You Tube • FAQ •  Szukaj •  Zarejestruj się •  Zaloguj się 




Obecny czas: 25 Kwi 2024, 13:01

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 11 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 
 Post #605136 Wysłany: 17 Sie 2012, 09:15; 
 Temat postu: p1314 - przyspieszenie pionowe. Co to za błąd?
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Mariusz
Samochód: Punto II 5d
Silnik: 1.2 16V 80KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Active
Województwo: śląskie [S]
Rejestracja: 09 Gru 2011,
Posty: 1063
Pomógł: 33
Po powrocie z urlopu, gdzie kropka wspinala sie po polskich i czeskich gorach, podlaczylem wozek pod komputer, i w odpowiedzi otrzymalem jedynie blad "p1314 przyspieszenie pionowe". Czy ktos z forumowiczow, spotkal sie z takim bledem? Co to moze oznaczac? Podejrzewam, ze moglo to zapisac sie, kiedy z duzej stromej gory zjezdzalem, hamowanie silnikiem nie wystarczalo, musialem pedalem hamulca hamowac :E Czy wtedy moglo dojsc do odciecia paliwa, oraz zapisania tego bledu? Jak powiedzial znajomy, zabezpieczenie producenta przed skokiem z przepasci he.... Podobno mam ESP w kropce, czujnik oznaczony jako "czujnik predkosci obrotowej kola (ABS lub ESP)" - http://www.iparts.pl/auto-czesci/czujni ... 02747.html. Czy obecne na pokladzie ESP spowodowalo, ze komputer "hamowal za mnie", czy tez tylko byc moze odcial doplyw paliwa? Malo informacji o tym bledzie w internecie. Z informacji, jakie znalazlem w ePER (http://eper.fiatklubpolska.pl/navi?COLO ... _NUM=7%7C0), mam podobno zainstalowane 4 czujniki, m.in. taki FIAT OE 46531419 - http://www.iparts.pl/czesc/czujnik-pred ... produktowe.
Znalazlem w praru miejscach informacje, ze poczatek konca katalizatora - http://www.fiatforum.com/stilo/266230-p ... l-acc.html Wymieniona byla pierwsza sonda lambda, kiedys wskazywalo na bledy obu sond, po wymianie pierwszej problemy ustapily. Oby nie bylo to, o czym pisza...
Image

_________________
"Diagnostyka samochodu - Multiecuscan poradnik" - post632868.html#p632868
Image


Góra
 Profil  
 

 
 Post #605155 Wysłany: 17 Sie 2012, 10:33; 
 Temat postu: Re: p1314 - przyspieszenie pionowe. Co to za błąd?
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Sławomir
Samochód: Lancia Delta
Silnik: 1.6 120KM mJTD
Paliwo: ON
Województwo: małopolskie [K]
Miejscowość: RSTR / KRK
Rejestracja: 26 Cze 2008,
Posty: 1133
Pomógł: 9
mario1978 napisał(a):
Czy wtedy moglo dojsc do odciecia paliwa, oraz zapisania tego bledu?


Do odcięcia na pewno doszło, nie wiem czy odcina całkowicie czy tylko ogranicza w jakimś stopniu dopływ paliwa ale na pewno coś z tych rzeczy :D ale to z tym błędem nie powinno mieć nic wspólnego.

mario1978 napisał(a):
Czy obecne na pokladzie ESP spowodowalo, ze komputer "hamowal za mnie"


Jesli nie jechałeś driftem z tej górki to nie :mrgreen:
Jesli żadne koło nie wpada poślizg lub przyspieszenie boczne nie jest duże ( nie wiem jak działa czujnik ESP, czy wykrywa jak któreś z kół dostaje poślizgu czy wykrywa jak ciągnie samochód na bok ) to ESP się nie miesza.

mario1978 napisał(a):
FIAT OE 46531419


Czujnik prędkości obrotowej koła nie ma nic to przyśpieszenia pionowego.

