You Tube • FAQ •  Szukaj •  Zarejestruj się •  Zaloguj się 




Obecny czas: 29 Mar 2024, 10:12

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 11 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 
 Post #846591 Wysłany: 14 Mar 2019, 00:02; 
 Temat postu: Subwoofer
Offline
Sympatyk kropek

Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: śląskie [S]
Rejestracja: 26 Gru 2018,
Posty: 14
Witam wszystkich

Szukałem podobnego tematu na forum, ale nie mogłem znaleźć.
A więc padł mi oryginalny głośnik w subie i teraz moje pytanko jest takie, jak podłączyć głośnik jednocewkowy do tego magicznego wzmacniacza aby nie spalić głośnika?
Jaki głośnik polecacie?
Jeżeli byłaby możliwość to prosiłbym o zdjęcia połączeń gdyż jestem troszkę zielony w elektryce.

Z góry dziękuje za wszelką pomoc :)


Góra
 Profil  
 

 
 Post #846599 Wysłany: 14 Mar 2019, 10:15; 
 Temat postu: Re: Subwoofer
Offline
Puntoświr

Imię: Rafał
Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.2 16V 80KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Sound
Województwo: mazowieckie [W]
Rejestracja: 13 Cze 2016,
Posty: 728
Pomógł: 36
słabo szukałeś, jest o tym na forum, jednocewkowy podłączasz do jednego kanału, oryginalny głośnik jest dwucewkowy - niech ci przypadkiem do głowy nie przyjdzie pomysł zrównoleglenia wyjść wzmacniacza (!!!), dobrego zamiennika w zasadzie nie ma, chłopaki montowali głośnik od jakiegoś creative albo logitech, nie pamiętam już, ale to też głośnik jednocewkowy (poszukaj, jest na forum o tym), jeżeli nie znajdziesz takiego to albo musisz dopasować coś z dostępnych na rynku (będzie ciężko) albo regeneracja tego twojego - co ci padło?
lektura, coś tam sie dowiesz -> topic7805.html


Góra
 Profil  
 
 
 Post #846610 Wysłany: 14 Mar 2019, 23:02; 
 Temat postu: Re: Subwoofer
Offline
Sympatyk kropek

Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: śląskie [S]
Rejestracja: 26 Gru 2018,
Posty: 14
Czytałem ten temat, być może przeoczyłem odnośnie podłączenia.
Co do głośnika to rozerwał się niestety, nie dane było mi go długo posłuchać, bo niedawno kupiłem.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #846618 Wysłany: 15 Mar 2019, 12:11; 
 Temat postu: Re: Subwoofer
Offline
Puntoświr

Imię: Rafał
Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.2 16V 80KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Sound
Województwo: mazowieckie [W]
Rejestracja: 13 Cze 2016,
Posty: 728
Pomógł: 36
w tych głośnikach najczęściej pada górny resor (jest wykonany z pianki i ze starości po prostu rozsypuje się) i jeżeli pisząc "rozerwał sie" masz na myśli właśnie tę jego cześć to możesz pokusić się o naprawę, jest tania i łatwa do wykonania, a głośnik wraca do fabrycznej sprawności, ja własnoręcznie naprawiałem już chyba 2 lata temu, póki co nie widać na nim oznak jakiegokolwiek zmęczenia, w tym temacie który wkleiłem są dwie fotki na 10. stronie, zastosowałem gumowy resor zamiast piankowego, myślę że wcześniej ruda zeżre kropa niż padnie ten głośnik :E , jeżeli padło cos więcej to już wyższa szkoła naprawy
alternatywy jak już pisałem w zasadzie brak - oprócz tych od sprzętu komputerowego oczywiście, i jeżeli gdzieś takie dorwiesz a nie chcesz się bawić w naprawę to możesz wymieniać, oczywiście pamiętaj że jednocewkowy głośnik łączysz tylko z jednym torem wzmacniacza, a kable od drugiego toru izolujesz


Góra
 Profil  
 
 
 Post #846637 Wysłany: 15 Mar 2019, 22:17; 
 Temat postu: Re: Subwoofer
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: patryk
Samochód: Abarth Punto Evo
Silnik: 1.4 16V 165KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: małopolskie [K]
Miejscowość: kraków
Rejestracja: 06 Lip 2017,
Posty: 163
Pamiętasz może jaki ten resor kupowałeś? Średnica/wymiary/podpowiedź gdzie kupić?


Góra
 Profil  
 
 
 Post #846684 Wysłany: 17 Mar 2019, 22:08; 
 Temat postu: Re: Subwoofer
Offline
Puntoświr

