You Tube • FAQ •  Szukaj •  Zarejestruj się •  Zaloguj się 




Obecny czas: 19 Mar 2024, 16:02

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 3 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 
 Post #844890 Wysłany: 03 Sty 2019, 17:00; 
 Temat postu: Punto 2 dodatkowa wiązka na wiązce ABS
Offline
Forumowicz

Imię: Łukasz
Samochód: Punto II FL 5d
Silnik: 1.2 16V 80KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Dynamic
Województwo: podkarpackie [R]
Rejestracja: 26 Lis 2018,
Posty: 4
Cześć, witam wszystkich.
To mój pierwszy post, ale z kategorią chyba trafiłem :wink:
Mam Punto II 1.2 16V wersja Dynamic z 2005 - średnio istotne. Zaraz po zakupie, jak dokładniej oglądałem go od spodu na skrzyni biegów zobaczyłem jakąś niepodłączoną wiązkę (nazwę ją A). Machnąłem ręką, zaizolowałem, bo skoro mam ABS i prędkość jest czytana z ABS, to stwierdziłem, że ta luźna wtyczka to może być czujnik prędkości ze skrzyni biegów - dla innych wersji, bo wiadomo, że Fiat lubi zostawiać takie niespodzianki.
Dzisiaj, przy okazji małej modyfikacji odpływów z podszybia trafiłem na dziwną pustą wtyczkę (nazwę ją B) przy lewym odpływie - dostęp jest w tym wycięciu (przy tym gumowym odpływie) izolacji grodzi. Wiązka tej wtyczki wychodzi z wiązki ABS idącej do prawego przedniego koła. Na wtyczkę jest "podpięte" jakieś gniazdo, ale ma wydłubane druciki - jakby coś tu było dłubane.
I moje pytanie do Was jest takie: czy te wtyczki A i B mogą być odpowiedzialne za "czytanie" prędkości ze skrzyni? :D bo odległość między nimi jest jak szyta na miarę. Czy może jednak są to zupełnie dwa inne światy?
Dodatkowo: wtyczka (A) na skrzyni ma kable pomarańczowo-biały i czarno-fioletowy; a wtyczka (B) z wiązki ABS ma kable biało-czarny i czarno-fioletowy.
Z góry dziękuję za pomoc :wink:
Załącznik:
Komentarz do pliku: Wtyczka z wiązki ABS


Załącznik:
Komentarz do pliku: Wtyczka na skrzyni


Załącznik:
Komentarz do pliku: wtyczka (B) po zdjęciu gniazda



[ Dodano: 03 Sty 2019, 16:00 ]

lukasz.punto2 napisał(a):
Cześć, witam wszystkich.
To mój pierwszy post, ale z kategorią chyba trafiłem :wink:
Mam Punto II 1.2 16V wersja Dynamic z 2005 - średnio istotne. Zaraz po zakupie, jak dokładniej oglądałem go od spodu na skrzyni biegów zobaczyłem jakąś niepodłączoną wiązkę (nazwę ją A). Machnąłem ręką, zaizolowałem, bo skoro mam ABS i prędkość jest czytana z ABS, to stwierdziłem, że ta luźna wtyczka to może być czujnik prędkości ze skrzyni biegów - dla innych wersji, bo wiadomo, że Fiat lubi zostawiać takie niespodzianki.
Dzisiaj, przy okazji małej modyfikacji odpływów z podszybia trafiłem na dziwną pustą wtyczkę (nazwę ją B) przy lewym odpływie - dostęp jest w tym wycięciu (przy tym gumowym odpływie) izolacji grodzi. Wiązka tej wtyczki wychodzi z wiązki ABS idącej do prawego przedniego koła. Na wtyczkę jest "podpięte" jakieś gniazdo, ale ma wydłubane druciki - jakby coś tu było dłubane.
I moje pytanie do Was jest takie: czy te wtyczki A i B mogą być odpowiedzialne za "czytanie" prędkości ze skrzyni? :D bo odległość między nimi jest jak szyta na miarę. Czy może jednak są to zupełnie dwa inne światy?
Dodatkowo: wtyczka (A) na skrzyni ma kable pomarańczowo-biały i czarno-fioletowy; a wtyczka (B) z wiązki ABS ma kable biało-czarny i czarno-fioletowy.
Z góry dziękuję za pomoc :wink:
Załącznik:
Komentarz do pliku: Tak poglądowo. W zaznaczeniu widoczna jest rękawiczka i tam jest właśnie to wycięcie w grodzi, skąd wychodzi wiązka z wiązki ABS


