You Tube • FAQ •  Szukaj •  Zarejestruj się •  Zaloguj się 

Obecny czas: 08 Gru 2019, 12:02

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 33 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość

Post #851008 Wysłany: 23 Lis 2019, 14:38; 
 Temat postu: Re: Skrzynia 6 biegowa
Puntoświr

Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: małopolskie [K]
W końcu znalazłem przykład, który ostatecznie dobije fanów 6 biegów w makaroniarskim klamocie 1,4 77 KM

OPEL CORSA 1,4 benzyna 75 KM - rok produkcji 2017 - i skrzynia 5-tka :!: :!: :!:
:D :D :D

Poddajecie się w końcu :?:
:D

Popatrzyłem z ciekawości na te M-32 na Allegro. Ceny z kosmosu, używki po regeneracji i z gwarancja chodzą po 2,2 tysiąca. Czyli tak - kupić i założyć to bezsens, nigdy się nie zwróci.
Jak ktoś ma z odzysku - sprzedać i jest 1 500 na paliwo. A 5-tka w zupełności starcza do tego silnika.

Post #851013 Wysłany: 23 Lis 2019, 17:32; 
Mr.Cleaner
Awatar użytkownika

Imię: Kuba
Samochód: Punto 2012
Silnik: 1.2 8V 69KM
Wersja: Easy
Województwo: łódzkie [E]
Co do skrzyni M32 to nie powiedziałbym, że to taka padaka. Po prostu trzeba umieć jeździć. Akurat tak się składa, że mam tą przyjemność pojeździć Astrą J 1.4 Turbo z tą skrzynią. Auto ma u nas zrobione 60 tys km, nic nie wyje, nie zgrzyta, ale też ani ja ani Tata nie jeździmy na niskich obrotach, co z tego co wiem to właśnie szkodzi tej skrzyni. Jak się jeździ na 5 biegu po mieście 40km/h to nawet zwykła C514 pierdolnie. Wystarczy trzymać obroty powyżej 2000obr/min i nie rżnąć na 6 biegu poniżej tego progu bo po dupie dostaje wszystko od obciążenia.

Co do faktu posiadania skrzyni 6-biegowej w 1.4 się nie wypowiadam, bo pod maską mojej kuchenki chodzi motor 1.2 i mam tą świadomość, że przekraczanie 120km/h jest po prostu bezsensowne, zarówno ze względów ekonomicznych jak i w kwestii trwałości jednostki.

Powiem szczerze, szacun dla Was Panowie, że kombinujecie ze skrzyniami. Gratuluję wiedzy i zapału, bo 99% użytkownikom by się nie chciało przy tym grzebać i wolą zmienić cały samochód niż udoskonalać aktualny. Wszystko zależy od potrzeb i każdy dostraja swój samochód pod swoje warunki użytkowania.

Post #851014 Wysłany: 23 Lis 2019, 17:42; 
Puntoświr
Awatar użytkownika

Samochód: Punto Evo 3d
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: MyLive
Województwo: śląskie [S]
No to dałeś przykład. Z butów mnie wyrwało. Co do M32 to we Fiatach już jej nie ma. Jest zaś sześciobiegowa C514.6. lub piątka C514.5 w zespołach z silnikami benzynowymi.
M32 i M20 są za to w Oplach.
https://www.skrzynie.com.pl/m32-wystepo ... rzyni.html
No i fakt. Żadnego Opla od lat na drodze nie spotkałem. Pewnie wszystkie stoją w warsztatach z rozwalonymi skrzyniami.

Post #851015 Wysłany: 23 Lis 2019, 17:51; 
Forumowicz

Samochód: Punto 2012
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Easy
żeliwny napisał(a):

Renault Megane - silnik 1,6 benzyna, 102 KM - skrzynia 5-tka itd itd ...

silniki VW - 1,6 benzyna, około 100 KM - skrzynie 5-tki

silniki Opla - 1,6-1,8 moce od 80 do 125 KM - skrzynie 5-tki

Zresztą mogę takimi przykładami rzucać z rękawa - to może niech ktoś rzuca przykładami auta z tamtego czasu - które w tej samej klasie co GP - miały porównywalne albo nawet większe moce - i skrzynie 6-tki ...

No bo chodzi o zestopniowanie skrzyni. Pewnie wszystkie te auta mają dłuższą 5-kę.
Nawet Punto II 1.2 8v ma dłuższą piątkę i mniejsze obroty silnika przy takich samych prędkościach jak w GP.

