You Tube • FAQ •  Szukaj •  Zarejestruj się •  Zaloguj się 




Obecny czas: 28 Kwi 2024, 01:09

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 6 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 
 Post #859470 Wysłany: 22 Paź 2022, 12:51; 
 Temat postu: Wymiana taśmy airbag czy przełącznik
Offline
Sympatyk kropek

Imię: Michał
Samochód: Punto Evo 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Województwo: wielkopolskie [P]
Rejestracja: 02 Gru 2020,
Posty: 9
Witam forumowiczów
Od niedawna świeci się non stop kontrolka air-baga, nie ma klaksonu oraz nie działają przyciski od sterowania radiem. Zapewne to taśma do wymiany. Pytanie czy ktoś przerabiał takie coś w Punto Evo 1.4 8v bo głównie widziałem posty dotyczące grande punto gdzie taśma jest dostępna na allegro do 150zł. Niestety do Evo niczego nie mogę znaleźć... Trafiłem jedynie na niepokojący post z elektrody , gdzie ktoś napisał ,że w tych modelach nie da się tej tasmy wymienić i trzeba cały przełacznik zespolony wymienić :/
Możliwe ,że w moim przypadku ma to sens, gdyż następną dziwną rzeczą jaka się pojawiła to wyłączajace sie światła z przodu, po wyłączeniu kierunkowskazu. Pojawia się to raz na kilkadziesiąt przełączeń kierunkowskazu. Do momentu jak nie poruszam przełacznikiem świateł lekko w prawo i lewo wtedy wszystko wraca do normy tak jakby "kabelki nie stykały" .
No i na koniec tempomat działający "raz na rok", ciągle się zawiesza, a największa szansa na to żeby działał to temperatura powietrza powyżej 20 stopni.


Góra
 Profil  
 

 
 Post #859726 Wysłany: 03 Sty 2023, 14:24; 
 Temat postu: Re: Wymiana taśmy airbag czy przełącznik
Offline
Puntomaniak

Imię: Zenek
Samochód: Punto Evo 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Active
Województwo: mazowieckie [W]
Rejestracja: 13 Paź 2017,
Posty: 52
Ja wymieniałem cały przełącznik zespolony. Da się wymienić samą taśmę, tylko nie wiem czy gdzieś kupisz samą taśmę. Evo z Grande zamiennie tylko w odpowiedniej opcji (kierownica multifunkcyjna, czy nie, ile przycisków 6 czy 8)


Góra
 Profil  
 
 
 Post #860406 Wysłany: 01 Maj 2023, 20:43; 
 Temat postu: Re: Wymiana taśmy airbag czy przełącznik
Offline
Sympatyk kropek

Imię: Michał
Samochód: Punto Evo 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Województwo: wielkopolskie [P]
Rejestracja: 02 Gru 2020,
Posty: 9
a kiedy wymieniałeś? Bo przeszukuje internet i cały przełącznik to towar deficytowy , o ile bez tempomatu jeszcze znalazłem to mój z tempomatem juz tylko jako produkt archiwalny. U mnie wersja z 8 przyciskami.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #860424 Wysłany: 05 Maj 2023, 00:01; 
 Temat postu: Re: Wymiana taśmy airbag czy przełącznik
Offline
Sympatyk kropek

Samochód: Punto Evo 5d
Silnik: 1.4 16V 135KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Sport
Województwo: łódzkie [E]
Rejestracja: 29 Lut 2016,
Posty: 6
To fakt. Ja chciałem dołożyć tempomat przy okazji wymiany przełącznika i taki z gałką od tempomatu widziałem jeden i ten sam na allegro i olx, używka powyżej 500zł. Bez tempomatu jest ok zamiennik dostępny na allegro za 370 zł.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #860425 Wysłany: 05 Maj 2023, 00:21; 
 Temat postu: Re: Wymiana taśmy airbag czy przełącznik
Offline
Forumowicz

Samochód: Punto 2012
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Emotion
Województwo: śląskie [S]
Rejestracja: 03 Maj 2023,
Posty: 4
Odczytaj sobie numer fabryczny z przełącznika zespolonego na górze (3 nalepki z kodem kreskowym) i może będzie coś w zamienniku nowe NTY czy jakoś tak. Nie musisz ściągać kierownicy by się dostać do numeru części. Wystarczy zdjąć dolną obudowę, odkręcić dwie śrubki od dołu z górnej pokrywy, zdjąć małą osłonę prZy lewej manetce i podejrzeć . Rozjaśni to temat


Góra
 Profil  
 
 
 Post #860588 Wysłany: 12 Cze 2023, 21:35; 
 Temat postu: Re: Wymiana taśmy airbag czy przełącznik
Offline
Sympatyk kropek

Imię: Michał
Samochód: Punto Evo 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Województwo: wielkopolskie [P]
Rejestracja: 02 Gru 2020,
Posty: 9
Wkońcu znalazłem czas ,żeby na spokojnie się za to zabrać.
Znalazłem potrzebny przełącznik zespolony z taśmą z tempomatem jedyny "w magazynie" na jaki trafiłem w intenecie (NTY EPE-FT-001) , zakupiłem, na następny dzień sprzedawca poinformował mnie ,że zapomniał usunąć oferte z sieci i jest dostępna jedynie opcja bez tempomatu (NTY EPE-FT-000). Taką zakupiłem i postanowiłem zrobić przeszczep.
W małym skrócie:
Przełącznik zdemontowałem dzięki poradnikowi dotyczącemu wymiany kierownicy w grande punto z tego forum.
Stary przełącznik okazał się być sprzętem firmy Valeo.
Z nowego chińczyka wykorzystałem górną część obudowy z nową taśmą airbaga, musiałem jedynie wyciąć brakujące pół otworu na dzwignie tempomatu, otwory i przegrody miała już dostosowane - widać ten sam odlew do każdej wersji.
Dolną połówkę użyłem ze starego przełącznika Valeo, wraz z płytką scaloną obsługującą tempomat ,jedynie wszystko oczyściłem bo wszędzie pełno smaru.
Manetki od chińczyka musiałem nieco podszlifować i dodatkowo posmarować w miejscu ząbka gdyż chodziła dosyć ciasno i nie powracały by w miejsce początkowe gdyby nie ta mała operacja - zwłaszcza manetka kierunkowskazu. Oryginały Valeo wezmę na wrsztat i je zregeneruje to będe mieć w zapasie gdy chińczyki zaczną szwankować.
Ogólnie operacja 2h i wszystko działa jak należy. Przyciski,klakson,kierunkowskazy, światła przestały gasnąć same z siebie na trasie, kontrolka poduszko zniknęła.
Jak już pisałem wcześniej, na elektrodzie wyczytałem ,że ten pacjent ma niedemontowalną taśme i trzeba kupować cały element za te ok 370zł , jednak da się go zdemontować, chcę spróbować wymienić samą taśmę lub wykorzystując do tego dostępną za stówkę taśmę do grande punto. Jeśli mi się uda to wrzucę manual. Poprostu skoro już mam stary przełącznik wyjęty to zobaczę co da się zrobić i zweryfikuje tą "niewymienialność" taśmy do końca.

PS. potwierdzam jako kolejna osoba ,że tempomat przestaje działać gdy akumulator jest już do wymiany. Pomimo całej operacji był jedynym elementem ,który dalej nie działał. Wymiana akumulatora przywróciła mu sprawność. Już się nie zawiesza.


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 6 posty(ów) ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style based on FI Subsilver by phpBBservice.nl
Forum Fiata Punto © 2006 - 2020
Tłumaczenie: phpbbhelp.pl
phpBB SEO