You Tube • FAQ •  Szukaj •  Zarejestruj się •  Zaloguj się 




Obecny czas: 28 Mar 2024, 18:41

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 
 Post #855339 Wysłany: 17 Lut 2021, 20:32; 
 Temat postu: Smród spalin z nawiewu na rozgrzanym silniku
Offline
Sympatyk kropek

Imię: Marcin
Samochód: Grande Punto 3d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Dynamic
Województwo: wielkopolskie [P]
Rejestracja: 16 Cze 2018,
Posty: 16
Witam.
Od jakiegoś czasu w kabinie czuć niesamowity smród spalin. Pojawia się w momencie nagrzanie się silnika i jest cały czas - i podczas jazdy i podczas postoju z włączonym silnikiem. Jedynie, gdy włączę obieg zamknięty - wtedy przestaje śmierdzieć. Zna ktoś prawdopodobne przyczyny takiej sytuacji?

Jakiś czas temu podczas mrozów majonez zapchał odmę - wyczyściłem przewód a ostatnio wymieniłem na nowy - i nic. Natomiast urwał mi się wówczas krócieć podciśnienia (z obudowy filtra powietrza) i w tej chwili jeżdżę z wężykiem wiszącym luzem - czy to może być przyczyną?

Kolejna sprawa: niedawno był wymieniany olej silnikowy (oraz czyszczona odma, jak wspomniałem) a dzisiaj po ściągnięciu obudowy filtra powietrza i węża odmy zauważyłem, że znowu zbiera się ten białawy nalot - gdzie szukać przyczyny? Ponoć możliwe jest przedostawanie się płynu chłodniczego do oleju, ale sam płyn trzyma poziom i ma normalna barwę/wygląd. Czy ewentualnie ten majonez może mieć wpływ na smród spalin w kabinie?

Prosiłbym o rady/wskazówki. Może ktoś borykał się z tymi problemami i ogarnął sytuację. Czytałem o podobnych przypadkach ze smrodem, ale albo było to na postoju albo tylko przy ciepłym nawiewie. U mnie to nie ma znaczenia, tylko obieg wewnętrzny odcina dopływ smrodu.


Góra
 Profil  
 

 
 Post #855342 Wysłany: 17 Lut 2021, 22:10; 
 Temat postu: Re: Smród spalin z nawiewu na rozgrzanym silniku
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Samochód: Punto 2012
Silnik: 1.2 8V 69KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Easy
Województwo: świętokrzyskie [T]
Rejestracja: 21 Sty 2019,
Posty: 828
Pomógł: 47
Pierwsza podstawowa sprawa i chyba najbardziej oczywista. Układ wydechowy szczelny?

_________________
Moje Punto Easy Sport MY2012


Góra
 Profil  
 
 
 Post #855343 Wysłany: 17 Lut 2021, 22:17; 
 Temat postu: Re: Smród spalin z nawiewu na rozgrzanym silniku
Offline
Sympatyk kropek

Imię: Marcin
Samochód: Grande Punto 3d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Dynamic
Województwo: wielkopolskie [P]
Rejestracja: 16 Cze 2018,
Posty: 16
Tego nie sprawdzałem. Ale przy nieszczelności w wydechu nie powinno "walić" cały czas? A u mnie przy otwartych oknach i włączonym obiegu wewnętrznym brzydki zapach znika.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #855359 Wysłany: 19 Lut 2021, 17:15; 
 Temat postu: Re: Smród spalin z nawiewu na rozgrzanym silniku
Freshu08 napisał(a):
Natomiast urwał mi się wówczas krócieć podciśnienia (z obudowy filtra powietrza) i w tej chwili jeżdżę z wężykiem wiszącym luzem - czy to może być przyczyną?

A zgadnij... :roll: Tak, może. To typowy powód w Grande. System odmy składa się z 2 wężyków, gruby i chudy. Oba mają być sprawne i na miejscu. Koniec tematu.

Dalsze przyczyny, to oczywiście wycieki oleju - czy raczyłeś się schylić pod własne auto i popatrzeć, czy nie ma wycieków?
Poza tym, czy odróżniasz zapachy? Spaliny, palony olej silnikowy, albo przekładniowy, mają zupełnie inny charakter. Ciężko pomylić, raczej.
Olej (z silnika lub z półośki) może kapać na wydech, dlatego czuć dopiero na gorąco. Jeśli w trakcie jazdy też jest smród, to raczej coś pod maską będzie (odma, pokrywa zaworów, jakiś simmering).
Sam wydech też może być nieszczelny (i nie "zawsze", tylko np. na gorąco, albo tylko na zimno), najczęściej właśnie z przodu pojazdu (kolektor - a szpilki lubią czasem się luzować w tych Fiatach, dalej flansza łącząca katalizator z dolną rurą, na koniec łącznik elastyczny - plecionka/harmonijka, czyli typowy element wymienny w układzie, oprócz tłumika).

Jest zima (najmocniejsza od lat - a raczej normalna). "Majonez" ma prawo się generować w dolocie, odmie, na przepustnicy. Na krótkich odcinkach (w zimie to oznacza dystans poniżej 10 km) wyjątkowo dużo może być. Odmę w tych samochodach trzeba czyścić 1-2 razy do roku.


Góra
  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style based on FI Subsilver by phpBBservice.nl
Forum Fiata Punto © 2006 - 2020
Tłumaczenie: phpbbhelp.pl
phpBB SEO