You Tube • FAQ •  Szukaj •  Zarejestruj się •  Zaloguj się 

Obecny czas: 26 Sty 2022, 23:24

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość

Post #857870 Wysłany: 12 Sty 2022, 10:19; 
 Temat postu: Brak mocy
Forumowicz

Imię: Pawel
Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Active
Województwo: Poza Polską
Witam wszystkich grupowiczów. Nie dawno zakupiłem punto II active z 2005r silnik chodzi rowno wszystko w miarę spoko tylko wydaje mi się że brakuje mu mocy. Wiem że nie jest to demon prędkości ale ciężko mi rozpędzić auto powyżej 120km/h na prostej drodze. Pod górę nawet zwalnia. Zauważyłem że ciężko go bujnąć powyżej 4000 obrotów Wczoraj postanowiłem zająć się urwaną śrubą przy obudowie filtra powietrza i jak odkręciłem druga okazało się że przepustnica jest lekko mówiąc czarna z brudu. Wyczyściłem z grubsza zamontowałem obudowę filtra tak że siedzi teraz szczelnie wcześniej latała jak ... czy to może być problemem braku mocy? Ogólnie autko jeździe i obroty nie szaleją tak do 3000 obrotów później już pedal w podłodze i jest ciężko dojść powyżej 4000 obrotów. Oglądałem na forum jak się tym zająć więc wezmę się za to w weekend zastanawiam się tylko czy to pomoże (napewno nie zaszkodzi) czy problem może być gdzie indziej. Z góry dziękuję za pomoc

Post #857879 Wysłany: 13 Sty 2022, 09:23; 
 Temat postu: Re: Brak mocy
Moderator
Awatar użytkownika

Imię: Adam
Samochód: Punto Evo 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Estiva Blue&Me
Województwo: łódzkie [E]
Miejscowość: Łódź
myszaxxx, Jaki przebieg samochód ma ? Co to znaczy że w miarę równo pracuje ? Pierwsze co sprawdź układ zapłonowy, świece, przewody WN, a następnie jeśli to nie pomoże to sprawdziłbym kompresję w jakim stanie jest silnik. Wbrew pozorom 1.2 60km jak na tą masę powinno w miarę żywo reagować. Miałem kiedyś przyjemność jeździć takim autem i naprawdę ten silniczek sobie radzi z tym samochodem.

Post #857880 Wysłany: 13 Sty 2022, 10:24; 
Forumowicz

Przebieg 90 tys km. Silnik rowno pracuje na wolnych obrotach. Wczoraj znajomy polecił mi żebym sprawdził filter paliwowy a z tego co wiem to jako filter służy sitko na pompie paliwowej więc zajmę się tym w weekend.

Post #857889 Wysłany: 14 Sty 2022, 22:20; 
Sympatyk kropek

Samochód: Punto II FL 3d
Ten problem z bujnięciem występuje na wszystkich biegach, czy dopiero na późniejszych? Szukałbym albo usterek układu paliwowego (za niskie ciśnienie z pompy, lub zapchane wtryski), albo wydechowego (np. przytkany katalizator).
Silnik ma instalację gazową?

Post #857908 Wysłany: 16 Sty 2022, 21:22; 
Forumowicz

Silnik nie ma instalacji gazowej, w weekend czyściłem pompę paliwową (z pompy wylała się aż czarna maź, wydmuchałem wszystko przedmuchałem filter , wytarłem i poskładałem do kupy) i chyba troszkę jest poprawa brak mocy jest głównie odczuwalny na drogach szybkiego ruchu i autostradzie na 4/5 biegu do 3000 obrotów idzie w miarę normalnie ale później już jest ciezko jak można zdjagnozowac czy to wtryski czy katalizator? Są na to jakieś domowe metody ? W sensie czy bez specjalistycznego sprzętu to ogarnę?

Post #857909 Wysłany: 16 Sty 2022, 21:28; 
Forumowicz

Imię: Artur
U mnie w 1.2 8v też mam podobne odczucia od 2500 do 3500 obr mam wrażenie że lepiej przyspiesza niż jak go podkręcę do 5000obr. Na kompie błędów brak, silnik chodzi równo i cicho. Może ten typ tak ma?

Post #857913 Wysłany: 16 Sty 2022, 23:12; 
Sympatyk kropek

Wykres tego silnika wygląda mniej więcej tak: http://fiatpunto.com.pl/download/file.php?id=6486&mode=view/00000024.GIF
1.2 8V to podstawowy, ekonomiczny silnik. Jak widać przy ok. 3k rpm mamy szczyt momentu obrotowego, przy 5k mamy moc maksymalną. Na niskich mamy dość momentu by odepchnąć lekką budę, później wraz ze wzrostem prędkości rośnie też opór powietrza, więc pojawia się odczucie że auto słabnie.
W moim przypadku jadąc do 70-80km/h to jeszcze można wyprzedzać spontanicznie redukując bieg, powyżej już trzeba taki manewr planować z wyprzedzeniem, a powyżej 120km bez patrzenia na prędkościomierz trudno powiedzieć czy jeszcze się przyspiesza.

Po latach oczywiście mogą pojawiać się dodatkowe zakłócenia w postaci zabrudzenia filtra, czy przytkania wydechu, co będzie odejmować nieco koni, co w tak małych jednostkach jest odczuwalne. Skoro po wypłukaniu czarnej mazi z filtra silnik odzyskał parę koni, to pewnie szukając dalej można tych koni jeszcze znaleźć, ale o ile grzebanie w aucie to nie hobby, to rozgrzebywanie silnika w poszukiwaniu paru źrebaków niekoniecznie się opłaci.
Wtryski sprawdza się wykręcając je i dając im bezpośrednio napięcie z podpiętym paliwem z pompy, sprawdza się wtedy czy paliwo jest równo rozpylane, czy nie leje gdzieś w bok, ale nie wiem czy jest to wykonalne w warunkach domowych.
Sprawdzenie wydechu wymagałoby demontażu katalizatora i obejrzenia go od środka, co tutaj wiąże się z demontażem kolektora, a to wiąże się z walką z zapieczonymi śrubami. W tym przypadku nie ma sensu kombinować jeśli brak mocy nie jest aż tak widoczny.

Post #857925 Wysłany: 17 Sty 2022, 18:48; 
Forumowicz

Imię: Artur
Tutaj dokładniejszy wykres 1.2 8v 60KM.

https://vtech.pl/katalog/logo/chip-tuni ... -44-kW.jpg

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)