You Tube • FAQ •  Szukaj •  Zarejestruj się •  Zaloguj się 




Obecny czas: 29 Mar 2024, 10:40

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 166 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna
Autor Wiadomość
 
 Post #25174 Wysłany: 22 Maj 2007, 09:05; 
 Temat postu: Wszystko o klimatyzacji w GP cz.3
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Miejscowość: Kolobrzeg
Rejestracja: 03 Mar 2007,
Posty: 183
Witam kolegow w ten jakze cieply poranek. Lato chyba sie zaczyna, temperatury rosna, klimatyzacja chodzi, a raczej ledwo chodzi. Tu wlasnie mamy problem.
Na poczatku jest ok, po 30 minutach, w trakcie jazdy po naszych drogach zaczyna cos sie odzywac z prawej strony spod klapy. Normalnie bym pomyslal, ze jest to usterka amortyzatora, ale dzieje sie to tylko w czasie jazdy na klimie (lekkie intensywne stuki). Pozwole sobie dodac, ze klimatyzator jest z tejze strony zamontowany. Wczoraj spod maski zaczelo cos okrutnie wyc podczas ruszania. Potem sie uspokoilo... Gehenna nastepuje dopiero podczas wylaczenia klimatyzatora. W samochodzie tropiki sie robia, okna paruja na wszystkie mozliwe sposoby, nie ma czym oddychac, z nawiewow intensywny zapach rozmrazanej lodowki.
W serwisie w KOSZALINIE bylem, podmuchali, pochuchali, zmienili filtr, powiedzieli, jezdzic! Niedzielny kierowca ze mnie zaden, autko ma 9 m-cy i 27000 najechane.
Prosilbym kolegow o opinie, czy rzecz przedstawiona jest normlna, czy tez jestem przewrazliwiony? Jakie macie doswiadczenia z dzialaniem klimatyzacji MANUALNEJ (bo taka posiadam) w GP?
Pozdrawiam, przyjemnego chlodu zycze.

_________________
GP 1.3 MJ 75 KM


Góra
 Profil  
 

 
 Post #25180 Wysłany: 22 Maj 2007, 10:02; 
 Temat postu:
Offline
Przyjaciel
Awatar użytkownika

Miejscowość: Strzelin
Rejestracja: 24 Lis 2006,
Posty: 922
U mnie w GP tego nie zauważyłem. Klima działa ok! :wink:

_________________
Grande Punto - 5d - Energy(2006) - Szary Jungle - 1.4 16V Starjet 95KM

Moje auto znajdziesz na Polskajazda.pl

Znowu Boom dla nas, Wielkie Joł Kochana.... :mrgreen:
Nie podoba Shieeeeea? :E

Góra
 Profil  
 
 
 Post #25193 Wysłany: 22 Maj 2007, 11:13; 
 Temat postu:
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Miejscowość: w-m
Rejestracja: 21 Gru 2006,
Posty: 2006
Pomógł: 1
U mnie po miesiącu eksploatacji wystąpiła taka jakby głośna-burcząca praca sprężarki i dodatkowo przez chwilę przy uruchamianiu taki stłumiony pisk, jakby chłodziwo się gdzieś po rurkach przeciskało.
W ASO wymienili mi czynnik chłodzący i oliwę smarującą układ, sprawdzili szczelność i na razie jest wszystko OK.
T.zn. czasem sprężarka zaburczy, czasem zapiszczy.
Ale to już nie przeszkadza. Klima chłodzi i pracuje dobrze.
Tak dobrze, że nie mogę do siebie dojść po tym jak się przeziębiłem 4 tygodnie temu, przy wydatnej pomocy klimy właśnie.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #25222 Wysłany: 22 Maj 2007, 13:48; 
 Temat postu:
Offline
Przyjaciel
Awatar użytkownika

