You Tube • FAQ •  Szukaj •  Zarejestruj się •  Zaloguj się 




Obecny czas: 28 Mar 2024, 20:01

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 13 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 
 Post #857985 Wysłany: 25 Sty 2022, 22:06; 
 Temat postu: Piąty bieg czasem nie wchodzi.
Offline
Sympatyk kropek

Imię: Matheo
Samochód: Punto Evo 5d
Silnik: 1.2 8V 69KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Województwo: pomorskie [G]
Rejestracja: 18 Sty 2022,
Posty: 7
Witam mam problem z dzisiaj, więc przy wrzucaniu 5 biegu jest opór, a właściwie blokada. Muszę cofnąć trochę gałkę i wchodzi normalnie. Nie jest to zjawisko stałe. Czasami mam tak raz czy dwa razy pod rząd, a potem bieg wchodzi normalnie i przez jakiś czas nic się nie dzieje. Blokada wstecznego chyba jest ok.
W skrzyni nic nie zgrzyta, każdy bieg wchodzi idealnie. Nic się nie ślizga.
Mój fiat to punto 1.2 69km 2016r
Z góry dzięki za porady,
Pozdrawiam.


Góra
 Profil  
 

 
 Post #857986 Wysłany: 25 Sty 2022, 22:26; 
 Temat postu: Re: Piąty bieg czasem nie wchodzi.
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Samochód: Punto 2012
Silnik: 1.2 8V 69KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Easy
Województwo: świętokrzyskie [T]
Rejestracja: 21 Sty 2019,
Posty: 828
Pomógł: 47
Skrzynia C514 znana między innymi z silników FIRE nie słynie z bycia majstersztykiem inżynierii. Jej zalety to bycie tanią w produkcji/dla producenta i tanią dla użytkownika (większych problemów z nią nie ma, poza uszczelniaczem wybieraka to ta skrzynia raczej nie ma słabych punktów). Precyzja działania, "miękkość" pracy, itp. nie były wysoko podczas projektowania tej skrzyni.


Nie zdarza się to szczególnie na zimnym silniku (i oczywiście skrzyni) ? One (skrzynie C514) mam wrażenie że na zimno chodzą dość "twardo" i po rozgrzaniu jej praca się poprawia.

Jeżeli chcesz próbować coś poprawić to możesz próbować wymienić olej w skrzyni. Nie zaszkodzi (w końcu pewnie był nie wymieniany od wyjazdu z fabryki więc 6 lat pewnie ma) a może pomoże ;)

_________________
Moje Punto Easy Sport MY2012


Góra
 Profil  
 
 
 Post #857987 Wysłany: 25 Sty 2022, 23:07; 
 Temat postu: Re: Piąty bieg czasem nie wchodzi.
Offline
Sympatyk kropek

Imię: Matheo
Samochód: Punto Evo 5d
Silnik: 1.2 8V 69KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Województwo: pomorskie [G]
Rejestracja: 18 Sty 2022,
Posty: 7
Na ciepłym, natomiast spróbuje, może nie zaszkodzi :E, czyli sugerujesz generalnie, jeździć i obserwować?
ps. na dniach odezwę się w sprawie bt do punciaka, zmieniarka wefa czeka w paczkomacie 8)


Góra
 Profil  
 
 
 Post #857990 Wysłany: 25 Sty 2022, 23:21; 
 Temat postu: Re: Piąty bieg czasem nie wchodzi.
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Samochód: Punto 2012
Silnik: 1.2 8V 69KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Easy
Województwo: świętokrzyskie [T]
Rejestracja: 21 Sty 2019,
Posty: 828
Pomógł: 47
Jeżeli nie jest to bardzo dokuczliwe, to "jeździć, obserwować" jest jakąś opcją. Wymontowanie skrzynie, jej rozbiórka, weryfikacja, ew. wymiana części (jeśli zostanie coś stwierdzone że jest uszkodzone), złożenie i ponowny montaż ("a przy okazji może sprzęgiełko, bo już na wierzchu", "może uszczelniaczyk przy okazji, bo też na wierzchu" , itd.) to jednak nie są tanie rzeczy :E a tak naprawdę nie ma gwarancji, że przy sporadycznej bardzo "usterce" coś się znajdzie że jest uszkodzone. Nie wiem jak wygląda zmiana biegów u ciebie (w sensie techniki zmiany biegów), ale tzw. "rev matching" czy to przy redukcjach, czy zmianie "w górę" pomagają płynnie zmieniać biegi oraz oszczędzają synchronizatory, tłumiki drgań lub dwumasę, poduszki układu napędowego,itd. niezależnie jakie auto i jaka skrzynia by to nie była ;)

Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
Moje Punto Easy Sport MY2012


Góra
 Profil  
 
 
 Post #857991 Wysłany: 26 Sty 2022, 00:24; 
 Temat postu: Re: Piąty bieg czasem nie wchodzi.
Offline
Sympatyk kropek

Imię: Matheo
Samochód: Punto Evo 5d
Silnik: 1.2 8V 69KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Województwo: pomorskie [G]
Rejestracja: 18 Sty 2022,
Posty: 7
jak rozumiem rev matching to taka "krótka" zmiana biegów i nie dopuszczanie do niskich obrotów silnika?


