You Tube • FAQ •  Szukaj •  Zarejestruj się •  Zaloguj się 




Obecny czas: 28 Mar 2024, 10:11

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 99 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4

Czy warto kupić Grande Punto?
Tak 76%  76%  [ 159 ]
Nie 7%  7%  [ 15 ]
Nie wiem 17%  17%  [ 36 ]
Razem głosów : 210
Autor Wiadomość
 
 Post #816762 Wysłany: 21 Gru 2016, 17:57; 
 Temat postu: Re: Czy polecilibyście innym zakup Grande Punto?
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Samochód: Punto Evo 3d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: MyLive
Województwo: śląskie [S]
Rejestracja: 22 Paź 2014,
Posty: 834
Pomógł: 27
Jeśli ktoś zna się na samochodach i umie cokolwiek naprawić to Punto odpłaci mu się niskimi kosztami części. Jak ktoś nie zna się na mechanice niech lepiej kupi sobie zadbanego 25-letniego Mercedesa W124. Za każdego innego też zapłaci krocie w serwisie.

Mnie już udało się doprowadzić Punto do stanu używalności. Punto jest dość trwałe (1,2 i 1,4 8V) lecz kulturą pracy silnika i zawieszenia nie grzeszy.


Góra
 Profil  
 

 
 Post #821434 Wysłany: 30 Mar 2017, 21:23; 
 Temat postu: Re: Czy polecilibyście innym zakup Grande Punto?
Offline
Sympatyk kropek
Awatar użytkownika

Imię: Stanisław
Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.3 85KM mJTD
Paliwo: ON
Wersja: Active
Województwo: świętokrzyskie [T]
Rejestracja: 21 Paź 2016,
Posty: 8
Mi trafiła się jakaś dziwna wersja GP bo rdzewieje w miejscach gdzie nie powinna czyli pod osłoną kierownicy albo za plastikami z boku foteli przednich. Już myślałem że powodzianina mam, no ale nie che wnikać, mniej wiem lepiej śpie. No ale wracając do tematu to poleciłbym grande punto 1.3 w dieslu: 5 drzwi, mało pali, klima i młody rocznik czyli to wszystko co było dla mnie ważne 3 lata temu kiedy go kupowałem. Z poważniejszych rzeczy to chyba świece żarowe wymieniłem no i check engine mi się pali ale to od zakupu już. Zrobiłem nim 80tys i na razie odpukać.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #821444 Wysłany: 31 Mar 2017, 10:49; 
 Temat postu: Re: Czy polecilibyście innym zakup Grande Punto?
Offline
Sympatyk kropek

Imię: Maras
Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: małopolskie [K]
Rejestracja: 06 Paź 2016,
Posty: 10
Pomógł: 1
Polskie_Krowy, Masz zawilgocone wnętrze... i tutaj sugeruje się zająć tym problemem w miarę szybko


Góra
 Profil  
 
 
 Post #823330 Wysłany: 11 Maj 2017, 14:23; 
 Temat postu: Re: Czy polecilibyście innym zakup Grande Punto?
Offline
Sympatyk kropek

Samochód: Inny
Silnik: Inny
Paliwo: Benzyna
Województwo: mazowieckie [W]
Rejestracja: 14 Mar 2015,
Posty: 21
Przeczytałem ten wątek bo sam zamierzam kupić GP i tylko utwierdzacie mnie w przekonaniu, że GP to świetne auto za śmieszne pieniądze. I utwierdzają mnie w tym przekonaniu posty na "Nie", co najlepsze. Powiem wam jedno, każda inna marka na trasie drobne bolączki jak klamki, falowanie obrotów (nawet nie wiecie ile razy już w mojej Hondzie czyściłem przepustnicę) itd. Tylko, że w Hondzie to "nic, eksploatacja" a we Fiacie to koniec świata, nigdy więcej, marka dno. Tymczasem jak wspomniałem, jeździcie ładnym autem z oszczędnym silnikiem benzynowym, który na L kręci ponad 300k km (zapytajcie się Hondziarzy ile obecnych silników Hondy dożywa takiego przebiegu bez chuchania, dmuchania i jedzenia na najdroższych olejach to się zdziwicie jak wygląda legendarna wytrzymałość Hondy), jest bardzo tanie w utrzymaniu.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #823339 Wysłany: 11 Maj 2017, 16:00; 
 Temat postu: Re: Czy polecilibyście innym zakup Grande Punto?
Offline
Puntomaniak
Awatar użytkownika