W ogóle pojęcie "przyśpieszenie pionowe" jest lekko niejasne :?
Ogólnie rzecz biorąc kod błędu wskazywałby na sondę ale nazwa już nie bardzo.
Gdyby kropas miał jakiś zaawansowany układ awaryjnego hamowania połączony z rozpoznawaniem znaków drogowych i jakimś sonarem wyrywającym przeszkody przed maską to byłoby to :E mógłby pomagać w hamowaniu rozpoznając znak mówiący o spadku terenu i wykrywając że szybko się do czegoś zbliża ( za szybko ).

Nie sądzę żeby któryś z pozostałych 3 czujników od ESP ( TCS chyba tak dokładnie ) które ponoć masz albo jakikolwiek inny mierzył przyspieszenie pionowe bo niby po co.
Najlepiej byłoby spuścić kropa z 20m w dół i zobaczyć co się stanie :E

A tak na poważnie to przydałoby się na początek sprawdzić tę sondę, albo pomierzyć albo zrobić wykres w FESie.
Dobrze byłoby wykasować błąd i sprawdzić czy się powtórzy.
Można by też spróbować zjechać szybciej z jakiejś większej górki i zobaczyć czy to coś mierzące to przyśpieszenie, jeśli w ogóle to jest się uaktywni.

Tak na chłopski rozum to już prędzej może to mieć wspólnego coś z ABS, może ABS działa z różną siłą czy jakoś inaczej ( nie wiem dokładnie bo nie mam :D ) w zależności od prędkości i siły hamowania. Wtedy mógłby odebrać hamowania jako awaryjne i zadziałać z pełną mocą tylko po co wywalałby ten błąd :?

Idąc tym topem można by sprawdzić czy przy hamowaniu z pedałem z podłodze wywali ten błąd.

_________________
♥ MSC ♥ http://www.michael-schumacher.de/en/


Góra
 Profil  
 
 
 Post #605163 Wysłany: 17 Sie 2012, 11:28; 
 Temat postu: Re: p1314 - przyspieszenie pionowe. Co to za błąd?
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Mariusz
Samochód: Punto II 5d
Silnik: 1.2 16V 80KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Active
Województwo: śląskie [S]
Rejestracja: 09 Gru 2011,
Posty: 1063
Pomógł: 33
ABS nie mam, w zimie nieraz polecialem do przodu. Wydaje mi sie, ze bedzie to zwiazane z katalizatorem, w paru miejscach fiatowskich, pisza ze to zwiazane z lambda. Na forum jaguara :D pisza, ze ma to zwiazek z lambda, kolektorem i pieron wie czym jeszcze, w skrocie - mieszanka paliwowa i spaliny. Blad skasowany dzisiaj, zobacze jak to bedzie w praktyce. Wiadomo, od FIATa nie mozna oczekiwac wielkiej dokladnosci, to nie samochody kupowane za zloto w sztabach... Pozyje i zobacze, myslalem ze jest tu fachowiec z ASO, ktory ma wieksza wiedze praktyczna, byc moze w ASO spotkali sie z takim problemem.

Sprawdzilem jakie oznaczenie ma czujnik, rzekomo od ESP. BOSCH 0 273 101 021 http://sklep.intercars.com.pl/#/dynamic ... kod=A839D7 Czy ktos z forumowiczow posiada wiedze, za co odpowiedzialny jest ten czujnik? Pisza ze od ESP. Ciezko mi zrozumiec, ze moze byc ESP bez ABS, prosze mnie poprawic, jezeli sie myle.

_________________
"Diagnostyka samochodu - Multiecuscan poradnik" - post632868.html#p632868
Image


Góra
 Profil  
 
 
 Post #605181 Wysłany: 17 Sie 2012, 11:54; 
 Temat postu: Re: p1314 - przyspieszenie pionowe. Co to za błąd?
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Sławomir
Samochód: Lancia Delta
Silnik: 1.6 120KM mJTD
Paliwo: ON
Województwo: małopolskie [K]
Miejscowość: RSTR / KRK
Rejestracja: 26 Cze 2008,
Posty: 1133
Pomógł: 9
mario1978 napisał(a):
Ciezko mi zrozumiec, ze moze byc ESP bez ABS


No właśnie to mocno dziwne, rzekłbym nawet, że niemożliwe :?

