You Tube • FAQ •  Szukaj •  Zarejestruj się •  Zaloguj się 




Obecny czas: 30 Kwi 2024, 21:39

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 3 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 
 Post #642592 Wysłany: 01 Lut 2013, 23:49; 
 Temat postu: Silnik zgasł po uruchomieniu i już nie odpala.
Offline
Forumowicz
Awatar użytkownika

Imię: tomek
Samochód: Grande Punto 3d
Silnik: 1.2 8V 65KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: podkarpackie [R]
Miejscowość: Sokołów Młp.
Rejestracja: 06 Mar 2012,
Posty: 4
Witam
Zacznę może od podania kilku danych na temat samochodu. Silnik 1.2 (65KM), rocznik 2006, przebieg prawie 90 tys kilometrów. Kupiony w marcu ubiegłego roku.
Do tej pory kropek mnie nie zawiódł jeszcze nigdy. Czasami zdarzało się, że nie zapalił za pierwszym razem ale ja bardzo krótko trzymam przekręcony kluczyk. Za drugim bądź trzecim zawsze zapalał i nie było z tym problemów aż do wczoraj. Po południu poszedłem do garażu, aby wyjechać samochodem. Niby wszystko dobrze. Włączyłem silnik jak zawsze, odpalił za pierwszym razem. Wrzuciłem wsteczny i zacząłem wycofywać. Niestety zanim wyjechałem z garażu silnik zgasł bez powodu. Próbowałem go uruchomić kilkukrotnie, ale niestety bez rezultatu. Zamilkł na dobre.

Myślałem, że to może po ostatnich mrozach padł akumulator, ale gdyby tak było to w ogóle bym kropka nie uruchomił. Dziś dla pewności podładowałem akumulator, pompa paliwa działa, rozrusznik kręci ale bez efektów. Niepokojących komunikatów na desce brak.
Zastanawiające dla mnie jest to, że moment w którym silnik zgasł nastąpił tak jakby ktoś odciął zasilanie. Nie było żadnego dławienia, szarpania itd. Zastanawiam się co jest przyczyną. Przeczytałem chyba wszystkie tematy dotyczące podobnych problemów i myślę że lista potencjalnych awarii jest długa. Może to być cewka zapłonowa, świece lub kable, któryś bezpiecznik, czujnik ciśnienia map, przepustnica bądź silnik krokowy, wypięty bądź oberwany jakiś kabel itp.

Zauważyłem też od jakiegoś czasu, że gdy zaczęło się robić chłodniej pojawił się problem ze wskazówką i lampką temperatury chłodzenia. Podczas uruchamiania wskazówka wędrowała do końca skali i zapalała się czerwona lampką. Trwało to sekundę albo dwie po czym lampka gasła a wskazówka wracała na początek skali. Później po rozgrzaniu silnika była oczywiście w połowie skali tak jak być powinna. Takie coś zdarzało się tylko w momencie gdy włączałem silnik, nigdy w czasie jazdy. Na forum wyczytałem, że to może być błąd spowodowany akumulatorem i często się to zdarza. Ja mam akumulator Varta 50Ah 360A (EN2).

Jaka może być najbardziej prawdopodobna przyczyna tego że nie mogę uruchomić samochodu? Może ktoś poradzi, kto miał podobny problem.

Jutro jeszcze zabiorę się za sprawdzenie wszystkiego, ale pewnie to nie pomoże i czeka mnie laweta do mechanika ;)


Góra
 Profil  
 

 
 Post #642599 Wysłany: 02 Lut 2013, 00:04; 
 Temat postu: Re: Silnik zgasł po uruchomieniu i już nie odpala.
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Mariusz
Samochód: Punto II 5d
Silnik: 1.2 16V 80KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Active
Województwo: śląskie [S]
Rejestracja: 09 Gru 2011,
Posty: 1063
Pomógł: 33
tomekszarz napisał(a):
pompa paliwa działa, rozrusznik kręci ale bez efektów. (...) Zastanawiające dla mnie jest to, że moment w którym silnik zgasł nastąpił tak jakby ktoś odciął zasilanie.(...)
Zwarcie wykluczyłeś? Sprawdź połączenia z masą. Doładuj akumulator i wsadź. Sprawdź napięcie akumulatora. Podepnij klemy - znowu zmierz. Poproś drugą osobę niech odali samochód, miernikiem sprawdź napięcie akumulatora.
tomekszarz napisał(a):
Może to być cewka zapłonowa, świece lub kable, któryś bezpiecznik, czujnik ciśnienia map, przepustnica bądź silnik krokowy, wypięty bądź oberwany jakiś kabel itp.
Jeżeli kręci i nie może zaskoczyć to znaczy, że prąd dostaje. Czujnik położenia wału może Ci zablokować odpalenie samochodu. Jeżeli chodzi o zapłon to: alternator - akumulator - przewody wysokiego napięcia - cewka zapłonowa - świece zapłonowe. Musisz to wszystko od początku sobie posprawdzać.
tomekszarz napisał(a):
Zauważyłem też od jakiegoś czasu, że gdy zaczęło się robić chłodniej pojawił się problem ze wskazówką i lampką temperatury chłodzenia.
Uszkodzony czujnik temperatury/map sensor również może Ci zablokować odpalenie samochodu - na przykładzie PUNTO II opisałem post632217.html#p632217.
tomekszarz napisał(a):
Jutro jeszcze zabiorę się za sprawdzenie wszystkiego, ale pewnie to nie pomoże i czeka mnie laweta do mechanika ;)
Nie do mechanika ale elektromechanika. To sprawa dla elektryka jak już. Sprawdź wszystkie połączenia kabelków, jeżeli stwierdzisz zwarcie to jak szukać "złodzieja prądu" poczytasz tutaj - post604770.html#p604770

Zainteresuj się tym tematem - post640493.html

_________________
"Diagnostyka samochodu - Multiecuscan poradnik" - post632868.html#p632868
Image


Góra
 Profil  
 
 
 Post #642636 Wysłany: 02 Lut 2013, 08:24; 
 Temat postu: Re: Silnik zgasł po uruchomieniu i już nie odpala.
Offline
Sympatyk kropek

Imię: Daniel
Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Active
Województwo: śląskie [S]
Rejestracja: 20 Sty 2013,
Posty: 7
a ja na twoim miejscu zacząłbym od sprawdzenia rozrządu, możliwe zerwania paska.


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 3 posty(ów) ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style based on FI Subsilver by phpBBservice.nl
Forum Fiata Punto © 2006 - 2020
Tłumaczenie: phpbbhelp.pl
phpBB SEO