Góra
 Profil  
 
 
 Post #857992 Wysłany: 26 Sty 2022, 18:34; 
 Temat postu: Re: Piąty bieg czasem nie wchodzi.
Offline
Puntomaniak

Samochód: Punto II FL 3d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: łódzkie [E]
Rejestracja: 07 Maj 2020,
Posty: 82
Pomógł: 6
U mnie 5-tka lubi się blokować jak za bardzo przesunę gałkę w prawo, po wyrobieniu techniki wrzucania biegu "na skos" (tak jakby jednym prostym ruchem od czwórki do piątki) rzadziej odczuwam ten problem.
Rev matching to tłumacząc na nasze "dopasowanie obrotów", czyli wrzucasz bieg tak, by przy wrzucaniu biegu mieć takie obroty jakie przy tej prędkości jazdy miałbyś podczas normalnej jazdy na tym biegu. Przy idealnym wykonaniu tego można wrzucić bieg bez sprzęgła nie uszkadzając niczego.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #857993 Wysłany: 26 Sty 2022, 18:35; 
 Temat postu: Re: Piąty bieg czasem nie wchodzi.
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Samochód: Punto 2012
Silnik: 1.2 8V 69KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Easy
Województwo: świętokrzyskie [T]
Rejestracja: 21 Sty 2019,
Posty: 828
Pomógł: 47
W duuużym skrócie to dopasowanie obrotów silnika do biegu na który mamy zamiar jechać. W przypadku zmiany biegu na wyższy obniżanie ich (czyli w tym przypadku tak naprawdę kwestia "dobrania" prędkości zmiany biegów) a w przypadku zmiany na niższy podniesienie obrotów (czyli tzw. międzygaz)


marabou napisał(a):
nie dopuszczanie do niskich obrotów silnika?

Obroty obrotami, bardziej relacja obrotów do obciążenia silnika. Jeżeli się "pyrka" na piątce 50km/h przy 1200rpm ledwo muskając gaz, jadąc po płaskim/lekko z górki gdzie silnik ma minimalne obciążenie(naprawdę minimalne), to "krzywda się nie dzieje", ale piątka, 50km/h 1200rpm i chcemy przyspieszać to sorry, wtedy raz że słychać po silniku że się męczy, dwa że całe przeniesienie napędu (silnik,skrzynia zawieszenie silnika/skrzyni, sprzęgło/dwumasa) prosi o litość :E

Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
Moje Punto Easy Sport MY2012


Góra
 Profil  
 
 
 Post #857994 Wysłany: 26 Sty 2022, 20:05; 
 Temat postu: Re: Piąty bieg czasem nie wchodzi.
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Krzysztof
Samochód: Grande Punto 3d
Silnik: 1.2 8V 65KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Dynamic
Województwo: wielkopolskie [P]
Rejestracja: 11 Sie 2012,
Posty: 155
Pomógł: 10
A próbowałeś wyregulować linki ? Filmik na YouTube : https://youtu.be/cl0cQR7ePjw?t=366


Góra
 Profil  
 
 
 Post #859411 Wysłany: 10 Paź 2022, 14:58; 
 Temat postu: Re: Piąty bieg czasem nie wchodzi.
Offline
Forumowicz

Imię: Jakub
Samochód: Punto I 5d
Silnik: 1.4 8V 130KM
Paliwo: CNG
Wersja: Fresh
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Lublin
Rejestracja: 29 Wrz 2022,
Posty: 1
Zdarza mi się z biegiem wstecznym, coś się zacina, więc tu też mogłaby być podobna opcja?


Góra
 Profil  
 
 
 Post #859436 Wysłany: 14 Paź 2022, 07:40; 
 Temat postu: Re: Piąty bieg czasem nie wchodzi.
5 bieg jak i wsteczny u mnie w Punto Evo też czasem nie wchodzi, ale nigdy to nie stanowiło dla mnie problemu. W poprzednim aucie (Yaris I) też wsteczny nie wchodził czasami i musiałem kilka razy machać nim wszedł. Co do piątego biegu w Punto Evo to rozwiązaniem jest szybka zmiana - u mnie czasem wystąpi blokada jak zmienię po emerycku, a jak machnę po prostu to zawsze działa. Nie wydaje mi się, żeby coś z tym trzeba było robić.