_________________
♥ MSC ♥ http://www.michael-schumacher.de/en/


Góra
 Profil  
 
 
 Post #605187 Wysłany: 17 Sie 2012, 12:15; 
 Temat postu: Re: p1314 - przyspieszenie pionowe. Co to za błąd?
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Mariusz
Samochód: Punto II 5d
Silnik: 1.2 16V 80KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Active
Województwo: śląskie [S]
Rejestracja: 09 Gru 2011,
Posty: 1063
Pomógł: 33
Kiedy kupilem samochod od znajomego z pracy, czujnik mial przeciety kabelek, po prawej stronie sie znajduje, wiec go zlutowalem. Zgodnie z tematem "jak poznac czy auto ma abs?" - post246969.html wywnioskowalem, ze ABS nie mam. Pieron wie, co jest grane? Na przytoczonej stronie http://sklep.intercars.com.pl/#/dynamic ... kod=A839D7 pisze czujnik ABS, wykorzystywany w systemie ESP. Wiem tez, ze auto dostalo strzala w prawe przednie drzwi, bylo robione, ale to i tak wyklucza fakt, ze nie mam ABS! Nie ma tutaj zadnego forumowicza, ktory posiada magiczna wiedze, po co ten czujnik jest w moim aucie? Nie swieci mi sie kontrolka ABS, nic co by z ABS bylo zwiazane, klocki byly wymieniane na te, bez ABS. Samochod zagadka ;)

_________________
"Diagnostyka samochodu - Multiecuscan poradnik" - post632868.html#p632868
Image


Góra
 Profil  
 
 
 Post #605222 Wysłany: 17 Sie 2012, 14:31; 
 Temat postu: Re: p1314 - przyspieszenie pionowe. Co to za błąd?
Offline
Przyjaciel
Awatar użytkownika

Imię: Dominik
Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.2 16V 80KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Active
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Katowice
Rejestracja: 25 Maj 2008,
Posty: 14377
Pomógł: 128
Na pewno jest coś takiego jak czujnik przyspieszenia poziomiego. Może jest też pionowego?
Z poziomem nie pytajcie mnie o co chodzi, a tym bardziej z czujnikiem przysp. pionowego. Wysłałem kiedyś pytanie do FAP'u, to się dowiedziałem, że czujnik przyspieszenia poziomego występuje w samochodach z ABS'em. Ok, ja nie mam ABS'u a czujnik mam. Wiele Punciaków ma ABS, a czujnika nie posiada ;D

Czarna magia z tymi czujnikami przyspieszenia ;)

_________________
PII 1.2 16v 3D Active 2002r. 119 000 km GRIGIO STEEL
Gorąca Szesnastka Club


Góra
 Profil  
 
 
 Post #605229 Wysłany: 17 Sie 2012, 14:58; 
 Temat postu: Re: p1314 - przyspieszenie pionowe. Co to za błąd?
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Mariusz
Samochód: Punto II 5d
Silnik: 1.2 16V 80KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Active
Województwo: śląskie [S]
Rejestracja: 09 Gru 2011,
Posty: 1063
Pomógł: 33
Posiadam ten czujnik FIAT OE 46558971, tak jak na rysunku pokazany, przod prawa strona. http://eper.fiatklubpolska.pl/navi?SGS_ ... INDOW_ID=0 Na stronie http://www.motofakty.pl/artykul/abs-asr-esp.html pisza, cytuje:
Cytuj:
ESP
System ten zarządza stabilnością pojazdu w każdych okolicznościach. W szczególności kontroluje zachowanie się pojazdu, gdy traci on przyczepność na zakręcie. Pozwala on, w granicach praw fizyki, skorygować błąd nieuwagi kierowcy na zakręcie w sytuacji zerwania przyczepności przy nadmiernej szybkości lub nieodpowiednim hamowaniu. ESP jest przewidziane do stawienia czoła wszystkim tym sytuacjom krytycznym w trakcie prowadzenia pojazdu, zapobiegając tendencjom do zerwania przyczepności już w trakcie pierwszych objawów ściągania pojazdu poprzez oddziaływanie na silnik i hamulce. ESP wypełnia również funkcje ABS, REF, ASR i MSR.
To mogloby potwierdzac, ze ABS, REF, ASR i MSR sa tylko "dodatkami". U mnie hamuje silnikiem wylacznie, tym co maja ABS, hamuje silnik + hamulce. Jak pisze domin45670, rowniez nie ma ABS'u. W skrocie, balagan we fiacie. Mam nadzieje, ze obecnie FIAT juz ma lepsze porzadki u siebie ;) Dobrze, ze FIAT nie ulepszyl swojego ESP, o funkcje "odwracacza ciagu" http://pl.wikipedia.org/wiki/Odwracacz_ci%C4%85gu w celu lepszego hamowania silnikiem :E

