You Tube • FAQ •  Szukaj •  Zarejestruj się •  Zaloguj się 




Obecny czas: 20 Kwi 2024, 01:36

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 11 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 
 Post #858570 Wysłany: 19 Kwi 2022, 10:56; 
 Temat postu: Problem z niegasnącym światłem w bagażniku
Offline
Sympatyk kropek

Imię: Adrian
Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 16V 95KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Dynamic
Województwo: wielkopolskie [P]
Rejestracja: 04 Maj 2021,
Posty: 12
Hej! Mam problem z moim oświetleniem w bagażniku, a wolę się upewnić zanim zacznę tam "grzebać"... Otóż w pewnym momencie zauważyłem że światło w bagażniku zaczęło mrugać. Po kilku dniach przestało kompletnie świecić. Pierwsza myśl żarówka -> pudło, wymieniłem i nic.
Druga myśl może coś z przewodami -> złapałem za miernik i sprawdziłem, +12V na czerwonym przewodzie, jednak masa jak się okazało została gdzieś zgubiona i zamiast jej szukać zamontowałem nową. Postanowiłem że przy okazji zrobię małe ulepszenie i zamontuje pasek LED zamiast żaróweczki która prawię że nie daje światła. Zamontowałem wszystko, jeden przewód stary +12V a masę wpiąłem w punkcie masowym po lewej stronie bagażnika (po stronie kierowcy). I co? Kolejny problem... LED gaśnie, ale dopiero po 15minutach (z zegarkiem w ręku). Dodatkowo dziwna sprawa... światło w bagażniku pojawia się nawet po odblokowaniu zamków, nie muszę otwierać bagażnika żeby się załączyła co wydaje się totalnym bezsensem. Lampka w podsufitce działa ok, gaśnie przy zablokowaniu drzwi.
Domniemam że system nie widzi zamknięcia bagażnika, dlatego cały czas podaje napięcie. Pewnie winny jest zamek lub przewód sygnałowy, prawda? Pytanie czy ktoś miał coś podobnego i czy obędzie się bez rozbierania całego bagażnika? Od czego mogę zacząć?


Góra
 Profil  
 

 
 Post #858598 Wysłany: 24 Kwi 2022, 14:11; 
 Temat postu: Re: Problem z niegasnącym światłem w bagażniku
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Samochód: Punto 2012
Silnik: 1.2 8V 69KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Easy
Województwo: świętokrzyskie [T]
Rejestracja: 21 Sty 2019,
Posty: 830
Pomógł: 47
BoarArnold napisał(a):
wolę się upewnić zanim zacznę tam "grzebać

Chyba jednak grzebałeś


BoarArnold napisał(a):
złapałem za miernik i sprawdziłem, +12V na czerwonym przewodzie, jednak masa jak się okazało została gdzieś zgubiona

A teraz zastanów się. Skoro miałeś cały czas 12V a masy nie było, to jak samochód mógł włączać i wyłączać oświetlenie bagażnika? Dla ułatwienia dodam, że po poprawieniu masy przez ciebie, świeci się cały czas. Podpowiem jeszcze że:

BoarArnold napisał(a):
Domniemam że system nie widzi zamknięcia bagażnika

Chłodno
BoarArnold napisał(a):
dlatego cały czas podaje napięcie.

Zimno





BoarArnold napisał(a):
? Kolejny problem... LED gaśnie, ale dopiero po 15minutach (z zegarkiem w ręku).

Bo po 15 minutach samochód wyłącza wszystkie (no, prawie wszystkie) zasilania żeby coś przypadkiem włączonego (lampki,coś podłączonego do gniazdka,itp.) nie rozładowało akumulatora


BoarArnold napisał(a):
Pytanie czy ktoś miał coś podobnego i czy obędzie się bez rozbierania całego bagażnika?

Prawdopodobnie obędzie się :)


BoarArnold napisał(a):
Od czego mogę zacząć?

