You Tube • FAQ •  Szukaj •  Zarejestruj się •  Zaloguj się 




Obecny czas: 28 Mar 2024, 17:23

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 
 Post #856263 Wysłany: 07 Cze 2021, 11:06; 
 Temat postu: Punto evo nie odpala, gaśnie, dziwne zachowanie
Offline
Forumowicz

Imię: Paweł
Samochód: Punto Evo 3d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: śląskie [S]
Rejestracja: 07 Cze 2021,
Posty: 4
Witam,

Mam problem z punto evo  1,4 8v 2010r. Kiedys podczas jazdy miałem tak, że auto szarpło, nagle z 3000 obroty spadły do prawie zera i nagle normalnie do 3000, tak jakby ktoś gwałtownie zatrzymał silnik, zdarzyło mi się tak kilka razy w różnych odstępach czasowych. Później było troche spokoju. W ostatnich dniach miałem problem z odpalaniem rano, auta nie dało się odpalić, trzeba było dodać gazu i kilku krotnie odpalać, czasami jak odpalił to obroty skakały i gasł, czasami trzeba było się tak z 10 minut męczyć aby odpalił normalnie, jak już odpalił i po minucie się go zgasi następnie odpala od szczała. Raz miałem tak że rano pokazywał FPS ON i nie dało się odpalić, kombinacja z kierunkami pomogła, komputer nie pokazywał żadnego błędu. Zimą odpalał bez problemu.
 
Jedyny błąd jaki jest to P0300 czyli wypadanie zapłonu, wymieniłem świece i błąd dalej jest nawet po skasowaniu, nie ma żadnych innych. 

Po odpaleniu w południe odpala normalnie ale startuje z około 1500 obrotów po czym spadają do 1000. Ostatnio objawy nasilają się, jadąc autostrada przy 130km/h 4500 obrotow obroty gwałtownie spadały do 0 i powróciły i tak kilku krotnie, musiałem zjechać na parking zgasić na  5 minut, po odpaleniu dało się normalnie jechać.

Co może być przyczyna takie zachwowanie się auta? Wymienić cewki, sondę lamda czy komputer pada?


Góra
 Profil  
 

 
 Post #856264 Wysłany: 07 Cze 2021, 16:56; 
 Temat postu: Re: Punto evo nie odpala, gaśnie, dziwne zachowanie
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Samochód: Punto 2012
Silnik: 1.2 8V 69KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Easy
Województwo: świętokrzyskie [T]
Rejestracja: 21 Sty 2019,
Posty: 828
Pomógł: 47
Zaglądałeś do cewki (czy nie ma powypalanych styków od przewodów WN), kable WN nie mają przebić (albo chociaż wyglądają ok, izolacja niepokruszona itd.) Luzy zaworowe robione? Świece takie jak producent przewiduje + odpowiednia przerwa między elektrodą? Jak wyglądały stare świece? Filtr powietrza sprawdzony? Pompa paliwa sprawdzona? Odpowietrzenie skrzyni korbowej całe? Czujnik ciśnienia w kolektorze nie świruje (skoro masz komputer to można sprawdzić wykres w mes-ie)? Kompresja sprawdzona?

Jaki przebieg (bo nie podałeś a też jest ważny). Rozumiem że LPG nie ma?

Ponadto długie kręcenie (bo problem z odpalaniem) i jazda z wypadającym zapłonem może uszkodzić katalizator (niespalone paliwo dostaje się do kata i może go stopić), więc żadna oszczędność z "Januszowania" i jeżdżeniu z taką usterką.

Niestety jasnowidzów nie ma, jak nie sprawdzisz to się nie dowiesz co uszkodzone (jedynie świece wymieniłeś a jak widzisz powodów wypadania zapłonów w silniku może być wiele)

_________________
Moje Punto Easy Sport MY2012


Góra
 Profil  
 
 
 Post #856265 Wysłany: 07 Cze 2021, 17:36; 
 Temat postu: Re: Punto evo nie odpala, gaśnie, dziwne zachowanie
Offline
Forumowicz

Imię: Paweł
Samochód: Punto Evo 3d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: śląskie [S]
Rejestracja: 07 Cze 2021,
Posty: 4
Kable WN sprawdzane miernikiem każdy około 200 ohm ma, wyglądają na dobre. W styczniu był robiony rozrząd przy 177440km. Luzy zaworowe nie robione. Świece takie jak w instrukcji fiata. Stare świece wyglądały na dobre, nie były brudne ani mokre. Filtr powietrza nowy. Czujnik ciśnienia i temp w kolektorze nie wariuje. Kompresja nie sprawdzana. Tylko benzyna. Przebieg 181038.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #856266 Wysłany: 07 Cze 2021, 20:58; 
 Temat postu: Re: Punto evo nie odpala, gaśnie, dziwne zachowanie
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Samochód: Punto 2012
Silnik: 1.2 8V 69KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Easy
Województwo: świętokrzyskie [T]
Rejestracja: 21 Sty 2019,
Posty: 828
Pomógł: 47
To moim zdaniem zostaje:

Luzy zaworowe na "dzień dobry" (powinno się robić co 60k km, więc nawet jeśli były robione zgodnie "z książką" to i tak wypada teraz zrobić a tym bardziej jeśli w ogóle nie były robione)
Sprawdzić kompresję (i ewentualnie, przy okazji bo i tak będzie rozebrane)
Wymienić cewkę + przewody (dla pewności)
Sprawdzić układ paliwowy (pompa paliwa, wtryski, itd.)

