You Tube • FAQ •  Szukaj •  Zarejestruj się •  Zaloguj się 




Obecny czas: 29 Mar 2024, 08:20

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 13 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 
 Post #854600 Wysłany: 02 Gru 2020, 19:33; 
 Temat postu: Brak ogrzewania po stronie pasażera
Offline
Sympatyk kropek

Imię: Michał
Samochód: Punto Evo 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Województwo: wielkopolskie [P]
Rejestracja: 02 Gru 2020,
Posty: 9
Witam forumowiczów,
Przedwczoraj pojechałem do pracy i wszystko było w porządku z ogrzewaniem, natomiast podczas powrotu zaniepokoiło mnie ,że nie czuje wyraźnego wzrostu temperatury. Odcinek był krótki bo 4km do miejsca noclegu ,więc poczekałem na testy do czasu powrotu z delegacji do domu czyli 1h jezdzie i niestety w aucie długo mróz , a potem nieco lepiej bo zatkałem torbami dolny nawiew od pasazera i zamknąłem na desce wszystkie wyloty powietrza po prawej stronie co pozwolilo lekko ogrzac auto.
Po wielu km w nogi od strony kierowcy dmucha cieple powietrze, z kratki przy oknie tez, panel na srodku lekko cieple ale podejrzewam ze wychładza go drugi, z którego już wieje zimne powietrze. To samo w nogach od pasazera i kratka przy oknie. Przy wyłaczonym silniku nasłuchiwałem silniczków od klapek i słychac ze sie cos przestawia wiec zakladam ze pracują.
Nie wiem co może byc przyczyną.. na innym forum VW znalazlem podobny problem , ale tam najczesciej winiono wymiennik ciepła i po wymianie tej małej "chłodnicy" problem ustępował. Tu nie wiem nawet czy jest takie coś i ewentualnie jak sie do tego dostać. W internecie nie ma schematów ogrzewania i ciężko mi się rozeznać w tym temacie. W internecie ledwo co mozna znalezc taki wymiennik do grande.. Jak myslicie co mogło tutaj się zepsuć?

Posiadam klimatyzacje dwustrefową i na panelu mam praktycznie zawsze ustawione to samo czyli wszystkie nawiewy, 3 lub 4 kreska pracy wentylatora i 21stopni. Jedynie na poczatku jazdy gdy jest wieksza wilgość lub mróz, podkrecam obroty dmuchawy.
Do czasu usterki nie miałem co narzekać na ciepło w samochodzie, naprawde dawało rade i przy wyżej wymienionym ustawieniu 21 stopni było miłe ciepełko.
W aucie wymieniony podczas poprzednich usterek regulator obrotów dmuchawy i termostat.


Góra
 Profil  
 

 
 Post #854602 Wysłany: 02 Gru 2020, 21:22; 
 Temat postu: Re: Brak ogrzewania po stronie pasażera
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Samochód: Punto 2012
Silnik: 1.2 8V 69KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Easy
Województwo: świętokrzyskie [T]
Rejestracja: 21 Sty 2019,
Posty: 828
Pomógł: 47
Jaką temperaturę zew. pokazuje ci na zegarach? Czy nie jest może zbyt wysoka? Jakie temperatury pokazują czujniki we wnętrzu (do sprawdzenia Mes-em) . Sprawdzałeś ogrzewanie przy ustawieniu maksymalnego ogrzewania czy działa? Bo jeżeli sprawdzałeś i nadal masz chłodno to raczej przyczyny trzeba szukać w układzie chłodzenia (możliwe że zapowietrzona nagrzewnica po wymianie termostatu na przykład). Jeżeli nie sprawdzałeś, a po sprawdzeniu będzie wiało ciepłem, to przyczyny trzeba będzie szukać w czujnikach temperatur (zew. bądź wewnętrznych) albo w klapach regulacji temperatury.