Jeżeli o mnie chodzi to gdyby przy 120-130 obroty były niższe na 5-tym biegu tak o ok 500 mniej to bym sobie zmianę darował. Nie neguję, ze skrzynia w 1.2/1.4 8v jest zła tylko to, że jest zestopniowana pod jazdę w mieście a poza miastem to już niekoniecznie. Większość pytań użytkowników o zmianę dotyczy jednostki 1.2/1.4 8V - prawdopodobnie w Polsce "najchętniej" kupowanej, a od czasu premiery GP to pojawiło się sporo autostrad i dróg expresowych :)

Ci co chcą coś z tym zrobić mają 5 opcji do wyboru:

1. zostawić jak jest i się z tym pogodzić
2. zmienić przełożenia w skrzyni pięcio biegowej (wymaga sporo wiedzy, umiejętności, części, czasu itp.)
3. kupić skrzynię 5-kę/6-kę z innego modelu fiata: Tipo, Silo, Punto I/II, Seicento, Panda (też jakieś ryzyko i możliwość wtopy - niedopasowania przełożeń, wybieraków, zawieszenia skrzyni itp.)
4. kupić skrzynię biegów 6-cio biegową z Grande Punto/Evo 1.4 16v lub 1.4 multiair 105KM lub Mito (dużo podzespołów z GP chyba?) - wg. mnie przełożenia całej skrzyni najbardziej dopasowane do charakterystyki GP.
5. zmienić auto na inne dopasowane do własnych wymagań.

Tylko opcja nr. 1 jest bez kosztowa, pozostałe wymagają jakiegoś wkładu $$$

żeliwny napisał(a):
OPEL CORSA 1,4 benzyna 75 KM - rok produkcji 2017 - i skrzynia 5-tka :!: :!: :!:

z innego forum opinia o Opel Corsa E 1.4 XEL 90 KM Enjoy (podejrzewam, że skrzynia jest taka sama jak w wersji 75KM)
Cytuj:
Jedyne do czego bym się doczepił to dosyć krótkie przełożenia skrzyni biegów i odczuwa się na autostradzie brak "6-tki".
:hahaha:

Pozostaje ostatnie co się tak przyczepiłeś (żeliwny) do skrzyni M32, która bez modyfikacji nie podejdzie i o niej nie piszę.
Mówimy cały czas o skrzyni biegów C514.x - w tym przypadku 6 biegowej :!:

Post #851020 Wysłany: 23 Lis 2019, 20:45; 
Puntoświr

Województwo: małopolskie [K]
adik1234 napisał(a):
... z innego forum opinia o Opel Corsa E 1.4 XEL 90 KM Enjoy (podejrzewam, że skrzynia jest taka sama jak w wersji 75KM)
Cytuj:
Jedyne do czego bym się doczepił to dosyć krótkie przełożenia skrzyni biegów i odczuwa się na autostradzie brak "6-tki".
:hahaha:

I to ma być argument :?:
Ktoś po prostu szukał na siłę wad, i wymyślił sobie brak 6-tki. Pewno gdyby Fabryka włożyła 6-tkę, to narzekałby że na 6-tce auto nie jedzie.

Kiedyś 6-tki wkładali do silników benzynowych 2.0 > 150 KM. Teraz 6-tki pchają nawet do turbokosiarek 1.0 90 KM (Opel Corsa E). Choć z drugiej strony, w tej samej Corsie, ale 1.3 CDTI 95 KM - jest automat 5-biegowy. Widać w biurach konstrukcyjnych pracują studenci na stażach zamiast inżynierów.

[ Dodano: 23 Lis 2019, 19:45 ]

adik1234 napisał(a):
Mówimy cały czas o skrzyni biegów C514.x - w tym przypadku 6 biegowej

I znacznie droższa od M-32. W zasadzie 1/4 wartości 12 letniego GP.

Post #851036 Wysłany: 24 Lis 2019, 17:09; 
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Paweł
Samochód: Grande Punto 3d
Silnik: 1.3 75KM mJTD
Paliwo: ON
Wersja: Active
Panowie zacznijmy od tego ze w Grande Punto była M20 a w Brawo i w Cromie M32 ale mniejsza o to .

