You Tube • FAQ •  Szukaj •  Zarejestruj się •  Zaloguj się 




Obecny czas: 26 Kwi 2024, 09:24

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 12 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 
 Post #857469 Wysłany: 18 Lis 2021, 19:59; 
 Temat postu: przełącznik świateł nie wyłącza świateł
Offline
Puntomaniak

Imię: Piotr
Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.2 8V 65KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: podkarpackie [R]
Rejestracja: 11 Lis 2015,
Posty: 75
Witam,
Dziś zauważyłem, że po skończonej jezdzie chcąc zgasić swiatła (czyli przekręcić pokrętło przełącznika na zero "O") światła dale się świeciły (chodzi o światła mijania i pozycyjne). Tak jakby pokrętło nagle odmówiło posłuszeństwa. Po zgaszeniu zapłonu światła gasną więc akumulatora nie wyładują ale po ponownym załączeniu zapłonu światła nadal świecą niezależnie od pozycji pokrętła. Stąd moje pytanko, czy ktoś z Was miał już taką przypadlość? Znalazłem na forum podobny temat (topic37189.html), z tym ze tam swiatło migało bo były styki zanieczyszczone a czy ktoś wie co może być przyczyną ze światła cały czas się świecą niezależnie od pokrętła?


Góra
 Profil  
 

 
 Post #857471 Wysłany: 18 Lis 2021, 22:12; 
 Temat postu: Re: przełącznik świateł nie wyłącza świateł
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Samochód: Punto 2012
Silnik: 1.2 8V 69KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Easy
Województwo: świętokrzyskie [T]
Rejestracja: 21 Sty 2019,
Posty: 831
Pomógł: 47
Chwała ci że poszukałeś rozwiązania bo dziś każdy czeka na gotowca :) .Na początek możesz spróbować wyczyścić jak w poradniku. Na pewno nie zaszkodzi a możliwe że pomoże, bo nikt nie powiedział że u każdego ma być taki sam objaw ;) . Jeżeli nie pomoże, to raczej przełączniki pod kierownicą do wymiany bo gdzieś robi zwarcie które body odczytuje jako włączenie świateł (w dużym uproszczeniu, pozycja 0, pozycyjne, mijania sterownik widzi jako "obwód otwarty, "mały prąd", "duży prąd" i zależnie od tego jaki sygnał odbierze, włącza odpowiednie światła lub je wyłącza)

_________________
Moje Punto Easy Sport MY2012


Góra
 Profil  
 
 
 Post #857472 Wysłany: 18 Lis 2021, 23:12; 
 Temat postu: Re: przełącznik świateł nie wyłącza świateł
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Artur
Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 16V 95KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Dynamic
Województwo: zachodniopomorskie [Z]
Miejscowość: Szczecin
Rejestracja: 08 Maj 2016,
Posty: 362
Pomógł: 8
Tak jak już kolega Jachaś napisał - albo gdzieś robi zwarcie, albo coś się zawiesiło w pozycji "światła mijania". Innej możliwości raczej nie ma.

Przepraszam za off-top, ale muszę zapytać: po co w ogóle gasić światła po skończonej jeździe :?: :scratch: Przecież to jest jedna z lepszych rzeczy w Fiatach, że światła mijania gasną po wyłączeniu zapłonu. Żadnych pikawek, żadnych przypominajek i żadnych rozładowanych akumulatorów.
U siebie jak włączyłem światła mijania wyjeżdżając z salonu w 2009, tak po dziś dzień praktycznie nie ruszyłem tego pokrętła (no dobra, raz się zdarzyło, jak wymieniałem manetki pod tempomat :E)

_________________
Grande Punto 1.4 16V Starjet Dynamic Blue&Me 2009r.
+ ESP/ASR/Hill Holder, światła przeciwmgielne, podłokietnik
Dołożone: tylne czujniki parkowania, tempomat, lotka, nakładki progowe, lusterko fotochromatyczne, oświetlenie Submarine


Góra
 Profil  
 
 
 Post #857502 Wysłany: 22 Lis 2021, 08:25; 
 Temat postu: Re: przełącznik świateł nie wyłącza świateł
Offline
Puntomaniak