No i skoro się zarejestrowałeś, to może pochwal się punciakiem na forum ;)

_________________
Moje Punto Easy Sport MY2012


Góra
 Profil  
 
 
 Post #854603 Wysłany: 03 Gru 2020, 01:51; 
 Temat postu: Re: Brak ogrzewania po stronie pasażera
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Adam
Samochód: Fiat Tipo II
Silnik: 1.4 16V 120KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Sport
Województwo: mazowieckie [W]
Miejscowość: Warszawa
Rejestracja: 29 Kwi 2015,
Posty: 320
Pomógł: 2
Brawo Jachaś tak trzymać


Góra
 Profil  
 
 
 Post #854607 Wysłany: 03 Gru 2020, 18:37; 
 Temat postu: Re: Brak ogrzewania po stronie pasażera
Offline
Sympatyk kropek

Imię: Michał
Samochód: Punto Evo 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Województwo: wielkopolskie [P]
Rejestracja: 02 Gru 2020,
Posty: 9
Niestety na zewnątrz pokazuje właściwą temperature - niestety bo było tamtego dnia -5 stopni :D. Teraz oscyluje tak w okolicach zera. Wewnątrz przy ustawieniu maksymalnej temperatury mozna spalić nogi od strony kierowcy ale przez to ze nadal zimne powietrze wieje od strony pasazera to sie równoważy w aucie, jest napewno nieco cieplej niz na dworze ale daleko do komfortu jazdy. Termostat wymieniałem ponad rok temu, więc zapowietrzonego ukladu bym nie podejrzewał, zreszta gdy się pojawił obecny problem ,z racji ze to szybka akcja to probowalem odpowietrzyc ale wszystko jest wporzadku. Co do sprawdzania temperatury wewnątrz to niestety nie mam sprzetu. Chyba bedzie trzeba się w coś na przyszłość zaopatrzyć...
Pochwale się tylko znajde jakieś twarzowe zdjęcie mojej srebrnej strzały ;)

[ Dodano: 03 Gru 2020, 17:36 ]

Dodam spostrzezenie , chociaz nie wiem czy jest istotne, podczas jazdy skrecajac w lewo robi sie w samochdzie cieplej, jak skrecam w prawo to momentalnie czuć powiew zimniejszego powietrza od tej cieplejszej strony kierowcy, sytacja od strony pasazera bez zmian - caly czas zimne powietrze.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #854609 Wysłany: 03 Gru 2020, 19:25; 
 Temat postu: Re: Brak ogrzewania po stronie pasażera
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Samochód: Punto 2012
Silnik: 1.2 8V 69KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Easy
Województwo: świętokrzyskie [T]
Rejestracja: 21 Sty 2019,
Posty: 828
Pomógł: 47
Niestety, po twoim spostrzeżeniu podejrzewałbym jedną z klap mieszania powietrza (wypięta od silnika nastawczego, coś się zerwało,itd ) :/ . Zanim wydamy na nią "wyrok", można by spróbować rzucić okiem na mechanizm, wyciągając schowek nad radiem (jeden torx pod gumowym "dywanikiem" schowka. W razie czego można jeszcze wyciągnąć radio razem z mocowaniem, wtedy już powinno być coś widać (może słychać, albo nie słychać kiedy powinno być coś słychać ;) ) . Bo bardzo prawdopodobne, że gdy skręcasz w jedną stronę, klapa zimne/ciepłe przestawia się bardziej na ciepłe niż na zimne.


Możesz też spróbować wykonać adaptację klap. Co prawda opis jest z climatronica Grande punto, ale na 99% powinno wyglądać tak samo (w "najgorszym" wypadku nie zadziała ;) )

Cytuj:
Koniecznym jest przeprowadzenie procedury autowzbudzania przy użyciu urzadzenia Examiner (procedura automatyczna) lub postępując zgodnie z poniższym opisem (procedura ręczna).

1. Dokonać "key-on" i przed upływem 40 sekund nacisnąc równocześnie przyciski AUTO i MONO i utrzymać przyciśnięcie.

2. Po kilku sekundach ukaże się na temperaturze lewej cyfra, która zmniejsza się (z 05 do 00) (count down) wskazuje czas pozostały przed startem procedury (utrzymać przyciśnięcie przycisków AUTO i MONO).

