You Tube • FAQ •  Szukaj •  Zarejestruj się •  Zaloguj się 




Obecny czas: 28 Kwi 2024, 00:50

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 2 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 
 Post #860305 Wysłany: 31 Mar 2023, 18:57; 
 Temat postu: Gałka drążka zmiany biegów / podnoszony wsteczny
Offline
Forumowicz

Samochód: Punto II FL 5d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: Poza Polską
Rejestracja: 18 Mar 2023,
Posty: 1
Hej,
jestem od niedawna szczęśliwym posiadaczem p2. :)

Dodam na wstępie, że w kwestii motoryzacji jestem dość zielony.

Jakiś czas temu strzeliła mi linka od zmiany biegów i przy okazji urwałem gałkę, mechanik linkę wymienił, biegi działają jak należy, natomiast nie działa mi to "zabezpieczenie" od wstecznego. Czyli w 5 bieg muszę "celować" co jest strasznie niewygodne.

Ten pierścień od wstecznego nie "odbija" do dołu jak wcześniej, jak się go podciągnie do góry to tak zostaje. I w sumie niezależnie w jakiej jest pozycji, ta blokada wstecznego i tak nie działa i można go wbić zawsze.

Ktoś mi podpowie co z tym zrobić? Wina urwanej gałki czy coś jeszcze musiałem popsuć?


Góra
 Profil  
 

 
 Post #860306 Wysłany: 01 Kwi 2023, 01:52; 
 Temat postu: Re: Gałka drążka zmiany biegów / podnoszony wsteczny
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Dynamic
Województwo: dolnośląskie [D]
Rejestracja: 21 Lut 2023,
Posty: 536
Pomógł: 8
Tak na szybko nie podpowiem na 100% (nie chce mi się teraz złazić do samochodu).
Ale coś mogło być założone źle lub jest zerwany jakiś zaczep (plastik), brakujący element, czy zablokowany, dlatego nie ma powrotu pierścienia biegu "R".
Wejdź teraz na Allegro i poszukaj sobie "wybieraków" (tych w kabinie), czy dźwigni/lewarków zmiany biegów do Punto2 i porównaj wygląd ze swoim (czy czegoś nie brakuje).

To podstawowa metoda (szukanie fotografii) radzenia sobie, nie trzeba się znać na motoryzacji. Znać się trzeba na internecie (aukcje, YouTube, fora, a najpierw używanie wyszukiwarki), tu nie ma wybacz (zamiast wpisać typowy problem do Google, typu np. "auto nie odpala", to nadal są leszcze, co marnują czas na rejestrację na forum, tak się korzystało z internetu 20 lat temu, bo wyszukiwarki były słabe i gotowych treści mało).

Generalnie należy jeszcze uwzględnić fakt, że "linki" zmiany biegów, to nie przerzutki rowerowe, one nie tylko ciągną, ale popychają wybierak na skrzyni, a wybierak ma 2 sprężyny wewnątrz (one mają udział w wyborze biegów, być może na wsteczny też oddziaływują - no raczej), czyli jest akcja-reakcja w obie strony.
Razem z cięgnem mogło coś strzelić w wybieraku na skrzyni, np. kołeczek fi.4 (który normalnie ulega zmęczeniu po latach, może pękać). Albo się przestawiło.
Poradnik wymiany uszczelniacza wybieraka jest na forum (dział Zrób to sam -> Grande, skrzynia C514, to samo co w starszych Punto), jest tam mowa o nieszczęsnym kołeczku (strona 5), warto go sprawdzić, jeśli mechanizm w kabinie jest OK.

PS
Może też być procedura regulacji linki (akurat tej co najbardziej odpowiada za wsteczny), w Grande jest (lewarek "wyrywa" się w górę i obraca 90 stopni do pozycji serwisowej, jest specjalny zatrzask po to), w P2 nie wiem (poszukaj w internecie, czy istnieje jakaś "procedura"). Po drugie nowa linka może być zła (długość/skok)! Tylko do wstecznego potrzebny jest najdłuższy ruch jednego cięgna (do reszty biegów nie trzeba aż tyle, może dlatego działają, a tylko wybór "R" robi problem).

Nagranie, jak wygląda zmiana biegów w Grande: 1, 2, 3, 4, 5, R (i tu widać jak jedno z cięgien robi ekstra dłuższy ruch = podciąganie pierścienia na lewarku).
Link video ważny tylko 1 dobę: https://streamable.com/g1aq5f Do pobrania z Chomika (plik >1MB, trzeba mieć konto): https://chomikuj.pl/Grande_Punto
Porównaj sobie jak to wygląda u ciebie. Ja bym profilaktycznie zajrzał do wybieraka na skrzyni.

Opcja ostateczna, to jakaś usterka wewnątrz skrzyni. Mechanizm wyboru wstecznego wydaje się delikatny (coś tam może wyskoczyć z pozycji).

Najważniejsze: zmień tego głąba "mechanika". Co to za zawodowy klaun, że wymienia linkę i nie sprawdzi, czy blokada "R" działa?
Po drugie. Dlaczego jeździsz "jakiś czas" z taką usterką? Od razu nie można było reagować (reklamacja u powyższego "fachowca")?
Ryzykujesz uszkodzenie skrzyni (całkowite - złom), jak coś odpadnie wewnątrz wybieraka...

_________________
:arrow: Mini-poradnik PDF dla nowych posiadaczy Fiatów, typowe wady modelu Grande/EVO.


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 2 posty(ów) ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style based on FI Subsilver by phpBBservice.nl
Forum Fiata Punto © 2006 - 2020
Tłumaczenie: phpbbhelp.pl
phpBB SEO