Masz evo na sterowniku Marelli 8DF, na dziś dzień można go czipować bez problemu i to od razu przez złącze OBD2.
Wrzuć sobie angielskie tłumaczenie i poczytaj:
https://squadra-tuning.nl/chiptuning/fi ... v-75-pk-2/https://squadra-tuning.nl/marelli-multijet-chiptuning/Ja u siebie mam zrobiony czip właśnie przez cinsoft.
Parę razu już się wypowiadałem o czipowaniu tego silnika, wypowiem się raz jeszcze.
Absolutnie w 1 kroku nic nie czipuj
Zacznij od diagnostyki, następnie wyłączenia EGR (programowego i fizycznego-zaślepka) wraz z czyszczeniem dolotu.
Już samo to da Ci odczuwalną różnicę.
Koszt ~500pln ?
Dopiero jak ta różnica Ci się znudzi, to pomyśl o czipie który względem w/w da Ci 10-15% więcej za kolejny koszt rzędu ~1000pln.
Co do problemów:
Jeżeli zmieniasz olej i filtry co 15kkm zamiast co 30kkm, to problemów nie ma.
Możemy mówić co najwyżej o normalnym zużywaniu się tych elementów.
Turbiny nigdy nie musiałem regenerować a jeżdżę już 4ty rok i na czipie mam już ponad 100kkm.
Skrzynia biegów - po regeneracji, słynne M20/M32 które tak czy siak tego wymagają - czip nie miał tu nic do tego.
Sprzegło i dwumasa - wymienione i nie dlatego że był czip, tylko dlatego że jak była skrzynia wyjęta to nowe sprzegło i dwumasę od razu zrobiłem.
I z perspektywy czasu (i konkretnie w kontekście TYLKO silnika 1,3mjtd), szczerze powiem że wydawanie tego tysiaka jest mocno dyskusyjne