Imię: Rafał
Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.2 8V 65KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Active
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Gliwice
Rejestracja: 11 Lut 2015,
Posty: 55
Mamy w rodzinie GP już 4 lata i to naprawdę dobry dojrzały samochód.
Główna bolączki to:

- Przepalające się często żarówki
- Łączniki Stabilizatora na max 10-15 tyś kilometrów
- Alternator

Na plus:

- Bardzo niskie koszty eksploatacji.
- Prosta konstrukcja (bezawaryjność)
- Silnik 1.2 który pali 7,5-8l gazu.
- Nie rdzewieje.
- Jakość wnętrza (nie skrzypi, nie trzeszczy na dziurach)
- W miarę komfortowy w mieście.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #824015 Wysłany: 26 Maj 2017, 14:04; 
 Temat postu: Re: Czy polecilibyście innym zakup Grande Punto?
Offline
Puntoświr

Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: małopolskie [K]
Rejestracja: 13 Gru 2016,
Posty: 193
Killaz napisał(a):
że GP to świetne auto za śmieszne pieniądze.


Żebyś się nie zdziwił, bo za "śmieszne pieniądze" przeważnie są "auta z przeszłością". Za dobre auto trzeba zapłacić, bo nikt w tym biznesie prezentów nie robi.
A nawet przeciwnie ...
:lol: :lol: :lol:


Góra
 Profil  
 
 
 Post #837429 Wysłany: 08 Maj 2018, 19:30; 
 Temat postu: Re: Czy polecilibyście innym zakup Grande Punto?
Głos na NIE. Mimo wymienionych na całym forum wielu zalet (i tego, że mojemu w sumie "nic nie dolega").
To niedorobiona "zabawka", nie samochód (starsze generacje były lepsze, szczególnie P1).


Góra
  
 
 
 Post #838655 Wysłany: 15 Cze 2018, 11:49; 
 Temat postu: Re: Czy polecilibyście innym zakup Grande Punto?
Offline
Puntomaniak
Awatar użytkownika

Imię: Rafał
Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.2 8V 65KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Active
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Gliwice
Rejestracja: 11 Lut 2015,
Posty: 55
pmx007p1 napisał(a):
Głos na NIE. Mimo wymienionych na całym forum wielu zalet (i tego, że mojemu w sumie "nic nie dolega").
To niedorobiona "zabawka", nie samochód (starsze generacje były lepsze, szczególnie P1).


hmmm skoro odradzasz "niedorobiona zabawkę" to co polecisz w tej cenie ? Co będzie w tym przedziale cechowało się równie niskimi kosztami zakupu, eksploatacji itp.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #838749 Wysłany: 18 Cze 2018, 18:58; 
 Temat postu: Re: Czy polecilibyście innym zakup Grande Punto?
Offline
Sympatyk kropek

Imię: Karol
Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.3 90KM mJTD
Paliwo: ON
Wersja: Emotion
Województwo: podkarpackie [R]
Rejestracja: 06 Cze 2018,
Posty: 24
rank1 napisał(a):
Posiadam GP 1.3 multijet 75km. Ogólnie auto bardzo mi się podoba ma przepiękny wygląd. Realne spalanie tego diesla to 4.7 trasa i 6.3 miasto (normalna jazda w miarę dynamiczna) Mimo iż spalanie jest małe to więcej już diesla nie kupie. Co z tego że przyoszczędzisz na paliwie jak bedziesz musiał włożyć kase w serwis? Ostatnio siadła mi pompa wtryskowa i 2 wtryskiwacze (koszt 1100zł) do tego filtr paliwa 208zł... Następny samochód jaki kupie to GP 1.4 t-jet :)

A co to jest za koszt??
Jeśli tylko tyle wydałeś na serwis to tylko się cieszyć nie ma aut w których nic się nie psuje..


Góra
 Profil  
 
 
 Post #861536 Wysłany: 20 Sty 2024, 15:44; 
 Temat postu: Re: Czy polecilibyście innym zakup Grande Punto?
Offline
Puntoświr

Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: małopolskie [K]
Rejestracja: 13 Gru 2016,
Posty: 193
Po prawie 7 latach posiadania złombola z Turynu, zakup GP poleciłbym wyłącznie najgorszemu wrogowi.
:D

Ten makaroniarski złombol skonstruowano po najniższych kosztach,
np. konstrukcja podpórki maski, która - kiedy maska jest zamknięta - jest umocowana w piance, która nasiąka wodą sciekającą z szyby, a potem pianka nocą zamarza - to jest podium w kategorii Motoryzacyjna Nagroda Darwina.
:lol: :D :mrgreen:


