You Tube • FAQ •  Szukaj •  Zarejestruj się •  Zaloguj się 




Obecny czas: 30 Kwi 2024, 16:31

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 12 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 
 Post #635892 Wysłany: 06 Sty 2013, 21:35; 
 Temat postu: Nowa nagrzewnica nie grzeje
Offline
Sympatyk kropek

Samochód: Punto I 3d
Silnik: 1.1 8V 55KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: śląskie [S]
Rejestracja: 19 Lis 2011,
Posty: 10
Witam,

mam problem z moim kropkiem, oryginalna nagrzewnica dokonała swojego żywota i zaczęła puszczać (nalot na szybie, smród itd.). Wymianę nagrzewnicy zleciłem mechanikowi (zakupiony zamiennik w inter cars) i tu pojawia się problem bo w aucie zrobiło się mroźno do tego stopnia że kurtka, czapka i rękawiczki to przymus podczas jazdy. Układ był odpowietrzany na wężu nagrzewnicy i przy chłodnicy przez dwóch różnych mechaników kilkakrotnie (jeden z autoryzowanego serwisu fiata :)) nic nie pomogło.

Przy położeniu pokrętła od wyboru temperatury na max. ciepło przy osiągnięciu optymalnej temperatury pracy silnika podczas jazdy (przy ~2.5k obrotów/minutę) pomierzyłem temperatury powietrza nawiewanego (termopara wpuszczona w kanał nawiewowy na szybę) i dla temperatury zewnętrznej np. 3°C temperatura nawiewu wynosi:
- 1 prędkość wentylatora 49°C,
- 2 prędkość wentylatora 38°C,
- 3 prędkość wentylatora 32°C.

przed zmianą nagrzewnicy był problem wysiedzieć w aucie w kurtce bo było za gorąco na 3 biegu. Termostat zaczyna się otwierać się przy 83°C (wskazanie IAW Scan 2), silnik podczas jazdy ma stałą temperaturę po nagrzaniu do wartości optymalnej. Płyn chłodniczy nowy - petrygo. Test szczelności z użyciem miarek i jakiegoś płynu na zbiorniczku płynu pozytywny.

1. Wychodziłoby że bubel ten nowy egzemplarz czy mielibyście jakieś sugestie??

2. Czy są jakieś gąbki uszczelniające przy nagrzewnicy/obudowie/klapkach których nie założenie lub złe założenie może powodować takie cyrki?

3. Jeśli ktoś byłby skłonny zmierzyć orientacyjnie jakie ma temperatury powietrza nawiewanego na szybę a nie ma problemów z ogrzewaniem byłbym wdzięczny!!

4. Sugestia mechanika by kupić oryginał - podpytałem w autoryzowanym serwisie koszt 500zł. odstrasza. Możecie polecić pewną nagrzewnicę dostępną w sprzedaży za rozsądne pieniądze!?

P.s. jeśli umieściłem post w złym dziale proszę o przeniesienie do właściwego


Góra
 Profil  
 

 
 Post #635903 Wysłany: 06 Sty 2013, 22:15; 
 Temat postu: Re: Nowa nagrzewnica nie grzeje
Offline
Przyjaciel
Awatar użytkownika

Imię: Dominik
Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.2 16V 80KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Active
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Katowice
Rejestracja: 25 Maj 2008,
Posty: 14377
Pomógł: 128
SeAcabo napisał(a):
w aucie zrobiło się mroźno do tego stopnia że kurtka, czapka i rękawiczki to przymus podczas jazdy

SeAcabo napisał(a):
dla temperatury zewnętrznej np. 3°C temperatura nawiewu wynosi:
- 1 prędkość wentylatora 49°C,
- 2 prędkość wentylatora 38°C,
- 3 prędkość wentylatora 32°C.

Nic z tego nie rozumiem. Przy >30*C siedzisz w rękawiczkach, bo Ci zimno?