Od odpowiedzenia na moje pytanie :) . Umiesz się posługiwać multimetrem, teraz czas na interpretację odczytanych z jego pomocą informacji :)

I nie zrozum mnie źle (że ci robię na złość czy coś w ten deseń), mógłbym dać ci gotową odpowiedź, ale tak przy okazji się nauczysz i będziesz mógł to wykorzystać w przyszłości przy innych autach na przykład :)

_________________
Moje Punto Easy Sport MY2012


Góra
 Profil  
 
 
 Post #858648 Wysłany: 30 Kwi 2022, 09:28; 
 Temat postu: Re: Problem z niegasnącym światłem w bagażniku
Offline
Sympatyk kropek

Imię: Adrian
Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 16V 95KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Dynamic
Województwo: wielkopolskie [P]
Rejestracja: 04 Maj 2021,
Posty: 12
Jachaś napisał(a):
BoarArnold napisał(a):
złapałem za miernik i sprawdziłem, +12V na czerwonym przewodzie, jednak masa jak się okazało została gdzieś zgubiona

A teraz zastanów się. Skoro miałeś cały czas 12V a masy nie było, to jak samochód mógł włączać i wyłączać oświetlenie bagażnika? Dla ułatwienia dodam, że po poprawieniu masy przez ciebie, świeci się cały czas. Podpowiem jeszcze że:
BoarArnold napisał(a):
Domniemam że system nie widzi zamknięcia bagażnika

Chłodno
BoarArnold napisał(a):
dlatego cały czas podaje napięcie.

Zimno


Jak dobrze myślę, masa/plus powinna się zwierać i rozwierać zależnie od tego czy bagażnik jest otwarty lub nie. Skoro oświetlenie w bagażniku odcina dopiero po 15minutach, to znaczy że system nie dostaje żadnego sygnału żeby wyłączyć to zasilanie wcześniej (gdy zamykam bagażnik). Jednak jeśli +12V jest podawane to na pewno nie wina przewodu (bo inaczej nie było by tam napięcia), co najwyżej stycznika który przełącza pomiedzy "otwarty bagażnik => podaj napięcie, zamknięty bagażnik => odetnij napięcie". Chyba że dzieje się to przy pomocy masy która była gdzieś umiejscowiona w klapie bagażnika i w kontakcie z karoserią załączała/rozłącza styk... Tak tylko głośno myślę próbując zrozumieć włoską myśl techniczną :roll:


Jachaś napisał(a):
BoarArnold napisał(a):
Od czego mogę zacząć?

Od odpowiedzenia na moje pytanie :) . Umiesz się posługiwać multimetrem, teraz czas na interpretację odczytanych z jego pomocą informacji :)

I nie zrozum mnie źle (że ci robię na złość czy coś w ten deseń), mógłbym dać ci gotową odpowiedź, ale tak przy okazji się nauczysz i będziesz mógł to wykorzystać w przyszłości przy innych autach na przykład :)


Spoko, dobrze robisz. Ale słabo mnie to naprowadza na rozwiązanie problemu albo nie umiem zrozumieć :lol:


Góra
 Profil  
 
 
 Post #858649 Wysłany: 30 Kwi 2022, 09:53; 
 Temat postu: Re: Problem z niegasnącym światłem w bagażniku
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Samochód: Punto 2012
Silnik: 1.2 8V 69KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Easy
Województwo: świętokrzyskie [T]
Rejestracja: 21 Sty 2019,
Posty: 830
Pomógł: 47
BoarArnold napisał(a):
Jak dobrze myślę, masa/plus powinna się zwierać i rozwierać zależnie od tego czy bagażnik jest otwarty lub nie. Skoro oświetlenie w bagażniku odcina dopiero po 15minutach, to znaczy że system nie dostaje żadnego sygnału żeby wyłączyć to zasilanie wcześniej (gdy zamykam bagażnik).
BoarArnold napisał(a):
Chyba że dzieje się to przy pomocy masy która była gdzieś umiejscowiona w klapie bagażnika i w kontakcie z karoserią załączała/rozłącza styk... Tak tylko głośno myślę próbując zrozumieć włoską myśl techniczną :roll:



Dobrze myślisz :) W tym przypadku plus jest stały (bezpośrednio z bodycomputera), sterowanie (zwarcie/rozwarcie) jest przez masę z zamka w klapie.