3. Kiedy temperatura lewa osiągnie wartość (00), zwalniając przycisk auto i mono nastąpi początek procedury o czasie około 40 sekund.

4. Wchodząc do diagnostyki lokalnej, po zakończeniu procedury temperatura prawa może wyswietlić następujące wartości:


00 SELF- LEARNING dokonane z wynikiem OK


01 i błyskanie SELF- LEARNING dokonane z wynikiem NOK


02 SELF-LEARNING w trakcie wykonywania


03 i błyskanie SELF-LEARNING nie dokończony


Procedura autowzbudzania nie następuje jeśli zostaną zwolnione przyciski AUTO i MONO przed dojściem temperatury lewej do zera.

Centralka powoduje pulsowanie temperatury lewej, jeśli autowzbudzanie nie zostało dokonane i nie dało dobrego wyniku.

WYJŚCIE WYMUSZONE Z PROCEDURY

Procedura autowzbudzania, będąca w trakcie, może być:

1. Odrzucona: kiedy użytkownik wyłączy sygnał key ON.

W takim przypadku system wychodzi z procedury w sposób kontrolowany, bez zmiany stanu danych autowzbudzania poprzednio zapamiętanych w EEPROM i zapamięta daną dotyczacą stanu "wzbudzania niedokonanego"

2. Przerwana: kiedy wystąpi brak zasilania + Akumulatora

Jeśli wydarzenie wystąpi w czasie napisu danych w EEPROM system nie potrafi zagwarantować ich całości, i zostaje zapamiętana dana dotycząca stanu "wzbudzanie niedokonane".

USTERKI W CZASIE PROCEDURY AUTOWZBUDZANIA

W przypadku gdy procedura nie może być zakończona w sposób prawidłowy z uwagi na uszkodzenie jednego lub wiecej siłowników, system wychodzi z procedury bez zmiany danych poprzednio zapamietanych w EEPROM i zapamiętuje daną dotyczacą stanu "wzbudzanie niedokonane".



Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
Moje Punto Easy Sport MY2012


Góra
 Profil  
 
 
 Post #854634 Wysłany: 08 Gru 2020, 21:03; 
 Temat postu: Re: Brak ogrzewania po stronie pasażera
Offline
Sympatyk kropek

Imię: Michał
Samochód: Punto Evo 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Województwo: wielkopolskie [P]
Rejestracja: 02 Gru 2020,
Posty: 9
W końcu miałem chwile i zajrzałem pod boczny panel od strony pasażera i już miałem nadzieje ze udało się zlokalizować problem ,a tu niestety nie to o dziwo. Okazało się ,że zębatka silniczka była wogóle odwrotnie względem zębatki regulującej klape, nie stykały się wogole ze sobą. Zdjąłem silniczek i krzywo osadzoną zębatke i nałożyłem odpowiednio, potem wszystko założyłem wg oznaczeń rowków. Jako ,że nie wiem czy te silniki mają jakąś pamięć położenia to wykonałem adaptacje klap wg tej instrukcji do grande. Troche się wszystko różniło. Po wciśnięciu auto i mono nastąpiło odliczanie 4 i w dół, następnie puściłem przyciski i nic nie odliczał tylko pokazał wczesniej ustawioną temperature i zaczął przewracać klapkami i koniec, nic się nie pokazało , zadna cyfra się nie wyświetliła tylko lewa zaczęła migać niczym żółte światła sygnalizacji nocą w miejskim zgiełku. Spróbowałem ponownie , po odliczaniu, trzymałem przyciski dalej i wyswietlało się po lewej 0 a po prawej 13 i nic więcej dalej się nie działo przez 1.5 minuty, puściłem przyciski i znowu klapkami poobracał i koniec, temperatura taka jaką ustawiłem wcześniej i mrugająca lewa.