Imię: Rafał
Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.2 16V 80KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Sound
Województwo: mazowieckie [W]
Rejestracja: 13 Cze 2016,
Posty: 728
Pomógł: 36
o ile dobrze pamiętam było to to https://auditorium.pl/pl/zawieszenia-gu ... 23-mm.html ale ręki sobie nie dam uciąć za to, trzeba sprawdzić wymiary po odklejeniu/ usunięciu starej, uszkodzonej pianki, idealnie identycznego jak fabryczny nie da się kupić (tzn nie dało, może teraz jest), ale skrajne średnice można trochę "ponaciągać", mi "siadło" bardzo dobrze po dopasowaniu, z naprawy jestem bardzo zadowolony, tak jak pisałem wcześniej - po 2 latach (jakoś luty/ marzec to kleiłem) głośnik gada bardzo dobrze (oczywiście jak na swoją klasę, high end to nie jest i nigdy takim nie był), resor wygląda tak jak 2 lata temu gdy go kleiłem, nic mi nie chrypi, nie trzeszczy nawet po podbiciu dolnego pasma na korektorze radia, jedynie czysty bas, jak macie w miarę sprawne palce i trochę cierpliwości to polecam, obecnie jest to chyba jedyny sensowny sposób naprawy fabrycznego wooferka, jakby co służę pomocą przy klejeniu :wink:


Góra
 Profil  
 
 
 Post #847164 Wysłany: 10 Kwi 2019, 09:05; 
 Temat postu: Re: Subwoofer
Offline
Sympatyk kropek

Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: śląskie [S]
Rejestracja: 26 Gru 2018,
Posty: 14
Nie chcąc zakładać nowego tematu zapytam się tutaj.
Powiedzcie mi czy dobrze rozumiem, jeżeli korzystam tylko z jednego kanału wzmacniacza w oryginalnym subie , bo jest do niego podpięty głośnik jednocewkowy, to korzystam tylko z połowy mocy? Czyli tylko 50W?


Góra
 Profil  
 
 
 Post #847165 Wysłany: 10 Kwi 2019, 09:33; 
 Temat postu: Re: Subwoofer
Offline
Puntoświr

Imię: Rafał
Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.2 16V 80KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Sound
Województwo: mazowieckie [W]
Rejestracja: 13 Cze 2016,
Posty: 728
Pomógł: 36
tak, dokładnie tak jest ale pod warunkiem że ten głośnik ma impedancje 2 omów tak jak fabryczny, jeżeli masz głośnik 4 omowy to masz na nim mniej - w teorii okolo 30W przy zasilaniu 14,4V, w praktyce mniej, a ile w rzeczywistości to trzeba zmierzyć, niestety nie mam miernika mocy więc nie przeprowadzę pomiarów
aha, to że na obudowie masz napisane 100W nie znaczy że tyle jest oddawane do głośnika, wg producenta scalaka jaki siedzi w ori wooferku, ta kość bez dużych zniekształceń jest w stanie oddać około 40W na kanał, czyli mając głośnik dwucewkowy odkłada się na nim około 80W, przy tych 100W to chyba nawet basowego głośnika nie dałoby się słuchać
no i jeszcze jedno - moc to nie wszystko jeśli chodzi o głośność, jest jeszcze taki parametr jak efektywność mierzona w dB/1W w odległości 1m, czyli podajemy do głośnika sygnał tak żeby odłożyło się na cewce 1W i w odległości 1m od głośnika mierzymy jaki jest głośny, im wiecej tym lepiej, estradowe głośniki mają skuteczność na poziomie nierzadko przekraczającym 100dB, domowe i car audio w większości przypadków okolice 90, no i na koniec różnica 3dB oznacza podwojenie mocy, czyli masz 2 takie same głośniki o takiej samej mocy ale ich skutecznośc różni się o 3dB - ten "słabszy" będzie wymagał dwa razy wiekszej mocy żeby wytworzyc taką sama głośność


Góra
 Profil  
 
 
 Post #847178 Wysłany: 10 Kwi 2019, 17:13; 
 Temat postu: Re: Subwoofer
Offline
Sympatyk kropek

Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: śląskie [S]
Rejestracja: 26 Gru 2018,
Posty: 14
Mam narazie włożonego tam jakiegoś no name "BLOW" czy jakoś tak, nie spodziewałem się po nim cudów, ale jak gra to nie ma bassu jako takiego tylko tak jakby łupanie czy coś takiego, nie ma tej głębi i do tego wibruje, czy to może być spowodowane zbyt słabym głośnikiem?


Góra
 Profil  
 
 
 Post #847181 Wysłany: 10 Kwi 2019, 20:31; 
 Temat postu: Re: Subwoofer
Offline
Puntoświr

Imię: Rafał
Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.2 16V 80KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Sound
Województwo: mazowieckie [W]
Rejestracja: 13 Cze 2016,
Posty: 728
Pomógł: 36
jak najbardziej może być kiepski głośnik, ale również może być nieodpowiednia obudowa dla tego głośnika, w przypadku niskotonowców jest to najważniejsza sprawa, nawet bardzo dobry głośnik w źle dobranej obudowie będzie grał tragicznie


Góra
 Profil  
 
 
 Post #847236 Wysłany: 15 Kwi 2019, 09:50; 
 Temat postu: Re: Subwoofer
Offline
Sympatyk kropek

Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: śląskie [S]
Rejestracja: 26 Gru 2018,
Posty: 14
Czy ktoś się orientuje, jakie są wymiary oryginalnego głośnika? Ewentualnie czy ktoś wie jaki jest max wymiar głośnika na głębokość w subie?


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 11 posty(ów) ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style based on FI Subsilver by phpBBservice.nl
Forum Fiata Punto © 2006 - 2020
Tłumaczenie: phpbbhelp.pl
phpBB SEO