Imię: Piotr
Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.2 8V 65KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: podkarpackie [R]
Rejestracja: 11 Lis 2015,
Posty: 75
Panowie więc tak, podczas rozbierania przełącznika (co nie jest takie łatwe jak w tej instrukcji, bo m.in. zatrzaski są bardzo mocno zaciśnięte i nie idzie zdjąć tej 2 osłony przełącznika) jak juz dostałem się do płytki elektrycznej to niestety pomyliło mi się, i myślałem, że pomiędzy płytką a kabelkami w miejscu łączenia ten element plastikowy to rozbieralna wtyczna wiec kombinerkami chcąc ją wyjąć z płytki, oderwałem ją na stałe :) tak więc dołożyłem sobie sam pracy bo teraz na dodatek musze przylutować z powrotem płytkę do kabelków. Ale wracając do sedna.... teraz gdy nie ma płytki i kabelki są oderwane to tym samym jest obwód otwarty a światła jak świeciły tak świecą więc wychodzi na to, że zwarcie jest gdzieś głębiej niż przełącznik :/ chyba, że to jakoś inaczej działa, sam już nie wiem...
P.S. Światła mijania powinno się móc wyłączyć np. stojąc na parkingu czekając na kogoś, po co mają świecić niepotrzebnie? W dodatku nie da się włączyc samych postojowych i uruchamianie silnika przy włączonych światłach mijania tez niepotrzebnie dodatkowo męczy akumulator.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #857503 Wysłany: 22 Lis 2021, 19:30; 
 Temat postu: Re: przełącznik świateł nie wyłącza świateł
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Samochód: Punto 2012
Silnik: 1.2 8V 69KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Easy
Województwo: świętokrzyskie [T]
Rejestracja: 21 Sty 2019,
Posty: 831
Pomógł: 47
Musiałbyś wypiąć całkiem manetki żeby mieć pewność że to nie manetki "krzaczą". Jak po wypięciu dalej by się świeciły to albo wiązka ma gdzieś zwarcie, bodycomputer walnięty, ewentualnie przekaźnik skleił" (tylko nie pamiętam czy był tam przekaźnik zewnętrzny, czy w bodycomputer, jak ktoś wie to niech da znać). Sprawdzę schemat jeszcze raz jak wrócę do domu

[ Dodano: 22 Lis 2021, 19:30 ]

rzepuncja, łap schematy instalacji świateł mijania :) . Widzę że w schemacie jest jeden przekaźnik T3 pod maską, więc ewentualnie jak mimo rozłączenia manetki będą świecić, to trzeba by się bliżej przyjrzeć przekaźnikowi ;)


Załączniki:

Skrzynka Bezpieczników.png
Skrzynka Bezpieczników.png [ 26.92 KiB | Obejrzany 6763 razy ]

_________________
Moje Punto Easy Sport MY2012
Góra
 Profil  
 
 
 Post #857510 Wysłany: 22 Lis 2021, 21:50; 
 Temat postu: Re: przełącznik świateł nie wyłącza świateł
Offline
Puntomaniak

Imię: Piotr
Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.2 8V 65KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: podkarpackie [R]
Rejestracja: 11 Lis 2015,
Posty: 75
Dzięki za schemat, przyda się, ale już chyba znalazłem winowajcę :) Dziś po pracy odciąłem zieloną "wtyczkę" która została po oderwaniu płytki i się okazało, że czarny przewód był urwany na wysokości kulki manetki, tak więc najprawdopodobniej to jest przyczyną. Dam znać jak wszystko naprawię, lecz wcześniej mam pytanko... czy da rade zdemontować tą manetkę bez odkręcania całej kierownicy? Wiem, że pewnie cieżko będzie mi zlutować bez odkręcania wszystkiego ale mimo wszystko na poczatku chciałbym zobaczyc tylko co sie kryje z boku tam gdzie ta kulka manetki. Wiecie czy da rade tak zrobić?


Góra
 Profil  
 
 
 Post #857512 Wysłany: 22 Lis 2021, 22:19; 
 Temat postu: Re: przełącznik świateł nie wyłącza świateł
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Samochód: Punto 2012
Silnik: 1.2 8V 69KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Easy
Województwo: świętokrzyskie [T]
Rejestracja: 21 Sty 2019,
Posty: 831
Pomógł: 47
rzepuncja napisał(a):
czy da rade zdemontować tą manetkę bez odkręcania całej kierownicy


Zdemontować? No pewnie! Tylko może być gorzej z ponownym montażem :E


A poważnie, to na 99,999999% się nie da bo będziesz musiał się dostać do obudowy na środku i zdjąć pokrywę, a tego bez wyciągnięcia kierownicy będzie ciężko(żeby nie powiedzieć niemożliwe ;) ), nie mówiąc już o kompletnym braku komfortu pracy. Nie jest to trudne (na forum jest nawet jak to zrobić żeby nie przebijać otworów w kierownicy ;) , a po wyjęciu poduszki masz tylko jedną śrubę do wykręcenia (+ obudowę wokół kierownicy)

_________________
Moje Punto Easy Sport MY2012


Góra
 Profil  
 
 
 Post #857516 Wysłany: 23 Lis 2021, 10:31; 
 Temat postu: Re: przełącznik świateł nie wyłącza świateł
Offline
Puntomaniak

Imię: Piotr
Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.2 8V 65KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: podkarpackie [R]
Rejestracja: 11 Lis 2015,
Posty: 75
Dobra, w takim razie wezmę się za to na czasie, poszukałem kilka informacji na forum, nawet filmik na yt jest także spoko, w dodatku zdejmę cały przełącznik zespolony i na spokojnie w domu wszystko zlutuje, zamiast się męczyć w aucie w mroźne dni :P
Mam jeszcze tylko małe pytanko, czy kabelek który bedę wlutowywał może być nieco grubszy? Urwany kabelek chce zastąpic nowym, ewentualnie dolutować to tej pozostałej końcówki urwanej ale mam nieco grubszy, czy z punktu widzenia elektroniki to będzie jakoś przeszkadzać, czy raczej nie? :)


