You Tube • FAQ •  Szukaj •  Zarejestruj się •  Zaloguj się 




Obecny czas: 26 Kwi 2024, 12:02

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 13 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 
 Post #351148 Wysłany: 01 Kwi 2010, 20:30; 
 Temat postu: Wymiana oleju w skrzyni biegów.
Offline
Puntoświr

Imię: Piotr
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Paliwo: Benzyna
Województwo: mazowieckie [W]
Rejestracja: 11 Lis 2009,
Posty: 499
Pomógł: 2
Witam. Jako że przebieg mojego punto niedawno przekroczył 100 tys. kilometrów, pomyślałem sobie, że może warto było by zmienić olej w skrzyni. I tu mam problem, ponieważ mechanik w serwisie fiata twierdzi że skrzynie sześciobiegowe są bezobsługowe i oleju się w nich nie wymienia. Ale czy aby na pewno? Przecież wszystkie zębatki w skrzynce też się wycierają i powstają jakieś opiłki.
Do skrzyni leje się tutele matryx i wchodzi go 2 litry, ale w tabeli przeglądów też nic nie pisze o takiej wymianie.
Czy ktoś z forumowiczów kiedyś wymieniał olej w skrzyni? I pytanie zanim zdejmę osłonę i zacznę kombinować - czy w tej skrzyni jest spust oleju i korek którym się go wlewa(jednocześnie punkt kontrolny) czy są jakieś inne patenty?


Góra
 Profil  
 

 
 Post #353049 Wysłany: 06 Kwi 2010, 19:13; 
 Temat postu:
Offline
Sympatyk kropek
Awatar użytkownika

Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Energy
Województwo: pomorskie [G]
Miejscowość: Gdynia
Rejestracja: 21 Lip 2007,
Posty: 42
Liam napisał(a):
Witam. Jako że przebieg mojego punto niedawno przekroczył 100 tys. kilometrów, pomyślałem sobie, że może warto było by zmienić olej w skrzyni. I tu mam problem, ponieważ mechanik w serwisie fiata twierdzi że skrzynie sześciobiegowe są bezobsługowe i oleju się w nich nie wymienia. Ale czy aby na pewno? Przecież wszystkie zębatki w skrzynce też się wycierają i powstają jakieś opiłki.

W większości nowych samochodów nie wymienia się oleju w skrzyni biegów. Ewentualna wymiana przewidziana jest tylko przy jakiś naprawach (rozbiórce) skrzyni biegów. Co do opiłków to w każdej skrzyni masz magnes, którego zadaniem jest "łapanie" takich opiłków. Ponadto w skrzyni nie ma wysokich temperatur tak jak w silniku w związku z tym olej w skrzyni nie ulega "przepaleniu".

_________________
FIAT Grande Punto 1,4 8V Energy Blue&Me 2007, przebieg: 155.000 km
FIAT Grande Punto 1,4 8V Estiva Blue&Me 2010, przebieg:35.000 km


Góra
 Profil  
 
 
 Post #353052 Wysłany: 06 Kwi 2010, 19:18; 
 Temat postu:
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 Sie 2008,
Posty: 5186
Pomógł: 1
jak coś będzie nietak (jakieś zgrzyty) to wymień ewentualnie dolej


Góra
 Profil  
 
 
 Post #353099 Wysłany: 06 Kwi 2010, 20:25; 
 Temat postu:
Offline
Puntomaniak
Awatar użytkownika

Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Estiva Blue&Me
Województwo: wielkopolskie [P]
Miejscowość: okolice Piły
Rejestracja: 18 Cze 2009,
Posty: 60
Pomógł: 3
Witam.
Ja jednak uważam, że olej ten należy wymieniać. Drugie moje auto to Mondeo. Według książki oleju się nie wymienia. Ja jednak postanowiłem to zrobić i co? Kolor zamiast malinowy to raczej ciemna cegła z bardzo delikatnym zabarwieniem metalicznym na powierzchni. Przebieg samochodu 150 000. Olej pełen syntetyk.
A tak na marginesie, jeszcze nie spotkałem oleju na etykiecie którego było by napisane „wytrzymuje całe życie samochodu”.
Pozdrawiam.

