You Tube • FAQ •  Szukaj •  Zarejestruj się •  Zaloguj się 




Obecny czas: 04 Cze 2024, 07:30

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1 post ] 
Autor Wiadomość
 
 Post #563084 Wysłany: 24 Mar 2012, 23:02; 
 Temat postu: Wyłączenia w polisach OC i AC
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Bogdan
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Paliwo: Benzyna
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Katowice
Rejestracja: 15 Mar 2012,
Posty: 2114
Pomógł: 51
Wyłączenia w polisach OC i AC. Kiedy nie wypłacą Ci pieniędzy?


Polisy komunikacyjne nie chronią kierowców przed głupotą. Należy postępować zgodnie z Ogólnymi warunkami ubezpieczenia (OWU).

Gdy w wyniku wypadku lub kolizji dochodzi do uszkodzenia samochodu, wielu kierowców obawia się, czy proces likwidacji szkody przebiegnie bezproblemowo. Na forach internetowych roi się od wypowiedzi donoszących o zaniżanych wypłatach i kłopotach z uzyskaniem pieniędzy na naprawę auta. Jednak największy problem pojawia się w sytuacji, gdy ubezpieczyciel w ogóle odmawia wypłaty jakiejkolwiek sumy pieniędzy. Kiedy towarzystwo ma do tego prawo?

Inne zasady wypłat odszkodowania w przypadku OC i AC.
Analizując tę kwestię, należy przede wszystkim rozróżnić przyczyny odmowy wypłat odszkodowania z obowiązkowego ubezpieczenia OC oraz z dobrowolnego AC. W przypadku tego pierwszego zasady wypłaty świadczenia są regulowane ustawą, a więc odgórnie narzucone towarzystwom.

Odmowa zgodna z ustawą.
Jeśli kierowca postępuje rozsądnie, zgodnie z prawem ruchu drogowego oraz przestrzega nałożonych na niego obowiązków, nie musi się obawiać, że towarzystwo odmówi mu wypłaty odszkodowania z polisy OC.

Może dojść do takiej odmowy, głównie gdy:
- właściciel auta wyrządził szkodę samemu sobie,
- samochód został uszkodzony przez kierowcę, któremu użyczyliśmy nasze auto,
- szkoda polega na skażeniu lub zanieczyszczeniu środowiska,
- szkoda polega na utracie gotówki, wartościowych przedmiotów (np. biżuterii), dokumentów, itp.

Bo tak postanowiło towarzystwo...
W przypadku ubezpieczeń autocasco, które są dobrowolne, towarzystwa same ustalają, w jakich sytuacjach nie zostanie wypłacone odszkodowanie. Szczegółowy wykaz wyłączeń odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń, bo o nich właśnie mowa, znajduje się w OWU każdego zakładu. Należy bardzo dokładnie przestudiować ten dokument, by uniknąć w przyszłości przykrych niespodzianek. Powody odmowy wypłaty świadczenia z autocasco można zgrupować wokół kilku haseł: lekkomyślność i nieodpowiedzialność kierowców, złamanie prawa, niedopełnienie swoich obowiązków, niewłaściwe użytkowanie pojazdu.
Najbardziej prozaiczną przyczyną nieotrzymania odszkodowania jest niezastosowanie się do przedstawionych w OWU instrukcji dotyczących zgłaszania szkody. Przede wszystkim chodzi o: przekroczenie terminu powiadomienia towarzystwa o szkodzie, niedostarczenie wszystkich niezbędnych dokumentów i kompletu kluczyków (oryginalnych, jeśli wcześniej, tj. przed zawarciem ubezpieczenia AC nie powiadomiliśmy towarzystwo, że nie posiadamy kompletu oryginalnych kluczyków od auta, np. jeden kluczyk oryginalny, a drugi dorabiany), zgłoszenie szkody w sposób niezgodny z określonymi w OWU warunkami (np. nie powiadomienie zakładu ubezpieczeniowego o szkodzie tuż po jej powstaniu, zamówienie lawety na własną rękę, naprawa samochodu w warsztacie przed zgłoszeniem szkody).
Bardzo często powodem odmowy wypłaty pieniędzy jest brak ważnego badania technicznego pojazdu. „Nawet jeśli do szkody doszło w czasie postoju auta (np. grad uszkodził lub na auto spadło drzewo), a więc w sytuacji, gdy stan techniczny pojazdu nie ma wpływu na postanie uszkodzenia, ubezpieczyciele często wykorzystują ten zapis do stwierdzenia odmowy wypłaty odszkodowania” – informuje ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych portalu Ubezpieczenie.com.pl.
Poszkodowany nie dostanie pieniędzy z polisy AC, jeśli szkoda jest umyślna lub wynika z rażącego niedbalstwa np. kierowca zostawił w aucie kluczyki, nie włączył alarmów, zostawił uchylony szyberdach, nie zreperował popsutej części i uszkodzenie się zwiększyło.
Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających także skutkuje odmową wypłaty świadczenia, podobnie jak ucieczka z miejsca wypadku lub przekroczenie dozwolonej prędkości o 30 km/h (lub więcej). Odszkodowanie nie należy się również wówczas, gdy kierowca nie miał uprawnień do kierowania pojazdem.
Można zapomnieć o pieniądzach od ubezpieczyciela, jeśli samochód był użytkowany niezgodnie z jego przeznaczeniem, brał udział w akcjach protestacyjnych, blokadach dróg lub korzystało z niego wojsko.
Z kolei za samochód, który służył do nauki jazdy, był wykorzystywany w wyścigach lub funkcjonował jako taxi, odszkodowanie należy się tylko pod warunkiem, że przy ubezpieczaniu takiego pojazdu zgłoszono do towarzystwa sposób jego wykorzystywania.
Kolejne wyłączenia w polisie autocasco dotyczą kradzieży samochodu na terenie Rosji, Białorusi, Ukrainy i Mołdawii. Ryzyko kradzieży samochodu jest w tych krajach bardzo wysokie, jeśli więc planujemy podróż do wskazanych państw, lepiej rozszerzyć zakres swojego AC, by w razie kradzieży móc ubiegać się o odszkodowanie.

Nie otrzymasz odszkodowania, gdy:
- zgłosisz szkodę w sposób niezgodny z OWU. Zakłady ubezpieczeniowe w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia wyraźnie określają, w jakim czasie należy ich poinformować o szkodzie,
- samochód nie ma ważnego badania technicznego. Nawet jeśli do szkody doszło nie w ruchu drogowym, TU uchylają się od wypłaty odszkodowania, gdy auto nie miało badań,
- zamówimy nieodpowiednią lawetę. Zamówienie lawety na własną rękę lub naprawa szkody przed jej zgłoszeniem może oznaczać, że za wszystko zapłacimy sami,
- kierowaliśmy autem pod wpływem alkoholu. Kierowanie auta „na podwójnym gazie” lub pod wpływem środków odurzających to kolejne wyłączenie w polisie ubezpieczeniowej.

- źródło: auto-swiat

_________________
Image
Było: Punto II 3D 1,2 8V 2000r., Renault Thalia 1,5 dCi 2005r.
Jest: Kia Venga 1,6 2018r.


Góra
 Profil  
 

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1 post ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style based on FI Subsilver by phpBBservice.nl
Forum Fiata Punto © 2006 - 2020
Tłumaczenie: phpbbhelp.pl
phpBB SEO