Góra
 Profil  
 
 
 Post #861538 Wysłany: 20 Sty 2024, 16:05; 
 Temat postu: Re: Czy polecilibyście innym zakup Grande Punto?
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Dynamic
Województwo: dolnośląskie [D]
Rejestracja: 21 Lut 2023,
Posty: 509
Pomógł: 8
Też to ostatnio urwałem, bo przyłapało na mrozie. Podobno nasiąkanie wodą tych pianek jest celowe po coś.
Cena za kawałek pianki zwala z nóg lekko, bo >100 PLN za sztukę.
https://allegro.pl/oferta/uszczelka-pokrywy-silnika-fiat-grande-punto-evo-11661845956
https://allegro.pl/oferta/uszczelka-pokrywy-silnika-fiat-grande-punto-evo-11661809009
Na wiosnę będę kombinować czym to zastąpić.

A model jest polecany, ale osobom, które się interesują. Jak chcesz "latami nic nie robić" (bo są takie lenie, obiboki, beztalencia techniczne), to nie Punto, bo tego nie wybacza, ciągle "coś" wyskakuje (przeważnie usterki pozwalają na dalszą jazdę i zaplanowanie naprawy, Punciak sam dojedzie do warsztatu, ale niesmak pozostaje).

_________________
:arrow: Mini-poradnik PDF dla nowych posiadaczy Fiatów, typowe wady modelu Grande/EVO.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #861540 Wysłany: 20 Sty 2024, 16:14; 
 Temat postu: Re: Czy polecilibyście innym zakup Grande Punto?
Offline
Puntoświr

Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: małopolskie [K]
Rejestracja: 13 Gru 2016,
Posty: 193
pmxoo7pI napisał(a):
A model jest polecany, ale osobom, które się interesują. Jak chcesz "latami nic nie robić" (bo są takie lenie, obiboki, beztalencia techniczne), to nie Punto ...


Miałem już kilka aut i z byle pierdółką nie zgłaszam się do ASO.
:D

Ale kiedy widzę, co te matoły w Turynu skontruowały, to ręce opadają.
Żeby wyszarpać filtr kabinowy, to trzeba na kolanach spędzić pół dnia, a kolejne pół stracić na wkładanie.
Problemy z zgrzytającym rozrusznikiem to już temat na nowelę klasy Janko Muzykant ...
Woda z podszybia lejąca się z jednej strony na alternator, a z drugiej na skrzynkę bezpieczników i akumulator to chyba jakiś turyński down musiał wymyśleć.
:lol: :mrgreen: :lol:


Góra
 Profil  
 
 
 Post #861541 Wysłany: 20 Sty 2024, 16:29; 
 Temat postu: Re: Czy polecilibyście innym zakup Grande Punto?
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Dynamic
Województwo: dolnośląskie [D]
Rejestracja: 21 Lut 2023,
Posty: 509
Pomógł: 8
Filtry kabinowe to faktycznie debile wymyślają. Nie ma pewności jak ten filtr się wewnątrz układa, czy on wróci do kształtu prostokąta i zamknie okno (przeważnie NIE). To powinna być jakaś sztywna ramka, szufladka wysuwana na przykład.

Tu Fiat nie jest problemem. Cała Motoryzacja jest upośledzona umysłowo. Takie głupoty to norma przecież.
Kto liznął innych branż technicznych, ten wie o co biega.

Tylko w "automotivie" są niestworzone "problemy" z dupy, nieistniejące gdzie indziej. Chłodzenie, korozja, smarowanie, filtracja, okresy wymian, zakres Przeglądu ("przegląd" samochodu to śmiech na sali, nie ma porównania do przemysłowego Przeglądu). Diagnostyka w "moto" nie istnieje (pojedyncze sztuki potrafią Diagnozować - np. oscyloskopem - nie podmieniać części na oślep).
Tam trafiają odpady, cienkie bolki na wszystkich poziomach: od "mózgów" na stanowiskach kierowniczych, wykształciuchów (pseudo projektantów, inżynierków), na koniec szeregowi technicy, mechanicy (też najniższa kasta, najmniejsza wiedza, kumulacja złych nawyków, niska "kultura techniczna"). Wyjątki potwierdzają regułę.