Miejscowość: Podbeskidzie
Rejestracja: 27 Lut 2007,
Posty: 1225
U mnie klima OK :)
Jeżeli wcześniej nie miałeś klimatyzacji - to trzeba się trochę przyzwyczaić :D żeby nie zachorować od razu itd. ;)

W Twoim przypadku wydaje mi się, że to sprężarka (np. ten dziwny dzwięk przy ruszaniu) jeżeli pracuje dobrze, chłodzi i nie ma innych problemów możesz poczekać z tym i zgłosić na przeglądzie. Jeśli będzie się coś działo coraz mocniej to masz gwarancję przecież :)

Co do szyb i duszności - jak ochłodzisz w autku i zgasisz klime nie otwierając okien a na zewnątrz jest np. ponad 30 st + mocne słońce to nie ma co się dziwić. Po drugie organizm się przyzwyczaił do chłodu ;) a tu nagle skok :D w zimie masz na odwrót nagrzewasz a na zewnątrz mróz :D
Z klimy trzeba umieć korzystać i się do niej przyzwyczaić, co ważne dbać o nią czyszcząc, wymieniając filtr i robiąc przeglądy :)

_________________
FIAT Grande Punto 90 KM MultiJet


Góra
 Profil  
 
 
 Post #25243 Wysłany: 22 Maj 2007, 14:39; 
 Temat postu:
Offline
Przyjaciel
Awatar użytkownika

Samochód: Inny
Silnik: Inny
Paliwo: ON
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Tychy
Rejestracja: 27 Lut 2007,
Posty: 1364
A ja nie mam klimy...całe szczeście jak widze :-)

[ Dodano: Wto Maj 22, 2007 1:41 pm ]
Jaco napisał(a):

Co do szyb i duszności - jak ochłodzisz w autku i zgasisz klime nie otwierając okien a na zewnątrz jest np. ponad 30 st + mocne słońce to nie ma co się dziwić. Po drugie organizm się przyzwyczaił do chłodu ;) a tu nagle skok :D w zimie masz na odwrót nagrzewasz a na zewnątrz mróz :D
Z klimy trzeba umieć korzystać i się do niej przyzwyczaić, co ważne dbać o nią czyszcząc, wymieniając filtr i robiąc przeglądy :)


W żadnym samochodzie z klima nie zaobserowałem takiego zjawiska aby po wyłaczeniu klimy zaczeły parować szyby. :!: :!: :)

_________________
Citroen C4 1.6 HDI 112 KM ......całe 55.000 km
Czuje się jak Chuck Norris ......nic się mi nie psuje :)


Góra
 Profil  
 
 
 Post #25245 Wysłany: 22 Maj 2007, 14:47; 
 Temat postu:
Offline
Przyjaciel
Awatar użytkownika

Miejscowość: Podbeskidzie
Rejestracja: 27 Lut 2007,
Posty: 1225
Yoka napisał(a):
A ja nie mam klimy...całe szczeście jak widze :-)


Oj nie wiesz co tracisz :) Taki chłodek podczas gdy na zewnątrz nie do wytrzymania :)
Ale biorę poprawkę u Ciebie klima nawaliłaby ? :wink: :wink: :wink:

Co do szyb - mało widziałeś :D Są ludzie co nawet w Mercedesach taki efekt uzyskają :D

Przyszpuszczam, ze koledze powyżej nie dzieje się tak zawsze :)

_________________
FIAT Grande Punto 90 KM MultiJet


Góra
 Profil  
 
 
 Post #25246 Wysłany: 22 Maj 2007, 14:54; 
 Temat postu:
Offline
Przyjaciel
Awatar użytkownika

Samochód: Inny
Silnik: Inny
Paliwo: ON
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Tychy
Rejestracja: 27 Lut 2007,
Posty: 1364
Jaco napisał(a):

Oj nie wiesz co tracisz :) Taki chłodek podczas gdy na zewnątrz nie do wytrzymania :) :)