Dlatego jak mu podłączyłeś masę "na krótko" to świeci do momentu aż bodycomputer wyłączy plusa, bo plus jest tam cały czas, a masa pojawia się w momencie otwarcia klapy ;)

Ale zanim powiesz "no to mam zamek do wymiany, bo pewnie styk informujący o otwarciu uszkodzony", zajrzyj w gumową przelotkę wiązki klapy (po lewej u góry). Obstawiam że masz tam przetarty kabel (albo nawet kilka, ale jeszcze nie przetartych do końca). Jeżeli nie masz przetartych kabli, dostań się do zamka i zobacz na pinie pierwszym wiązki zamka (pin 1 to według dokumentacji ten przy blokadzie wtyczki, ale w razie czego sprawdź oba zewnętrze piny) czy masz przejście między pinem masowym na lampce, a pinem 1 na wiązce zamka. Nie ma? Gdzieś jest przetarta/uszkodzona wiązka, Jest? To albo wymieniaj zamek albo jeśli masz ochotę (zadanie z gwiazdką ;P ) sprawdź na pinach zamka czy jest sygnał. Pomiędzy pinem 1 a 3 (teraz mowa o pinach w zamku, nie wiązki zamka) sprawdź czy przy zamykaniu pojawia się przejście czy nie. Pewnie nie będzie co by oznaczała uszkodzony zamek.



Na przyszłość, to polecam poszukać Elearn-a do grande punto w internecie, co prawda ten dostępny w internecie jest do wczesnego GP, przed tzw. liftem elektryki, ale podstawowe funkcje oraz procedury napraw nie zmieniły się za dużo ;)





BoarArnold napisał(a):
Jednak jeśli +12V jest podawane to na pewno nie wina przewodu (bo inaczej nie było by tam napięcia)

Zwykle tak, choć czasem może się zdarzyć że miernikiem zmierzysz i napięcie będzie, ale jak dasz obciążenie to napięcie "siądzie" i nie działa (to już tak w ramach "ciekawostki" ta informacja ;) )

Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
Moje Punto Easy Sport MY2012


Góra
 Profil  
 
 
 Post #858650 Wysłany: 30 Kwi 2022, 10:15; 
 Temat postu: Re: Problem z niegasnącym światłem w bagażniku
Offline
Sympatyk kropek

Imię: Adrian
Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 16V 95KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Dynamic
Województwo: wielkopolskie [P]
Rejestracja: 04 Maj 2021,
Posty: 12
Jachaś napisał(a):
Dobrze myślisz :) W tym przypadku plus jest stały (bezpośrednio z bodycomputera), sterowanie (zwarcie/rozwarcie) jest przez masę z zamka w klapie.
Dlatego jak mu podłączyłeś masę "na krótko" to świeci do momentu aż bodycomputer wyłączy plusa, bo plus jest tam cały czas, a masa pojawia się w momencie otwarcia klapy ;)

Czyli nie jest ze mną aż tak źle :E

Jachaś napisał(a):
Ale zanim powiesz "no to mam zamek do wymiany, bo pewnie styk informujący o otwarciu uszkodzony", zajrzyj w gumową przelotkę wiązki klapy (po lewej u góry). Obstawiam że masz tam przetarty kabel (albo nawet kilka, ale jeszcze nie przetartych do końca). Jeżeli nie masz przetartych kabli, dostań się do zamka i zobacz na pinie pierwszym wiązki zamka (pin 1 to według dokumentacji ten przy blokadzie wtyczki, ale w razie czego sprawdź oba zewnętrze piny) czy masz przejście między pinem masowym na lampce, a pinem 1 na wiązce zamka. Nie ma? Gdzieś jest przetarta/uszkodzona wiązka, Jest? To albo wymieniaj zamek albo jeśli masz ochotę (zadanie z gwiazdką ;P ) sprawdź na pinach zamka czy jest sygnał. Pomiędzy pinem 1 a 3 (teraz mowa o pinach w zamku, nie wiązki zamka) sprawdź czy przy zamykaniu pojawia się przejście czy nie. Pewnie nie będzie co by oznaczała uszkodzony zamek.

Ostatecznie w zamku pozostanie mikrostyk do wymiany albo cały zamek (tak zdążyłem wyczytać na forum).