_________________
:arrow: Mini-poradnik PDF dla nowych posiadaczy Fiatów, typowe wady modelu Grande/EVO.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #861546 Wysłany: 20 Sty 2024, 17:23; 
 Temat postu: Re: Czy polecilibyście innym zakup Grande Punto?
Offline
Puntoświr

Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: małopolskie [K]
Rejestracja: 13 Gru 2016,
Posty: 193
pmxoo7pI napisał(a):
Tam trafiają odpady, cienkie bolki na wszystkich poziomach: od "mózgów" na stanowiskach kierowniczych, wykształciuchów (pseudo projektantów, inżynierków), na koniec szeregowi technicy, mechanicy (też najniższa kasta, najmniejsza wiedza, kumulacja złych nawyków, niska "kultura techniczna")


Ale jakoś motoryzacja japońska jest wolna (przynajmniej w 95%) od cienkich Bolków i Lolków. A "motowykształciuchy" jakoś dziwnie dominują w europejskiej myśli motoryzacyjnej (oczywiście oprócz Porsche, Audii no i Volvo)
:mrgreen:


Góra
 Profil  
 
 
 Post #861779 Wysłany: 04 Mar 2024, 13:48; 
 Temat postu: Re: Czy polecilibyście innym zakup Grande Punto?
Offline
Ekstremista
Awatar użytkownika

Imię: Marek
Samochód: Inny Fiat
Silnik: Inny
Paliwo: Benzyna
Województwo: kujawsko-pomorskie [C]
Miejscowość: Toruń
Rejestracja: 13 Cze 2007,
Posty: 1614
Pomógł: 9
Odpowiadając na pytanie w wątku. To zależy, bo nowych jak wiadomo nie ma. Mojego poleciłem :E , od wczoraj nie jestem jego właścicielem, ale nadal będzie śmigał w rodzinie (od dawna był zaklepany), więc co jakiś czas będę go serwisował jak do tej pory :D

_________________
FIAT 500X Lounge 2016 brązowy magnetico, 1.4 MultiAir II Turbo 140KM
FIAT Grande Punto Emotion 2007 czarny crossover, 1.4 8V 77KM - był od 29.05.2007 do 03.03.2024
FIAT UNO 1993 45 MKII czerwona strzała - był
Peugeot 206 Pop Art 2005 1.4 8V 75KM - żonkowóz - był


Góra
 Profil  
 
 
 Post #861783 Wysłany: 05 Mar 2024, 10:47; 
 Temat postu: Re: Czy polecilibyście innym zakup Grande Punto?
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Artur
Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 16V 95KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Dynamic
Województwo: zachodniopomorskie [Z]
Miejscowość: Szczecin
Rejestracja: 08 Maj 2016,
Posty: 362
Pomógł: 8
Wydaje mi się, że dużo zależy od tego na jaki egzemplarz się trafi (i nie chodzi mi o używki, ale nawet o nowe sztuki odbierane w salonie), bo z tym jest różnie...
żeliwny napisał(a):
Miałem już kilka aut i z byle pierdółką nie zgłaszam się do ASO.

Ale kiedy widzę, co te matoły w Turynu skontruowały, to ręce opadają.
Żeby wyszarpać filtr kabinowy, to trzeba na kolanach spędzić pół dnia, a kolejne pół stracić na wkładanie.
Problemy z zgrzytającym rozrusznikiem to już temat na nowelę klasy Janko Muzykant ...
Woda z podszybia lejąca się z jednej strony na alternator, a z drugiej na skrzynkę bezpieczników i akumulator to chyba jakiś turyński down musiał wymyśleć.

Fakt, że filtr jest umiejscowiony w dziwacznym miejscu, ale przy odrobinie wprawy da się ogarnąć - wymieniam w 15min, bez wykręcania schowka (na marginesie dodam, że u ojca w Suzuki filtr jest w dużo gorszym miejscu!). Odpływy podszybia były wymieniane w ramach akcji serwisowej.

Co do reszty... Punto, podobnie zresztą jak wszystkie Fiaty, było projektowane na rynki południowe i to widać i czuć na każdym kroku (tak, jak kiedyś przymarzające hamulce w Seicento :E). Ze swojego doświadczenia mogę napisać, że garażując swoje auto na przestrzeni 15 lat użytkowania (i serwisowania w ASO) ominęło mnie jakieś 90% "typowych" usterek opisywanych na tym forum.
Wciąż mam fabryczny alternator (no jakoś nie chce pękać), wciąż fabryczny przewód masowy, fabryczny rozrusznik, itd.
Z grubszych rzeczy przez te 15 lat to miałem wyciek oleju ze skrzyni, padł kompresor klimy (moje zaniedbanie), termostat i jedna cewka (przymierzam się do wymiany pozostałych trzech profilaktycznie w tym roku).