_________________
PII 1.2 16v 3D Active 2002r. 119 000 km GRIGIO STEEL
Gorąca Szesnastka Club


Góra
 Profil  
 
 
 Post #635921 Wysłany: 06 Sty 2013, 23:13; 
 Temat postu: Re: Nowa nagrzewnica nie grzeje
Offline
Sympatyk kropek

Samochód: Punto I 3d
Silnik: 1.1 8V 55KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: śląskie [S]
Rejestracja: 19 Lis 2011,
Posty: 10
podałem temperaturę nawiewanego powietrza z kanału nawiewowego, termopara była wsunięta pod kokpit we wnęce nad szybą skąd dmucha powietrzem. Jak na dworze jest dla przytoczonego przykładu 3°C, auto stało na dworze to w aucie jest taka sama temperatura jak na zewnątrz. Jak odpalę auto i jadę to gdy silnik się nagrzeje (~90°C) to temperatura nawiewanego powietrza jest taka jak podałem w zależności od wybranej prędkości wentylatora,

Cytuj:
SeAcabo napisał(a):
dla temperatury zewnętrznej np. 3°C temperatura nawiewu wynosi:
- 1 prędkość wentylatora 49°C,
- 2 prędkość wentylatora 38°C,
- 3 prędkość wentylatora 32°C.



co w żadnym z przypadków nie pozwala ogrzać auta - na trasie w ciągu jednej godziny jazdy max 13°C wewnątrz auta (nie mówiąc już o przypadkach gdy na zewnątrz jest ujemna temperatura bo wtedy już kompletnie "pizga" wewnątrz).

Wygląda to tak jakby nagrzewnica była za słaba i przy większej prędkości nawiewanego powietrza szybo się wychładzała a odpowietrzanie nic nie pomogło. Stąd moje 4 pytania w pierwszym poście:

Cytuj:
SeAcabo napisał(a):
1. Wychodziłoby że bubel ten nowy egzemplarz czy mielibyście jakieś sugestie??

2. Czy są jakieś gąbki uszczelniające przy nagrzewnicy/obudowie/klapkach których nie założenie lub złe założenie może powodować takie cyrki?

3. Jeśli ktoś byłby skłonny zmierzyć orientacyjnie jakie ma temperatury powietrza nawiewanego na szybę a nie ma problemów z ogrzewaniem byłbym wdzięczny!!

4. Sugestia mechanika by kupić oryginał - podpytałem w autoryzowanym serwisie koszt 500zł. odstrasza. Możecie polecić pewną nagrzewnicę dostępną w sprzedaży za rozsądne pieniądze!?


Góra
 Profil  
 
 
 Post #635927 Wysłany: 06 Sty 2013, 23:52; 
 Temat postu: Re: Nowa nagrzewnica nie grzeje
Offline
Przyjaciel
Awatar użytkownika

Imię: Dominik
Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.2 16V 80KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Active
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Katowice
Rejestracja: 25 Maj 2008,
Posty: 14377
Pomógł: 128
SeAcabo napisał(a):
Wygląda to tak jakby nagrzewnica była za słaba i przy większej prędkości nawiewanego powietrza szybo się wychładzała a odpowietrzanie nic nie pomogło.

Zawsze przy większej prędkości będziesz miał niższą temperaturę (fizyka/gospodarka energetyczna/energetyka - przewodnictwo cieplne i pojemność cieplna).

_________________
PII 1.2 16v 3D Active 2002r. 119 000 km GRIGIO STEEL
Gorąca Szesnastka Club


Góra
 Profil  
 
 
 Post #635931 Wysłany: 07 Sty 2013, 00:07; 
 Temat postu: Re: Nowa nagrzewnica nie grzeje
Offline
Sympatyk kropek

Samochód: Punto I 3d
Silnik: 1.1 8V 55KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: śląskie [S]
Rejestracja: 19 Lis 2011,
Posty: 10
Tu się z Tobą zgadzam, ale problem jest w tym że grzeje za słabo, znacznie słabiej niż oryginalna przed wymianą i to chyba nie jest normalne że przy praktycznie 0°C na zewnątrz w aucie nie mogę nagrzać do 20 °C, a przy ujemnych temperaturach na zewnątrz w aucie mam poniżej nawet 5°C przy włączonym ogrzewaniu bo wieje zimnym/chłodnym powietrzem!! Temperatury podałem dla zobrazowania jak słabo grzeje. W normalnie działającej instalacji grzewczej nie ma chyba takich problemów. Stąd między innymi prośba o pomiar temperatur nawiewanego powietrza u osób z poprawnie działającą instalacją. Chyba nikt nie byłby zadowolony z temperatury wewnątrz auta na poziomie 5°C jak ma włączone ogrzewanie??