Góra
  
 
 
 Post #859444 Wysłany: 15 Paź 2022, 17:38; 
 Temat postu: Re: Piąty bieg czasem nie wchodzi.
Offline
Puntomaniak

Samochód: Punto II FL 3d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: łódzkie [E]
Rejestracja: 07 Maj 2020,
Posty: 82
Pomógł: 6
Biegi wsteczne to mam wrażenie najbardziej wrażliwe biegi. Jeździłem wieloma autami, różnych producentów, czy to wschodnich czy zachodnich - wsteczny zawsze wchodzi najtrudniej i czasami trzeba zwyczajnie wrócić na luz, puścić na chwilę sprzęgło i dopiero spróbować jeszcze raz.

Piątka to faktycznie przy szybkim wrzucaniu wchodzi łatwiej, chociaż tu wydaje mi się, że wrzucając "na szybko" robimy ruch zgrubsza po skosie, nie wychyla się wajchy aż tak daleko, przez co zwyczajnie nie zachodzi blokada. Przy wrzucaniu trybem klasycznym wychylamy wajchę do końca, co powoduje problemy jeśli linka nie jest dokładnie wyregulowana.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #859445 Wysłany: 15 Paź 2022, 18:09; 
 Temat postu: Re: Piąty bieg czasem nie wchodzi.
Online
Puntoświr

Imię: Rafał
Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.2 16V 80KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Sound
Województwo: mazowieckie [W]
Rejestracja: 13 Cze 2016,
Posty: 727
Pomógł: 36
wsteczny nie jest synchronizowany w większości aut, w sumie ja nie spotkałem takiego który miałby synchronizowany, więc to normalne że mogą być problemy z wrzuceniem, taki urok braku synchronizacji


Góra
 Profil  
 
 
 Post #859981 Wysłany: 25 Lut 2023, 17:45; 
 Temat postu: Re: Piąty bieg czasem nie wchodzi.
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Dynamic
Województwo: dolnośląskie [D]
Rejestracja: 21 Lut 2023,
Posty: 511
Pomógł: 8
Skrzynie są proste, ale za to właśnie (coś za coś) jest tu mnóstwo drobnych problemów które się sumują po latach.
Wszystko się powoli zużywa, wyciera, np. wodziki, elementy w wybieraku na skrzyni. Plus koła zębate oczywiście.
Jak się odpowiednie luzy dodają, to właśnie są takie cuda, stukanie, hałasy powyżej 100-110 km/h, biegi nie wchodzą.

Czyli stan skrzyni/wybieraka.
Dopiero później linki i ich regulacja - a ta nie ma sensu jeśli cały zespół leży źle (zużyta którakolwiek poducha/łapa).
Od tego zaczynamy, nie żadne zmiany oleju (większość robi dokładnie od końca).
Bo tu jest niespodzianka - w tych skrzyniach są łożyska kryte(!), zależnie od rocznika/wersji 2 do 4 sztuk.
Warunki smarowania są nierówne (wałek sprzęgłowy jest powyżej poziomu oleju).

Są też opinie, że dyfry w tych skrzyniach są na granicy wytrzymałości, mogą się wycierać, a oficjalnie regulacji koronek/satelit nie ma (podkładki, miseczki). Jest tylko regulacja nacisku (napięcia wstępnego) łożysk stożkowych dyfra, jedna podkładka regulacyjna (ale tego rutynowo nikt nie sprawdza i nie reguluje, a zapewne raz na 10-15 lat by wypadało, chociaż zmierzyć według serwisówki).

Na to się nakłada prawie że wada fabryczna, czyli słabe sprzęgła, konkretnie dociski (od łapy i jej żałosnych plastikowych tulejek zaczynając, później łożysko). Żywot łożyska docisku może skracać otwór w korpusie skrzyni, na górze przy wybieraku, woda może lecieć prosto do łożyska. W czym nie pomaga kolejna wada, czyli zbyt krótkie odpływy wody z półki akumulatora (przynajmniej w Grande leją po skrzyni, na mocowanie-wieszak i dekiel na końcu skrzyni).
Jak sprzęgło nie rozłącza do końca, to też się ciężko biegi zmienia (możesz se wtedy wymieniać oleje i regulować cięgna, powodzenia).

PS
A temperatura otoczenia też ma wpływ, ale to już na całe auto. Mam wrażenie, że w zimie i w lato, Grande to dwa różne samochody. W zimie oczywiście jest gorzej.


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 13 posty(ów) ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style based on FI Subsilver by phpBBservice.nl
Forum Fiata Punto © 2006 - 2020
Tłumaczenie: phpbbhelp.pl
phpBB SEO