Dzięki! Spojrzę teraz na dniach co tam się kryje za tym brakiem masy i dam znać :wink:


Góra
 Profil  
 
 
 Post #858651 Wysłany: 30 Kwi 2022, 10:23; 
 Temat postu: Re: Problem z niegasnącym światłem w bagażniku
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Samochód: Punto 2012
Silnik: 1.2 8V 69KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Easy
Województwo: świętokrzyskie [T]
Rejestracja: 21 Sty 2019,
Posty: 830
Pomógł: 47
BoarArnold napisał(a):
Czyli nie jest ze mną aż tak źle :E



Zanim zapytałeś o co kaman samemu sprawdziłeś miernikiem co jest grane, a nawet samemu próbowałeś naprawić! :D
Ile to jest takich delikwentów w stylu "podczas jazdy zapalił mi się check engine/coś zaczęło hałasować, co to może być?" :roll:



BoarArnold napisał(a):
Dzięki! Spojrzę teraz na dniach co tam się kryje za tym brakiem masy i dam znać :wink:


Ciekaw jestem co wyjdzie ;) , w razie problemów pisz, coś poradzimy :)

_________________
Moje Punto Easy Sport MY2012


Góra
 Profil  
 
 
 Post #858659 Wysłany: 02 Maj 2022, 12:18; 
 Temat postu: Re: Problem z niegasnącym światłem w bagażniku
Offline
Sympatyk kropek

Imię: Adrian
Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 16V 95KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Dynamic
Województwo: wielkopolskie [P]
Rejestracja: 04 Maj 2021,
Posty: 12
Jachaś napisał(a):

Ciekaw jestem co wyjdzie ;) , w razie problemów pisz, coś poradzimy :)


Przewody w "gumowym wężyku" wyglądają okej, oprócz jednego brązowego grubego. Wiadomo za co on odpowiada?
Nie wyglądał na mocno przetarty czy przerwany wiec tylko go odpowiednio zabezpieczyłem.

Przechodząc dalej, rozebrałem klapę bagażnika. I sprawdziłem przejście pomiedzy jednym końcem a drugim przewodu masowego który wcześniej uznałem za przerwany. Jak sie okazuje, przejście jest. Widoczne na zdjęciu... Ale sam zamek i złącze od zamka z lekkim nalotem, prawdopodobnie dostała sie tam w jakiś sposób woda, spróbuję to wyczyścić i sprawdzę czy działa. Jeśli nie pójdzie to chyba tylko zostaje zamek prawda?


Załączniki:
Komentarz do pliku: Przewód w wężyku




Góra
 Profil  
 
 
 Post #858660 Wysłany: 02 Maj 2022, 12:40; 
 Temat postu: Re: Problem z niegasnącym światłem w bagażniku
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Samochód: Punto 2012
Silnik: 1.2 8V 69KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Easy
Województwo: świętokrzyskie [T]
Rejestracja: 21 Sty 2019,
Posty: 830
Pomógł: 47
Masa w lampce już poprawiłeś i jest tak jak był fabrycznie? Jeśli tak to zobacz czy zadziała (lampka zaświeci) jak zewrzesz pin 1 z pinem 3 wtyczki zamka. Jeśli tak, to szykuj się na zamek, bo tam pewnie już tak "zielono", że ratowanie albo pomoże na chwile, albo już nie pomoże, niewykluczone że i nie zaszkodziłoby tych pinów wymieni. Bo zwykle jak już z powodu "zieleni" coś przestaje działać, to czyszczenie nie pomaga :/ .


Jeżeli nie zaświeci lampka to zobacz nie "od czoła" wtyczki, tylko z tyłu wtyczki spróbuj, bo tak jak pisałem, piny mogą być już w takim stanie, że nawet czyszczenie nie pomoże, ewentualnie nawet dalej, nakłuwając kabel kilka CM za wtyczką (choć nakłuwania kabli nie popieram, ale jak chcesz to możesz tak spróbować i później ewentualnie zaizolować nakłute miejsca


No i schemat lampki, chociaż na tym etapie to chyba się nie przyda ;)

Autor postu otrzymał pochwałę


Załączniki:


_________________
Moje Punto Easy Sport MY2012
Góra
 Profil  
 
 
 Post #858661 Wysłany: 02 Maj 2022, 13:19; 
 Temat postu: Re: Problem z niegasnącym światłem w bagażniku
Offline
Sympatyk kropek

Imię: Adrian
Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 16V 95KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Dynamic
Województwo: wielkopolskie [P]
Rejestracja: 04 Maj 2021,
Posty: 12
Jachaś napisał(a):
Masa w lampce już poprawiłeś i jest tak jak był fabrycznie? Jeśli tak to zobacz czy zadziała (lampka zaświeci) jak zewrzesz pin 1 z pinem 3 wtyczki zamka. Jeśli tak, to szykuj się na zamek, bo tam pewnie już tak "zielono", że ratowanie albo pomoże na chwile, albo już nie pomoże, niewykluczone że i nie zaszkodziłoby tych pinów wymieni. Bo zwykle jak już z powodu "zieleni" coś przestaje działać, to czyszczenie nie pomaga :/ .