Góra
 Profil  
 
 
 Post #636069 Wysłany: 07 Sty 2013, 19:06; 
 Temat postu: Re: Nowa nagrzewnica nie grzeje
Offline
Puntoświr

Imię: Paweł
Samochód: Punto I 5d
Silnik: 1.1 8V 55KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: S
Województwo: podkarpackie [R]
Rejestracja: 19 Gru 2011,
Posty: 372
Pomógł: 6
takie pytanie czy jest dobrze odpowietrzony układ chłodzenia? i sprawdz płyn chłodniczy czy brudny czy czysty.

_________________
http://fiatpunto.com.pl/topic32756.html


Góra
 Profil  
 
 
 Post #636092 Wysłany: 07 Sty 2013, 19:54; 
 Temat postu: Re: Nowa nagrzewnica nie grzeje
Offline
Sympatyk kropek

Samochód: Punto I 3d
Silnik: 1.1 8V 55KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: śląskie [S]
Rejestracja: 19 Lis 2011,
Posty: 10
Wychodzi że dobrze, nic nie bulgocze, po odkręceniu odpowietrzników od razu leci płyn, mało tego podjechałem do ASO na odpowietrzenie dla pewności. Płyn nowy. Zostaje chyba tylko kupić nową nagrzewnicę, dlatego też pytam o jakiś sprawdzony model.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #636164 Wysłany: 07 Sty 2013, 23:34; 
 Temat postu: Re: Nowa nagrzewnica nie grzeje
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Samochód: Inny
Silnik: Inny
Paliwo: Benzyna + LPG
Województwo: dolnośląskie [D]
Miejscowość: dolnośląskie.
Rejestracja: 31 Lip 2011,
Posty: 641
Pomógł: 10
SeAcabo napisał(a):
4. Sugestia mechanika by kupić oryginał - podpytałem w autoryzowanym serwisie koszt 500zł. odstrasza.


Bzdura. Niedawno, dokładnie gdzieś w listopadzie, padła mi oryginalna nagrzewnica. Kupiłem pod koniec grudnia 2012 nową (zapłaciłem za oryginał, okazało się, że sprowadzono mi zamiennik "jakości bardzo dobrej", ale że tutaj jest sporo roboty to kazałem sprowadzić oryginał bo zamiennik był za 130 zł, a za 60 więcej miało się oryginał) i zapłaciłem za nią w sklepie 190. Oczywiście, przekładałem u kolegi z forum (pozdrowienia dla kolegi pies86 ;) ), mogłem to zrobić cenowo taniej u siebie, ale widząc jak mechanicy naprawiają to Punto przez ostatnie 2 lata, miałem dość i zrobiliśmy to razem - w aucie nie da się wysiedzieć gdy jest max. ogrzewanie.

Zamienniki przy tej robocie to nie jest poważna sprawa bo tutaj trzeba zdjąć kierownicę, odpinać poduszki, później cały kokpit, element układu nagrzewnicy z silnikiem i lepiej wpakować pewną część niż bubla.

Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
"Ciocia jeździła nim sporadycznie, polecam" - auto z ukrytą wadą silnika.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #636167 Wysłany: 13 Sty 2013, 20:06; 
 Temat postu: Re: Nowa nagrzewnica nie grzeje
Offline
Sympatyk kropek

Samochód: Punto I 3d
Silnik: 1.1 8V 55KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: śląskie [S]
Rejestracja: 19 Lis 2011,
Posty: 10
mógłbyś podać namiar gdzie kupiłeś ten oryginał?

[ Dodano: 13 Sty 2013 19:06 ]

Udało mi się zakupić oryginalną nagrzewnicę dzięki informacjom od Bunczu.