Reszta to typowa eksploatacja i elementy zawieszenia - łączniki stabilizatora, amory, itp.
O, dodam jeszcze, że gniazda tylnej półki są liche i głupio zaprojektowane, bo przy wyciąganiu półki na mrozie popękają na bank.
A tak to auto jak każde, nie jest ani wybitnie dobre, ani wybitnie złe. Z prespektywy czasu to był bardzo dobry zakup (stosunek jakości do ceny).

Odnoszę wrażenie, że gdyby stał pod chmurką, to miałbym duuużo więcej powodów do narzekania. Tak więc dużo zależy od egzemplarza i warunków, w jakich jest użytkowany.

żeliwny napisał(a):
Ale jakoś motoryzacja japońska jest wolna (przynajmniej w 95%) od cienkich Bolków i Lolków.
Nie podzielam tej opinii. Miałem 3 lata hybrydową RAV4 (2018 rocznik) i meldowałem się z nią w ASO cześciej, niż z Punto od 2009. Tam sypało się dosłownie wszystko i to od chwili wyjechania z salonu.

_________________
Grande Punto 1.4 16V Starjet Dynamic Blue&Me 2009r.
+ ESP/ASR/Hill Holder, światła przeciwmgielne, podłokietnik
Dołożone: tylne czujniki parkowania, tempomat, lotka, nakładki progowe, lusterko fotochromatyczne, oświetlenie Submarine


Góra
 Profil  
 
 
 Post #861784 Wysłany: 05 Mar 2024, 12:46; 
 Temat postu: Re: Czy polecilibyście innym zakup Grande Punto?
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Dynamic
Województwo: dolnośląskie [D]
Rejestracja: 21 Lut 2023,
Posty: 509
Pomógł: 8
Japońce też miałem i się wyleczyłem. Toyoty. Skrzynie - niektóre automaty AISIN - miały błędy konstrukcji kończące się np. rozłupaniem korpusu dyfra i to nie mój wymysł tylko mechaników od skrzyń tutaj w Polsce, potwierdzone również na forach amerykańskich, im też się sypały. W silnikach też były głupoty, jakieś dziwaczne (kształtem) o-ringi pomp oleju (niedostępne w EU), silniki LeanBurn (celowa praca na ubogiej mieszance) i inne wtopy.
Znajomi mieli Subaru, Mitsubishi, też bywały problemy (silnik do remontu). Także nie ma samochodów niezniszczalnych.
Jakaś afera była parę lat temu z Hondą chyba, że się skrzynie/sprzęgła sypały, bo wysprzęglik był za blisko wydechu (i gotował się płyn). A podobno żółta rasa ma najwyższe IQ. To właśnie wychodzi w takich sytuacjach.
Samochód to jest wyrób masowy jak sprzęt RTV/AGD. Szczytu techniki tu nie ma i nie było (i nie będzie nigdy).

Zapamiętać wszyscy: motoryzacja jest do tyłu technicznie za innymi branżami (przemysł, sprzęt ciężki budowlany, wojskowy, medyczny, lotniczy i tak dalej). Rozwiązania techniczne nie są tutaj wzorem do naśladowania. Argumenty niekumatych bolków typu, że "jak fabryka zrobiła tak, to tak ma być" (od głupot że np. coś jest zmontowane na sucho i później gnije, trzeba wiercić, ciąć śruby itp., po szczegóły konstrukcji w silnikach i skrzyniach). Jest pół na pół (raz się konstrukcja uda, raz nie - a testerami są użytkownicy).

_________________
:arrow: Mini-poradnik PDF dla nowych posiadaczy Fiatów, typowe wady modelu Grande/EVO.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #861816 Wysłany: 09 Mar 2024, 20:15; 
 Temat postu: Re: Czy polecilibyście innym zakup Grande Punto?
Offline
Sympatyk kropek

Imię: Marcin
Samochód: Grande Punto 3d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Dynamic
Województwo: wielkopolskie [P]
Rejestracja: 16 Cze 2018,
Posty: 16
Czy poleciłbym komuś zakup GP? Nie. Dlaczego?
- słaba jakość wykonania
- ciągle coś trzeba przy nim naprawiać/poprawiać (może mój akurat taki jest)
- brak mocy, 77KM to kpina nawet jak na tak mały samochód
- niektóre rozwiązania technologiczne to nieśmieszny żart w stylu "rozbierz pół samochodu, żeby wymienić żarówkę"
- lubi się z rdzą

Chyba jeden z nieliczny plusów to dość tanie części do niego. Ale znowu ilość koniecznych wymian rekompensuje droższe, a rzadziej potrzebne części.