Nigdy nie przepadałem za klimą. Fajna rzecz bo chłodno ale jak dla mnie ...męcząca. Lepiej sie czuje jak jest ciepło niz jak jest zimno. Wolałbym dach otwierany :) Nie wspomne juz o przeziebieniach :)

Jaco napisał(a):

Ale biorę poprawkę u Ciebie klima nawaliłaby ? :wink: :wink: :wink:


O to, to , to ... własnie to :D :-) :D :-)

Jaco napisał(a):
Co do szyb - mało widziałeś :D Są ludzie co nawet w Mercedesach taki efekt uzyskają :D


Ani w oplach, ani w fordach ani w toyotach sie nie spotkałem z takim zjawiskiem :-)

_________________
Citroen C4 1.6 HDI 112 KM ......całe 55.000 km
Czuje się jak Chuck Norris ......nic się mi nie psuje :)


Góra
 Profil  
 
 
 Post #25253 Wysłany: 22 Maj 2007, 15:09; 
 Temat postu:
Offline
Przyjaciel
Awatar użytkownika

Miejscowość: Podbeskidzie
Rejestracja: 27 Lut 2007,
Posty: 1225
Yoka napisał(a):
Ani w oplach, ani w fordach ani w toyotach sie nie spotkałem z takim zjawiskiem :-)


I dobrze :) bo to się trzeba postarać. Może kolega ma coś nie tak jeśli dzieje mu się tak za każdym razem. Dam tylko przykład, ale możnaby więcej :D

1) Jedziesz z klimą gasisz klimę - wiatrak dalej leci np. na 2 biegu - jeśli klima nie pracuje będzie brał powietrze z zewnątrz przecież, które jest gorące i jak ono wpadnie na zimniutką szybę jaki będzie efekt ? ;) (zaparuje cała szyba)

2) Zgasiłeś klime, zgasiłeś wiatrak, idziesz po gazetę, zakupy :D Wsiadasz ponownie do autka..na przednią szybę świeciło cały czas słońce - jest bardzo nagrzana. Włączasz autko wiatrak i klimę, w momencie zaparuje ponieważ zimne powietrze zetknie się z gorącą szybą, ale efekt wkrótce minie ponieważ klima dostatecznie szybko załatwi sprawę bardzo zimnym powietrzem.

Nie twierdzę, że kolega ma wszystko w porządku. Może nie mieć, w każdej chwili może udać się na kontrolę :)

Bo to jest jasne, że jeśli jedziesz jedziesz jedziesz, gasisz autko wiatrak klimę to z jakiej okazji mają nagle szyby zaparować ;) Ale ja wiem jak to czasem wygląda :)

I nie wmawiam broń, że tak ma być :wink:

_________________
FIAT Grande Punto 90 KM MultiJet


Góra
 Profil  
 
 
 Post #25290 Wysłany: 22 Maj 2007, 18:46; 
 Temat postu:
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Miejscowość: Kolobrzeg
Rejestracja: 03 Mar 2007,
Posty: 183
Dziekuje za liczny odzew. W innych samochodach tez sie z tym nie spotkalem. Po wylaczeniu klimatyzacji minuta niemilego zapachu, chwila dusznosci i zaraz ok. W moim przypadku meczarnia trwa od 15 min do pol godz. Troche za dlugo, czyz nie? Zglosze to do serwisu.
To juz bedzie drugie zgloszenie. Moze w przypadku trzeciego wymienia klimatyzator na nowy? Ostatnio (1,5 m-ca temu) wymieniali filtry i czyscili parownik. Chyba ze sie myle...