Bolid jaki opisuje autor :E został tak zaprojektowany aby ,Własnie palić trochę więcej i by nie przekraczać pewnych prędkości ! :E
Tak to zostało skonstruowane, producent nie jets taki głupi jak się by komuś mogło wydawać 8) on po prostu produkuje KOMPROMIS( SPALANIE, PRZYSPIESZENIE, TRWAŁOŚĆ, CENA )
PRODUCENT Na pewno by pozakładał jeszcze z 2 biegi :E by sobie można pędzić autostradą 200 na godzinę mieć 1100 obrotów i spalać 2 litry .ALE TAK TO NIE DZIAŁA .
To NIE CHODZI CZY SIĘ DA. BO DA SIĘ WSZYSTKO :E zrobić .
Miałem kiedyś VW Polo IV 1.4 75 km i padła skrzynia wiec meches pojechał na giełdę DO GLIWIC :) i szuka szuka nie ma , ale była od polo 1.8 GTi 150 chyba koni, myślę kurde 8) GTI to GTI, PODEJDZIE ? tak, bierzemy:)
Wszystko ładnie pięknie w końcu 6 biegów to nie 5:)
Spalanie nie spadło, po mieście tak samo palił , trasa podobnie, przy prędkościach autostradowych ten 6 bieg nie dawał mi nic po za tym ze było ciszej ale kosztem koszmarnej elastyczności, musiałem redukować do 5 i kręcić na obrotach by dać 6 bieg bo przy prędkościach autostradowych (120) górka i wiatr potrafił na tej 6 przyhamować:) MOJE GIT :E . Za to z górki bez wiatru proszę państwa moje Vmax to już nie było 170 km/h ihihih wykręciło się 200 km/h .
MOIM ZDANIEM NIE WARTO ROBIĆ EKSPERYMENTÓW .Ale jeśli ktoś koniecznie chce , ale niech nie oczekuje ze będzie jakiś EFEKT WOW

Post #851063 Wysłany: 27 Lis 2019, 13:01; 
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Artur
Silnik: 1.4 16V 95KM
Wersja: Dynamic
Województwo: zachodniopomorskie [Z]
Miejscowość: Szczecin
Pabllo78 napisał(a):
ten 6 bieg nie dawał mi nic po za tym ze było ciszej ale kosztem koszmarnej elastyczności, musiałem redukować do 5 i kręcić na obrotach by dać 6 bieg bo przy prędkościach autostradowych (120) górka i wiatr potrafił na tej 6 przyhamować:)
No w Starjecie z fabrycznie montowaną C514.6 jest dokładnie tak samo. Ze swojego doświadczenia mogę powiedzieć, że na autostradzie "w płaskim terenie" jest całkiem spoko, zjeździłem całe Niemcy, Polskę po S-kach i autostradach i przy licznikowych 130km/h obroty są poniżej 3500rpm i jest względnie cicho:
Image
Natomiast przy wyprzedzaniu trzeba redukować do 4-ki, tak jak w 5-cio biegowej (bo przełożenia są takie same jak w C514.5, tylko ta 6ka to prawdziwy nadbieg), a na 6 biegu zero elastyczności. No i parę razy w Bawarii, czy Turyngii pod górkę na autostradzie trzeba było redukować, bo Puntolot nie dawał rady utrzymać tempa :roll:

Skrzynia C514.6 przy 95KM jest OK, ale przy 77KM nie jestem przekonany. Niektórzy na forum twierdzą, że różnica w dynamice między 1.4 8V i 16V jest niewielka. Ja tam może się nie znam, ale jeździłem jednym i drugim i głównie dlatego brałem Starjeta, bo 1.4 8V to moim zdaniem muł. Zresztą tak te auta były pre-konfigurowane przez Fiata - 1.2/1.4 8V do miasta, 1.4 16V bardziej "wielozadaniowe", 1.4 T-Jet tylko w wersjach Sport "do zabawy". Jak już ktoś wcześniej wspomniał - jak się ma 1.4 8V i dużo się jeździ drogami szybkiego ruchu, to się zmienia auto, a nie skrzynię :mrgreen:

Natomiast spalanie przy tych 130km/h na tempomacie oscyluje między 6.7 - 6.9L. Zresztą nigdy nie udało mi się zjeść poniżej 6.0 w Starjecie. Kiedyś w mieście miałem zużycie 7.4-7.6L (auto garażowane, spokojna jazda). Teraz jakoś bardziej go dociskam (inna percepcja, jak się przesiada ze 197KM na 95KM) i w mieście pali mi 11L :E (no ale też stoi teraz cały rok pod chmurką).

Post #851068 Wysłany: 28 Lis 2019, 21:18; 
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Paweł
Samochód: Grande Punto 3d
Silnik: 1.3 75KM mJTD
Paliwo: ON
Wersja: Active
MarianKoniuszko, Dokładnie i niech to będzie puenta :E ..........jak się ma 1.4 8V i dużo się jeździ drogami szybkiego ruchu, to się zmienia auto, a nie skrzynię :mrgreen:

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 33 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)