Tyle z moich obserwacji po 8 latach użytkowania i porównania z innymi samochodami w tym lub podobnym segmencie.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #861817 Wysłany: 09 Mar 2024, 22:02; 
 Temat postu: Re: Czy polecilibyście innym zakup Grande Punto?
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Dynamic
Województwo: dolnośląskie [D]
Rejestracja: 21 Lut 2023,
Posty: 509
Pomógł: 8
Krótko: jest to samochód dla osób które coś (cokolwiek) będą same robić, a nie z każdą bzdurą do mechaników się umawiać (żaróweczki, płyny, filtry, świece, klocki/tarcze i tym podobne rzeczy do zrobienia pod blokiem podstawowymi narzędziami z Castoramy/OBI, jak coś "specjalnego" to z Allegro).

Po to m.in. jest dział poradników, można ocenić czy dasz radę (i masz czym robić): http://fiatpunto.com.pl/forum37.html Hobbysta pod domem może dużo.

A samochody, to są maszyny wymagające jakiejś uwagi użytkownika. To nie jest TV, że sobie pstrykasz pilotem kiedy chcesz, albo stoi nieużywany miesiącami, a później palenie głupa, że usterka ("nagle", "sama", "się" zrobiła).

Generalnie, użytkowanie maszyny aż do awarii (a w międzyczasie nic nie robienie), to jest najniższy poziom "kultury technicznej" (tak zwana strategia "gaszenia pożarów", czekamy aż padnie, później się na szybko "drutuje" i tak w kółko).
Jak ktoś tak traktuje urządzenia techniczne (samochód, RTV, AGD), to sam jest sobie winien (pretensje do siebie, nie do otoczenia - nawet jak są błędy projektowe, wykonania, materiały, to nadal można reagować, coś usprawnić).

_________________
:arrow: Mini-poradnik PDF dla nowych posiadaczy Fiatów, typowe wady modelu Grande/EVO.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #861818 Wysłany: 09 Mar 2024, 23:24; 
 Temat postu: Re: Czy polecilibyście innym zakup Grande Punto?
Offline
Sympatyk kropek

Imię: Marcin
Samochód: Grande Punto 3d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Dynamic
Województwo: wielkopolskie [P]
Rejestracja: 16 Cze 2018,
Posty: 16
Tylko co to wszystko ma wspólnego z moją opinią? Chyba, że odpowiedziałeś w złym temacie, to spoko.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #861819 Wysłany: 10 Mar 2024, 00:47; 
 Temat postu: Re: Czy polecilibyście innym zakup Grande Punto?
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Dynamic
Województwo: dolnośląskie [D]
Rejestracja: 21 Lut 2023,
Posty: 509
Pomógł: 8
Jak to co ma wspólnego. Uwaga jest ogólna do traktowania samochodów jak psa na łańcuchu i później narzekania, że "się" psują. Każdą markę/model można tak załatwić (czy wzmagać naturalne tendencje, wady - w tym nie interesować się, że w ogóle jakieś są) i później odradzać zakupu.
Wad modelu się szuka przed zakupem (chyba, że to nowy model i ktoś kupuje nówkę w salonie). Wtedy nie ma zaskoczenia.

Freshu08 napisał(a):
Czy poleciłbym komuś zakup GP? Nie. Dlaczego?
- słaba jakość wykonania

Całkiem średnia, na pewno nie słaba. Nie dramatyzuj.

Freshu08 napisał(a):
- ciągle coś trzeba przy nim naprawiać/poprawiać (może mój akurat taki jest)

Nie jest to wyjątek (i mój też taki jest). W każdym samochodzie coś się znajdzie (na to nachodzi kwestia, czy ktoś chce widzieć usterki, czy czeka, aż się nawarstwią, kumulacja). A Grande/EVO mamy już rozpracowane, na większość przypadłości jest gotowa porada (nie jesteśmy bezbronni). Przykładowo, jak komuś jeszcze w roku 2024 woda leje na alternator, to jest gamoniem i właśnie wychodzi jak "dba" o samochód i się "interesuje" prewencją. Usterka na własne życzenie.

