albo pisz grzeczniej. Jak ktoś się zna i chce pomóż to nawet 10 razy na ten sam temat napisze. Chyba, że ktoś chce odreagować :).

Dzięki za link do tutoriala, może się przyda przy innej okazji. Akurat tego nie znalazłem bo szukałem bardziej tematów samo regulatora a nie całych hamulców.

Także jak ktoś ma jakiś pomysł albo spotkał się z podobną sytuacja albo widział podobny post to proszę o pomoc.

A i odnośnie tego: "..Chociaż mechanicy samochodowi to największe pajace i beztalencia (zaraz po budowlańcach) w świecie techniki. Są "uzdolnieni"." Prosiłbym żeby w tym poście nie obrażać ludzi których nie znamy (jakieś tworzenie stereotypów) bo sami z siebie pajaców robimy :).


Góra
 Profil  
 
 
 Post #852525 Wysłany: 18 Kwi 2020, 21:24; 
 Temat postu: Re: Problem z tylnymi hamulcami
Offline
Puntoświr

Imię: Rafał
Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.2 16V 80KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Sound
Województwo: mazowieckie [W]
Rejestracja: 13 Cze 2016,
Posty: 727
Pomógł: 36
zmierz średnicę bębna, może jest juz poza service limit


Góra
 Profil  
 
 
 Post #852528 Wysłany: 19 Kwi 2020, 11:46; 
 Temat postu: Re: Problem z tylnymi hamulcami
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Krzysztof
Samochód: Grande Punto 3d
Silnik: 1.2 8V 65KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Dynamic
Województwo: wielkopolskie [P]
Rejestracja: 11 Sie 2012,
Posty: 155
Pomógł: 10
A w drugim kole jak to wygląda ?


Góra
 Profil  
 
 
 Post #852531 Wysłany: 19 Kwi 2020, 15:36; 
 Temat postu: Re: Problem z tylnymi hamulcami
Offline
Puntomaniak

Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Województwo: łódzkie [E]
Rejestracja: 10 Paź 2012,
Posty: 76
Hej,
"zmierz średnicę bębna, może jest juz poza service limit"
Chodzi o zużycie? Generalnie bębny też są nowe. Jak wyciągałem stary samo regulator to nie widać było śladów zużycia.

"A w drugim kole jak to wygląda ?"
Druga strona (od kierowcy) jest w porządku. Pamiętam, że jakiś czas temu też się samo regulator sam rozkręcił tylko nie pamiętam po której stronie. Wtedy mechanik bo złoży po prostu i zamontował jeszcze raz.

Ostatnio był problem z warsztatami bo były pozamykane. Może w tym tygodniu coś się ruszy to podjadę. Wolę nie ryzykować :P Jak coś będę wiedział więcej to napisze.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #852537 Wysłany: 19 Kwi 2020, 21:04; 
 Temat postu: Re: Problem z tylnymi hamulcami
Mechanicy i wulkanizatorzy. Trochę mam do czynienia z tym środowiskiem (z kilku pozycji, nie tylko jako szeregowy klient), więc wiem lepiej niż Ty, że to w większości klauny, nieuki. Na praktykantów się najwyżej nadają (nie aby samodzielnie świadczyć takie usługi). Oczywiście, pozytywne wyjątki są.

Tu masz świeży przykład, jak to fachowiec, zawodowiec, profesjonalista, zachowując najwyższe standardy techniczne i moralne "naprawił" klientowi samochód: http://fiatpunto.com.pl/post852519.html#p852519

Wniosek: próbuj sam, olej te warsztaty (korzystaj z nich tylko w ostateczności). Daj znać jak poszło.


Góra
  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 9 posty(ów) ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style based on FI Subsilver by phpBBservice.nl
Forum Fiata Punto © 2006 - 2020
Tłumaczenie: phpbbhelp.pl
phpBB SEO