You Tube • FAQ •  Szukaj •  Zarejestruj się •  Zaloguj się 




Obecny czas: 20 Kwi 2024, 02:26

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 5 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 
 Post #855103 Wysłany: 26 Sty 2021, 21:41; 
 Temat postu: Mechanizm wycieraczek ASO czy sklep ?
Offline
Sympatyk kropek

Imię: Marek
Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Active
Województwo: śląskie [S]
Rejestracja: 29 Kwi 2015,
Posty: 14
Witam.

Mam problem z wycieraczkami. Podczas używania jednej z wycieraczek wypadała poza "obszar pracy", poza tym czasem sama zmieniała obroty na wyższe lub niższe.
Żona była w ASO i tam jej to prowizorycznie naprawili (ale tylko tymczasowo) za 200zł i powiedzieli, że jeśli chce by problem wyeliminować całkowicie, to trzeba wymienić cały mechanizm za 1343 (903 mechanizm, ramię 241, robocizna 200).
Czy nie ma możliwości by kupić ten mechanizm z ramieniem za mniejsze pieniądze ? Wymiana też chyba nie jest taka skomplikowana.
Przeglądałem google i znalazłem Mechanizm Magneti Marelli za 353zł (PUNTO GRANDE (199) 09.05-02.12) czy będzie pasował do mojego grande z 2014r ?
Natomiast ramię wycieraczek mogę kupić na allegro za 50zł.
Silniczek wycieraczek Magneti Marelli 170zł (razem wyjdzie 570zł ).
Dlaczego ASO aż tyle chce za te części ? Czy może te części co ja znalazłem to nie te co trzeba wymienić ?

Możecie powiedzieć czy dobrze myślę ?


Góra
 Profil  
 

 
 Post #855105 Wysłany: 26 Sty 2021, 23:30; 
 Temat postu: Re: Mechanizm wycieraczek ASO czy sklep ?
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Samochód: Punto 2012
Silnik: 1.2 8V 69KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Easy
Województwo: świętokrzyskie [T]
Rejestracja: 21 Sty 2019,
Posty: 830
Pomógł: 47
Cena w aso jest jaka jest, bo do naprawy użyją nowych i oryginalnych części.

Jeżeli chodzi o usterkę, to brzmi jak by wieloklin mechanizm-ramie był zużyty. Z tego co się orientuje (choć mogę się źle orientować) to nie jest to coś mega awaryjnego w punciakach, więc opcja używanych części też niekoniecznie musi być zła, najwyżej możesz sobie przełożyć silnik ze swojego mechanizmu a z używanej części zostawić "w razie w"

Kiedyś, jeśli dobrze pamiętam to w odniesieniu do cewek zapłonowych, padła konkluzja że cewki magneti marelli z logiem fiata, a cewki magneti marelli bez loga fiata to 2 kompletnie inne światy, na niekorzyść tych drugich.

Jeżeli masz smykałkę do mechaniki, to robota nie jest przesadnie trudna, jedynie by ci się przydał ściągacz do ramion wycieraczek, ewentualnie nieduży ściągacz do łożysk też się nada. Przy okazji będziesz miał okazje zajrzeć pod podszybie i sobie dokładnie wyczyścić podszybie i sprawdzić/udrożnić odpływy (czego na pewno mechanik ci nie zrobi)

_________________
Moje Punto Easy Sport MY2012


Góra
 Profil  
 
 
 Post #855114 Wysłany: 27 Sty 2021, 16:39; 
 Temat postu: Re: Mechanizm wycieraczek ASO czy sklep ?
Jak najbardziej warto spróbować kupić używany mechanizm (na 90% będzie OK). Na Allegro są nawet poniżej 100 PLN !

Najgorsza rzecz to chyba ściąganie ramion z osi (wieloklin). Ściągacz lub coś co go symuluje musi być (podważanie śrubokrętami nie zadziała). Są tanie ściągacze do ramion, po 10-40 zł.
Samodzielna naprawa może wynieść 10-30% ceny w ASO. A narzędzia zakupione specjalnie pod tę jedną naprawę zostają na przyszłość. Tak na prawdę, największy problem to teraz pogoda...

Druga sprawa, to podszybie. Tam nad serwem hamulcowym jest zaślepka przynitowana do grodzi. Prawdopodobnie (nie sprawdzałem) służy to właśnie do de/montażu mechanizmu wycieraczek. Nity trzeba mieć czym i jak rozwiercić. Później zamontować - uwaga, to ma być szczelne, na silikon warto ściankę wstawić (bo inaczej woda leci po serwie i powoduje jego korozję i awarię nawet, słabe hamulce).

Przy okazji do sprawdzenia/wyczyszczenia 2 odpływy wody z podszybia (w starszych rocznikach same odpływy do oceny i wymiany, jeśli są krótkie, bo zalewają alternator, a drugi pompę ABS - mają być zmodyfikowane, czyli dłuższe, są tematy na forum jak ktoś nie wie o co chodzi - szukać).


Góra
  
 
 
 Post #855150 Wysłany: 29 Sty 2021, 23:13; 
 Temat postu: Re: Mechanizm wycieraczek ASO czy sklep ?
Offline
Sympatyk kropek

Imię: Marek
Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Active
Województwo: śląskie [S]
Rejestracja: 29 Kwi 2015,
Posty: 14
Dzięki za odpowiedzi.
Zobaczyłem filmik i już wiem jak wymienić cały mechanizm. Potrzebuję klucz 13, 10 i śrubokręt krzyżakowy i oczywiście ściągacz (lub ew. odrdzewiacz i młotek, ale to dodatkowo jakby ze ściągaczem nie chciało zejść).

Znalazłem NOWY MECHANIZM WYCIERACZEK WRAZ Z SILNIKIEM FIRMY MAGNETI MARELLI za 300zł
Jakość części (zgodnie z GVO):Q - oryginał z logo producenta części (OEM, OES).

Wg tego powinno być z logo i oryginalne.

Co myślicie czy brać takie nowe, czy lepiej używkę za 150zł ale Jakość części (zgodnie z GVO):O - oryginał z logo producenta samochodu (OE) ??


Góra
 Profil  
 
 
 Post #855162 Wysłany: 31 Sty 2021, 11:10; 
 Temat postu: Re: Mechanizm wycieraczek ASO czy sklep ?
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Samochód: Punto 2012
Silnik: 1.2 8V 69KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Easy
Województwo: świętokrzyskie [T]
Rejestracja: 21 Sty 2019,
Posty: 830
Pomógł: 47
Po tym co ludzie przerabiali z cewkami magneti marelli bez logo fiata, myślę że nie najgorszym wyjściem będzie używka ;). No i pamiętaj o ramieniu wycieraczki, bo z opisu usterki wynikało na wytarty wieloklin (chyba że najpierw zdemontujesz i obejrzysz czy na pewno ramię jest uszkodzone i ma wytarty wieloklin)


Przy okazji pamiętaj o wyczyszczeniu podszybia i sprawdzeniu odpływów :)

_________________
Moje Punto Easy Sport MY2012


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 5 posty(ów) ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style based on FI Subsilver by phpBBservice.nl
Forum Fiata Punto © 2006 - 2020
Tłumaczenie: phpbbhelp.pl
phpBB SEO