You Tube • FAQ •  Szukaj •  Zarejestruj się •  Zaloguj się 




Obecny czas: 27 Kwi 2024, 17:46

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 7 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 
 Post #250463 Wysłany: 07 Maj 2009, 14:20; 
 Temat postu: Wymiana wahacza przód
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Grzesiek
Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.8 16V 130KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: HGT
Województwo: lubelskie [L]
Miejscowość: Chełm
Rejestracja: 11 Gru 2007,
Posty: 123
Pomógł: 1
Poniżej przedstawiam sposób wymiany wahacza przedniego - w tym wypadku prawego. Wahacz wymieniałem bez kanału i poszło to całkiem gładko. Fotki niestety zacząłem robić dopiero po odkręceniu wahacza ale po tym jak wszystko skręcałem spokojnie dojdziecie jak go odkręcić. Przepraszam tez za jakość zdjęć ale robiłem wsio telefonem.

Co będzie potrzebne
- klucz do kół
- klucz płaski i nasadowy 19
- klucz nasadowy 18
- klucz nasadowy 15
- klucz płaski i nasadowy 13
- młotek
- przedłużka do klucza nasadowego


-Oczywiście przed cała operacją jeśli przeprowadzamy ją bez kanału, lewarujemy wysoko całe auto. Najlepiej pod podnośnik podłożyć jeszcze jakaś cegłówkę. Ja po podniesieniu auto wsunąłem jeszcze przy podnośniku "koziołka" żeby być pewnym że auto nie spadnie.

1. Stary wahacz zdjęty, możemy zakładać nowy - swoją drogą niezbyt to było przemyślane rozwiązanie Fiata, żeby robić wahacze z nierozbieralnymi sworzniami, a w sumie tylko to musiałem wymienić...
Image


2. Przy nowym wahaczu pojawił się problem. Otóż ten otworek na sworzniu był z niewłaściwej strony toteż niemożliwe było jego spięcie śrubą (na zdjęciu otworek już z właściwej strony)
Image

Jako że nie szlo go nastawić ani obcęgami, ani innymi sposobami to zastosowałem mały patent - długi klucz nasadowy do tego przedłużka i taki zestaw nałożyłem na sworzeń. Po założeniu zataczałem cały sworzeń i kulka obróciła się w prawidłowe miejsce
Image


3. Przystąpiłem do zakładania wahacza - najpierw od jego środkowej części - użyłem klucza nasadowego i płaskiego 19:
Image


4. Następnie "łapa" (czy coś w ten deseń :P) - w moim przypadku były to klucze 18 i 15:
Image


5. Kolejny krok to dokręcenie sworznia (radzę zastosować nową śrubę) - pamiętajmy o tym aby ten otwór gdzie wkładamy śrubę zgadzał się z otworkiem na sworzniu - klucz nasadowy i płaski 13.

Przy zdejmowaniu wahacza należny tą śrubę odkręcić i wybić młotkiem. Cały wahacz ze sworzniem zsuwamy z Macphersona naduszając go nogą.
Image


6. Na koniec dokręcamy wszystkie śruby które ruszaliśmy. Ja do tego użyłem nasadki i przedłużki
Image


Mam nadzieje że instrukcja się przyda
Pozdrawiam


Góra
 Profil  
 

 
 Post #383193 Wysłany: 26 Lip 2010, 00:22; 
 Temat postu:
Offline
Puntoświr

Rejestracja: 21 Lut 2009,
Posty: 168
fajnie, że zrobiłeś opis, ale wahacz będziesz wkrótce znów zmieniać. UWAGA! Bardzo ważne - dokręcać śruby dopiero na opuszczonym i postawionym na kołach aucie. Warto je także przetoczyć w przód i w tył i chwilę pobujać. Chodzi o odpowiednie ułożenie się sworzni i gumek zanim dokręcisz. Dokręcanie od razu powoduje przyspieszone zużycie elementów.

Pozdrawiam :)

_________________
Fiat Punto Mk. I 60SX 1.2 Benzyna 1998r. angielski


Góra
 Profil  
 
 
 Post #393152 Wysłany: 04 Wrz 2010, 16:18; 
 Temat postu:
Offline
Puntomaniak
Awatar użytkownika

Miejscowość: Rusinowice (Lubliniec)
Rejestracja: 17 Kwi 2010,
Posty: 75
heh a kiedyś na forum szukałem pomocy lecz nikt mi jej nie udzielił a nie zrobiłem "manual" bo zakładałem używany wachacz i to dlatego (głupio mi było) hehe ale komuś napewno się przyda i z doświadczenia dodam że odrdzewiacz też się przyda hehe

_________________
Nie zapomniana chwila wyprzedzić passata b6 przy 170km/h:E

My red Arrow ocen i skomentuj
http://fiatpunto.com.pl/topic21950.html


Góra
 Profil  
 
 
 Post #401265 Wysłany: 04 Paź 2010, 00:19; 
 Temat postu:
Offline
Puntoświr

Rejestracja: 21 Lut 2009,
Posty: 168
Odrdzewiacz w Punciaku dobry do każdej większej pracy ;) Swoją drogą wymiana wahaczy to dobra robota jednak dla warsztatu z racji na konieczność dokręcania śrub po ustawieniu auta na kołach. Bez kanału jest strasznie ciężko osiągnąć wymagane momenty dokręcania...

_________________
Fiat Punto Mk. I 60SX 1.2 Benzyna 1998r. angielski


Góra
 Profil  
 
 
 Post #401510 Wysłany: 04 Paź 2010, 22:21; 
 Temat postu:
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Andrzej
Samochód: Punto I 3d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: SX
Województwo: pomorskie [G]
Rejestracja: 30 Kwi 2008,
Posty: 217
ja musiałem zbieżność ustawić bo znacznie mi się zmieniła po wymianie wahaczy i kierownica zaczęła krzywo patrzeć

_________________
topic20970.html

Możecie się śmiać z naszych PUNCIKÓW i innych FIACIKÓW, ale wiedzcie, że jakbyście usiedli do jazdy za nasze "kółeczka" to wtedy KROPASKI nasze by się z was nieźle śmiały ;)


Góra
 Profil  
 
 
 Post #401575 Wysłany: 05 Paź 2010, 10:54; 
 Temat postu:
Offline
Puntoświr

Rejestracja: 21 Lut 2009,
Posty: 168
No tak, zbierzność po wszelkich zmianach w zawieszeniu powinno się robić. W końcu nie zmieniasz elementów bez powodu, co nie? ;)

_________________
Fiat Punto Mk. I 60SX 1.2 Benzyna 1998r. angielski


Góra
 Profil  
 
 
 Post #401910 Wysłany: 06 Paź 2010, 17:16; 
 Temat postu:
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Andrzej
Samochód: Punto I 3d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: SX
Województwo: pomorskie [G]
Rejestracja: 30 Kwi 2008,
Posty: 217
oczywiście

_________________
topic20970.html

Możecie się śmiać z naszych PUNCIKÓW i innych FIACIKÓW, ale wiedzcie, że jakbyście usiedli do jazdy za nasze "kółeczka" to wtedy KROPASKI nasze by się z was nieźle śmiały ;)


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 7 posty(ów) ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style based on FI Subsilver by phpBBservice.nl
Forum Fiata Punto © 2006 - 2020
Tłumaczenie: phpbbhelp.pl
phpBB SEO