Od spodu widziałem też zębatki jak się kręcą od górnych nawiewów ,ale widać ,że wszystko się kręci...rura od nagrzewnicy gorąca ,że nie da się jej dotykać.
Odkręciłem srubkę od środkowego schowka ale nie mogę go wyjąć, chyba jakies zatrzaski tam są po bokach czy góra dół i nie wiem czym to podwazyc ,żeby nie zniszczyc niczego, co do radia to poświeciłem w otwory jakie się na nim znajdują ale nie widze śrubek, czy potrzeba mi jakiegos specjalnego "drutu" do wciśnięcia na raz jakichś wewnętrznych zatrzasków i wtedy ono wyjdzie czy jak to probować zdjąć?


Góra
 Profil  
 
 
 Post #854635 Wysłany: 08 Gru 2020, 21:25; 
 Temat postu: Re: Brak ogrzewania po stronie pasażera
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Samochód: Punto 2012
Silnik: 1.2 8V 69KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Easy
Województwo: świętokrzyskie [T]
Rejestracja: 21 Sty 2019,
Posty: 828
Pomógł: 47
Ale po poprawieniu klapy coś się zmieniło? Klapa reaguje na zmianę temperatury z prawej strony? Co do wyuczania klap, jeżeli nie idzie procedura "z łapy" , pozostaje wyuczanie mes-em

_________________
Moje Punto Easy Sport MY2012


Góra
 Profil  
 
 
 Post #854636 Wysłany: 08 Gru 2020, 21:47; 
 Temat postu: Re: Brak ogrzewania po stronie pasażera
Offline
Sympatyk kropek

Imię: Michał
Samochód: Punto Evo 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Województwo: wielkopolskie [P]
Rejestracja: 02 Gru 2020,
Posty: 9
Po poprawieniu nic się nie zmieniło, jednak reaguje na zmiany ustawień i widzę ,że działa, jednak nie ma realnego wpływu na zmianie temperatury po stronie pasażera. Jeśli nie idzie procedura "z łapy" i trzeba bedzie podpiąć do kompa to jeszcze spróbuje wykrecic ten silnik i ręcznie zębatką zmienie ustawienie klapy i zobacze czy ona ma na to wpływ czy nadal nic się nie bedzie działo. Chyba ,że jeszcze gdzieś indziej też wyskoczyła , ale jej nie widze.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #854637 Wysłany: 08 Gru 2020, 23:45; 
 Temat postu: Re: Brak ogrzewania po stronie pasażera
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Samochód: Punto 2012
Silnik: 1.2 8V 69KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Easy
Województwo: świętokrzyskie [T]
Rejestracja: 21 Sty 2019,
Posty: 828
Pomógł: 47
Zwróć też uwagę czy przy poruszaniu zębatką, poruszasz też klapę wewnątrz. Bo może być też tak, że jedno z drugim już nie stanowią wspólnego elementu :E
Co do rozbiórki, do radia potrzebujesz specjalnych kluczy ("klucz do demontażu radia fiat grande punto" powinno wystarczyć żeby znaleść ;) ) a schowek górny jest na zatrzaski (i jednego torxa), albo podważysz je sobie od zewnątrz, najlepiej czymś wystarczająco miękkim żeby nie uszkodzić plastiku wokoło, ale wystarczająco twardym żeby mieć "siłę" podważyć schowek dookoła, albo ewentualnie po wyjęciu radia i kasety radia (przyda się torx20, w miarę długi) i spróbujesz wypchnąć od wewnątrz przez otwór po radiu. Po przemyśleniu sprawy, silniczki sterujące położeniem klap są po bokach, więc myślę że zanim rozgrzebiesz radio i schowek, możesz najpierw spróbować poprawić sobie dostęp demontując schowek pasażera, o ile jeszcze tego nie zrobiłeś (żeby wykręcić wszystkie śruby, musisz wyjąć półkę ze schowka bo za nią są 2 śruby)

_________________
Moje Punto Easy Sport MY2012


Góra
 Profil  
 
 
 Post #854638 Wysłany: 09 Gru 2020, 01:38; 
 Temat postu: Re: Brak ogrzewania po stronie pasażera
Offline
Sympatyk kropek