Pisałem kolejną wiadomość, ale zdążyłeś mnie uprzedzić, wiec sprawdziłem całą resztę którą wypisałeś :)

To tak gdy zwarłem przewodem pin 1 z 3 to ładnie wszystko świeci... (Obyło sie bez nakłówania przewodów)
Tak jak pisałeś w którejś z poprzednich wiadomości, zadanie z gwiazdką * :lol: Sprawdziłem przejście pomiedzy pinem 1 a 3 w zamku przy zamykaniu. No i nie ma przejścia. Przejście jest jedynie pomiedzy 3 a 4 pinem niezależnie czy jest otwarty czy zamknięty zamek.
Także chyba zostaje mi rozebrać zamek lub wymienić na nowy. Problem w tym, że to wszystko nitowane i trzeba będzie rozwiercać... No cóż spróbuje zajrzeć tam do środka i wymienić mikrostyki o ile tylko one będą źle wyglądały albo cały zamek jeśli cały bedzie wewnątrz zielony :?


Góra
 Profil  
 
 
 Post #858662 Wysłany: 02 Maj 2022, 14:08; 
 Temat postu: Re: Problem z niegasnącym światłem w bagażniku
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Samochód: Punto 2012
Silnik: 1.2 8V 69KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Easy
Województwo: świętokrzyskie [T]
Rejestracja: 21 Sty 2019,
Posty: 830
Pomógł: 47
BoarArnold napisał(a):
Także chyba zostaje mi rozebrać zamek lub wymienić na nowy.
BoarArnold napisał(a):
Problem w tym, że to wszystko nitowane i trzeba będzie rozwiercać...


Nie wiem jak zamek wygląda, ale może da się dostać do samej elektryki (bo widzę plastikową osłonę, więc powinno wystarczyć ją ściągnąć)

W razie czego to zamek na numer 55702917, i był montowany nie tylko w punto ale też w 500,bravo i deltach :)

_________________
Moje Punto Easy Sport MY2012


Góra
 Profil  
 
 
 Post #858663 Wysłany: 02 Maj 2022, 16:50; 
 Temat postu: Re: Problem z niegasnącym światłem w bagażniku
Offline
Sympatyk kropek

Imię: Adrian
Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 16V 95KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Dynamic
Województwo: wielkopolskie [P]
Rejestracja: 04 Maj 2021,
Posty: 12
Jachaś napisał(a):
Nie wiem jak zamek wygląda, ale może da się dostać do samej elektryki (bo widzę plastikową osłonę, więc powinno wystarczyć ją ściągnąć)


Owszem powinno być, ale walczę z tym zamkiem dobrą godzinę żeby nic nie ułamać. Z rozwierceniem też bedzie problem bo musiałbym mieć wiertło do metalu 12 albo wieksze żeby te nity ściągnąć, a takowych rozmiarów nie mam :E . Zostaje więc próba destrukcyjna z wyłamaniem kilku plastików i liczeniu że "samo zejdzie", bo cholerstwo jest tak spasowane że ciężko to drgnąć o mm.

Jachaś napisał(a):
W razie czego to zamek na numer 55702917, i był montowany nie tylko w punto ale też w 500,bravo i deltach :)


Może się przydać, jeśli moja próba okaże się zbyt destrukcyjna :E

[ Dodano: 02 Maj 2022, 16:50 ]

Oprócz tego że sam mikrostyk nie działa, to wewnątrz zamka więcej zieleni. Pin 1 i 2 wewnątrz też mocno zaatakowane przez rdzę, myślę że nie do uratowania... zamek póki co zamontuje tylko tyle żeby bagażnik był zamknięty, a pod koniec tygodnia wymienie zamek na nowy.


Załączniki:



Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 11 posty(ów) ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style based on FI Subsilver by phpBBservice.nl
Forum Fiata Punto © 2006 - 2020
Tłumaczenie: phpbbhelp.pl
phpBB SEO