Góra
 Profil  
 
 
 Post #857517 Wysłany: 23 Lis 2021, 10:47; 
 Temat postu: Re: przełącznik świateł nie wyłącza świateł
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Samochód: Punto 2012
Silnik: 1.2 8V 69KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Easy
Województwo: świętokrzyskie [T]
Rejestracja: 21 Sty 2019,
Posty: 831
Pomógł: 47
W tym przypadku może, choć nie musi, bo grubszy kabel może wpłynąć na rezystancję i sterownik przez zmienioną rezystancję może nie włączyć świateł (teoretycznie, ale wydaje mi się że nie powinno być problemu :) )

Więc jak dobrze polutujeaz to powinno być dobrze :)

[ Dodano: 23 Lis 2021, 10:47 ]

Daj też znać jak poszło ;)

_________________
Moje Punto Easy Sport MY2012


Góra
 Profil  
 
 
 Post #857519 Wysłany: 23 Lis 2021, 12:03; 
 Temat postu: Re: przełącznik świateł nie wyłącza świateł
Offline
Puntomaniak

Imię: Piotr
Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.2 8V 65KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: podkarpackie [R]
Rejestracja: 11 Lis 2015,
Posty: 75
Grubość przewodu tego co chce dac jest ok. 2x większa od oryginału więc wydaje mi się, że nie powinno być problemu, co innego jakby wlutować o wiele grubszy to wtedy tak (tak mi się przynajmniej zdaje) :) Podobną sytuację miałem gdy łączyłem przewód w przelotce bagażnika (urwał się od tylnej wycieraczki) to też dawałem ten sam grubszy i wszystko hula do dziś (odpukać w razie W).
Dam znać jak skończę, może nawet porobie i udostępnie kilka dodatkowych zdjęć ;)


Góra
 Profil  
 
 
 Post #857522 Wysłany: 23 Lis 2021, 17:27; 
 Temat postu: Re: przełącznik świateł nie wyłącza świateł
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Samochód: Punto 2012
Silnik: 1.2 8V 69KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Easy
Województwo: świętokrzyskie [T]
Rejestracja: 21 Sty 2019,
Posty: 831
Pomógł: 47
rzepuncja napisał(a):
Grubość przewodu tego co chce dac jest ok. 2x większa od oryginału więc wydaje mi się, że nie powinno być problemu
rzepuncja napisał(a):
przewód w przelotce bagażnika (urwał się od tylnej wycieraczki) to też dawałem ten sam grubszy i wszystko hula do dziś (odpukać w razie W)


Tylko że manetka od świateł, a wycieraczka tylna działają na całkiem innej zasadzie, bo wycieraczka po prostu potrzebuje prądu (więc grubszy kabel nie przeszkadza, mniejszy może) a manetka ma w sobie określone rezystancje do sterowania światłami. Sygnał świateł mijania i pozycyjnych idzie po jednym kablu, sterownik wie które masz wybrane na manetce, na podstawie spadku napięcia które powoduję rezystancje w manetce, a tu grubość przewodu może mieć już znaczenie

_________________
Moje Punto Easy Sport MY2012


Góra
 Profil  
 
 
 Post #857586 Wysłany: 28 Lis 2021, 16:51; 
 Temat postu: Re: przełącznik świateł nie wyłącza świateł
Offline
Puntomaniak

Imię: Piotr
Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.2 8V 65KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: podkarpackie [R]
Rejestracja: 11 Lis 2015,
Posty: 75
Witam, a więc zabrałem się za to na weekendzie i wszystko sie udało :)
Faktycznie tak jak ludzie piszą, odłączenie poduszki powietrznej od kierownicy wymaga cierpliwości i trzeba sie troche pomęczyć, ale w końcu się uda. Odkręcenie osłon, kierownicy i samego przełącznika bez problemów. W przełączniku zlutowałem wszystko, dałem kabelek nieco grubszy i póki co wszystko działa :)
Warto pamiętać, żeby podczas przykręcania dwóch połowek przełącznika zespolonego lewą manetkę od świateł dać w pozycję w lewo lub prawo, nie na środku, bo czop z 2 połówki obudowy (ten od mechanizmu odbijania kierunkowskazów) nie może wpaść w taki trójkątny odlany otwór, tylko musi być "nad" nim aby mógł sie swobodnie ślizgać po powierzchni. Jest to istotne bo przez nieuwagę można wszystko ładnie skręcić, zamontować w samochodzie a wszystko na nic bo manetką od kierunkowskazów nie ruszy, i wszystko trzeba od nowa rozkręcać :D
Dzięki za wszystkie odpowiedzi, temat uważam za zakończony :)


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 12 posty(ów) ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style based on FI Subsilver by phpBBservice.nl
Forum Fiata Punto © 2006 - 2020
Tłumaczenie: phpbbhelp.pl
phpBB SEO