_________________
GP 1.3 MJ 75 KM


Góra
 Profil  
 
 
 Post #25295 Wysłany: 22 Maj 2007, 19:32; 
 Temat postu:
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Miejscowość: Jelenia G.
Rejestracja: 08 Mar 2007,
Posty: 3154
Takie zaparowane szybki to widziałem nie raz :P
To racja ze z klimy trzeba umiec korzystac ale klimą manualna łatwiej sie "załatwic" niz automatyczna


Góra
 Profil  
 
 
 Post #25313 Wysłany: 22 Maj 2007, 22:20; 
 Temat postu:
Offline
Forumowicz

Rejestracja: 04 Kwi 2007,
Posty: 4
u mnie i burczy i śmierdzi czyli jak na Fiata to norma


Góra
 Profil  
 
 
 Post #25314 Wysłany: 22 Maj 2007, 22:24; 
 Temat postu:
Offline
Sympatyk kropek

Rejestracja: 01 Lut 2007,
Posty: 12
Dzisiaj poddałem klimatyzacje prawdziwemu testowi podczas trzygodzinnej podróży w temperaturze zewnętrznej wynoszącej 31 stopni. A .... w autku tylko 20. Rzekomo to i tak za niskow stosunku do temp. zewnętrznej, gdyż różnica teperatur nie może byc zbyt duża. Jest to niebezpieczne dla zdrowia.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #25317 Wysłany: 22 Maj 2007, 22:43; 
 Temat postu:
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Miejscowość: Kolobrzeg
Rejestracja: 03 Mar 2007,
Posty: 183
U nas po poludniu 15 wiec nie bylo potrzeby uzywac. Calkiem spora amplituda 16 st...

_________________
GP 1.3 MJ 75 KM


Góra
 Profil  
 
 
 Post #25332 Wysłany: 23 Maj 2007, 06:22; 
 Temat postu:
Offline
Przyjaciel
Awatar użytkownika

Miejscowość: Logrono, Mollet del Valles
Rejestracja: 19 Paź 2006,
Posty: 1312
fanek napisał(a):
Dzisiaj poddałem klimatyzacje prawdziwemu testowi podczas trzygodzinnej podróży w temperaturze zewnętrznej wynoszącej 31 stopni. A .... w autku tylko 20. Rzekomo to i tak za niskow stosunku do temp. zewnętrznej, gdyż różnica teperatur nie może byc zbyt duża. Jest to niebezpieczne dla zdrowia.

NIe no, ja zawsze ustawiam w lecie na 19stopni, nawet gdy na zewnatrz jest grubo ponad 40 :>


Góra
 Profil  
 
 
 Post #25335 Wysłany: 23 Maj 2007, 07:32; 
 Temat postu:
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Miejscowość: w-m
Rejestracja: 21 Gru 2006,
Posty: 2006
Pomógł: 1
Nie jest zalecane wyłączanie samochodu z pracującą klimą, czyli sprężarką, która do ostatniej chwili chłodzi. Takie wyłączenie powoduje skraplanie się pary wodnej w kanałach i kratkach nawiewu i tworzenie się tam grzybów, pleśni, bakterii i innych świństw, co się objawia byle jakim zapachem (smrodem).
Po przeczyszczeniu układu klimy, przed wyłączaniem silnika proponuję zawsze chwilę wcześniej wyłączać sprężarkę klimy i pozwolić kanałom wysuszyć się "zwykłym" powietrzem zasysanym z zewnątrz. Nie powinno śmierdzieć.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #25336 Wysłany: 23 Maj 2007, 07:43; 
 Temat postu:
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Miejscowość: Kraków
Rejestracja: 27 Lut 2007,
Posty: 158
Kolega gp ma racje,tez tak robie,wysuszam caly uklad przed wylaczeniem silnika.A wracajac do buczenia klimy,tez to mam buczy na poczatku,potem przechodzi.Jestem juz umowiony na jutro do ASO w tej sprawie (z innymi rzeczami tez).