_________________
1.4 V8 06/2009 ESTIVA BLUE&ME


Góra
 Profil  
 
 
 Post #353109 Wysłany: 06 Kwi 2010, 20:34; 
 Temat postu:
Offline
Puntoświr

Imię: Piotr
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Paliwo: Benzyna
Województwo: mazowieckie [W]
Rejestracja: 11 Lis 2009,
Posty: 499
Pomógł: 2
Dla świętego spokoju jednak zmienię. Ten sam mechanik przyciśnięty powiedział, że jednak wymieniają, ale na wyraźne życzenie klienta i jak ktoś dba o auto, to taka wymiana jak najbardziej wskazana.
Pzdr.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #353112 Wysłany: 06 Kwi 2010, 20:40; 
 Temat postu:
Offline
Sympatyk kropek
Awatar użytkownika

Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Energy
Województwo: pomorskie [G]
Miejscowość: Gdynia
Rejestracja: 21 Lip 2007,
Posty: 42
kmucha1 napisał(a):
Witam.
Ja jednak uważam, że olej ten należy wymieniać. Drugie moje auto to Mondeo. Według książki oleju się nie wymienia. Ja jednak postanowiłem to zrobić i co? Kolor zamiast malinowy to raczej ciemna cegła z bardzo delikatnym zabarwieniem metalicznym na powierzchni. Przebieg samochodu 150 000. Olej pełen syntetyk.
A tak na marginesie, jeszcze nie spotkałem oleju na etykiecie którego było by napisane „wytrzymuje całe życie samochodu”.
Pozdrawiam.

To, że olej w skrzyni jest ciemniejszy niż nowy w opakowaniu to też oczywista sprawa, bo tak jak napisałeś w skrzyni są jakieś opiłki, drobiny, które powodują zmianę barwy oleju, ale nie oznacza to, że olej traci swoje właściwości. Wiadomo, że producent nie napisze na opakowaniu, że „wytrzymuje całe życie samochodu” bo biznes musi się kręcić. Oczywiście jeśli chcesz wymienić olej to możesz to zrobić, ale w mojej opinii nie przyniesie to żadnego rezultatu. Ani w niczym nie pomoże, ani nie zaszkodzi. Decyzja należy do Ciebie ;)

_________________
FIAT Grande Punto 1,4 8V Energy Blue&Me 2007, przebieg: 155.000 km
FIAT Grande Punto 1,4 8V Estiva Blue&Me 2010, przebieg:35.000 km


Góra
 Profil  
 
 
 Post #353117 Wysłany: 06 Kwi 2010, 20:42; 
 Temat postu:
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 Sie 2008,
Posty: 5186
Pomógł: 1
Mekl powiem ci że sie mylisz.
na własnej skórze sie przekonałem jak wymiana pomogła w zniknięciu zgrzytów przy wrzucaniu 2 biegu.
Inna sprawa że mogło być go poprostu za mało przed wymianą. pozdr


Góra
 Profil  
 
 
 Post #353150 Wysłany: 06 Kwi 2010, 21:15; 
 Temat postu:
Offline
Sympatyk kropek
Awatar użytkownika

Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Energy
Województwo: pomorskie [G]
Miejscowość: Gdynia
Rejestracja: 21 Lip 2007,
Posty: 42
lakikwap napisał(a):
Mekl powiem ci że sie mylisz.
na własnej skórze sie przekonałem jak wymiana pomogła w zniknięciu zgrzytów przy wrzucaniu 2 biegu.
Inna sprawa że mogło być go poprostu za mało przed wymianą. pozdr

W sytuacji w której ze skrzyni dochodzą jakieś hałasy to oczywiście wymiana wskazana, natomiast gdy nic się nie dzieje to tak jak napisałem, ani nie pomoże ani nie zaszkodzi....