_________________
"Diagnostyka samochodu - Multiecuscan poradnik" - post632868.html#p632868
Image


Góra
 Profil  
 
 
 Post #605832 Wysłany: 19 Sie 2012, 19:44; 
 Temat postu: Re: p1314 - przyspieszenie pionowe. Co to za błąd?
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Sławomir
Samochód: Lancia Delta
Silnik: 1.6 120KM mJTD
Paliwo: ON
Województwo: małopolskie [K]
Miejscowość: RSTR / KRK
Rejestracja: 26 Cze 2008,
Posty: 1133
Pomógł: 9
domin45670 napisał(a):
Z poziomem nie pytajcie mnie o co chodzi, a tym bardziej z czujnikiem przysp. pionowego


Poziomego - wykrywa nagły wzrost prędkości w poziomie, czyli jakbyś dołożył sobie napęd odrzutowy i przyśpieszył do setki w 2s to by wywalił błąd albo by się rozpadł :E
Albo jest przy kołach, ale wtedy mógłby przekłamywać np. jakbyś wpadł w zaspę i buksował albo będzie gdzieś w bliżej nieokreślonym miejscy wykrywał wzrost przeciążenia przy przyspieszaniu, ewentualnie hamowaniu.
Pionowego - to samo tylko w pionie. Tutaj albo będzie wykrywał jak wcześniejszy przeciążenia ( tyle, że w pionie ) albo będzie to coś typu czujnika wysokościowego który będzie reagował podejrzewam na zmiany ciśnienia bo innej możliwości nie widzę.

mario1978, co z błędem :?: dalej wywala :?:

_________________
♥ MSC ♥ http://www.michael-schumacher.de/en/


Góra
 Profil  
 
 
 Post #605833 Wysłany: 19 Sie 2012, 19:48; 
 Temat postu: Re: p1314 - przyspieszenie pionowe. Co to za błąd?
Offline
Przyjaciel
Awatar użytkownika

Imię: Dominik
Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.2 16V 80KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Active
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Katowice
Rejestracja: 25 Maj 2008,
Posty: 14377
Pomógł: 128
lioton napisał(a):
Poziomego - wykrywa nagły wzrost prędkości w poziomie, czyli jakbyś dołożył sobie napęd odrzutowy i przyśpieszył do setki w 2s to by wywalił błąd albo by się rozpadł :E
Albo jest przy kołach, ale wtedy mógłby przekłamywać np. jakbyś wpadł w zaspę i buksował albo będzie gdzieś w bliżej nieokreślonym miejscy wykrywał wzrost przeciążenia przy przyspieszaniu, ewentualnie hamowaniu.

Ja wiem gdzie on jest, bo go odkręcałem, ale nie mam pojęcia po co jest i od czego to zależy. Jeden Punciak go ma, a drugi nie i ciężko coś konkretnego o nim powiedzieć.
No ale ok, wracajmy do sprawy Mariusza :)

_________________
PII 1.2 16v 3D Active 2002r. 119 000 km GRIGIO STEEL
Gorąca Szesnastka Club


Góra
 Profil  
 
 
 Post #605852 Wysłany: 28 Sie 2012, 17:17; 
 Temat postu: Re: p1314 - przyspieszenie pionowe. Co to za błąd?
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Mariusz
Samochód: Punto II 5d
Silnik: 1.2 16V 80KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Active
Województwo: śląskie [S]
Rejestracja: 09 Gru 2011,
Posty: 1063
Pomógł: 33
lioton napisał(a):
mario1978, co z błędem :?: dalej wywala :?:
Jak na razie odpukac (!!!) bledu nie ma, albo nie wiem ze jest he... Gdyz jak na zrzucie mozna zobaczyc, nie wywala bledu na desce. Nie podpinalem kropki od tego czasu. W przyszly weekend planuje jechac do rodzinki, autko umyc, wypielegnowac, nasmarowac tylne ograniczniki, i inne drobne zabiegi konserwacyjne, pozbyc sie syfu ze srodka z wakacji - jak to z dzieckiem i kobieta, mozesz mowic, prosic i blagac, ale co tam.... gorzej anizeli w McDonald's, wszedzie mam pozostalosci z suchego prowiantu :E
Podepne kabelek, jak cos bedzie sie znowu pojawiac, to dam oczywiscie znac.