Freshu08 napisał(a):
- brak mocy, 77KM to kpina nawet jak na tak mały samochód

Półprawda. Względem starszych generacji (P1 i P2), wzrosła masa pojazdu, kiedyś od okolic 800 kg, do ponad 1100 (zależy od wyposażenia). To zabiera moc. Ale to są parametry, które można znaleźć przed zakupem. Więc co, nie wiesz, że kupujesz słabszą wersję? Są mocniejsze silniki, 16V, T-Jet, turbo-diesle, w EVO jest Multi-Air. Dla rajdowców Abarth.

Freshu08 napisał(a):
- niektóre rozwiązania technologiczne to nieśmieszny żart w stylu "rozbierz pół samochodu, żeby wymienić żarówkę"

Ćwierć-prawda. Konkurencja oraz nowsze pojazdy mają gorzej. W Grande/EVO (najprostsze silniki), idzie większość rzeczy zrobić, wymiany żarówek, płynów, filtrów. Ciasno się robi przy wymianie alternatora, ale to nadal do przejścia. Tu nie trzeba wyciągać silnika do wymiany rozrządów itp.

Freshu08 napisał(a):
- lubi się z rdzą

Jak się olewa (o czym było w poprzedniej wypowiedzi rzekomo "nie na temat"), nic nie robi latami, to każde auto będzie ruda brała po kilkunastu latach (model Grande jest już pełnoletni). Tu jest poprawa jakościowa (względem P1 i P2), że gniją najpierw elementy wymienne (belki, zawieszenie, wydech). Więc auto do uratowania w razie czego (może się obejdzie bez blacharza/lakiernika, wystarczy mechanik lub samodzielna wymiana).
Pod auto trzeba zaglądać ze 2 razy w roku i reagować, a nie patrzeć jak go żre...

Freshu08 napisał(a):
Chyba jeden z nieliczny plusów to dość tanie części do niego. Ale znowu ilość koniecznych wymian rekompensuje droższe, a rzadziej potrzebne części.

Z dwojga złego lepsze są drobne usterki, z którymi można jeździć (to jest plus Punto, zepsuty...a przeważnie odpala i jedzie), niż poważne awarie i od razu laweta jak to jest w prestiżowych markach (np. niemieckich).
Z minusów, nasi wielcy "zawodowcy", co robią na pamięć Passaty TDI, a z Fiatami mają problemy (bo jest ich mało liczbowo).

_________________
:arrow: Mini-poradnik PDF dla nowych posiadaczy Fiatów, typowe wady modelu Grande/EVO.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #861822 Wysłany: 10 Mar 2024, 12:24; 
 Temat postu: Re: Czy polecilibyście innym zakup Grande Punto?
Offline
Sympatyk kropek

Imię: Marcin
Samochód: Grande Punto 3d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Dynamic
Województwo: wielkopolskie [P]
Rejestracja: 16 Cze 2018,
Posty: 16
Tak myślałem, że trafiasz kulą w płot. Pomiędzy nie robieniem nic w samochodzie, a obchodzeniem się z nim jak z jajkiem są jeszcze inne poziomy zainteresowania autem.

Zacznijmy od tego, że mamy różne podejście do tematu: Ty widocznie masz jako hobby ciągłe grzebanie przy aucie i ok. Dla mnie samochód to przede wszystkim narzędzie, które ma być jak najbardziej niezawodne. I, nie ukrywam, jak najmniej potrzebujące zainteresowania. To nie oznacza, że nie robię nic, ale im mniej auto potrzebuje uwagi, tym dla mnie lepiej. Po prostu mam ciekawsze rzeczy do robienia w życiu, niż ciągłe leżenie pod samochodem.

Kolejna rzecz to koszta: jeżeli w auto warte 7k zł (strzelam, bo nie śledzę cen) mam ciągle ładować kasę, to dla mnie jest to powyżej pewnej granicy wyrzucanie kasy w błoto. Dla porównania na naprawy i utrzymanie GP wydaję rocznie więcej niż w moich pozostałych 2 samochodach, których wartość jest nieporównywalnie większa od GP (tak wiem, leń ze mnie i mechaniczne zero).

To jest moja opinia i dalej nie widzę sensu dyskutować, ponieważ widzę (inni zresztą też) że jesteś tutaj na forum najmądrzejszy i Twoje zdanie jest "najtwojsze". Wypaczasz sens istnienia forum a potem się dziwisz że umiera (xD), ale mnie to mało obchodzi. Wchodzę tutaj raz na pół roku i akurat teraz trafiłem na Twoje "mądrości" w kilku tematach, stąd moja odpowiedź.