_________________
Punto Grande 1.3 Multijet 16v Energy 90 KM


Góra
 Profil  
 
 
 Post #25337 Wysłany: 23 Maj 2007, 07:47; 
 Temat postu:
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Miejscowość: Kolobrzeg
Rejestracja: 03 Mar 2007,
Posty: 183
gp napisał(a):
Po przeczyszczeniu układu klimy, przed wyłączaniem silnika proponuję zawsze chwilę wcześniej wyłączać sprężarkę klimy i pozwolić kanałom wysuszyć się "zwykłym" powietrzem zasysanym z zewnątrz. Nie powinno śmierdzieć.


Tak tez robie, np jak wracam z dlugiej trasy, 20 minut przed koncem podrozy staram sie wylaczac klimke, skutki mizerne, efekt opisany powyzej.

_________________
GP 1.3 MJ 75 KM


Góra
 Profil  
 
 
 Post #25340 Wysłany: 23 Maj 2007, 08:08; 
 Temat postu:
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Miejscowość: w-m
Rejestracja: 21 Gru 2006,
Posty: 2006
Pomógł: 1
adrian napisał(a):
20 minut przed koncem podrozy staram sie wylaczac klimke, skutki mizerne

Coś tam wyraźnie się zalęgło. Może niedokładnie było czyszczone?


Góra
 Profil  
 
 
 Post #25343 Wysłany: 23 Maj 2007, 08:22; 
 Temat postu:
Offline
Puntomaniak
Awatar użytkownika

Miejscowość: Ruda Śląska
Rejestracja: 08 Sty 2007,
Posty: 56
Hawel napisał(a):
Kolega gp ma racje,tez tak robie,wysuszam caly uklad przed wylaczeniem silnika.A wracajac do buczenia klimy,tez to mam buczy na poczatku,potem przechodzi.Jestem juz umowiony na jutro do ASO w tej sprawie (z innymi rzeczami tez).

Widzę że nawalająca klima to przypadłość niektórych GP u mnie też buczy i coraz słabiej chłodzi, jutro serwis zobaczymy jaka będzie diagnoza.

_________________
Grande Punto 3D 1.4/8V Energy+Comfort, Szary Chemical


Ostatnio edytowany przez Grzegorz f, 23 Maj 2007, 08:40, edytowano w sumie 1 raz

Góra
 Profil  
 
 
 Post #25344 Wysłany: 23 Maj 2007, 08:24; 
 Temat postu:
Offline
Przyjaciel
Awatar użytkownika

Miejscowość: Logrono, Mollet del Valles
Rejestracja: 19 Paź 2006,
Posty: 1312
No nie wiem, u mnie dziala, ale jak mi cos wkrecice to pewnie tez sie do ASO wybiore ;) :E


Ale wentylator mi cwierka...


Góra
 Profil  
 
 
 Post #25346 Wysłany: 23 Maj 2007, 08:44; 
 Temat postu:
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Miejscowość: Kolobrzeg
Rejestracja: 03 Mar 2007,
Posty: 183
gp napisał(a):
Coś tam wyraźnie się zalęgło. Może niedokładnie było czyszczone?

Powiedziano, ze wymieniony zostal filtr kabinowy, wyczyszczony parownik i cos wpuszczone zostalo w przewody.


Hawel napisał(a):
Jestem juz umowiony na jutro do ASO w tej sprawie (z innymi rzeczami tez).

Jak mozesz to napisz diagnoze, ja do najblizszego ASO mam 40 km, w kolobrzegu serwis wycofal sie z autoryzacji :(