[ Dodano: 28 Sie 2012 15:43 ]

Niestety, blad dalej wisi... Mam podejrzenia, ze moze to byc uszkodzony czujnik przyspieszenia, jaki wczesniej opisalem FIAT OE 46558971. Wpisujac to do google, zwraca mi nt. czujnika przyspieszenia BOSCH 0 273 101 021 - https://www.google.pl/search?q=fiat+465 ... e&ie=UTF-8. Taki czujnik znajduje sie po prawej stronie, jak kupilem kropke, kabelek do niego byl przeciety, (byc moze juz byly z nim problemy, o ktorych nie wiedzialem), podlaczylem i nigdy bledow nie zglaszal. Byc moze teraz znowu kabelek sie przerwal, lub tez ten czujnik juz fizycznie padl. Moze to rowniez byc zwiazane z uszkodzeniem sondy lambda, tej za katalizatorem. Wezme kabelek, i zrobie diagnostyke sond lambda. Ta druga za katalizatorem, juz zeszlej zimy zwracala bledy z podgrzewaniem. Co dalej wywnioskowalem napisze.

Co ciekawe, wg roznych stron, rozne ma przeznaczenie ten czujnik - odpowiedzialny za wtrysk paliwa, za przyspieszenie, itp.

[ Dodano: 28 Sie 2012 17:16 ]

Dalo mi to do myslenia, po wyjsciu z pracy przed wyjazdem, otworzylem maske i.... ZONK! Kabelek ktory lutowalem w zimie, w pol przeciety :E Jak to prowizorka, robiona nie przez elektryka, czyli przeze mnie, wskutek drgan silnika, no i czasu.... kabelek zostal przeciety. Zrobilo sie pewnie zwarcie, stad wysoka wartosc sygnalu = zwarcie, duza rezystancja. Musze dorobic kabel, zrobic go luzniejszy (wczesiej byl "na sztywno") oraz zabezpieczyc go oslonka termokurczliwa. Ciekawe, ze tez to sie stalo w te tropiki, w tegoroczne wakacje, kiedy po gorach Polski i Czech smigalem... Jak sie dalej losy potocza, napisze. Metoda organoleptyczna, juz wiemy co to za czujnik, a byc moze co to za blad, ktorego jak na lekarstwo szukac w internecie....

_________________
"Diagnostyka samochodu - Multiecuscan poradnik" - post632868.html#p632868
Image


Góra
 Profil  
 
 
 Post #608897 Wysłany: 01 Wrz 2012, 11:04; 
 Temat postu: Re: p1314 - przyspieszenie pionowe. Co to za błąd?
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Mariusz
Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Van
Województwo: mazowieckie [W]
Miejscowość: Konstancin-Jeziorna
Rejestracja: 11 Mar 2009,
Posty: 1772
Pomógł: 13
mario1978 napisał(a):
Czy wtedy moglo dojsc do odciecia paliwa,

Paliwo "odcina" zawsze ,gdy hamujesz silnikiem. Pompy nie wyłącza, ale spójrz sobie na czasy wtrysków podczas jazdy - najlepiej zrób sobie wykres położenia przepustnicy i czasu otwarcia wtrysku :mrgreen:

Czujnika ciśnienia paliwa nie ma ;)

_________________
210000km Mój czarno-biały kropas - ostatnia zmiana 15.06.2013
A ja mam filtr paliwa w 1.2 8V
http://biuro-ekspert.com/ ||Sirio Snake 27 + TTI TCB-771


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 11 posty(ów) ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style based on FI Subsilver by phpBBservice.nl
Forum Fiata Punto © 2006 - 2020
Tłumaczenie: phpbbhelp.pl
phpBB SEO