You Tube • FAQ •  Szukaj •  Zarejestruj się •  Zaloguj się 




Obecny czas: 29 Mar 2024, 15:22

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 3 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 
 Post #847695 Wysłany: 13 Maj 2019, 17:07; 
 Temat postu: "Chrupanie" przy ruszaniu po dłuższym postoju
Offline
Puntoświr

Imię: Michał
Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Estiva Blue&Me
Województwo: mazowieckie [W]
Miejscowość: Warszawa
Rejestracja: 16 Maj 2012,
Posty: 103
Pomógł: 2
Cześć,

po dłuższym postoju po ruszeniu z prawej strony (nie jestem w stanie zlokalizować czy z tyłu czy z przodu ale raczej z przodu) przy dodaniu gazu i zahamowaniu pojawia się "chrupanie". Dźwięk jest podobny do przejeżdżania po kamykach lub żwirze. Starałem się to nagrać ale jakoś średnio to słychać. Najlepiej w sekundach od 1:06 do 1:16. Takie jakby strzelające spod nóg kamienie.
Dźwięk niknie po przejechaniu ok. 1-2 km i nie pojawia się już do momentu aż kropek sobie dłużej nie postoi (tutaj efekt po 7 godzinach postoju). Sprawdzane było wyważenie kół. Przy jeżdżeniu przez śpiących policjantów też nic nie chrupie. Tylko po dłuższym postoju.
Ktoś ma jakiś pomysł?

https://youtu.be/al6SnAySwG0?t=65

_________________
*************************************
This is my Punto.
There are many like it, but this one is mine.
My Punto, without me, is useless.
Without my Punto, I am useless.

*************************************


Góra
 Profil  
 

 
 Post #847705 Wysłany: 14 Maj 2019, 10:11; 
 Temat postu: Re: "Chrupanie" przy ruszaniu po dłuższym postoju
To może być wszystko, a po takim filmiku (jeszcze z włączoną klimą) niewiele można wymyślić.
Zdejmij przednie koła i obejrzyj wszystko, szarp za tarcze, zaciski, amortyzator (i jego poduszki), stabilizator, wahacz.
To będzie raczej coś mechanicznego: zawieszenie (w tym łapa silnika/skrzyni), hamulce, łożyska kół (te raczej wyją w trakcie jazdy, im szybciej tym gorzej), skrzynia biegów, sprzęgło.
Ewentualnie osprzęt silnika (albo on sam - smarowanie, zmienne fazy, rozrząd, a może panewki), klima/alternator.
Albo to ABS tak terkocze?

A może zwyczajnie dusisz zimny silnik na zbyt niskich obrotach (traktujesz benzyniaka jak diesla), dlatego wydaje takie podejrzane dźwięki (a Fiaty 8V z tego słyną http://fiatpunto.com.pl/topic1825.html).


Góra
  
 
 
 Post #855398 Wysłany: 21 Lut 2021, 14:46; 
 Temat postu: Re: "Chrupanie" przy ruszaniu po dłuższym postoju
Offline
Puntoświr

Imię: Michał
Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Estiva Blue&Me
Województwo: mazowieckie [W]
Miejscowość: Warszawa
Rejestracja: 16 Maj 2012,
Posty: 103
Pomógł: 2
Dla potomnych: przyczyną wkurzających odgłosów była któraś z poduszek silnika. Wymieniłem wszystkie 3 i jak ręką odjął! Błoga cisza! Jeździłem z tym ponad rok.
Byłem w 6 warsztatach (z czego 2 ASO). W jednym stwierdzili, że to mechanizm różnicowy, skrzynia do natychmiastowej regeneracji/naprawy i już chcieli umawiać na wizytę, w kolejnym, że to sprzęgło, w następnym kazali robić remont silnika bo to panewki. W obu ASO nie potrafili znaleźć przyczyny ale nie wzięli grosza i nie wydawali żadnych wyroków.
U wszystkich auto stało po kilka dni - żeby nie było, że podjechałem, popatrzyli, podumali i wydali werdykt. Oczywiście prosiłem też o sprawdzenie poduszek bo poza tymi odgłosami czuć było szarpnięcie przy zmianie biegów i stuki przy odpalaniu/gaszeniu silnika.
Po wyjęciu poduszek okazało się, że po 8 latach ta pod akumulatorem stała się tylko elementem metalowym (guma się ulotniła i zostały tylko jakieś resztki), lizak był zerwany (metalowe oczko trzymało się tylko na 0.5 cm kawałeczku gumy) a ta od strony rozrządu też już była na wykończeniu.
Na poprzedniej wymianie poduszek (jakieś 3 lata temu) stwierdzili, że są tylko 2 i tylko 2 wymienili. Tej pod akumulatorem nie wymienili i stąd zapewne jej tragiczny stan.
Zniknęły również głuche stuki przy przejeżdżaniu przez progi zwalniające oraz stuki przy odpalaniu/gaszeniu silnika.
Do ogarnięcia pozostała jeszcze tylko długo świecąca się kontrolka ciśnienia oleju po dłuższym postoju ale jestem już umówiony na wymianę uszczelki pod pokrywą zaworów + oringi bo podczas ostatniej regulacji zaworów te papraki które to robiły chyba nie wymieniły i stąd problem.

A! I dodam jeszcze jedno: przed wymianą poduszek stuki były dużo mniejsze lub wcale ich nie było po odpaleniu nawiewu na max i/lub włączeniu klimatyzacji.

_________________
*************************************
This is my Punto.
There are many like it, but this one is mine.
My Punto, without me, is useless.
Without my Punto, I am useless.

*************************************


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 3 posty(ów) ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style based on FI Subsilver by phpBBservice.nl
Forum Fiata Punto © 2006 - 2020
Tłumaczenie: phpbbhelp.pl
phpBB SEO