Imię: Michał
Samochód: Punto Evo 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Województwo: wielkopolskie [P]
Rejestracja: 02 Gru 2020,
Posty: 9
Wielkie dzięki za wszystkie rady. Zdjąłem silniczek jeszcze raz i zamknąłem zębatką klapke ręcznie (czuć i słychać ,że są scalone :D ). Po chwili zaczęło lecieć cieplejsze powietrze. Jeszcze musze sprawdzić po dłuższej chwili czy będzie takie samo ciepło z obu stron. Może ręczne ustawienie konfiguracji tych zębatek między sobą pomoże i okaże się ,że to faktycznie w tym silniczku a raczej zębatce tkwi problem i nie bedzie trzeba rozkręcać radia i schowka. Spróbuje jutro jeszcze zajrzeć jak wygląda to wszystko od strony kierowcy i porównać. Nadal mam jednak wrażenie ,że coś jest nie tak. Zwłaszcza z kratkami nawiewu na desce. Słabo leci powietrze przez nie; niezależnie na jakiej prędkości nawiewu to tak słabiutko a chyba powinno wiać w twarz... No nic. narazie pokombinuje z zębatkami. Potem spróbuje ogarnąc kogos z kompem.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #854642 Wysłany: 09 Gru 2020, 19:13; 
 Temat postu: Re: Brak ogrzewania po stronie pasażera
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Samochód: Punto 2012
Silnik: 1.2 8V 69KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Easy
Województwo: świętokrzyskie [T]
Rejestracja: 21 Sty 2019,
Posty: 828
Pomógł: 47
To weź ustaw klapę z prawej aby było ciepło, włóż silniczek żeby zablokował klape i nie podłączaj go do wtyczki. Jeżeli będzie ciepłe powietrze, to znaczy że silniczek klapy przez to że był odłączony, nastawy/kalibracja mu się "rozjechały" (czyli się rozkalibrował) i bez adaptacji mes-em się nie obędzie :/ . Dlatego mimo że go podłączyłeś, to nie działało prawidłowo, bo silniczek nie wie dokładnie w której pozycji się znajduje. W razie czego możesz podpytać w swoim aso ile by cię kosztowało wykonanie takiej adaptacji (w razie gdyby był problem znaleść kogoś z mes-em, a jeśli byłoby drogo, to zawsze możesz pomyśleć o zakupie mes-a dla siebie ;) )

_________________
Moje Punto Easy Sport MY2012


Góra
 Profil  
 
 
 Post #854643 Wysłany: 09 Gru 2020, 22:41; 
 Temat postu: Re: Brak ogrzewania po stronie pasażera
Offline
Sympatyk kropek

Imię: Michał
Samochód: Punto Evo 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Województwo: wielkopolskie [P]
Rejestracja: 02 Gru 2020,
Posty: 9
Dokładnie to zrobiłem. Zablokowałem silniczkiem klape ,żeby wiało ciepłe i wyjąłem wtyczkę. Teraz poszukuje kogoś z mes-em. Jednak ogólnie wydaje się, że problem jest rozwiązany bo dzisiaj trasa Poznań-Gdynia w cieplym aucie, jakaż satysfakcja przy zerkaniu na termometr zewnętrzny gdzie pokazywało -2.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #854644 Wysłany: 09 Gru 2020, 23:50; 
 Temat postu: Re: Brak ogrzewania po stronie pasażera
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Samochód: Punto 2012
Silnik: 1.2 8V 69KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Easy
Województwo: świętokrzyskie [T]
Rejestracja: 21 Sty 2019,
Posty: 828
Pomógł: 47
To jak "zamkniesz temat" to daj jeszcze znać jak całość po adaptacji będzie działać :) . No i pamiętaj o wrzuceniu fotek Punciaka :E

_________________
Moje Punto Easy Sport MY2012


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 13 posty(ów) ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style based on FI Subsilver by phpBBservice.nl
Forum Fiata Punto © 2006 - 2020
Tłumaczenie: phpbbhelp.pl
phpBB SEO