Załącznik:
Komentarz do pliku: Wtyczka z wiązki ABS


Załącznik:
Komentarz do pliku: Wtyczka na skrzyni



Okej, częściowo to sam sobie odpowiedziałem, bo wtyczka do wtyczki nie wejdzie :E więc całe śledztwo ze skrzynią jest bez sensu :D
Wtyczka (B) wygląda tak
Załącznik:
Komentarz do pliku: wtyczka (B) po zdjęciu gniazda


Co wygląda mi jak wtyczka od przeciwmgielnych przednich. Jeśli tak, to super bo zamierzam je zrobić, tylko szkoda, że jest taka krótka :?
Jeśli macie jakiś pomysł, to pomóżcie :)


Góra
 Profil  
 

 
 Post #845064 Wysłany: 03 Sty 2019, 19:13; 
 Temat postu: Re: Punto 2 dodatkowa wiązka na wiązce ABS
Elementy wystające z wtyczki, to klasyczny szklany kontaktron oraz rezystor. To był jakiś czujnik.

Ze względu na wymiary, to raczej NIE będzie do pomiaru prędkości obrotowej (owszem robi się tak, np. rowerowe liczniki prędkości tak działają, ale kontaktrony są tam mniejsze, ale i prędkości też).

Więc jest to raczej do sprawdzania pozycji jakiegoś ruchomego elementu np. w przepustnicy (bieg jałowy) albo pływak w zbiorniczku z płynem hamulcowym (niski poziom płynu) albo coś co sprawdza położenie (wciśnięcie) pedału hamulca lub sprzęgła. Albo czujnik od włączenia biegu wstecznego. Coś w tym stylu będzie. A może to czujnik od alarmu? Opcji jest kilka...

Spróbuj uruchomić (zamknąć) ten obwód, znaczy pomiń kontaktron, rezystor ma zostać. Zobacz jaka (i czy w ogóle) będzie kontrolka na desce po uruchomieniu silnika (albo błąd przez komputer, jeśli masz "kabelek" do diagnostyki). Jeśli załączenie na stałe nic nie spowoduje, to spróbuj wywołać impulsy, dotknij kilka razy (szybko) kabelkiem (na przemian zamknij-otwórz obwód).
Załącznik:
Komentarz do pliku: Pomiń kontaktron (albo uruchom go magnesem).



Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
  
 
 
 Post #845149 Wysłany: 22 Maj 2019, 22:52; 
 Temat postu: Re: Punto 2 dodatkowa wiązka na wiązce ABS
Offline
Forumowicz

Imię: Łukasz
Samochód: Punto II FL 5d
Silnik: 1.2 16V 80KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Dynamic
Województwo: podkarpackie [R]
Rejestracja: 26 Lis 2018,
Posty: 4
Dzięki!
Myślałem o zbiorniczku płynu hamulcowego, bo w jakimś innym punto widziałem gniazdo pod zbiorniczkiem - u mnie tego nie ma.
Sprawdzę co to jest :D

[ Dodano: 22 Maj 2019, 21:52 ]

pmx007p1 miał rację - ta kostka jest od czujnika poziomu płynu hamulcowego. Tylko ktoś jakimś cudem i nie wiem po co wyrwał część gniazda spod zbiornika. Kupiłem zbiornik z tym gniazdem, żeby pominąć zabawę w naprawę tej januszerki.
Dzięki za pomoc


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 3 posty(ów) ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style based on FI Subsilver by phpBBservice.nl
Forum Fiata Punto © 2006 - 2020
Tłumaczenie: phpbbhelp.pl
phpBB SEO