_________________
FIAT Grande Punto 1,4 8V Energy Blue&Me 2007, przebieg: 155.000 km
FIAT Grande Punto 1,4 8V Estiva Blue&Me 2010, przebieg:35.000 km


Góra
 Profil  
 
 
 Post #354493 Wysłany: 10 Kwi 2010, 19:17; 
 Temat postu:
Offline
Puntomaniak
Awatar użytkownika

Miejscowość: Poznań-Wlkp
Rejestracja: 21 Gru 2009,
Posty: 74
Jasne, nie wymieniaj oleju w skrzynce przekładniowej, to wymienisz wkrótce całą. Najbardziej na zaniedbanie wymian narażony jest mechanizm różnicowy. Na początku zaczyna wyć, stopniowo coraz głośniej(aż jak samolot nad głową), a na samym końcu słychać porządne strzały łamanych zębów w satelitach, które rozpędzone robią ostatecznie dziurę w obudowie skrzynki i pozamiatane w postaci plamy oleju i braku napędu, wraz z zakleszczeniem skrzyni(jeśli dojdzie do tego podczas 'groźnych' dla życia manewrów, to...).
Do tego międzyczasie dochodzi utrudniona zmiana biegów oraz różnego rodzaju trekotanie podczas skrętów(nie mylić z przegubami!, a dokładnie dochodzi do blokowania jednej półosi, gdyż jak doskonale wiemy jak dyfer działa-jedno koło ma inną prędkość skrętu od drugiego).

W skrzyni występuje nieustanne mniejsze lub większe tarcie(w silniku również), opiłki są co prawda zbierane przez magnesy neodymowe(w przypadku silnika i automatów zbiera to filtr oleju), które są na korku(a bynajmniej powinny być bo już widziałem parę fiatów bez!), ale taki płynny materiał ścierny nie wpływa dobrze na resztę kół zębatych, zwłaszcza taki po 100-150 tyś km, gdzie smar już dawno przestał pełnić swoje funkcje z racji przebiegu i wieku. Magnes też nie ma dużych rozmiarów i szybko ulega "zapchaniu".
Gdy ktoś pieprzy o tym, że oleju przekładniowego się nie wymienia, bo nie ma styku z komorą spalania, to ja takiemu 'znawcy' serdecznie dziękuję. Widać amator nigdy nie miał do czynienia z naprawą skrzyń biegów.
ŻADEN aktualny producent nie zaleca wymiany smaru w skrzyni bo zwyczajnie się to mu marketingowo nie opłaca-po określonym przebiegu masz samochód zezłomować i kupić nowy!. W starych np. japońcach było napisane, żeby wymieniać smar przekładniowy co przeważnie 80 tyś i dlatego te samochody tak długo jeżdżą!.

Wiem o tym doskonale, że skrzynek do fiatów jest jak nasrane i jest w czym wybierać, ale czy tak naprawdę przeszkadza co np. szóstą, najdalej dziesiątą wymianą oleju, wymienić smar w skrzynce?. Oczywiście jak ktoś szybciej zużyje sprzęgło to i tak przy wymianie będzie miał nalany świeży olej, gdyż zwyczajnie wyleci on przy rozłączaniu skrzyni i demontażu półosi.

Mekl napisał(a):
W sytuacji w której ze skrzyni dochodzą jakieś hałasy to oczywiście wymiana wskazana

Wtedy jest już za późno-dlaczego? patrz wyżej co napisałem.