Pozdro.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #861894 Wysłany: 23 Mar 2024, 14:23; 
 Temat postu: Re: Czy polecilibyście innym zakup Grande Punto?
Offline
Puntomaniak
Awatar użytkownika

Imię: Łukasz
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Paliwo: Benzyna
Wersja: Sport
Województwo: wielkopolskie [P]
Miejscowość: Poznań
Rejestracja: 14 Paź 2008,
Posty: 64
Pomógł: 3
Ja zmieniłem Grande Punto po 5 latach użytkowania na Ibizę III bo taka się trafiła w fajnym stanie. GP miało sporo może dość mało ważnych, ale irytujących defektów. Od rozpadających się obudów filtra powietrza w 1.4 16v, łamiących się kabli w przelotkach drzwi i tylnej klapy, przepalających się wtyczkach od dmuchawy we wnętrzu, uszkadzające się styki w zapince pasów bezpieczeństwa po nie otwierające się tylne drzwi w upalne dni i kilka innych pierdół. Przez dwa lata użytkowania Ibizy nie zrobiłem nawet ułamku tego co w tym samym czasie zrobiłem w Punto. Mimo, że lubię grzebać przy swoich autach to nie na tym rzecz polega żeby wiecznie rzeźbić... Mimo, że lubiłem to auto to raczej nie zdecydowałbym się na ponowny zakup GP :wink: Czy poleciłbym innemu zakup? Pewnie tak bo ze względu na cenę zakupu i dostępność części jest to nie najgorszy samochód.

_________________
Seat Ibiza III Sport 1.4 16v '07
Fiat Seicento Abarth 1.2 16v 6speed '98

Było:
Fiat Punto II HLX 1.9 JTD '00
Fiat Stilo Dynamic 1.9 JTD '05
Fiat Grande Punto Emotion 1.4 16v '06


Góra
 Profil  
 
 
 Post #861895 Wysłany: 23 Mar 2024, 17:30; 
 Temat postu: Re: Czy polecilibyście innym zakup Grande Punto?
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Dynamic
Województwo: dolnośląskie [D]
Rejestracja: 21 Lut 2023,
Posty: 509
Pomógł: 8
Jak ktoś narzeka na naprawy, szczególnie ceny części/usług przy Fiacie, to nie powinien posiadać samochodu biedak.
Usterki w takich Fiacikach (nawet "poważne" jak silnik/głowica, skrzynia) są śmieszne w porównaniu do marek/modeli nowszych i bardziej "prestiżowych".
Polecam dowolny kanał motoryzacyjny YouTube, polskie, czy zagraniczne. Każda marka ma wtopy konstrukcyjne/produkcyjne.
Ostatnio coś "modne" są Kałdi, pełno głupot konstrukcyjnych + niekompetentni "zawodowcy" pogarszają sprawę.
Przy okazji, mam znajomego w ASO Audi i stanowczo odradza tę markę (model/rocznik nie istotny, omijać).

Podsumowanie (chyba, że lubicie pie*dolić te same bzdety w kółko i nabijemy 15 stron tematu, na ilość, nie jakość).
Auto dla osób świadomych, a nie gamoni, co nie potrafią przed zakupem sprawdzić "typowych wad" w Google, na forach, YT, grupach FB.
NIE ma na świecie mechanizmów i maszyn/urządzeń "bezobsługowych", trzeba się interesować (zrobić coś przed czasem, a nie po powrocie do domu na lawecie), to będzie dobrze (przeważnie mimo usterek, Punto odpala i jeździ).
Większość problemów Grande/EVO jest omówiona w internecie i są jakieś rady. Tajemnic nie ma już za wiele (dlaczego nie opala, źle pracuje, cieknie, dymi, gaśnie, hałasuje pod maską itp., itd.).
Dalej każdy niech decyduje sam, chcesz to, czy nie (czy się obsrasz przy byle wężyku, czy naderwanym kabelku).
A dla majsterkowiczów to super auto, można podstawy (i nie tylko) poćwiczyć, większość rzeczy idzie zrobić pod domem.

_________________
:arrow: Mini-poradnik PDF dla nowych posiadaczy Fiatów, typowe wady modelu Grande/EVO.


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 99 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style based on FI Subsilver by phpBBservice.nl
Forum Fiata Punto © 2006 - 2020
Tłumaczenie: phpbbhelp.pl
phpBB SEO