W między czasie doszperałem się informacji na temat dwóch modeli nagrzewnic produkowanych przez Magneti Marelli ( dla systemu Borletti ):
- BR057 - oryginał (przedział cenowy 190 - 300zł. w hurtowniach), taka jaka fabrycznie była montowana na taśmie, podejrzewam że pewnie już nie produkowana a resztki magazynowe,
- BRQ057 - zamiennik równoważny z oryginałem (przedział cenowy 95-130zł. w hurtowniach), zgodnie z dyrektywą o częściach zamiennych:

http://old.magnetimarelli-checkstar.pl/,3,1,19,19,0 - pdf w załączniku.
http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0CDEQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.magnetimarelli.pl%2Fdownload.php%3Fplik%3Dpdf%2Fchlodnice_nagrzewnice_eQual_2011-12.pdf&ei=u7DtUNmEFOfw4QTe34HQAg&usg=AFQjCNHFyfeHtPuOMEL260MfYBuaDGG_ZA&bvm=bv.1357316858,d.bGE&cad=rja

Równoważny zamiennik podobno daje radę, ale jak ktoś chce jednak oryginał to udało mi się ustalić że są na pierwszy rzut oka rozróżnialne poprzez kolor plastiku:
- BR057 - żółty,
- BRQ057 - czarny,

a przynajmniej takie informacji dostałem po kilku telefonach do dystrybutora/importera: http://www.magnetimarelli-checkstar.pl/ gdyby ktoś wątpił jak ja czy dostał oryginał czy zamiennik w cenie oryginału :)

Jak będzie zamontowana to dam znać czy wszystko wróciło do normy.


Załączniki:
Komentarz do pliku: BR057

Komentarz do pliku: BRQ057

Góra
 Profil  
 
 
 Post #637460 Wysłany: 13 Sty 2013, 21:38; 
 Temat postu: Re: Nowa nagrzewnica nie grzeje
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Samochód: Inny
Silnik: Inny
Paliwo: Benzyna + LPG
Województwo: dolnośląskie [D]
Miejscowość: dolnośląskie.
Rejestracja: 31 Lip 2011,
Posty: 641
Pomógł: 10
Tak, ten zamiennik u mnie za 130 byl wlasnie koloru czarnego.

_________________
"Ciocia jeździła nim sporadycznie, polecam" - auto z ukrytą wadą silnika.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #637807 Wysłany: 15 Sty 2013, 01:55; 
 Temat postu: Re: Nowa nagrzewnica nie grzeje
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Krzysiek
Samochód: Punto I 3d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: SX
Województwo: zachodniopomorskie [Z]
Rejestracja: 25 Lut 2012,
Posty: 493
Pomógł: 12
SeAcabo, zamontowałeś już oryginalną nagrzewnicę ? ja też mam ten sam problem z zamiennikiem(rok już śmigam) i nie zbyt ona grzeje , dokładnie tam samo mam im wyższy bieg nawiewu tym chłodniejsze powietrze :cry:

_________________
W czarnej Kropie jest MOC ! :D około 59KM 5,5-6L - 100km
topic34110.html


Góra
 Profil  
 
 
 Post #638082 Wysłany: 23 Sty 2013, 00:36; 
 Temat postu: Re: Nowa nagrzewnica nie grzeje
Offline
Sympatyk kropek

Samochód: Punto I 3d
Silnik: 1.1 8V 55KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: śląskie [S]
Rejestracja: 19 Lis 2011,
Posty: 10
Dziś oddałem auto do mechanika, jak odbiorę dam znać co i jak. Przy czym do bardziej obeznanych w temacie miałbym jeszcze pytanie odnośnie zaślepek wewnątrz rurek nagrzewnicy:

Image

czy one mają tak zostać czy są do wybicia?? Mechanik stwierdził że mają zostać a ja laik pomyślałem sobie że trzeba je wybić i nie daje mi to spokoju.

[ Dodano: 22 Sty 2013 23:35 ]

Po drobnych perturbacjach czasowych autko odebrane, a nagrzewnica grzeje porządnie jakby auto wyjechało z salonu.

Tak dla zobrazowania po zmianie na nagrzewnicę BR057 dla temperatury zewnętrznej -3°C temperatura nawiewu wynosi:
- 1 prędkość wentylatora 64°C,
- 2 prędkość wentylatora 60°C,
- 3 prędkość wentylatora 55°C,

i nie ma problemu zagrzać wewnątrz auta powyżej 20°C :)

P.s. zamiennik nie grzał całą objętością i stąd te niskie temperatury, a te zaślepki w oryginalnej nagrzewnicy muszą być.


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 12 posty(ów) ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style based on FI Subsilver by phpBBservice.nl
Forum Fiata Punto © 2006 - 2020
Tłumaczenie: phpbbhelp.pl
phpBB SEO