_________________
Z poważaniem


Góra
 Profil  
 
 
 Post #719066 Wysłany: 02 Mar 2014, 11:45; 
 Temat postu: Re: Wymiana oleju w skrzyni biegów.
Offline
Forumowicz

Imię: Sławomir
Samochód: Punto II 5d
Silnik: 1.2 8V 65KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Active
Województwo: śląskie [S]
Rejestracja: 02 Mar 2014,
Posty: 1
Witam mam pytanie co ile powinno się wymieniać olej skrzyni biegów mam punto II 1.2 silnik???? z góry dzięki za info:)


Góra
 Profil  
 
 
 Post #719896 Wysłany: 06 Mar 2014, 02:14; 
 Temat postu: Re: Wymiana oleju w skrzyni biegów.
Offline
Puntomaniak

Imię: Łukasz
Samochód: Grande Punto 3d
Silnik: 1.2 8V 65KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Województwo: dolnośląskie [D]
Rejestracja: 22 Mar 2013,
Posty: 82
W instrukcjach moich poprzednich aut (Cinquecento i Punto I) był taki zapis (w obu identyczny):
"Wymiany pozaplanowe
- Co 120 000 km: - olej mechanicznej skrzyni biegów"

Natomiast w instrukcji do GP już takiego zalecenia nie znalazłem :>
Ja jestem za tym, żeby ten olej jednak wymienić, a temu, że większość producentów tego nie zaleca, nie ma się co dziwić, wszyscy dobrze wiemy, że dla nich lepszy interes będzie wtedy kiedy klient przyjdzie kupić nową skrzynię biegów (a jeszcze lepiej nowy samochód). To tak samo jak z tymi wydłużonymi przebiegami wymiany oleju w silniku do 30 tys. km (u innych nawet do 50) - niby jest taniej przez jakiś czas, ale to opcja dobra dla firm, gdzie auta po okresie gwarancji są wymieniane na nowe.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #856110 Wysłany: 20 Maj 2021, 06:58; 
 Temat postu: Re: Wymiana oleju w skrzyni biegów.
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Miejscowość: korczyna k krosna
Rejestracja: 06 Lis 2007,
Posty: 487
Ktos moze wie ktory to korek do wlewu oleju do skrzyni? Punto 1.4 77km 5 biegow. Chce dzis zmienic olej a nie mam pewnosci a w necie jest za duzo informacji i juz nie wiem ktore to wlasciwe zdjecie :o spust jakos znajde bo pewnie na samym dole ale wlew???

_________________
GP 1.4 8v


Góra
 Profil  
 
 
 Post #856129 Wysłany: 21 Maj 2021, 01:17; 
 Temat postu: Re: Wymiana oleju w skrzyni biegów.
Offline
Admin ds. technicznych forum.
Awatar użytkownika

Imię: Michał
Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.8 16V 130KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: HGT
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: SL/SK/SZ/SZA
Rejestracja: 21 Cze 2006,
Posty: 13053
Pomógł: 54
Ten sam co w PII. Jest niemal identycznie.

[ Dodano: 21 Maj 2021 01:17 ]

W połowie wysokości skrzyni, korek na imbus 10 lub 12mm.

_________________
Focus 1.0 Ecoboost 92kW :E & Punto II HGT Abarth 1,8 16V 96kW & Fiesta VII FL 1,0 12V Ecoboost 74kW
Inne pod moją opieką: Tipo 1,4 16V 70kW
Były: Punto II 5d 1,8 16V 96kW & Punto Evo 1,4 16V MA 99kW@138kW & Punto II 1,2 8V 44kW & Fiesta V 1,25 55kW
Image <- Ford Focus mk4 FL Trend 1,0 Ecoboost 2022 r. :E
Image <- Fiat Punto II HGT 1,8 16V 2001 r.
Image <- Ford Fiesta VII FL 1,0 Ecoboost 2017 r.
Image <- Fiat Tipo 1,4 16V 2017 r.
Image <- Fiat Punto II 5d 1,8 16V 2002 r.
Image <- Fiat Punto Evo 1,4 MA Turbo 2010 r.
Image <- Ford Fiesta V 1,2 16V 2001 r.
Image <- Fiat Punto II 1,2 8V 2002 r.
AM, B, BE, C, CE, T


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 13 posty(ów) ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style based on FI Subsilver by phpBBservice.nl
Forum Fiata Punto © 2006 - 2020
Tłumaczenie: phpbbhelp.pl
phpBB SEO