_________________
GP 1.3 MJ 75 KM


Góra
 Profil  
 
 
 Post #25347 Wysłany: 23 Maj 2007, 09:01; 
 Temat postu:
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Miejscowość: Kraków
Rejestracja: 27 Lut 2007,
Posty: 158
OK napisze co powiedzieli,jak bylem sie umowic to zaprosilem mistrza do GP i pokazalem jak pieknie sprezarka lub cos innego buczy,sam to stwierdzil,ze mam racje.Beda tez robic trzeszczenie w okolicach kierownicy.Po analizie elerna,co mi podpowiedzial kolega gp,to moze byc ten rejon,bo wskazniki juz przerabialem.W\g elerna to trzeszczenie moze powodowac kilka rzeczy...Fiat sie zabezpieczyl taka plytka serwisowa,tylko zeby ASO to tez mialo,ale przeciez oni chyba jezdza co jakis czas do Bielska na szkolenia...chyba sie tam czegos ucza ? Na szczescie mam jeszcze 18 m-cy gwarancji,moge marudzic !!! Dodam,ze mam tez jakies dziwne stuki przy wciskaniu,puszczaniu,sprzegla,przy zmianie biegow z 1 na 2,2 na 3.Takie pukniecie,nie za kazdym razem,albo jak jade w korku na 2 bez dodawania gazu to tak samo puka.Cos sie chyba odkrecilo,poluzowalo w okolicy sprzegla,skrzyni biegow...Jutro jade z tym walczyc.Zdam relacje,bo to juz mi 10 kkm stuknelo,wiec nalezaloby cos napisac.

_________________
Punto Grande 1.3 Multijet 16v Energy 90 KM


Góra
 Profil  
 
 
 Post #25348 Wysłany: 23 Maj 2007, 09:05; 
 Temat postu:
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Miejscowość: w-m
Rejestracja: 21 Gru 2006,
Posty: 2006
Pomógł: 1
Synek napisał(a):
Ale wentylator mi cwierka...

I niestety będzie ćwierkał :-(
Rozmawiałem o tym w ASO. Wiatrak wentylatora jest łożyskowany ślizgowo - taki patent fiata. Po pewnym czasie pracy wpada w rezonans i tak już mu zostaje.

[ Dodano: Sro Maj 23, 2007 8:28 am ]
Hawel napisał(a):
jak pieknie sprezarka lub cos innego buczy

To buczenie powinno ustąpić po ponownym nabiciu klimy czynnikiem chłodzącym i taką specjalną oliwą. Może jest jej za niski poziom? Układ klimy ma to do siebie, że chłodziwo wykorzystując wszelkie szczeliny się ulatnia. Stąd potrzeba okresowego nabijania lub uzupełniania układu.
Miejmy nadzieję, że tylko z tego powodu Ci klima buczy :-)
A co do trzasków to sam jestem ciekaw co Ci powiedzą.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #25353 Wysłany: 23 Maj 2007, 10:41; 
 Temat postu:
Offline
Puntomaniak
Awatar użytkownika

Miejscowość: Łódź
Rejestracja: 19 Paź 2006,
Posty: 72
gp napisał(a):
To buczenie powinno ustąpić po ponownym nabiciu klimy czynnikiem chłodzącym i taką specjalną oliwą. Może jest jej za niski poziom? Układ klimy ma to do siebie, że chłodziwo wykorzystując wszelkie szczeliny się ulatnia. Stąd potrzeba okresowego nabijania lub uzupełniania układu. Miejmy nadzieję, że tylko z tego powodu Ci klima buczy

gp A robią to w ramach gwarancji :?:

_________________
Grande Punto 1,4 16V


Góra
 Profil  
 
 
 Post #25366 Wysłany: 23 Maj 2007, 12:37; 
 Temat postu:
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Miejscowość: w-m
Rejestracja: 21 Gru 2006,
Posty: 2006
Pomógł: 1
Mi zrobili. Jest to najprostszy i nieinwazyjny sposób na sprawdzenie układu. W komorze silnika po lewej stronie, w okolicach nadkola są takie dwa zawory na przewodach klimy, do których podłącza się elastycznymi rurkami urządzenie diagnostyczne. Wszystko trwa może 30-40 minut.


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 166 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style based on FI Subsilver by phpBBservice.nl
Forum Fiata Punto © 2006 - 2020
Tłumaczenie: phpbbhelp.pl
phpBB SEO