_________________
Moje Punto Easy Sport MY2012


Góra
 Profil  
 
 
 Post #856269 Wysłany: 08 Cze 2021, 10:41; 
 Temat postu: Re: Punto evo nie odpala, gaśnie, dziwne zachowanie
Offline
Admin ds. technicznych forum.
Awatar użytkownika

Imię: Michał
Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.8 16V 130KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: HGT
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: SL/SK/SZ/SZA
Rejestracja: 21 Cze 2006,
Posty: 13043
Pomógł: 54
Moim zdaniem usterka jest elektryczna.

Zastanawiam się jak fizycznie jest możliwe, żeby podczas jazdy na autostradzie z zasprzęglonym układem napędowym obroty nagle spadły do zera. Taka sytuacja jest niemożliwa, co najwyżej wskazanie obrotomierza -> Więc na początku szukałbym usterki w kostce stacyjki itp. Najzwyczajniej w świecie rozłącza a przy próbie uruchomienia nie łączy wszystkich styków. Nawet jak silnik z powodu usterki mechanicznej/usterki po stronie stricte sterowania silnika zacząłby gasnąć, to wskazanie obrotomierza od tak nie spadnie do zera jeżeli silnik fizycznie się kręci.

[ Dodano: 08 Cze 2021 10:35 ]

pawel26021995 napisał(a):
że auto szarpło, nagle z 3000 obroty spadły do prawie zera i nagle normalnie do 3000,
To wskazuje na to co mówię i obroty nie spadły fizycznie do zera tylko takie wskazanie było, jak styki złapały to silnik zaczął dalej normalnie pracować. To jakby podczas jazdy wykręcić kluczyk (odetnie zapłon itp, zegary się elektrycznie wyłączą ale silnik nadal się kręci), po ponownym przekręceniu kluczyka wskazanie obrotomierza wskoczy na rzeczywiste obroty a silnik będzie dalej normalnie pracować bez potrzeby uruchomienia rozrusznikiem.

_________________
Focus 1.0 Ecoboost 92kW :E & Punto II HGT Abarth 1,8 16V 96kW & Fiesta VII FL 1,0 12V Ecoboost 74kW
Inne pod moją opieką: Tipo 1,4 16V 70kW
Były: Punto II 5d 1,8 16V 96kW & Punto Evo 1,4 16V MA 99kW@138kW & Punto II 1,2 8V 44kW & Fiesta V 1,25 55kW
Image <- Ford Focus mk4 FL Trend 1,0 Ecoboost 2022 r. :E
Image <- Fiat Punto II HGT 1,8 16V 2001 r.
Image <- Ford Fiesta VII FL 1,0 Ecoboost 2017 r.
Image <- Fiat Tipo 1,4 16V 2017 r.
Image <- Fiat Punto II 5d 1,8 16V 2002 r.
Image <- Fiat Punto Evo 1,4 MA Turbo 2010 r.
Image <- Ford Fiesta V 1,2 16V 2001 r.
Image <- Fiat Punto II 1,2 8V 2002 r.
AM, B, BE, C, CE, T


Góra
 Profil  
 
 
 Post #856278 Wysłany: 08 Cze 2021, 22:14; 
 Temat postu: Re: Punto evo nie odpala, gaśnie, dziwne zachowanie
Offline
Forumowicz

Imię: Paweł
Samochód: Punto Evo 3d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: śląskie [S]
Rejestracja: 07 Cze 2021,
Posty: 4
Kolega Michał może mieć racje, wypalone styki stacyjki mogą powodować takie objawy. Zastanawiam się czy któryś z przekaźników też nie ma wypalonych styków. To tłumaczy tylko nie które objawy, ale nadal nie wiem dlaczego nie chce odpalić na zimnym jak na dworze jest 10-15 stopni, szukałem czy nie dostaje gdzieś lewego powietrza ale nie widzę gdzie.

Spróbuję wymienić styki stacyjki i zobaczę czy to coś pomoże.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #856290 Wysłany: 10 Cze 2021, 07:33; 
 Temat postu: Re: Punto evo nie odpala, gaśnie, dziwne zachowanie
Offline
Puntoświr

Rejestracja: 26 Lut 2009,
Posty: 613
Pomógł: 20
Czujnik położenia wału korbowego do sprawdzenia.

_________________
GP1.2
65 leniwych kucyków.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #856314 Wysłany: 13 Cze 2021, 18:25; 
 Temat postu: Re: Punto evo nie odpala, gaśnie, dziwne zachowanie
Offline
Forumowicz

Imię: Paweł
Samochód: Punto Evo 3d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: śląskie [S]
Rejestracja: 07 Cze 2021,
Posty: 4
Wymieniłem cewke i kable WN, błąd P0300 zniknął ale nadal jest problem z odpaleniem rano, jak auto postoji tak z 36h nie odpalane ma problem z odpaleniem. Auto odpala z 1500 obrotow a po chwili schodzi do ponad 700

Przy jakim przebiegu należy robić remont silnika?


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style based on FI Subsilver by phpBBservice.nl
Forum Fiata Punto © 2006 - 2020
Tłumaczenie: phpbbhelp.pl
phpBB SEO